Полезные материалы

Гран-прі Австрії-2002: командна тактика «Феррарі», Баррікелло і Шумахер

«Феррарі», що знаходилася в глибокій кризі два десятка років, в 2000-му нарешті повернула собі статус найсильнішої команди - і на протязі п'яти сезонів на чолі з Міхаелем Шумахером була непереможна. Напарником німця всі ці роки був Рубенс Баррікелло , Але якщо Шумахер колекціонував перемоги і титули, то бразильцеві діставалися крихти з чемпіонського столу. За кермом якнайшвидшої машини Баррікелло за шість сезонів виграв всього дев'ять гонок, причому майже всі ці перемоги були здобуті під час відсутності або з дозволу Шумахера. Однією з небагатьох заслужених могла стати перемога в Австрії в 2002-му, але тоді «Феррарі» змусила Рубенса віддати першу позицію лідера команди ...

До того моменту Баррікелло лише раз фінішував першим, вигравши з 18-го місця на «Хоккенхаймрінг» двома роками раніше (Шумахер в тій гонці до фінішу не доїхав). Зате подіумів за пару сезонів в червоному комбінезоні набралося без малого два десятки.

Бразилець ідеально підійшов «Скудерії» на роль другого пілота: він не міг наздогнати Міхаелем, зате стабільно відбирав очки у його переслідувачів з «Макларена» і «Вільямса». А для щастя йому було досить вже того, що він виступає за кращу команду Ф-1.

Що ж до «Феррарі» з чемпіонської одиничкою на борту, то вона на старті сезону-2002 не залишила від суперників каменя на камені. Шумахер виграв чотири Гран-прі з п'яти, а в Малайзії після контакту з Хуаном-Пабло Монтойя на старті зумів прорватися з останнього місця на третє. А ось Баррікелло на цьому ж відрізку задовольнявся одним-єдиним другим місцем в Імолі. Бразильцеві разюче не щастило: в Австралії, пішовши в бій з поул-позиції, Рубенс зіткнувся з Ральфом Шумахером, в Малайзії позбувся другого місця через відмову двигуна, в Бразилії, лідируючи, зійшов із-за проблем з гідравлікою, а в Іспанії навіть не зміг стартувати - з другої позиції.

Так що на шостий етап сезону на тоді ще «А1-Ринг» два гонщика "Феррарі" приїхали в різному настрої і з абсолютно різними цілями: Шумахер збирався збільшити свій і без того комфортний відрив від переслідувачів в чемпіонаті, Баррікелло - нарешті перервати неймовірну смугу невезіння . Після невдачі в Барселоні бразилець пообіцяв своїм уболівальникам, що ні опустить рук і обов'язково надолужить згаяне на початку року. І дійсно, з самого початку австрійського уїк-енду Рубенс взявся за виконання поставленого перед собою завдання.

«Феррарі», що знаходилася в глибокій кризі два десятка років, в 2000-му нарешті повернула собі статус найсильнішої команди - і на протязі п'яти сезонів на чолі з Міхаелем Шумахером була непереможна

Шумахер випереджає Баррікелло на фініші Гран-прі Австрії

Фото: Reuters

У першому тренуванні Баррікелло випередив напарника на три сотих, але в другій пілоти «Скудерії» обмінялися позиціями в протоколі: Шумахер виїхав вперед на сім з гаком десятих. Однак в кваліфікації бразилець повернув собі кермо влади, перебивши торішнє час поула на півтори секунди і завоював другу поул-позишн в сезоні після Мельбурна.

Формула 1.Гран-прі Австрії.гонка

1. Міхаель Шумахер ( «Феррарі») - 1: 33: 51.562
2. Рубенс Баррікелло ( «Феррарі») +0.182
3. Хуан-Пабло Монтойя ( «БМВ-Вільямс») +17.730
4. Ральф Шумахер ( «БМВ-Вільямс») +18.448
5. Джанкарло Фізікелла ( «Джордан») +49.965
6. Девід Култхард ( «Макларен») +50.672
7. Дженсон Баттон ( «Рено») +51.229
8. Міка Сало ( «Тойота») +1: 09.425
9. Алан Макніш ( «Тойота») +1: 09.719
10. Жак Вільньов ( «БАР») +1 коло
11. Хайнц-Харальд Френтцен ( «Ерроуз») +2 кола
12. Марк Веббер ( «Мінарді») +2 кола.
Чи не фінішували:
Ярно Труллі ( «Рено»)
Алекс Йонг ( «Мінарді»)
Еді Ірвайн ( «Ягуар»)
Нік Хайдфельд ( «Заубер»)
Такума Сато ( «Джордан»)
Олів'є Паніс ( «БАР»)
Феліпе Маса ( «Заубер»)
Кімі Райкконен ( «Макларен»)
Енріке Бернольді ( «Ерроуз»)
Педро де ла Роса ( «Ягуар»).

Шумахер же не потрапив навіть на перший ряд, пропустивши на друге місце «Вільямс» власного брата. Відставання від Баррікелло склало більше шести десятих.

На Ворм-апі в неділю з ранку Рубенс підтвердив серйозність намірів не просто фінішувати, але і здобути другу перемогу в кар'єрі, знову обігравши Міхаеля - правда, розрив між ними знову скоротився до мізерних 19 тисячних. Три маленькі перемоги за уїк-енд здобуті, і Рубенс був готовий закріпити успіх однієї великої.

На старті Баррікелло зберіг лідерство і повів гонку. Шумахер, залишивши позаду брата, і не відставав від напарника, але і можливостей для обгону не мав. Можливо, «Скудерії» вдалося б по-тихому поміняти своїх пілотів місцями за рахунок піт-стопів, але тут на трасу через вибух мотора у Олів'є Паніс виїхала машина безпеки. У підсумку німець не тільки не зміг відіграти позицію, а й знову пропустив вперед Шумахера-молодшого в очікуванні обслуговування в боксах, куди обидві «Феррарі» вимушено поїхали на одному колі.

Після рестарту (машина безпеки затрималася через страшної аварії Ніка Хайдфельда і Такуми Сато) становище не змінилося: Баррікелло зберіг лідерство, Шумахер залишився позаду брата Ральфа. Повернути втрачену позицію тоді ще чотириразовий чемпіон світу зміг лише на 47-му колі, коли «Вільямс» поїхав на свій другий піт-стоп. Що ж до двох «Феррарі», то ті вдруге побували в боксах останніми - на 61-му (Рубенс) і 62-м (Міхаель) колах.

За рахунок цього два червоних боліда після другої хвилі дозаправок виявилися далеко попереду пари пілотів «Уїльямса»: вийшов на третє місце Монтойя поступався лідеру 20 секунд. Шумахер-старший, який втратив щодо Баррікелло пару секунд ще через Ральфа, не міг відіграти їх назад, так що ніяких передумов до боротьби за перемогу на останніх колах не було. Сумнівів у тому, що Рубенс виграє цю гонку і на пару з Міхаелем принесе команді переможний дубль, не залишалося.

Якщо тріумф бразильця в Хоккенхаймі в 2000-му інакше як дивом не назвати, то тут ніхто не сперечався з тим, що Баррікелло по праву займав лідируючу позицію. Бразилець вперше за два з половиною роки був швидшим за свого титулованого напарника, випустивши того вперед всього на одне коло, коли першим заїхав на другий піт-стоп. Відповідь за всі невдачі старту сезону виходив занадто хорошим. Мабуть, саме так вирішили в «Феррарі».

Мабуть, саме так вирішили в «Феррарі»

Шумахер і Баррікелло міняються місцями на подіумі

Фото: Reuters

По радіо Рубенса попросили подумати про те, що Шумахер бореться за чемпіонат. Він подумав і справедливо вирішив, що шість очок - непоганий результат для німця, з його-то перевагою над суперниками. Монтойя йшов на чотири залікових бали, Ральф - на три. Прохання повторилася, і бразильцеві нагадали про термін його контракту. «Тут мені все стало ясно, - розповів багато пізніше Баррікелло. - Або я пропускаю його, або наступну гонку буду дивитися по ТБ ».

Лідер гонки до останнього не хотів прощатися з перемогою - зі своєю перемогою - і підняв ногу з педалі газу лише на виході з заключного повороту. Шумахер першим пірнув під картатий прапор. Так німець відіграв у гонщиків «Уїльямса» чотири бали - очевидно, найважливіші з підсумкових 94 очок переваги. «Після фінішу Міхаель сказав мені, що і не підозрював про майбутню рокіровку, але я-то знаю, що він був в курсі», - заявив Баррікелло через кілька років.

А тоді - був оглушливий свист уболівальників і сльози Рубенса на подіумі. Міхаель спробував виправити ситуацію, але зробив все тільки ще гірше: він надів на розклеєні напарника бейсболку для переможця, мало не силою виштовхав бразильця на верхню сходинку п'єдесталу (той, ридаючи, відмовлявся від «подарунка») і передав йому кубок за перемогу в Гран -При.

Після гонки вибухнув небувалий скандал. Формально карати команду було нема за що, і єдине, до чого зуміла причепитися ФІА - порушення процедури подіуму, за що обидва гонщики і «Скудерія» заплатили солідний грошовий штраф. Результатом же стала заборона командної тактики, який був скасований невдовзі після Гран-прі Німеччини-2010 - де «Феррарі» відзначилася ще раз, віддавши перемогу Феліпе Масси в руки Фернандо Алонсо.