Полезные материалы

Найгірші Гран-прі в календарі "Формули-1»

  1. Чим же Монца була така гарна?
  2. Які Гран-прі не дотягують до хоча б середнього рівня?

Тільки тут Росія, Австрія і Бахрейн стоять поруч.

Тільки тут Росія, Австрія і Бахрейн стоять поруч

Після Гран-прі Італії організатори гонки опублікували цифри відвідуваності - і вони виявилися рекордними за майже вікову історію проведення гонки на автодромі Монци. На трек протягом чотирьох гоночних днів прийшли 185 тисяч чоловік, що перебило попереднє найкраще досягнення 2000 року в 15,7%.

Комерційний директор «Формули-1» Шон Братчес не залишив питання без уваги, розхваливши італійських промоутерів за професійні навички і круту атмосферу, яка панувала на Гран-прі:

«Ми повинні запропонувати організаторам гонок якийсь зразок. Промоутер по визначенню повинен щось робити, і ми повинні мотивувати на це. У нас 20 організаторів гонок, але справжніх промоутерів тільки чотири або п'ять. Решта працюють або з пристрасті до автоспорту, або за дорученням уряду. Ми хочемо проводити всі Гран-прі на певному рівні, і гонка в Італії стала потрібним прикладом. Пристрасть, енергія і емоції уболівальників створили неймовірну атмосферу. Мені сподобався Гран-прі не тільки як бізнесмену, а й як людині ».

Здається, тільки що прозвучав дзвіночок для тих промоутерів, які не збирають уболівальників на трибунах, чи не розважають їх, або взагалі займаються гонкою тільки через політичної волі якого-небудь високопоставленого чиновника. Тепер жирного грошового внеску в загальний котел недостатньо - потрібно правильно розпоряджатися своїм активом. І американські власники стануть допомагати тільки тим організаторам, які самі продемонструють зацікавленість в позитивному розвитку. З іншими ж розмова буде недовгий: бажаючих провести Гран-прі вистачає. Навряд чи в таких умовах хтось продовжить невдалі контракти.

Чим же Монца була така гарна?

Чим же Монца була така гарна

Анітрохи не применшуючи досягнень місцевих організаторів, варто відзначити кілька моментів, які безпосередньо вплинули на відвідуваність Гран-прі Італії. Головним фактором стало повернення пілота «Феррарі» Себастьяна Феттеля в бій за титул. Понад п'ять років жителі Апеннін лише байдуже дивилися на домінування «Ред Булл» з «Мерседесом» - та 2017 років року змогли нарешті відчути причетність до адреналіну чемпіонської боротьби. Емоції від успіхів команди наклалися на 70-річний ювілей «Феррарі» як автовиробника - і тисячі тіффозі прийшли на автодром Монци, щоб разом відзначити національне свято (саме так в Італії сприймається будь-яка подія, пов'язане зі Скудерії).

У чому ж тоді заслуга промоутера? Вони усунули головна перешкода для поїздки на Гран-прі в останні роки - дуже високі ціни на квитки. Причому організатори пішли нестандартним шляхом: скасували всі розважальні концерти, які зазвичай проходили п'ятничними і недільними вечорами. Тим самим витрати на проведення Гран-прі значно скоротилися, а разом з ними - і вартість відвідування автодрому. Але без вечірніх активностей гості не залишилися: промоутери включили в програму цілий автобусний маршрут в Мілан з регулярними рейсами. Завдяки цьому деякі квитки коштували в районі 86 фунтів, що дешевше, ніж в якій-небудь Угорщини. Публіка ж сама могла вибрати собі розвагу до смаку і гаманцю.

Існувало і пакетну пропозицію відпочинку з «Формулою-1» вартістю від 650 фунтів. У нього входили перельоти в Монца, пропуск на всі гоночні сесії і розміщення в готелі біля озера Комо, де тримають вілли багато зірок кіно і шоу-бізнесу типу Джорджа Клуні.

Під час трекових днів уболівальників на трибунах радували ще й святковими парадами від «Феррарі» і «Хонди», презентацією нової машини для «Формули-2», жартівливим змаганням по картингу між уславленими пілотами і місцевими знаменитостями. Уїк-енд підтримували відразу три серії - GP3, Porsche Mobil 1 Supercup і тієї ж «Ф-2». І це без урахування стандартних прогулянок по піт-лейн і фанзони.

Але незабутня атмосфера виникає не тільки через повних трибун. В Італії вже давно існує традиція, що дозволяє уболівальникам потрапляти на трек по час нагородження і влаштовувати переможцям Гран-прі стоячі овації. А завдяки розуміючим стюардам і відсутності жестчайшего контролю з оглядами фанати отримують можливість влаштувати справжні перфоманси у подіуму.

Ніде так не вшановують переможців, як в Монці.

Які Гран-прі не дотягують до хоча б середнього рівня?

Угорщина / Австрія

На початку 2010-х відвідуваність «Хунгарорінга» перебувала на рівні рекордних італійських даних. Але після аварії Роберта Кубіци і його відходу з «Формули-1» заповнюваність трибун впала відразу на 25 тисяч осіб - позначилася втрата польських фанатів. Наступний удар Гран-прі Угорщини отримав через повернення гонки в сусідню Австрію - відвідуваність провалилася ще на 60 тисяч і продовжує падати. Остання гонка в Будапешті ледь зібрала понад 100 тисяч глядачів за всі чотири дні - а вартість квитків залишається незмінною. Ніякі додаткові активності, крім стандартних, в комплект не входять.

Гран-прі Австрії, відкусивши значну частину від угорських глядачів, все одно відчуває чималі проблеми із заповнюваністю трибун. «Фактор Ферстаппена», який гарантував присутність кількох десятків тисяч голландських фанатів на домашній для команди Макса трасі, не допоміг - останній гоночний уїк-енд в Шпільберг зібрав усього майже 95 тисяч осіб за чотири дні. Ціни на квитки навіть перевищують угорські, а з додаткових активностей промоутери пропонують тільки парад легенд «Формули-1» і трохи національного колориту.

Але от невдача: гостям гонки просто нічим зайнятися в австрійській глибинці - і це проблема.

Цілком очевидно, що існування обох Гран-прі в календарі протягом одного і того ж місяця негативно позначається на відвідуваності обох подій. Організаторам потрібно задуматися не тільки про наповнення уїк-ендів якимись унікальними фішками, а й про більше перерві між ними - наприклад, про перенесення гонки на «Хунгарорінге» ближче до щорічного музичного фестивалю «Сігет» (зазвичай проходить в Будапешті на початку серпня) . Хоча, якщо по справедливості, «Формулі-1» в нинішньому стані просто не потрібні Гран-прі та Австрії, і Угорщини - з однією з країн можна сміливо не продовжувати контракт.

Росія

Росія

Сумно визнавати, але гонка в Сочі так і не стала якимось неймовірним подією національного масштабу. Не допомогли навіть доступні за європейськими мірками квитки із середньою ціною в 80 фунтів: переважна більшість населення Росії все одно не може дозволити собі подорож в Краснодарський край на «Формулу-1». Тому відвідуваність залишається незмінною: 150 тисяч людей відвідали «Автодром Сочі» і на першому Гран-прі країни в 2014 році, так і в 2017-му - що залишає Росію в п'ятірці найгірших за цим показником. Перенесення гонки на травневі свята особливо не допоміг - в Сочі просто не виявилося планованого числа відпочиваючих, так що Гран-прі Росії 2018 року повернули в самий розпал «оксамитового сезону», на 30 вересня.

Рівень же роботи над активностями та внетрековимі шоу відмінно описано одним порівняльним фактором : На відкритті в 2014 році виступав Ленні Кравіц, а в нинішньому квітні хедлайнером стала група «Любе».

Чи не найбільш видовищний характер траси теж мало сприяє обгонам, боротьбі і залученню вболівальників на трибуни. Але тут промоутерам залишається тільки сподіватися на новий регламент і сміливість гонщиків, при цьому наситивши розклад гоночним контентом. Статусні гонки підтримки (а не тільки північна «Формула-4» і Mitjet 2L), активності з крутими пілотами минулого, паради радянської гоночної техніки - в Сочі можна привести багато новинок, які зацікавлять публіку. А вже потім варто щось робити з рештою шоу і їх організацією, адже контракт на проведення Гран-прі продовжений до 2025 року.

Бахрейн

Іграшка шейхів теж не радують високою відвідуваністю. У Сахірі останній Гран-прі встановив локальний рекорд, зібравши 93 тисячі чоловік за чотири дні, що жодного разу не можна порівняти з заклятим сусідом-конкурентом з Абу-Дабі (60 тисяч глядачів в одне лише неділя). При цьому у місцевих заїздів немає якоїсь ідентичності: обидва проходять при штучному освітленні і жаркій погоді (як і гонка в Сінгапурі), з упором на прямі і швидкісні зв'язки.

За «околоформульному» видовищу Абу-Дабі знову залишає Сахір далеко позаду. Гран-прі в Еміратах пропонує і концертну програму (Calvin Harris і P! NK в 2017 році), купу екскурсій і гонки підтримки в особі GP3 і «Формули-2». А чим відповідає Бахрейн? Змаганнями місцевих кузовних серій і майже повним відсутність будь-яких активностей. У Сахірі домоглися рекордних цифр тільки завдяки продажу квитків зі знижкою в 10-20% - але все одно найдешевшу програму на уїк-енд оцінили в районі 110 фунтів. Нехай в Абу-Дабі квитки коштували майже вдвічі дорожче, однак різниця в отримуваних розвагах і атмосфері просто незрівнянна. C таким підходом Гран-прі Бахрейну - найслабша ланка всього календаря, і власникам «Формули-1» варто переглянути арабська контракт.

фото: globallookpress.com / Hoch Zwei; REUTERS / Max Rossi; globallookpress.com / Picture alliance / Hoch Zwei, ZUMA Press

Чим же Монца була така гарна?
Які Гран-прі не дотягують до хоча б середнього рівня?
Чим же Монца була така гарна?
У чому ж тоді заслуга промоутера?
Які Гран-прі не дотягують до хоча б середнього рівня?
А чим відповідає Бахрейн?