Полезные материалы

Що потрібно знати про «Формулі-1» в 2015 році

  1. Майстер обгонів і кращий новачок: Макс Ферстаппен
  2. Крешер: Пастор Мальдонадо
  3. Майстер кваліфікацій: Льюїс Хемілтон
  4. Невдахи: стратеги і механіки «Уїльямса»
  5. Бідолахи: «Лотус»
  6. Тяганина: «Ред Булл» і їх нові старі мотори
  7. Загадка: аварія Фернандо Алонсо на зимових тестах
  8. Провал: «Хонда»
  9. Підстава: Льюїс Хемілтон позбавляється перемоги в Монако
  10. Подія: екстремальна погода в Остіні
  11. Вболівальник: хлопець, який пропустив драму в Сочі
  12. Гоночні розборки: фіни розбушувалися
  13. Смуток: смерть Жюля Бьянкі
  14. Скандал: вибухи покришок в Бельгії
  15. Розчарування: відсутність інтриги і майже незмінна трійка лідерів
  16. Аварія: зіткнення Райкконена і Алонсо в Австрії
  17. Сюрприз: перемога Ніко Хюлькенберга в «24-х годинах Ле-Мана»
  18. Прогрес: «Форс-Індія»
  19. Відкриття: Серхіо Перес
  20. Гонка: Угорщина
  21. подія: колоритний Гран-прі Мексики
  22. керівник: Мауріціо Аррівабене
  23. Гуморист: Фернандо Алонсо
  24. Позітівщік: Себастьян Феттель
  25. Команда: «Феррарі»
  26. Болід: «Мерседес» W06
  27. Пілот: Льюїс Хемілтон

Гонщик, команда, новачок та інші - Sports.ru визначає переможців у головних номінаціях автоспортивного сезону.

Майстер обгонів і кращий новачок: Макс Ферстаппен

У сезоні, що завершився дебютувало відразу кілька молодих пілотів, але кращим з них можна назвати Макса Ферстаппена. Юному гонщикові видавали великі аванси ще до приходу в «Формулу-1», і вони ці очікування виправдав.

Розгромивши напарника в особистому заліку (49 очок проти 18), заробивши два четвертих місця і вразивши публіку привабливими обгонами, жорсткий і безкомпромісний Макс заслужив право вважатися одним з героїв чемпіонату світу.

Крешер: Пастор Мальдонадо

Девіз венесуельського гонщика «все або нічого» відмінно підійшов би головному герою фільму-бойовика - при зустрічі двох машин на вузькій трасі протагоніст не зверне з дороги до переможного кінця, а нерви і кермо здригнуться у мчать назустріч лиходіїв. На жаль, в «Формулі-1» потрібно йти на компроміси навіть під час боротьби з суперниками колесо в колесо - якщо не залишати місця для маневру, не розуміти межі дозволеного і не бути достатньо мудрим, щоб уникнути зіткнення, то можна легко заробити репутацію непередбачуваного і зовсім відчайдушного хлопця.

По правді кажучи, Пастор ні зовсім поганий в кінцівці чемпіонату, але дивовижна репутація гоночного хама, зароблена в минулі роки і підтверджена в першій частині сезону-2015 року, не може бути забута і скасована в одну мить.

Майстер кваліфікацій: Льюїс Хемілтон

Сезон-2015 нині триразовий чемпіон світу провів сильніше торішнього. Льюїс не тільки виграв 10 з 19 гонок чемпіонату, розгромивши напарника в особистому заліку, але також позбувся слабкості в кваліфікаціях - на його рахунку 11 поул-позицій.

Іноді Росберг і інші поступалися англійцю зовсім небагато, а іноді програвали цілу прірву. У якийсь момент навіть здавалося, що Льюїс має намір виграти абсолютно всі кваліфікації, і лише ближче до кінця сезону зміни в «Мерседесі» дозволили трохи урізноманітнити статистику поулов.

Невдахи: стратеги і механіки «Уїльямса»

Невдахи: стратеги і механіки «Уїльямса»

Звання майстрів многоходовочек другий рік поспіль заслужено йде в Гроув. «Вільямс» знову запоров кілька потенційно успішних гонок виключно через провальну тактики. Стратеги колективу проявляли нерішучість, то застосовуючи командний ордер, то скасовуючи його, і «всіх перегравали», раз по раз пропускаючи суперників після затягування піт-стопів.

Найчастіше «Вільямс» поводився консервативно, а на ризик вирішувалося в самих невідповідних випадках. Феліпе Маса і Валттері Боттас втратили чимало очок через таких помилок, і самі кричущі випадки сталися на Гран-прі Великобританії, де англійська команда цілком могла б зробити дубль, але в підсумку залишилася навіть без подіуму, і в Бельгії, де механіки помилково прикрутили до боліду Боттас різні колеса .

Бідолахи: «Лотус»

Хлопці з Енстоуна весь сезон із завмиранням серця чекали, коли ж їх нарешті купить «Рено» - французький автогігант бачився єдиним рішенням проблем, що накопичилися у команди. Через неоплачених рахунків «Лотус» неодноразово стикався з організаційними проблемами, а під час Гран-прі Японії бідолахам довелося в буквальному значенні бомжувати - співробітників стайні не пустили в гостьовий будиночок і ті розташувалися мало не на вулиці (підгодовуватися довелося у інших команд) . Ще трохи, і механіки «Лотуса» стали б здійснювати вилазки ночами в бокси конкурентів і знімати шини ( «Піреллі» стайня теж встигла заборгувати). Добре, що за допомогою Берні вдалося протриматися до закінчення сезону - а то потенційне фото Ромена Грожана, котрий смакує «Доширак» перед гонкою, трохи знизило б рівень престижності «Формули-1».

Як «Лотус» досяг дна в «Формулі-1»

Тяганина: «Ред Булл» і їх нові старі мотори

Керівники австрійської команди довго намагалися тримати в напрузі вболівальників, роблячи заклопотані обличчя і заявляючи про можливий відхід з «Формули-1», однак повірити в це могли тільки діти дошкільного віку. Всім іншим було ясно, що «бики» не зможуть покинути чемпіонат світу і продовжать виступати в гонках з моторами «Рено», і тому нові загрози Крістіана Хорнера і Гельмута Марко не викликали нічого, крім роздратування.

Загадка: аварія Фернандо Алонсо на зимових тестах

Загадка: аварія Фернандо Алонсо на зимових тестах

Хто б міг подумати, що серйозна аварія, в яку Фернандо Алонсо потрапив на тестах в Барселоні, стане лише початком нескінченної низки неприємностей, які переслідували «Макларен» по ходу сезону. Гонщик був госпіталізований зі струсом головного мозку, а потім за рекомендацією лікарів пропустив старт сезону в Австралії.

За офіційною версією команди, Алонсо врізався в стіну, втративши керування над болідом через сильний порив вітру. Однак відсутність опублікованій відеозапису інциденту породило безліч чуток, що стосуються аварії - деякі припускали, що пілот міг втратити свідомість через погане самопочуття або навіть від удару струмом через несправність в гібридної складової двигуна.

Провал: «Хонда»

Перед стартом сезону все розуміли, що японської компанії буде непросто наздогнати інших виробників моторів - «Рено», «Феррарі» і «Мерседес» готувалися до нового регламенту кілька років, а «Хонда» почала розробку двигуна недавно. І все ж залишалася надія, що унікальна силова установка допоможе «Макларену» включитися якщо не за перемоги, то хоча б за подіуми, і якщо не в першій половині чемпіонату світу, то хоча б у другій ...

Не вийшло нічого: від гонки до гонки боси «Хонди» рапортували про поліпшення двигуна, повідомляли про використані жетонах на доопрацювання силової установки, але раз по раз Алонсо і Баттон майже без боротьби пропускали суперників на прямих і сходили з технічних причин.

Якщо до наступного сезону японці не виправляться, в легендарній британській команді може початися буря.

Підстава: Льюїс Хемілтон позбавляється перемоги в Монако

В останні роки англійський гонщик перемагав за кермом «Мерседеса» практично всюди, але тільки не на легендарній трасі в Монте-Карло (перший і останній успіх тут датується 2008 роком, коли Льюїс виступав за «Макларен») - в епоху домінування «срібних стріл» найкращим на вузькому треку незмінно стає Ніко Росберг.

У сезоні-2015 у Хемілтона з'явилася прекрасна можливість змінити ситуацію: він лідирував 64 кола, але потім раптово заїхав в бокси - команда вирішила перестрахуватися і забезпечити свого лідера свіжими шинами. Однак «Мерседес» прорахувався: після повернення на трасу Льюїс став третім, а вирвалися вперед конкуренти міняти покришки навіть і не подумали.

Подія: екстремальна погода в Остіні

Гран-прі США запам'ятався не стільки третім чемпіонством Льюїса Хемілтона (його перевага в особистому заліку на той момент практично виключало інший сценарій), скільки екстремальними погодними умовами, з якими зіткнулися організатори, команди і вболівальники.

У п'ятницю і суботу на трасу обрушився справжній шторм - другу вільну практику довелося скасувати, а кваліфікацію перенести на ранок неділі. Єдиною втіхою для вболівальників, які прийшли на трибуни в суботу, стало уявлення, влаштоване командами на піт-лейн - механіки зображували греблю на байдарках, катали один одного на візках, а Данило Квят і Даніель Ріккардо навіть станцювали.

Втім, як з'ясувалося згодом, організаторам ще пощастило - через тиждень на автодромі в Остіні стався справжній потоп , В умовах якого проведення Гран-прі було б неможливим.

Вболівальник: хлопець, який пропустив драму в Сочі

Хуан-Пабло Монтойя пояснював: «У NASCAR гонки набагато цікавіше. Вболівальники постійно бачать боротьбу, битви, обгони, а в «Формулі-1» вам припадає два годину висиджувати і крутити головою на всі боки, щоб побачити хоч щось. І то, якщо пощастить ».

Точка зору Монті спірна, але почасти колумбієць прав: обгонів в сучасній «Формулі-1» дійсно мало, а таких боїв, яке влаштували в Сочі Кімі Райкконен і Валттері Боттас, і зовсім майже не буває. Однак саме цей приголомшливий епізод один з уболівальників примудрився пропустити мало не найвидатнішим чином. Ну, зате прославився на весь формульний світ - теж непогано.

Гоночні розборки: фіни розбушувалися

Кімі Райкконен і Валттері Боттас - тихі, які на гоночних трасах поводяться коректно і завжди залишають конкуренту місце для боротьби. Однак в Сочі зустріч двох фінів в боротьбі за високу позицію обернулася несподіваним вибухом емоцій - Райкконен занадто оптимістично попер в атаку на останньому колі і вибив співвітчизника, вже майже представив смак подиумного шампанського.

У Мексиці Боттас завдав удару у відповідь: він так спритно підставив Райкконена, що навіть стюарди не знайшли приводу виписати будь-якої штраф.

Крім того, Боттас і Райкконен аж до останньої гонки сезону вели активну боротьбу за четверте місце в особистому заліку, яке в підсумку все ж дісталося представникові «Феррарі».

Смуток: смерть Жюля Бьянкі

18 липня 2015 роки не стало Жюля Бьянкі. Гонщик потрапив у страшну аварію на Гран-прі Японії 2014 року, після чого дев'ять місяців перебував у комі. Цей гоночний інцидент став для «Формули-1» першим більш ніж за 20 років, що спричинило за собою смерть пілота.

Так вже вийшло, що через тиждень після сумних звісток гонщикам довелося виходити на старт Гран-прі Угорщини. Перед гонкою пілоти вшанували пам'ять Жюля хвилиною мовчання, а після фінішу призери присвятили свої результати його сім'ї.

Скандал: вибухи покришок в Бельгії

Жоден сезон в «Формулі-1» не обходиться без критики шинників. В цьому році сильного удару по «Піреллі» було завдано під час Гран-прі Бельгії: спочатку на практиці в швидкісному повороті «Бланшімон» несподівано розірвалася покришка на боліді Ніко Росберга, а в недільній гонці НЕ здужаємо шина на «Феррарі» Себастьяна Феттеля.

Гнів чотириразового чемпіона світу був такий великий, що в паддоку почали нарікати і всі інші - в один момент навіть виникли чутки про зміну постачальника шин в сезоні-2016. Пожежа швидко загасив Берні Екклстоун - в момент, коли позиція італійської компанії виявилася найбільш вразливою, він перед телекамерами потиснув руку Марко Тронкетті перевірити і оголосив про новий довгостроковий контракт з «Піреллі».

Розчарування: відсутність інтриги і майже незмінна трійка лідерів

«Ham, Ros, Vet, repeat »-« формульна »версія треку Fatboy Slim від пілотів« Мерседеса »і« Феррарі ». Ця трійця була на подіумі набагато частіше за інших і відверто дістала всіх неупереджених уболівальників. Що поробиш - в минулому сезоні нерівність в «Формулі-1» було особливо яскраво виражено і конкуренти часто просто не мали можливості позмагатися з лідерами.

У більшості Гран-прі сезону ще до старту було зрозуміло, хто виграє гонку, а кому доведеться боротися за недоїдки зі столу провідних команд. Ще один такий сезон для «Ф-1» неприйнятний - незмінюваність влади ще ніде до добра не доводила.

Аварія: зіткнення Райкконена і Алонсо в Австрії

Сезон-2015 видався багатим на різні гоночні інциденти, результатом яких ставали серйозні і видовищні аварії. Претендентів на перше місце вистачає. Тут і Данило Квят, який заїхав в Японії на траву на швидкості близько 200 км / ч і полетів прямо у відбійник, і Макс Ферстаппен, який допустив прорахунок в Монте-Карло, спробувавши протиснутися між стіною і болідом Ромена Грожана.

Але перше місце в настільки сумнівною категорії присуджується Кімі Райкконену і потрапив під гарячу фінську руку Фернандо Алонсо. На Гран-прі Австрії після невдалої кваліфікації Кімі постарався відіграти якомога більше позицій, однак раптово втратив керування над машиною - червоний болід знесло в бік і фін зачепив недоречно опинився на шляху руху Фернандо Алонсо. Складність ситуації полягала в тому, що «Феррарі» підпірнула під «Макларен», а заднє колесо машини Алонсо мало не вдарило по голові гонщика Скудерії. Обійшлося.

Сюрприз: перемога Ніко Хюлькенберга в «24-х годинах Ле-Мана»

Так вийшло, що через особливості календаря і ряду інших чинників гонщики «Формули-1» рідко виступають в легендарній гонці. Але в разі Ніко Хюлькенберга всі зірки склалися як треба і завдяки запрошенню «Порше» німець отримав можливість випробувати сили в знаменитому марафоні. Керівництво «Форс-Індії" не стало чинити перешкод пілоту, і Халк приїхав в Ле-Ман за новим досвідом.

Цього мало хто міг очікувати, але екіпажу Ніко з першої спроби вдалося здобути перемогу в одному з найпрестижніших гоночних змагань. Шкода, що в наступному році через дурниць чиновників ФІА «24 години Ле-Мана» пройдуть в ті ж дні, що і Гран-прі Європи у Баку.

Прогрес: «Форс-Індія»

Прогрес: «Форс-Індія»

Колектив Віджая Маллен прогресує на очах - вперше в історії «Форс-Індія» увірвалася в топ-5 Кубка конструкторів. У команді похвалу заслужили всі без винятку: технічний штаб під керівництвом Ендрю Гріна, який створив непогане шасі і блискуче розвинув його по ходу сезону, механіки, на відміну від минулих років «косячіт» куди менше, пілоти, які провели ряд яскравих гонок.

Окремої згадки заслуговують керівники стайні Віджай Маллія і Отмар Сафнауер, тверезо розсудив, що в умовах браку грошей краще не поспішати з оновленнями і цілеспрямовано готувати один великий пакет до середини сезону.

План спрацював на всі 100 відсотків: шасі версії «Б» дозволило «Форс-Індії» зробити гігантський крок вперед і навіть засвітитися на подіумі в Сочі. А ще у індійської стайні, здається, відмінні перспективи - незабаром очікується завершення угоди з «Астон Мартін», яка гарантує безбідне майбутнє, та ще й з титульним спонсором в особі «Джонні Вокера». «Форс-Індія» зробила в 2015 році відмінний ривок - сезон для команди вийшов блискучим.

Відкриття: Серхіо Перес

У мексиканському гонщика багато давно розгледіли великий талант, але не стабільність - часом услід за яскравими виступами Перес проводив жахливі гонки, які завершував на узбіччях і в отбойниках через власні помилки. Саме нерівність у виступах на протязі минулих сезонів приводила до того, що Серхіо раз по раз поступався більш досвідченим напарникам, потрапляв в дурні аварії і розтринькував купу очок.

Приблизно так само було всю першу половину минулого чемпіонату. Однак потім Чеко взяв три п'ятих місця і сенсаційний подіум в Сочі і виграв командний дуель у не менш талановитого Ніко Хюлькенберга з перевагою в 20 очок. Без сумнівів - це найкращий сезон в кар'єрі мексиканця.

Гонка: Угорщина

Сезон-2015 вийшов ще більш нудним, ніж торішній, адже по-справжньому видовищних Гран-прі було зовсім небагато. Цікавими епізодами запам'яталися Малайзія, Бахрейн, Великобританія, Сінгапур і США. Але всі рекорди побив Будапешт.

У спекотній Угорщини було все: перемога пілота «Феррарі», дивовижні помилки головних фаворитів, аварії, штрафи, несподівані поломки і навіть фініш Алонсо на п'ятому місці слідом за юним Ферстаппеном. Але ось що запам'яталося нашим уболівальникам - перший в кар'єрі подіум Данила Квята. Гонка для обох гонщиків «Ред Булл» видалася складна, але зі щасливим фіналом - сама фортуна дозволила пілотам стійко перенести всі пригоди Гран-прі і піднятися на подіум.

подія: колоритний Гран-прі Мексики

Повернення Гран-прі Мексики в календар чемпіонату стало одним з найбільш вражаючих подій сезону - в першу чергу, завдяки неймовірній атмосфері, створеної величезним натовпом прихильників. Яскраві фарби, емоції мексиканських уболівальників - всього цього деколи не вистачає «Формулі-1» в останні роки.

Організатори перебудували автодром імені братів Родрігес, привівши його у відповідність сучасним стандартам. Легендарний поворот «Перальтада» довелося виключити зі схеми треку, але його місце зайняла крута стадионная секція - на трибунах колишньої бейсбольної арени за ходом гонки, а також церемонії нагородження переможців, спостерігали 40 000 фанатів.

керівник: Мауріціо Аррівабене

Колись тютюнова компанія «Мальборо» позиціонувала свою марку як «сигарети для справжніх чоловіків», а головним чином рекламної кампанії був так званий «Людина Мальборо» - суворий ковбой з цигаркою на тлі природи. Трохи шкода, що зараз реклама тютюнових виробів сильно обмежена, адже тоді б у «Мальборо», як у офіційного партнера «Феррарі», було б під рукою практично ідеальне обличчя для просування - Мауріціо Аррівабене хоч і не схожий на ковбоя, але тим не менш просто втілює собою мужність і брутальність.

Досить несподівано Очола Ськудерію в кінці Минулого року, дон Мауріціо твердою рукою почав наводити порядок в Італійській стайні после проваленого сезону. І Перші плоди реструктуризації НЕ заставил собі чекати - сегодня «Феррарі» є безумовна другий силою в чемпіонаті после «Мерседеса», и погрожує кинути виклик «срібнім стріл» Вже в Партнери Вся-2016. У цьому величезна заслуга Аррівабене як керівника - технічний штаб вряди-годи знайшов стабільність і створив відмінне шасі, в Маранелло домоглися величезного прогресу в розвитку силової установки, а також не можна не відзначити прекрасну атмосферу в таборі Скудерії.

Бос «Феррарі», на відміну від попередників, перестав годувати публіку обіцянками і говорить виключно по справі, не економлячи на похвалу рядовим членам колективу - не дивно, що в Італії все моментально перейнялися до нього симпатією. Аррівабене, будучи відносно новим людиною в автоспорті, прагне розібратися у всьому, і при цьому не заважає працівникам команди виконувати свою роботу. Харизматичний італієць, зовнішністю і манерою мови нагадує мафіозного дона - кращий керівник цього сезону. «Феррарі» може піти з ним дуже далеко.

Гуморист: Фернандо Алонсо

Гуморист: Фернандо Алонсо

Фернандо - високопрофесійний троль, що володіє відмінним почуттям гумору. Погодьтеся, що привернути до себе увагу операторів, перебуваючи на 16-й позиції в пелотоні, досить важко, але іспанський гонщик явно перевиконав програму по попаданню «Макларена» в телеефір: в Угорщині організував штовхання залізного відра під назвою MP4-30, в Японії змусив червоніти босів «Хонди», порівнявши їх мотор з двигуном молодшої серії GP2, в Бразилії зовсім сів на стільчик і солодко погрівся на сонечку , Спровокувавши появу величезної кількості епічних фотожаб, там же, в Інтерлагосе, разом з напарником зробив несанкціонований забіг на подіум, а на останній етапі в Абу-Дабі видав приголомшливу фразу про намір завершити гонку, якщо на треку чи не з'явиться автомобіль безпеки.

Спасибі, Фернандо, ти скрасив жахливий сезон «Макларена».

Позітівщік: Себастьян Феттель

Кар'єра Себастьяна Феттеля зробила крутий поворот - після розчаровує сезону 2014 він прийняв рішення розпрощатися з «Ред Булл» і перейти в «Феррарі». Як з'ясувалося, чотириразовий чемпіон світу не прогадав - його прихід зробило позитивний вплив на атмосферу і роботу італійської команди, що відбилося на результатах: три перемоги, безліч подіумів і друге місце в Кубку конструкторів за підсумками сезону.

Більш життєрадісним став і сам Феттель - в радіопереговорах після вдалих гонок пілот вправлявся в італійській мові (в Сінгапурі і Абу Дабі він навіть випробував на міцність слух глядачів виконанням пісень), а на прес-конференціях жартував над гонщиками «Мерседеса».

Команда: «Феррарі»

Кубок конструкторів виграв «Мерседес», але саме Ськудерію ми визнаємо командою року. Німці, розгромивши суперників, під кінець дали слабину, боягузливо заборонивши гонщикам боротися між собою.

«Феррарі» ж показала найпотужніший прогрес - стайня всього за рік рвонула з четвертого місця в Кубку конструкторів на друге, завоювала три перемоги, 16 подіумів, розгромила конкурентів в Сінгапурі. Здається, вихід з багаторічної кризи нарешті знайдено. Двигун майже зрівнявся в ефективності з німецьким, усуваються і слабкості шасі. З точки зору пілотів, звичайно, все неоднозначно, але Себастьян Феттель провів дуже сильний сезон і заслужено є лідером нової команди. Хто знає, можливо, в наступному сезоні саме італійці скинуть «Мерседес» з трону «Формули-1»?

Болід: «Мерседес» W06

Тотальне домінування німецької команди багато в чому було обумовлено наявністю пекельного двигуна, за допомогою якого Хемілтон і Росберг легко відривалися від конкурентів на прямих. Але і шасі у «Мерседеса» вийшло більш ніж добротним.

В результаті суперників у даного технічного поєднання просто не виявилося, а німці за підсумками сезону побили безліч найрізноманітніших рекордів. Якщо в «Мерседесі" не Намудрували і не почнуть переробляти концепцію боліда - на можливість чого недавно мигцем згадував Тото Вольфф, - то конкурентів у наступному сезоні у чемпіонів світу знову не буде.

Пілот: Льюїс Хемілтон

Пілот: Льюїс Хемілтон

У тому, що найкращим пілотом варто визнати Льюїса Хемілтона, який став уже триразовим чемпіоном світу, сумнівів не виникає. Британець найпотужнішим чином провів практично всю кампанію цього року, не залишивши Ніко Росберг і Себастьяну Феттелю ніяких шансів.

Льюїс вміло використовував перевагу в швидкості боліда над гонщиком «Феррарі», а напарник по команді був розчавлений в кваліфікаціях. Ніко періодично намагався подавати ознаки життя, виграючи локальні битви, але в цілому варто визнати, що це був чемпіонат Хемілтона.

Ближче до кінця сезону інженери «Мерседеса» щось намудрували з конструкцією шасі, після чого болід перестав вести себе відповідно до побажань Льюїса, але до того моменту доля титулу вже була вирішена. Може бути, в наступному році Ніко і вдасться завдати у відповідь удар, але поки перевага - в першу чергу психологічний, - залишається на боці Хемілтона.

фото: Gettyimages.ru / Mark Thompson; globallookpress.com / Joan Valls / Urbanandsport / Nurphoto (2)

Хто знає, можливо, в наступному сезоні саме італійці скинуть «Мерседес» з трону «Формули-1»?