Полезные материалы

Гран Прі Німеччини: Прев'ю етапу від F1News

Брейк!

За великим рахунком, історію німецької гонки можна поділити на два великих відрізка: все, що відбувалося на знаменитій Північній петлі Нюрбургринга, влучно прозвали Джеккі Стюартом Зеленим пеклом - і інше. Бо навряд чи взагалі щось в гоночному світі можна поставити поруч з 23-кілометровим твором мистецтва, яке з'явилося на цей світ з волі випадку. На початку 20-х Німеччина сиділа без роботи - тоді-то і народилася ідея зайняти людей не самої творчої, але корисною і оплачуваної державою діяльністю. «Кільце Нюрбурга» вдалося побудувати досить швидко (за сучасними мірками - так і зовсім миттєво), і можна тільки радіти, що цей шедевр зберігся до наших днів і навіть продовжує приймати змагання. Більш того, на Північній петлі регулярно здобувають перемоги гонщики з Росії і з України, але це вже зовсім інша історія.

Формула 1 позбулася своєї родзинки до 1977 року - німецький етап переїхав в Хоккенхайм. Ще до війни на цьому кільці овальної форми відчувала свої автомобілі компанія Mercedes. А коли частина траси була відсічена при будівництві швидкісного шосе, на решті провели реконструкцію - доповнили конфігурацію повільної секцією мотодромі і побудували в лісі три Ескі. В результаті вийшла хоч і майже плоска, але досить цікава комбінація швидкісних і звивистих ділянок, традиційно доставляє чимало головного болю інженерам.

Лідером сезону-82 на німецький етап приїхав пілот Ferrari Дідьє Піроні. Він же виграв і п'ятничну кваліфікацію. Але в суботній ранковому тренуванні, що проходила під дощем, француз потрапив в серйозну аварію - гонщик вирішив, що перед ним в пелені бризок лише одна машина, а насправді їх там було дві.

У підсумку місця для маневру Піроні не вистачило, і його автомобіль, налетівши на Renault Алена Проста, злетів у повітря. На щастя, Ferrari впала на колеса, але послідував потім жорсткий удар об огорожу привів до складного перелому обох ніг для Дідьє - в ту пору гонщик сидів в самому носі машини і подібні події були чи не буденністю.

Для Енцо Феррарі це був серйозний удар - в тому сезоні його машини їхали швидше за всіх, але за два місяці Скудерія позбулася обох пілотів - ще раніше в бельгійському Зольдере розбився Жиль Вільньов. Проте, команді був потрібен хоча б Кубок Конструкторів, і вона не стала зніматися зі змагань.

У гонці вперед відразу помчав Нельсон Піке з Brabham. Чинний чемпіон світу виступав в 82-м з перемінним успіхом. Турбо- "четвірки» BMW були досить потужними, але часто ламалися, а тут ще Берні Екклстоун вирішив перехитрити весь паддоках і почав використовувати по ходу гонки дозаправки, не заборонені правилами. Не дивно, що на легкій машині бразильський пілот легко пішов у відрив. Негативним дзвіночком для Brabham став схід другої машини під управлінням Ріккардо Патрезе, але Піке за 18 кіл поїхав від Ferrari Патріка Тамбов на 26 секунд - для піт-стопа цього було вже досить.

Тут-то на шляху Нельсона і попався кругової ATS чилійця Елісео Салазара. На вході в еску пілоти не зрозуміли один одного - і машини зіткнулися! Оскаженілий бразилець, остаточно втратив після цього шанси відстояти корону, вискочив з кокпіта і накинувся на суперника з кулаками. Як виявилося, боксер з Піке вийшов нікудишній, але пару ляпасів Салазар в прямому ефірі все ж отримав.

Як виявилося, боксер з Піке вийшов нікудишній, але пару ляпасів Салазар в прямому ефірі все ж отримав

Після такого подарунка долі гонку спокійно довів до перемоги Тамбов - принісши Ferrari такий потрібний результат. Інший француз - Рене Арну з Renault - фінішував другим, а всі інші поступилися переможцю вже більш кола. Цікаво, що залікові бали в Хоккенхаймі дісталися пілотам шести різних команд. Крім уже названих, це Williams (Кейо Росберг), Tyrrell (Мікеле Альборето), Alfa Romeo (Бруно Джакомеллі) і Arrors (Марк Зурер).

Провівши після гонки обстеження машини Піке, фахівці BMW прийшли до висновку, що мотору до моменту аварії було відпущено ще максимум два-три кола, і Нельсон все одно не виграв би німецьку гонку. Дізнавшись про це, пілот насамперед схопив телефон і набрав номер Салазара - щоб подякувати чилійця, який врятував його і команду від чергового конфузу. Елісео вибачення прийняв - і зараз, після чверті століття, гонщики з усмішкою згадують минулі події. І навіть деколи заради ефектного фотокадру встають один проти одного в боксерських стійках.

... І ще десять гонок, що залишили слід в історії

1926 - На берлінській трасі АФУС (а фактично - ділянці автобану з двома петлями на кінцях) розіграний перший національний Гран Прі. Гідний син свого народу Рудольф Караччіола впевнено виграв за кермом спорткара Mercedes SS. Для гонщика ця перемога стала першою з шести - цей рекорд тримається досі.

1935 - Лише тричі на довоєнну пору на німецькому Гран Прі вдавалося відзначитися іноземцями. На новій трасі Нюрбургринг, побудованої за підтримки тодішнього мера Кельна, а після федерального канцлера Конрада Аденауера, і по праву вважається найскладнішою в світі, італієць Тацио Нуволарі на Alfa Romeo обставив заводських пілотів Mercedes і Auto Union, хоча мотор його машини і був на 100 л .з. менш потужним.

1938 - Британець Річард Симен, який виступав в заводській команді Mercedes з особистого дозволу Адольфа Гітлера, виявився кращим на Північній петлі. Свідками його успіху стали майже 300 тисяч глядачів - помітна частина яких була в мундирах мишачого кольору - і захоплення вони не зазнали.

1940 - Змагання повинні були пройти на надсучасному автодромі Дойчланд-Ринг, зведення якого почалося поблизу столиці Саксонії Дрездена. Але у вересні 1939-го Європі стало вже не до гонок.

1957 - Нев'янучий Хуан Мануель Фанхіо продемонстрував молодим суперникам майстер-клас, відігравши хвилину відставання після заминки на піт-стопі. По ходу цієї гонитви він на 24 секунди перекрив рекорд траси. Перемога на Нюрбургринзі стала для аргентинського Маестро 24-й - і останньої - в кар'єрі.

1960 - Гран-прі Німеччини був відсутній в календарі Формули 1 лише чотири рази. У трьох випадках - в 1950-м, 1955-м і 2007-му роках - він не розігрувався зовсім, а в 1960-му пройшов в класі Формула 2 на короткій Південної петлі Нюрбургринга. Першим фінішував швед Йоаким Боньє на Porsche.

1 968 - Дощові шини Dunlop стали зброєю перемоги для Джеккі Стюарта. В умовах зливи і туману шотландець випередив став другим Грема Хілла на чотири з гаком хвилини. Якби гонка проходила на будь-який інший трасі, це було б рівнозначно перевазі в два-три кола.

1970 - Гран Прі вперше розіграний на модернізованому автодромі Хоккенхаймринг. Його довгі лісові прямі разюче контрастували з численними віражами Зеленого пекла. Тому через рік Великий Приз повернувся на звичний Нюрбургринг. Перемогу в суперечці з Ferrari Жаки Ікса здобув Йохен Ріндт з Lotus - для австрійця вона виявилася останньою в кар'єрі.

тисячу дев'ятсот сімдесят-шість - Аварія, в якій ледь не згорів заживо Нікі Лауда, стала вироком Північній петлі. Недостатня безпеку 23-кілометрового кільця не дозволила йому зберегти прописку в календарі. Останнім переможцем тут став Джеймс Хант, для якого десять очок стали важливою підмогою на шляху до чемпіонської корони.

2000
- Звільнений співробітник компанії Mercedes, який вибіг на трасу в білому плащі, сплутав карти лідерам з McLaren. А почався трохи пізніше дощ приніс першу в кар'єрі перемогу пілотові Ferrari Рубенса Баррікелло, який стартував на Хоккенхаймрінг тільки 18-м.

Текст: Олександр кабановских