Полезные материалы

Медведєв повернув Росії харчування Ротенбергов

Прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв зняв ембарго на спортивне харчування під виглядом допомоги російським спортсменам. Єдині, хто виграв від цього, - друзі Путіна. Прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв зняв ембарго на спортивне харчування під виглядом допомоги російським спортсменам

Олена Пальм / Інтерпресс

Прем'єр-міністр РФ Дмитро Медведєв скасував контрсанкціі щодо спортивного харчування. Офіційна причина: в ньому, як раптом виявилося, конче потребують російські атлети, а вітчизняні виробники задовольнити їхні потреби не здатні. Однак самі спортсмени розповіли «Фонтанці», що особливої потреби по спортпіту не відчували. По-справжньому в скасуванні ембарго могло б бути зацікавлене найближче оточення президента.

Постанова про скасування введеного в серпні 2014 ембарго на спортивне харчування було підписано прем'єр-міністром ще 16 вересня, проте відомо про це стало тільки 22-го. Як уточнювалося в повідомленні уряду, зроблено це було на благо російських атлетів. Нібито потреба в цих товарах тільки з боку спортсменів національних збірних з різних видів складає близько 100 - 130 мільйонів рублів на рік. Російські ж виробники поки не в змозі повністю замінити іноземну продукцію. До того ж санкції негативно позначилися на найбільшої вітчизняної компанії - виробника спортпіта, - що належить братам-мільярдерам Ротенберг.

Спортивне харчування - це протеїни (білок), гейнери (вуглеводи), вітаміни. Все це може продаватися як окремо, так і у вигляді якогось єдиного комплексного продукту. Як правило, випускаються у вигляді порошків і капсул. Необхідні для росту м'язової маси, більш ефективного тренування і кращого відновлення після неї. Вживання спортпіта не заборонено ні WADA, ні будь-який інший антидопінгової організації світу.

Продається спортпітаніе в кожному більш-менш пристойному тренажерному залі. За складом практично натуральний продукт. Наприклад, той же протеїн виготовляється з яєчного, молочного, тваринного або соєвого білка. Як розповів кореспонденту «Фонтанки» спортивний лікар, доцент кафедри терапії СЗГМУ ім. Мечникова Кирило Раймуев, у нього набагато більше питань до хімічного складу більшості продуктів, які знаходяться на прилавках наших магазинів, ніж до спортивного харчування. У той же час воно допомагає при тренуваннях.

Той факт, що російські компанії поки не в змозі повністю замінити зарубіжну продукцію, «Фонтанці» підтвердив керівник відділу продажів компанії - виробника спортпіта PureProtein Олександр Бузаках. За його словами, до введення санкцій і взагалі до кризи 85 - 90 відсотків спортпіта, що реалізується на території Росії, було іноземного виробництва. Зараз ця цифра знизилася десь до 60, але причина зниження не в контрсанкціях, а в стрибку курсів валют, через якого піднялися ціни на продукцію західного виробництва. Ембарго як такого вітчизняні компанії практично не помітили.

Він також додав, що в цілому ринок російського спортивного харчування зараз оцінюється приблизно в 500 млн рублів.

Те, що скасування ембарго мало що змінить в ситуації з чорним ринком спорпіта, «Фонтанці» підтвердив один з постачальників, що працює за подібною схемою. За його словами, маржа від ввезення спортивного харчування під виглядом какао, завдяки нижчій мито, набагато вище, ніж при легальному імпорті. Тому відмовлятися від неї навряд чи хтось буде.

Як вдалося зрозуміти «Фонтанці» зі спілкування з самими спортсменами, їхніми тренерами та іншими фахівцями зі світу спорту, ембарго не помітили не тільки вітчизняні виробники спортивного харчування.

Доцент кафедри терапії СЗГМУ ім. Мечникова Кирило Раймуев:

«У деяких моїх підопічних були спочатку невеликі брак спортивного харчування, але більшість вирішувало це питання в індивідуальному порядку. У кого-то були запаси, комусь вдавалося придбати через власні якісь канали. Природно, за це доводилося переплачувати ».

Олімпійський чемпіон з дзюдо Тагір Хайбулаев:

«Єдине, що я приймаю, - це ізотоніки (спортивні напої, що містять невелику кількість солей і цукрів. - Прим. Ред.) Для відновлення після тренувань. Приймати щось ще крім цього в дзюдо немає необхідності. Протеїн? Для цього ми їмо саме звичайне м'ясо. Наш головний тренер Еціо Гамба взагалі проти будь-яких протеїнів і інших подібних речей ».

Тренер з боксу, колишній наставник Миколи Валуєва і Олександра Повєткіна, Олександр Зимін:

«Наше головне спортивне харчування - це дієта. Більше овочів, менше солоного, відварене м'ясо. Вся суть в правильному приготуванні їжі. Раніше в професійних боях ми використовували якесь спеціалізоване спортивне харчування, але потім відмовилися від нього. Виникає звикання до подібних речей. Натуральну і якісну їжу нічим не замінити ».

Консультант зі спортивного харчування одного з тренажерних залів Петербурга Дмитро Нозік:

«Нестачі в спортивному харчуванні не відчували. Дороге закордонне спортпітаніе по 3 - 4 тисячі за кілограм простій людині як було недоступно, так таким і залишилося. Ми в основному купували спортпітаніе по 800 рублів за кілограм. Воно, до речі, теж закордонне. Вірніше, в Росію привозять у вигляді сировини, а виробляють вже тут, на місці ».

Насправді, схоже, єдиний, хто виграв від скасування санкцій, - це найближче оточення президента Росії, брати-мільярдери Аркадій і Борис Ротенберг. Згідно з даними системи «СПАРК», СМП-банку, співвласниками якого є брати, належить компанія «Доктор спорт» - найбільший в Росії виробник і продавець спортивного харчування під брендом Vitawin. До речі, генеральним директором ТОВ «Доктор спорт» теж є не випадкова людина - це Роман Ротенберг, син Бориса Ротенберга. За словами Олександра Бузакова, Vitawin виробляє своє спортивне харчування якраз в Європі, а звідти вже переправляє його в Росію.

Ще коли контрсанкціі тільки вводилися, багатьох здивувало, що в якості однієї з цілей було вибрано саме спортивне харчування, яке є одним з бізнес-напрямків друзів Путіна. Роман Ротенберг, коментуючи тоді це подія, говорив, що це, звичайно, неприємно, але нічого страшного не сталося - у Vitawin великі складські запаси товарів. Але, мабуть, за рік запаси підійшли до кінця. Зараз же Роман Ротенберг виявився недоступний для коментарів з приводу скасування ембарго.

Артем Кузьмін,
«Фонтанка.ру»


© Фонтанка.Ру

Протеїн?