Полезные материалы

Думати треба швидше. Чому чемпіоном світу зі швидких шахів став 22-річний Данило Дубов

28 грудня в петербурзькому Манежі новим чемпіоном світу зі швидких шахів (рапіду) став 22-річний росіянин Данило Дубов, на пів-очка випередив чемпіона світу Магнуса Карлсена (Норвегія), Шахрияра Мамедьярова (Азербайджан), Хікару Накамуру (США) і ще одного молодого росіянина - 20-річного Владислава Артем'єва. 28 грудня в петербурзькому Манежі новим чемпіоном світу зі швидких шахів (рапіду) став 22-річний росіянин Данило Дубов, на пів-очка випередив чемпіона світу Магнуса Карлсена (Норвегія), Шахрияра Мамедьярова (Азербайджан), Хікару Накамуру (США) і ще одного молодого росіянина - 20-річного Владислава Артем'єва

Данило Дубов, новий чемпіон світу з рапіду // Фото: Леннарт ОТЕС

Дві сотні кращих шахістів світу змагалися в грі по 15 хвилин на партію (плюс 10 секунд додавалося за кожен зроблений хід). Шаховим глядачам нудно чекати, коли гросмейстер замислюється на півгодини. Майбутнє - за грою з укороченим контролем.

Успіх двох юних російських шахістів недивний. «Фонтанка» спрогнозувала його ще в день відкриття турніру: «На чемпіонаті світу з рапіду і бліцу виступлять кращі російські молоді шахісти, які з властивою юності нахабством і безстрашністю, впевнений, поборються за найвищі місця. Також впевнений, що незабаром ви їх прізвища почуєте як претендентів на звання чемпіона світу в шахах «великих» - «серйозних» ».

Втім, і в класичних шахах чемпіон світу з шахів вже три рази був визначений в тай-брейку - грі в швидкі шахи - зі скороченим контролем часу. Так, в листопаді 2018 року Магнус Карлсен переміг претендента Фабіано Каруану теж в швидкі шахи (рапід) на тай-брейку (всі партії з класичним контролем завершили внічию). А в грудні на Гранд-чесс-турі в Лондоні використовували комбіновану систему заліку: гросмейстери грали між собою в класичні шахи, в рапід і в бліц, окуляри складалися.

Магнус Карлсен роздає автографи // Фото: Леннарт ОТЕС

Можна припустити, що розіграш де-факто головного звання з укороченим контролем в майбутньому буде закріплено де-юре. І основним форматом для турнірів стане рапід.

Сучасні шахи переживають чергову нову хвилю інтересу. Стали популярнішими і як спорт, і як гра. Можна виділити кілька причин підвищення такої популярності.

грати самому

30 років тому говорили про «смерті першорозрядника» - шахи стали професійними, а любителям і ніде пограти. Зараз колишній першорозрядник воскрес: будь-хто може легко знайти собі партнера для гри в будь-який момент.

Для бажає зіграти партію - партнер на відстані одного кліка: мільйони людей знаходять собі рівного за силою шахіста онлайн. На сайті chess.com - 20 мільйонів користувачів, середа - найдемократичніша, одночасно борються по мережі від зовсім початківців до кращих шахістів світу. Наприклад, топ-2 в рейтингу кращих світових бліцоров Хікару Накамура любить потренуватися в партіях по три хвилини (а то і по хвилинці) з випадковими незнайомцями - на цьому сайті він вже зіграв десяток тисяч партій. Частий гість там і нинішній чемпіон в рапіді Данило Дубов.

гросмейстери Мамедьяров і Накамура // Фото: Леннарт ОТЕС

А в метро, ​​в черзі в податкову, в кафе в очікуванні замовлення кожен зможе воювати зо своїм смартфоном. Навіть з чемпіоном світу: одне з найпопулярніших в світі шахових програм для смартфона - Play Magnus. Ідея полягає в тому, що можна в залежності від свого рівня гри зіграти з Магнусом будь-якого віку. Зрозуміло, що нинішнього 28-річного Карлсена любитель не обіграє, але спочатку можна спробувати перемогти його, коли він був ще 7 - 8 річним хлопчиком, а в міру своїх успіхів вибирати Магнуса постарше - 10-річного, 12-річного. Любитель отримує можливість не тільки грати з комп'ютерною програмою «з людським обличчям», а й поступово підвищувати свій рівень і рівень противника.

Дивитися за іншими

Для навчання є доступні комп'ютерні програми, електронні бази партій. Для видовища: в Мережі на багатьох сайтах, в тому числі на YouTube, ведуться онлайн-трансляції всіх шахових змагань з коментарями гросмейстерів (на різних мовах), з підказками комп'ютерних програм, коли будь-який початківець бачить кращий хід (на думку програми Stockfish) раніше, ніж свій хід зробить гросмейстер. Це, звичайно, підвищує самооцінку вболівальника, який в серцях махає рукою при помилку свого кумира: «Ну що ж, тут же треба було ...» Коментатор пояснить, чому не з'їли слона, комп'ютер покаже, чому треба відходити слоном.

Це одне з найсильніших маркетингових винаходів онлайн-трансляцій - оцінка позиції на дошці, яку робить бездушний, але все знає Stockfish. І любитель розуміє, у кого краще, хто атакує, а хто захищається, у кого які шанси, а хто пройшов повз «простого» виграшу. Припустимо, комп'ютер вважає, що «- 0,5». Це означає, що у чорних невелику перевагу, який шахова програма оцінює приблизно в півпішака. Поки білі думають над ходом, програма прямо під діаграмою пропонує три кращих продовження. Якщо зовсім грубо, то приблизно так: якщо білі підуть слоном, то позиція стане рівною (оцінка: «0»). Якщо турою, то позиція залишиться приблизно такою ж, як і була, оцінка не зміниться: «- 0,5». Але якщо білі вирішать висунути пішака, то вони відразу програють, оцінка падає до «-3» і програма призводить варіант, який веде білих до поразки (якщо чорні, звичайно, знайдуть правильний хід, а не допустять помилку в свою чергу).

Це захоплююче видовище, доступне навіть простим любителям. І в суперечці між консерваторами і прихильниками прогресу: чи потрібно скорочувати класичний контроль партії, яка триває 7 годин і все одно закінчується внічию, такі глядачі вибирають швидкі шахи.

Більше видовища, більше голів

Де взяти час, щоб сім годин стежити за однією партією? Що нам, уболівальникам, робити, якщо гросмейстер задумався на півгодини? Над чим він розмірковує? І чому ми повинні стежити за нерухомою дошкою, фігури на якій надовго завмерли, самі сумуючи від нерішучості свого командира? Нам-то вже розумний Stocкfish все розповів, так що ми чекаємо, чи зіграє гросмейстер, як вказує розумна машина, або знайде свій план?

І коли знову заговорили про нічийної смерті шахів з класичним контролем (нагадаю, що всі партії в матчі на першість світу завершилися внічию), а вболівальники завжди хочуть видовища, перемог, голів, то логічно, якщо інтереси організаторів турнірів і спонсорів будуть збігатися з бажаннями любителів шахів. Рапід-таки не стільки скорочує саме час на роздумування (хоча і це, звичайно), але головне - робить партію більш ритмічної: без тривалих «зависання». А значить - більш видовищною і привабливою.

На чемпіонаті світу з рапіду в Петербурзі шахістам на партію давали кожному по 15 хвилин + 10 секунд додавання до кожного зробленого ходу. Це дозволяє грати активно і не боятися прострочити час в виграної позиції: адже навіть з часом майже на нулі потрібно просто не витрачати на хід більше 10 секунд. У такому режимі складнощів з реалізацією великого переваги у гросмейстера не повинно виникнути.

Фото: Леннарт ОТЕС

Класика - занадто повільно і нудно, бліц - занадто швидко, так що, швидше за все, підвищення популярності рапида вже незабаром призведе до перетікання глядачів, спонсорів (а відповідно - і формування призового фонду) в цю категорію. Можливо, через якийсь час «народний» чемпіон зі швидких шахів стане багатшим і поважніших свого колеги - просто чемпіона. Звання чемпіона світу з класичних шахів стане чимось типу титулу «почесний чемпіон», а матчі вже стануть розігрувати без особливого галасу «за гамбурзьким рахунком».

Владислав Бачура, спеціально для "Фонтанкі.ру"

Що нам, уболівальникам, робити, якщо гросмейстер задумався на півгодини?
Над чим він розмірковує?
І чому ми повинні стежити за нерухомою дошкою, фігури на якій надовго завмерли, самі сумуючи від нерішучості свого командира?
Нам-то вже розумний Stocкfish все розповів, так що ми чекаємо, чи зіграє гросмейстер, як вказує розумна машина, або знайде свій план?