Полезные материалы

У місті з'явиться більш здоровий ринок праці - мер Маріуполя Вадим Бойченко

Нещодавно журналістам Delo.UA стало відомо, що в Маріуполі можуть почати повноцінну роботу три нових ВНЗ. Втім, це не зовсім нові навчальні заклади, а ті, хто в 2014 році вимушено покинули Донецьк.

У місті до недавнього часу працювало лише два великих ВНЗ - технічний і гуманітарний - при населенні близько 500 тис. Чоловік. Тому ми поспілкувалися з мером Маріуполя, щоб з'ясувати подробиці переїзду викладачів і студентів, причини такого рішення мерії, а також поговорили про те, як чиновники мають намір вирішувати технічні та інфраструктурні складності, які напевно виникнуть. Однак відповіді Вадима Бойченко виявилися не тільки про вищу освіту, а й в цілому про перспективи прифронтового міста. Найбільшого на тій частині Донецької області, яка контролюється урядом України.

Які саме ВНЗ можуть переїхати до Маріуполя?

Підпишіться на канал DELO.UA

З Донецька виїхали вищі навчальні заклади, які сьогодні шукають притулок. Ми готові стати для них новим будинком. Це Донецький національний медичний університет імені Горького, Донецький юридичний інститут МВС України та Донецький державний університет управління (зараз в Кропивницького, Кривому Розі та Маріуполі відповідно - Delo.UA).

Переїзд буде в повному складі або окремі факультети?

Поки мова йде про переїзд факультетів цих вузів. Уже визначені приміщення, де розмістимо кафедри, ректорат і студенти. Наприклад, кафедра медичного університету буде базуватися в міськлікарні №2, яка стає обласної. У підсумку ми отримаємо абсолютно новий напрямок для нашого міста. Лікарню, де студенти зможуть проходити практику, проводити дослідження разом з кращими професорами. Для злагодженої роботи та практичної діяльності майбутніх лікарів, ми перевели міську лікарню №2 в статус клінічної.

Цей крок вирішить проблему нестачі медичного персоналу в місті, виховавши ціле покоління нових, талановитих лікарів.

У той же час, ці молоді люди стануть стимулом для професійного розвитку вже наявних лікарів. Адже, коли тобі в спину "дихають" молоді, амбітні фахівці єдиний вихід - розвиватися і вдосконалюватися.

А Донецький юридичний інститут відкриє факультет підготовки фахівців для підрозділів Національної поліції, які сьогодні також відчувають брак кадрів. Донецький державний інститут управління відкриває для нас нові перспективи в рамках муніципальної програми "Новий муніципалітет". Ми зможемо залучити в апарат управління міста молодих фахівців, з новими поглядами і підходами.

Коли це може статися?

Повноцінно почати працювати факультети зможуть вже до наступного навчального року. Важливо не затягувати цей процес, адже мова йде про перспективному майбутньому нашої молоді. Всі виникаючі питання вирішуємо в максимально стислі терміни. Ми поставили перед собою амбітні цілі, встановили чіткі графіки їх виконання і тепер дотримуємося наміченого курсу. Зараз йде підготовка матеріально-технічної бази, визначаємося з приміщеннями. Важливо створити комфортні умови, як для педагогічного колективу, так і для студентів.

Упевнений, в 2017 в Маріуполі відкриється прийом нових студентів.

Чому в місті задумалися над залученням нових навчальних закладів?

В першу чергу, потрібно розуміти, що нам дасть, якщо вузи будуть працювати в Маріуполі. Перш за все, це дасть вибір нашої молоді, це приверне студентів з більш дрібних міст Донецької та Луганської областей. Це наш інтелектуальний потенціал. Молодь зможе знайти свою професію і самореалізуватися в нашому місті. І у нас є потреба в молодих фахівцях.

Вузи стануть для нас однією з точок економічного зростання і ключем до диверсифікації економіки. Під вузи ми підтягнемо і роботу шкіл. Старші класи можуть робити ухил на шість вузів. Роботодавці укладати договори з ними і відбирати талановитих дітей ще зі школи. Таку практику застосовують наші металурги і вона цілком успішна. Так ми більш повно розкриємо потенціал наших дітей.

Для більшої мотивації дітей та молоді покращимо спортивну базу в школах і вузах. Уже стоїть завдання по повній і комплексної реконструкції об'єктів спорту. У кожному районі має бути сучасний спорткомплекс, з ігровими залами, плавальними басейнами, тренажерами і обладнанням.

Також це розширить ринок праці. У найближчому майбутньому ми отримаємо значно більшу кількість молодих фахівців в різних областях.

Молодь зможе йти працювати в інші галузі, крім металургії.

В результат створиться здоровий ринок праці. За молодих, перспективних фахівців боротимуться роботодавці, покращуючи умови праці, зокрема, підвищуючи рівень заробітної плати. Так ми зможемо, нехай і частково, але вирішити одну з ключових проблем пов'язану з низьким рівнем зарплат.

Які у Маріуполя були аргументи для другого за два роки переїзду ВНЗ? Адже вони, як то кажуть, вже були на насиджених місцях?

Маріуполь - велике місто з найбільшим населенням у Донецькій області. Індустріальний центр України, в якому працюють два сучасних металургійні комбінати, порт, машинобудівний і судноремонтні заводи. Зараз навколо нашого міста багато стереотипів. Не всі вони позитивні і на даний момент багато пов'язані з війною. Це зовнішні стереотипи, нав'язані засобами масової інформації. Які ми маємо намір зруйнувати. Ми вибрали шлях оздоровлення економіки Маріуполя - диверсифікацію. У нас є для цього всі передумови і можливості.

У нас є території для розвитку бізнесу, є порожні ніші і вони вимагають заповнення. Є промисловість і морська інфраструктура, але головне, є інтелектуальний потенціал, який ми повинні мотивувати і розвивати.

Ми хочемо змінити стереотипи про Маріуполі. Тому працюємо за новими стандартами. Без корупції, відкрито і прозоро.

Ми бачимо наше місто сильним, мирним і стабільним. Бачимо його містом перспектив для молоді - розумним містом. Бачимо його надихаючим - духовно-багатим містом з великим культурним потенціалом. Ці фактори і є нашими основними аргументами. Маріуполь - це перспективне місто з великим потенціалом і залучення нових вузів створює додаткові передумови для його реалізації.

Маріуполь - це перспективне місто з великим потенціалом і залучення нових вузів створює додаткові передумови для його реалізації

ФОТО: Студенти ПДТУ

Скільки викладачів і студентів з'явиться в Маріуполі?

Поки говорити про це рано. Приблизно, тільки один факультет Донецького юридичного інституту буде складатися з 90 співробітників, 55 з яких - науково-викладацький склад. Загальна кількість студентів складе близько 250 чоловік. Вважаю, що подібна ситуація буде і з іншими вузами. На даний момент очікується, що університети візьмуть до 1000 студентів.

Що дасть місту поява трьох нових ВНЗ? Чи очікуються якісь додаткові вигоди від обласного і державного бюджетів?

Робота медичного університету в Маріуполі дозволить створити міцний медичний кластер. Сьогодні в нашому місті працюють 11 лікарень, 6 центрів первинної допомоги, поліклініки. Всього 32 лікувальних установи міського та обласного підпорядкування.

Ми створили велику обласну клінічну лікарню в Маріуполі. Сьогодні ні в кого в місті не виникає сумніву, що медицину треба перезавантажувати. Ми бачимо дуже серйозну проблему - 46% лікарів Маріуполя пенсійного віку. Ми відчуваємо великий кадровий голод сучасних, просунутих лікарів, які готові рости, вивчати новітні технології лікування, бути готовими постійно вдосконалюватися.

Сьогодні місто готове рухатися вперед. Ми вже реалізуємо програму з оновлення діагностичного обладнання на сучасне. З міського бюджету виділено понад 28 млн грн на ці цілі.

Але також нам потрібні студенти, аспіранти, талановита і перспективна молодь. Вони зможуть отримувати тут якісну освіту і будуть залишатися тут працювати.

Маріуполь - місто сильних і мужніх людей, які зуміли захистити своє місто. Хочу підкреслити, що в цьому величезний внесок поліції (тоді ще міліції). Але навіть незважаючи на те, що багато працівників внутрішніх справ виїхали з Донецька до Маріуполя, все одно штат заповнений не більше ніж на 75%. До нас не прагнуть з віддалених регіонів працівники МВС, тому ми повинні виховати свої кваліфіковані кадри. Для цього нам потрібен Донецький юридичний інститут МВС України. Це також вибір для молоді.

Твердо переконаний, що ряди поліцейських в прифронтовому регіоні повинні бути заповнені на всі 100%, щоб гарантувати безпеку і правопорядок.

Третій університет допоможе виконати нам ще одну задачу, яку ми перед собою ставимо - новий муніципалітет, відкритий і прозорий. Працівники нового зразка, орієнтовані на клієнта, тобто громадянина України. Це і є перспектива роботи Донецького державного університету управління в Маріуполі. Тільки нові люди, які не мислять шаблонно, а знають, чого хочуть від життя, від країни, зможуть поламати стереотипи про управління.

Поки ми не очікуємо додаткової вигоди від обласного чи державного бюджетів. Але я хочу сказати про інше. Залучення нових вищих навчальних закладів в Маріуполь надасть сприятливий вплив на розвиток економіки міста. Вузи - це, в першу чергу, студенти. Залучення такого числа молоді до Маріуполя допоможе розвивати малий бізнес - магазини, кафе, ресторани, а за ними підтягнеться і інфраструктура. Розвиток бізнесу, в свою чергу, призведе до додаткових надходжень коштів до міського бюджету. А це відкриває для нас додаткові можливості для розвитку Маріуполя.

Які зараз є або прогнозуються складності (навчальні корпуси, гуртожитки, обладнання тощо)? Як їх будете вирішувати?

Я б не став називати це складнощами. Для нас це завдання, які вимагають свого вирішення. Що стосується навчальних корпусів та гуртожитків, то нами вже визначені будівлі, де вони будуть розміщуватися.

Для Донецького юридичного інституту ми визначили три будівлі в одному з районів міста. Два з них будуть задіяні під навчальні корпуси, ще одне в якості гуртожитку. Загальна вартість проекту понад 43 млн грн. У цю суму входить, як придбання самих будівель, так і їх облаштування, і ремонт. Гуртожиток площею 1844 кв. м розраховане на 307 осіб.

Медичний університет отримає два будинки, загальна площа яких перевищує 5,5 тис. Кв. м. Там будуть розміщені навчальний і адміністративно-навчальний корпусу. Вартість цього проекту становить майже 13 млн грн.

Донецький державний університет управління також отримає два будинки, розташовані в Центральному районі міста. На ці цілі передбачається виділити понад 20 млн грн.

Загальна вартість проекту розміщення університетів в Маріуполі складає майже 77 млн ​​грн.

Це велика сума, але ми готові вкладати гроші в розвиток міста, особливо в ті проекти, які спрямовані на наших дітей. Релокацію вищих навчальних закладів створить додатковий потенціал для розвитку міста, дозволить залучити до Маріуполя кваліфіковані кадри з числа тимчасово переміщених осіб, забезпечить приплив молоді в місто для навчання і дозволить підготувати молоді перспективні кадри для роботи в міських установах.

Як будете вирішувати зростаючу навантаження на інфраструктуру і транспорт? Адже практично напевно істотна частина студентів будуть приїжджі, в тому числі з окупованих територій, з якими ускладнене транспортне сполучення.

Ми вже вирішуємо ці питання. У Маріуполі запущена комплексна програма по заміні комунального транспорту і оновленню транспортної інфраструктури в цілому. На сьогоднішній день наші маршрути поповнили 11 тролейбусів МАН, які ми придбали у країн Євросоюзу, ще 4 нові тролейбуси нам допоміг придбати Євросоюз. У планах придбати ще шість нових тролейбусів і 15 нових автобусів.

Крім того, силами нашого комунального підприємства ремонтуємо вже наявні одиниці транспорту, приводячи їх до належного стану. У нас великі плани щодо розвитку муніципального транспорту в місті.

В цілому інфраструктура Маріуполя готова до можливих навантажень. Нашому місту не звикати приймати велику кількість людей. По-перше, Маріуполь - залишається курортним містом. Наші пляжі в цьому році були повністю забиті, місто прийняло тисячі відпочиваючих. По-друге, у зв'язку зі страшними подіями, які відбувалися і відбуваються на нашій землі, Маріуполь прийняв і розмістив десятки тисяч переселенців. Для міста це був важкий досвід, але ми впоралися.

Чи можна це рішення вважати сигналом, що міська влада Маріуполя не очікують розширення впливу, так званої ДНР, на територію Маріуполя ?

Так. Для цього у нас є всі підстави.

Сьогодні завдяки нашим героям, нашим військовослужбовцям Маріуполь надійно захищений. У самому місті йде нормальне життя.

В останні півроку почали відкриватися нові кафе, магазини. У місті постійно проходять культурно-масові заходи, до нас приїжджають зірки української естради. У місто приходять нові інвестиції, повертаються великі іноземні партнери.

Ми знаходимося в постійному діалозі з іноземними партнерами та інвесторами. І у нас вже є результат. До Маріуполя повернулася велика німецька компанія СМС-груп із загальним обсягом інвестицій в 8 млн євро. У наступному році компанія також буде інвестувати в розвиток свого виробництва. Підписали угоду з турецьким бізнесом на будівництво в місті 8 виробництв ліфтового господарства.

Але не менш важливим я вважаю те, що самі люди, жителі нашого міста хочуть жити і будувати своє майбутнє в Україні. Ми довели не словом, а ділом, що Маріуполь - українське місто, а його жителі справжні патріоти.

Як змінилося за останні два роки стан справ в "старих" ВУЗах Маріуполя - ПДТУ і МГУ? Чи є складнощі у взаєминах з Міносвіти? Як їх вирішуєте?

Маріупольським вузам довелося адаптуватися до тих непростим обставинам, в яких вони опинилися. Одним з ключових напрямків стала робота зі студентами з числа вимушено переміщених громадян. У цих питаннях місто не стояв осторонь. Наші університети - гордість Маріуполя. У їх стінах виховалося не одне покоління професіоналів. Важливо зберегти це. Ми реалізували спільний з ЄС проект реконструкції гуртожитку для студентів Маріупольського державного університету.

Також зовсім недавно між міською радою, громадською організацією "Фонд розвитку Маріуполя" і нашими університетами було підписано Меморандум про співпрацю за програмою "Новий муніципалітет", яка покликана змінити владу, зробивши її відкритою, чесною і орієнтованої на потреби жителів міста.

Ми хочемо привернути нашу молодь до цих процесів. Їх креативний підхід, енергійність, бажання працювати на благо Маріуполя - ті якості, які дозволять змінити вигляд влади. В цілому можна з упевненістю сказати, що МДУ і ПДТУ впоралися, пройшли найбільш важкі часи і тепер нарощують свій потенціал.

Які саме ВНЗ можуть переїхати до Маріуполя?
Переїзд буде в повному складі або окремі факультети?
Коли це може статися?
Чому в місті задумалися над залученням нових навчальних закладів?
Які у Маріуполя були аргументи для другого за два роки переїзду ВНЗ?
Адже вони, як то кажуть, вже були на насиджених місцях?
Що дасть місту поява трьох нових ВНЗ?
Чи очікуються якісь додаткові вигоди від обласного і державного бюджетів?
Які зараз є або прогнозуються складності (навчальні корпуси, гуртожитки, обладнання тощо)?
Як їх будете вирішувати?