Полезные материалы

лежно - Найцікавіше в блогах

Автором даної теми є постійний відвідувач і автор спільноти "Олімп", експерт в області спідвею -


Привіт, шановні читачі співтовариства Олімп. У той час як Віталій Петров уже на всю включився в боротьбу за очки у формулі-1, а Володимир Леонов відкрив сезон в серії Мото2, бронзовому призеру минулорічного Гран-прі зі спідвею Емілю Сайфутдінова 24 квітня в 21-00 за московським времнені в польському лежня тільки належить почати такий важкий, але будемо сподіватися - успішний сезон в особистому чепіонатов світу! Власне, про майбутній Великому спідвейного сезону і піде мова.


Отже, в даному форматі чемпіонат світу стартує в 16 разів
Отже, в даному форматі чемпіонат світу стартує в 16 разів. У порівнянні з минулим роком склад серії гран-прі дещо змінився, але це й не дивно, адже тільки 8 з стартують на постійній основі 15 гонщиків зберігають своє місце серед претендують на звання кращого спідвеїсти світу. Отже, цю вісімку склали:


1) Джейсон Крамп (Австралія) 34 роки, минулорічний переможець серії. 15 років бере участь у гран-прі, є триразовим чемпіоном міра.Стіль їзди помірно-агресивний.
2) Томаш Голлоб (Польща) 39 років. Срібний призер серії, що є повторенням його вищого достжений, ще 4 рази був третім, як і Джейсон, брав участь у всіх сезонах гран-прі починаючи з 1995 року. Любить їздити по зовнішній траєкторії трека.
3) Еміль Сайфутдінов (Росія) 20 років. Починає свій 2 сезон в серії. Бронзовий призер минулорічної чемпіонату, також є наймолодшим переможцем етапу гран-прі в історії і єдиним двократним чемпіоном світу серед юніорів. Попри те, що він слабкий стартер, може вигравати і з четвертої позіціі.За агресивну і швидку їзду отримав прізвисько "Російська Торпеда"


4) Грег Хенкок (США) в червні стукне 40 років
4) Грег Хенкок (США) в червні стукне 40 років. Найдосвідченіший учасник чемпіонату. Переможець чемпіонату світу 1997 року, брав участь у всіх сезонах серії. Має можливість побити рекорд свого колишнього партнера по збірній США Біллі Хеміла і стати найстаршим переможцем чемпіонату міра.Стіль їзди: збалансований.
5) Андреас Йонссон (Швеція) 29 років. Чи прийме старт в своєму 10 сезоні гран-прі.Наівисшее досягнення 4 місце в 2006 році, чемпіон світу серед юніорів 2000року. Стиль їзди: збалансований.
6) Ніккі Педерсен (Данія) 33 року. Триразовий чемпіон світу, незмінний учасник серії з 2000року. Стиль їзди: підкреслено агресивний.
7) Руне Холта (Норвегія-Польща) 36 років. Учасник 7 повноцінних чемпіонатів, плюс до того двічі виступав за wild card від організаторів етапу, найвищий успіх 7 місце в минулому році. Є відмінним стартером.
8) Кеннет Бьерре (Данія) в травні виповниться 26. Другий повноцінний сезон у Чемпіонаті, до цього 6 разів виступав по wild card, переможець Grand Prix Challenge позаминулого року. Відмінний стартер, стиль їзди помірно-агресивний.




Троє гонщиків потрапили в основну сітку шляхом проходження через сито відбіркових змагань, яку увінчав гран-прі Челлендж в Англійському Ковентрі восени минулого року:


11) Магнус Зетерстрём (Швеція) 38 років. Чемпіон Європи 2002. Дуже несподівано потрапив в компанію найсильніших і невідомо чого від нього чекати. Стиль їзди: помірний, прзвіще "Зорро", улюбленець публіки.
12) Кріс Холдер (Австралія) 22 року. Дебютант чемпіонату. Став наступником знаменитого австралійського гонщика "Професори" Лі Адамса, який покинув серію в минулому сезоні, головний суперник нашого Еміля на юніоскіх змаганнях, дворазовий срібний призер ЧС серед юніорів 2008,2009. Стиль їзди: помірно-агресивний, непоганий стартер.
13) Ярослав Хампель (Польща) 28років. Учасник Серії гран-прі з 2000 року, в тому числі 4 рази як основний гонщик, найвище досягнення 8 місце в 2004 році, стиль їзди: агресивний, любить їзду ближче до зовнішньої частини треку.


Отавшіеся ж 4 місця основних гонщиків серії визначала фірма-організатор змагань BSI шляхом своїх рейтингів і переваг

Отавшіеся ж 4 місця основних гонщиків серії визначала фірма-організатор змагань BSI шляхом своїх рейтингів і переваг.
9) Фреді Ліндгрен (Швеція) 24 року, нинішній сезон стане його 3 участю в серії в якості постійного учасника, найвище досягнення - 9 місце минулого года.прозвіще "Fast Freddie", стиль їзди: збалансований, непоганий стартер.
10) Ханс Андерсен (Данія) 29 лет.Неоднократний учасник чемпіонату, найвищий результат 5 місце в 2007 і 2008 роках, стиль їзди: помірно-агресивний, є капітаном СБОН Данії. Серед Російських уболівальників отримав жартівливе прізвисько "Казкар".
14) Кріс Харріс (Великобританія) 27 лет.прімет старт в своєму 4 сезоні особистого чепіонатов світу, найвище досягнення-9место (2007 рік). Чемпіон Великобританії минулого року. Стиль їзди: агресивний. Прізвисько "Bomber".
15) Тай Вонфінден (Великобританія) 19 років, дебютант серії, думається буде беззаперечним аутсайдером, чемпіон Великобританії серед юніорів 2008.Прозвіще: "Woofy".



У зв'язку з тим, що у двох стадіонів закінчився контракт на проведення змагань, вони були замінені на інші - замість латвійського Даугавпілса та Словенського Кршко гонщикам належить змагатися на треках польського Торуня і хорватського Горічана. Отстуствіе словенського етапу в календарі цього сезону подвійно прикро, адже в минулому році саме на ньому наш спортсмен не оствіл нікому з суперників шансів і зібрав повний комплект очок. Даугавпілс же отримав один з етапів Фінлі чемпіонату світу серед юніорів. Однак в наступному році латиші намір знову укласти контракт на проведення одного з етапів гран-прі. Відрадно, що і російські бізнесмени не дрімають і цілком можливо в 2011 році ми побачимо перший етап серії в нашій країні. Кандидатів двоє: Балаково і Тольятті. У кожної з заявок є свої мінуси і плюси, але ясність в цьому питанні настане не раніше кінця літа. Однак, з огляду на те, що в боротьбу за право проведення етапів на своїй землі в 2011 році, вступають Малайзія і Австралія, боротьба нашим містам буде неабиякою. Можливо, буде збільшена кількість цих самих етапів або застосовані ще якісь нововведення, але це, повторюся, спідвейний вболівальники дізнаються не раніше літа.
Календар Серії Гран-прі на 2010 рік виглядає наступним чином:
24.04 - лежня (Польща)
08.05 - Гетеборг (Швеція)
22.05 - Прага (Чехія)
05.06 - Копенгаген (Данія)
19.06 - Торунь (Польща)
10.07 - Кардіфф (Великобританія)
14.08 - Маліла (Швеція)
28.08 - Горічан (Хорватія)
11.09 - Войенс (Данія)
25.09 - Терензано (Італія)
09.10 - Бидгощ (Польща)
У цю ж, суботу нам належить побачити гран-прі Європи в Лешно.
У зв'язку з тим, що у двох стадіонів закінчився контракт на проведення змагань, вони були замінені на інші - замість латвійського Даугавпілса та Словенського Кршко гонщикам належить змагатися на треках польського Торуня і хорватського Горічана


Змагання пройдуть на треку імені Альфреда Смочіка, відомого читачам співтовариства як місце проведення минулорічного фіналу Кубка світу. Для Еміля цей трек є неоднозначним, так на торішньому етапі він виступив тут не зовсім вдало, зате в фіналі світового кубка привіз найбільшу кількість очок з усіх учасників. Але, все ж, найбільші шанси тут, на мою думку, мають поляки: Ярослав Хампель і, що бере участь у wild card, ті що отримав запрошення від організаторів саме на цю гонку, Януш Колодзєй, яким знайома ця доріжка з чуток, адже вони виступають за місцевий клуб польської Екстралігі.Также не варто скидати з рахунків торішню трійку переможців: Джейсона Крампа, Томаша Голлоба і Андреаса Йонсона .Россійскім же вболівальникам залишається сподіватися, що і Еміль чи не вдарить в бруд обличчям і покаже їзду не гірше, ніж в фіналі Кубка світу.
Стадіон імені Альфреда Смочіка вміщує 25тисяч глядачів, довжина кола 330 метрів, віражі досить широкі, що розташовує до швидкої їзди по довгому радіусу. Рекорд треку належить польському мотогонщик Кшиштофу Каспчаку, встановлений в 2007 році і дорівнює 58,4 секунди.

Отже, склад учасників в нинішньому сезоні викликає чимало запитань. Як завжди втрутилася політика і боязнь директорату гран-прі образити дуже вигідну у фінансовому плані Великобританію, адже при всій повазі до них в гран-прі можна заявити лише одного Лі Річардсона, а решта гонщики явно будуть статистами на загальному фоне.С минулого року, включивши в число основних учасників нашого Еміля, господарі серії хотіли оживити і омолодити, який встиг з роками набриднути і неабияк постарілий складу учасників, можна сказати, що Емілю це удалось.Включеніе ж ще одного молодго гонщика Тая Вонфіндена мені бачиться кроком толь про лише дипломатичним, на догоду комерційних складових, адже як гонщик він поступається молодим східноєвропейцям: хорвату Юріца Павлича (ми швидше за все побачимо його учасником за wild card на Хорватському етапі) і словаку Мартіну Вацулік (а ось його в цьому сезоні в серії не буде) Також Чемпіонат світу позбавляється таких неординарних гонщиків як росіянин Григорій Лагута і словенець Матей Загар, так як організатори етапів в Даугавпілсі і Кршко, постійно виставляють саме цих двох гонщиків, на цей сезон не мають контрактів на проведення стартів. Дуже сильно сплутав карти органзаторам серії гран-прі потрапляння в основну пульку шведського ветерана Магнуса Зетерстрема, тому іншому, дуже обдарованій гонщику, бронзовому призеру минулорічного етапу в Гетеборзі, Антоніо Ліндбаку, місця в серії не знайшлося. Адже три провідні країни Європейського спідвею (Польща, Швеція і Данія) за замовчуванням мають по 3 спортсмени в серії і поставити одного зайвого однієї з них, означало б образити дві другіе.Не потрапивши в 8 найсильніших, заявив про закінчення кар'єри у турнірі австралієць Лі Адамс , а на його місце прийшов молодий і дуже перспективний Кріс Холдер. Якщо дивитися на нього як на потенційного лідера всієї серії разом з нашим Сайфутдінова, то це, безумовно добре, але ж і Адамс не сказав ще останнього слова в спідвеї, а в організаторів всього 4 wild card і потрібно нікого не обділити. Чи був шанс у Росіян отримати місце для другого гонщика? Цілком можливо, але для цього потрібна популяризація цього виду спорту по всій країні і можливість зробити його вигідним комерційним проектом, але третє місце Еміля, викликавши бурю захоплення в спідвейний світі пройшло практично непоміченим у нас в Росії, ніж світове мотогоночное співтовариство було дуже здивоване .А адже у нас вже є Григорій Лагута, який цілком здатний наробити галасу в серії, виступаючи не тільки як джокер від організаторів етапу. Вобщем і цілому, доводиться визнати, що система відбору і проведення змагань в серії потребує якоїсь модернізації, інакше ніяк не вийде Збільште географію спідвею, а отже зробити серію більш видовищною і комерційно вигідною.


Але, Несмотя на всі труднощі, чемпіонат нинішнього року обіцяє бути, як завжди, напруженим, а молодому представнику Росії доведеться доводити невипадковість свого торішнього успіху, тим більше, що деякі старожили, в числі яких датчанин Нікі Педерсен, натякають на те, що в нинішньому сезоні Емілю більше, ніж боротьба за вісімку, не світить. Особисто я думаю, що вже на першому етапі "Російська торпеда" остудить їхній запал і покаже хто в найближчі роки стане справжнім "господарем" серії гран-прі. Принаймні мені, як і всім російським любителям спідвею дуже хочеться на це сподіватися.
Подивитися Гран-прі Європи можна в суббботу в 21-00 за московським часом за наступними посиланнями:
http://www.hqtv.com.pl/newtv/
http://igool.tv/mecze.php
http://www.yourtv.com.pl/polgolmax.php
http://www.justin.tv/stusports10/popout
http://uktvsport.webs.com/


СОПКАСТ: sop: //broker.sopcast.com: 3912/56947

Чи був шанс у Росіян отримати місце для другого гонщика?