Полезные материалы

«Проти всіх»: перезавантаження ...

  1. Схоже, до виборчого законодавства буде повернута графа «проти всіх кандидатів (списків кандидатів)»,...

Схоже, до виборчого законодавства буде повернута графа «проти всіх кандидатів (списків кандидатів)», яка була відсутня в бюлетенях для голосування з 2006 року. За п'ятнадцять попередніх років (з 1991 року) завжди, на будь-яких виборах - від муніципальних до федеральних, знаходилося певну кількість виборців, що ставлять позначку саме за цього «кандидата».

До речі, в листопаді 2012 року Мін'юст Росії зареєстрував нову політичну партію з назвою «Проти всіх», яка за рік з невеликим ніяк себе не проявила, а з поверненням аналогічної графи в бюлетені, ймовірно, крім внесення легкої плутанини в уми громадян, вже нічим і не відрізниш. Ну, та це їх справа ...

Втім, поправки до законів про вибори постійно супроводжують дві думки, одне з них, природно, переконує, що будь-які зміни вигідні виключно правлячої партії. Відповідно до такої позиції, виборці, які раніше голосували проти всіх, після скасування відповідної графи розділилися на дві групи. Перша взагалі перестала приходити на виборчі дільниці, а ось друга в більшості своїй стала голосувати за опозиційні партії. І ось зараз, щоб «відібрати» голоси у зміцніла опозиції, придумується черговий законодавчий фінт.

Переконувати авторів цієї думки і приводити будь-які протилежні аргументи - справа невдячна і надзвичайно витратне за часом. На мій погляд, повернення графи «проти всіх» у виборчих бюлетенів є своєрідним стимулом для партій шукати не тільки нові форми і методи роботи, але і шукати, знаходити і виховувати нових виборців.

Для партій і лідерів, які націлені на політичне довгожительство, зміни до виборчого законодавства не повинні викликати переляк і різку критику. Навпаки, вони змушують думати не тільки про день сьогоднішній, а й про те, як проводити вибори через кілька років. Подивимося, наприклад, на Забайкальський край: якщо якусь партію цікавлять вибори депутатів Законодавчих зборів краю третього скликання восени 2018, то сьогодні вже потрібно не йти, а бігти до тих, кому виповнилося 14-15 років, до школярів і майбутнім студентам. А зовсім не грати на невдоволення людей і намагатися переконати їх голосувати за кого завгодно, тільки не за правлячу партію. Зрозуміло, що рядок «проти всіх» з порожнім квадратиком навпаки в самому низу виборчого бюлетеня викликає в них виправдане занепокоєння.

Занепокоєння ж, як відомо, веде до більш тяжких наслідків. І не тільки в політиці.

Роман Амплеев 18:30, 16 січня 2014