Полезные материалы

Сколіоз 1 і 2 ступеня. реабілітація

  1. Довідка
  2. Поширені підходи до лікування сколіозу в Європі
  3. корсетирование
  4. Короткий огляд і висновки

Сколіоз (викривлення хребта) є одним з найскладніших ортопедичних захворювань. У світовій практиці існують два основних види його лікування: метод консервативного лікування і хірургічне втручання. Причому використання першого методу позво Сколіоз (викривлення хребта) є одним з найскладніших ортопедичних захворювань

сколіозом називається викривлення хребта найчастіше у фронтальній площині в праву або ліву сторони. Є дуже поширеним захворюванням. Його поява, як правило, починається в грудному відділі, а потім може поширитися на поперековий відділ хребта. Захворювання впливає не тільки на поставу, а й на ходу, дихальні функції і серцево-судинну систему.

Найпоширенішим видами такого захворювання є ідіопатичний сколіоз у підлітків. У чотирьох з п'яти таких випадків причина захворювання залишається невідомою, хоча хвороба відносять до деформацій під час швидкого зростання тіла людини. Профілактикою, щоб не допустити захворювання, при цьому є вибір для дітей зручною і відповідає санітарним нормам меблів і вироблення ними правильної постави. Крім нього також зустрічаються травматичний, паралітичний і інші види сколіозів, але їх частка невисока в загальній кількості випадків захворювання.

Традиційними методами лікування вважаються лікувально-фізична культура, корсетирование і хірургічне втручання. Притому тривалі спостереження показують, що використання тільки двох перших методів, в тому числі використовувані в реабілітації, досить ефективні при сколіозі I і II ступенів.

Довідка

До першого ступеня сколіозу належить ситуація, коли кут викривлення хребта становить до 10 градусів, до другого ступеня відносять патології з кутом від 11 до 25 градусів. Далі вже йдуть третя і четверта групи.

Реабілітаційний комплекс не тільки дозволяє зменшити викривлення, а й впливає на загальну рухливість і витривалість хребта. Крім цього реабілітація веде до ослаблення болів, хоча їх виникнення не завжди пов'язане безпосередньо зі сколіозом, а при правильно підібраній програмі є хорошим засобом соціально-психологічної адаптації хворого в суспільстві.

В останні десятиліття в медичному середовищі регулярно з'являлися повідомлення про неефективність того чи іншого комплексу лікувальної фізкультури в боротьбі зі сколіозом. В результаті склалася думка, що вправи не надають оздоровчого впливу на хворих. Однак спостереження показують, що поєднання правильно підібраних вправ і застосування корсетів вносять значний вклад в лікування сколіозу .

Поширені підходи до лікування сколіозу в Європі

В Європейських країнах при першому виявленні у людини цього діагнозу відразу починають застосовувати консервативні методи лікування. При викривленні хребта до 15 градусів призначається відвідування комплексу спеціальних лікувальних вправ. Викривлення 20-30 градусів передбачає додатково носіння корсета. А при вигині від 30 градусів використовують стаціонарне лікування з інтенсивною реабілітацією.

Також там поширена методика тривимірного лікування, яка спрямована на виконання двох завдань: корекції постави і її підтримку в звичайному житті. Важливе місце в лікуванні займає робота інструктора з лікувально-фізичної культури, який здійснює контроль над кожною вправою програми реабілітації. Існують кілька видів методик тривимірного лікування. Одна з найбільш відомих - інтенсивна програма Катаріни Шрот. Її застосування ефективно при викривленні хребта хворого більш ніж на 30 градусів, в інших випадках вибирають інші методики, наприклад, терапію з використанням різних корсетів за правилом Еббота-Шено. Методика Шрот також відрізняється складністю навчання.

Основна мета цих підходів в тому, щоб запрограмувати хворого таким чином, щоб він самостійно без присутності лікаря або власного відображення в дзеркалі постійно зберігав правильну поставу весь час. Підтримка такого стану вимагає всього не більше півгодини в день регулярного виконання ряду вправ. Але такий спосіб виправданий тільки з пацієнтами, у яких сколіоз є основним захворюванням, якщо ж його поява викликана якимись іншими причинами, наприклад, неврологічними, то потрібно інші концепції лікування.

За статистикою, щоб інтенсивний стаціонарний курс реабілітації був ефективним його тривалість повинна становити не менше місяця, тому останнім часом акцент робиться на застосуванні амбулаторних методів лікування сколіозу. Стаціонарний же відносять до застарілих.

Крім того, одного застосування інтенсивних заходів не достатньо для закріплення досягнутих результатів. Справа в тому, що хворі на сколіоз комфортніше себе почувають, коли їх тіло зігнуте відповідно до кривизною хребта, і відчувають незручність при новій скоригованої позі. Тому вони інстинктивно знову хочуть прийняти попереднє неправильне положення. Для усунення цієї звички необхідний щоденний жорсткий самоконтроль у всіх положеннях (стоячи, сидячи, лежачи) і регулярні короткі вправи.

корсетирование

Ортопедичні корсети використовуються як частина комплексного лікування хворого на сколіоз. Їх основні функції полягають в зупинці подальшої деформації хребта, деякий випрямлення кута його викривлення і підтримки загальної постави людини. Спостереження зафіксували реальний ефект від використання даних коштів.

Незважаючи на те, що болі в спині не завжди викликані сколіозом, в ряді випадків саме він є їх причиною. У цьому випадку крім фізичних вправ обов'язково вдаються до носіння корсета.

При використанні якісного корсета, який вносить сильну початкову корекцію вигину, згоди пацієнта до досить тривалого його носіння і стабільного щоденного виконання всіх фізичних вправ у підлітків можна домогтися майже повного одужання від сколіозу. Звичайно, це ще сильно залежить і від інших факторів, як вік хворого, ступінь викривлення, якості проведеної терапії.

Все вищесказане стосується лише до випадків захворювання на сколіоз першого та другого ступенів без прогресуючої фази. В цьому випадку можна домогтися поліпшення стану пацієнта. При сколіозах третього і четвертого ступенів інтенсивні методи можуть порушити стабільну урівноважений стан організму і привести до ще більшого прогресування хвороби.

В даний час в медичній промисловості триває розробка і випуск все більш досконалих корсетів.

Реабілітаційні методи після хірургічного лікування сколіозу

У випадках, коли вичерпані всі консервативні методи лікування і спостерігається подальше погіршення стану хворого, доводиться вдаватися до хірургічного втручання.

Показання для відправлення на операцію варіюються в залежності від віку хворого, його психологічного стану і настрою на попереднє подія, кривизни, як правило, від 45 до 70 градусів, і місця патології в хребті. Враховується рівень і досвід хірурга, а також можлива ефективність «безкровних» методів.

Хірургічний метод є останньою інстанцією при лікуванні даної хвороби і використовується тільки тоді, коли всі інші можливості вже вичерпані.

При проведенні операційного лікування хребет в місцях вигину випрямляють до потрібного кута, а потім фіксують за допомогою металевих пластин. Прооперований ділянку хребта ставати знерухомлених. Такий метод дозволяє поліпшити стан і головне зупинити подальше прогресування хвороби.

Ризик таких операцій, розрахований по Європейським даними, становить близько п'яти відсотків. Це проявляється в виникненні різних ускладнень, таких як запалення дихальних органів, наслідки, що позначаються на нервовій системі, і т.п. Ризик таких операцій у великих клініках Європи вважається помірним, так як більшість операцій не призводять надалі до ускладнень.

У більшості випадків після операції пацієнти не потребують якихось особливих способах реабілітації. Однак іноді у деяких з них можуть з'явитися післяопераційні болі в спині. В цьому випадку, а також і при їх відсутності буде корисний повний курс лікувальної фізкультури. Він допоможе як в знятті болю, так і в кращій фіксації хребців і поліпшення рухливості ребер для нормалізації дихання.

Поширені три основні методики для нормалізації біомеханічного стану людини зі сколіозом: Lyonais, Dobosiewicz і Side Shift.

За допомогою Lyonais методу пацієнта вчать самостійної корекції постави. Самі вправи виконуються несиметрично, ніж даний метод відрізняється, наприклад, від концепції Карини Шрот. Деякі вправи виконуються в корсеті. Дана методика рекомендована для лікування певних видів сколіозу.

Особливості методу Dobosiewicz не надто поширені в медичному середовищі через його маловідомість і стислості опису в літературі. У цьому методі робиться акцент на роботу з грудним відділом хребта і майже не зачіпається поперековий. Результати досліджень показують, що метод дозволяє виправити кут викривлення хребців до 5 градусів.

Найбільш рекомендована і часто використовувана для лікування сколіозу техніка Side Shift (Метод бокового зсуву). Вона передбачає місцеві впливу на хребет в місцях викривлення. Проведені спостереження підтверджують ефективність даного методу.

Короткий огляд і висновки

Способи реабілітації застосовуються як для часткового усунення симптомів сколіозу при відсутності необхідності в операції, так і для відновлення пацієнта після хірургічного втручання. Основною метою реабілітації є не тільки виправлення кривизни хребта, але і поліпшення порушених функцій людини в зв'язку з цією хворобою. Багаторічний досвід показує, що при сколіозі першого та другого ступенів застосування заходів реабілітація досить ефективно, особливо для підлітків. Поліпшення кута викривлення в цьому випадку може становити від п'яти до десяти градусів. У дорослих людей домогтися такого прогресу досить складно, однак цілком реально дещо зменшити викривлення і підвищити рухові функції людини.

Клієнтам нашого центру з проблемами хребта надаються послуги з проведення як спеціальних гімнастичних вправ, так і занять з використанням тренажерів. Досвідчені інструктори покажуть ефективні і безпечні прийоми для поліпшення Вашого здоров'я.