Полезные материалы

Священик з Мукачева, колись мріяв стати футболістом, відкрив футбольну школу для дітей і сам їх тренує.

Отець Олександр (Олександр Прожегач) більше 20 років служить в одному з греко-католицьких храмів Мукачева. Колись він мріяв стати футболістом, а тепер відкрив дитячу християнську футбольну школу, команда якої отримує кубки та медалі на Всеукраїнських змаганнях.

Отець Олександр особисто тренує свою команду - він закінчив курси тренерів при Українській федерації футболу і регулярно їздить до Києва підвищувати кваліфікацію. А ще мріє створити в рідному Мукачеві футбольну академію.

- Отче, як вийшло, що ви, священик, відкрили футбольну школу?

- Наша християнська футбольна школа "Сінай" була заснована 12 років тому. Я називаю це великим Божим дивом, що сталося в моєму житті. У дитинстві я любив футбол, навіть трохи грав за колгосп. Мій батько грав в футбол в першій лізі СРСР, а мене бачив музикантом. Сказав, що з мене футболіста не вийде. Батько дуже багато робив для того, щоб я пов'язав своє майбутнє з музикою. У шкільні роки я писав пісні, виступав на музичних конкурсах. Вже будучи одруженим і після народження першої дитини, пішов вчитися на священика. Цьому посприяла випадкова зустріч зі стареньким греко-католицьким священиком отцем Андрієм Бокотеєм. Він багато років провів у таборах радянського режиму за нашу Греко-католицьку церкву. Святість його особистості, то, що він пережив зі своєю сім'єю, то, як він розповідав про Ісуса Христа, змусило мене в 22 роки задуматися про вічні цінності.

Як відкрив футбольну школу? Все сталося так. По суботах я при нашому храмі навчав дітей Божому слову - це називається катехизація (дітки готувалися до першого Святого Причастя). У мене вчилися дівчатка і хлопчики, і після занять вони всі разом ходили грати в м'яч. Одного разу запитали мене, чи не хочу і я з ними піти. Дуже добре пам'ятаю той день. Ми пішли на занедбану спортивний майданчик і там грали в м'яч. Потім діти почали щотижня мене запрошувати, коли був вільний час. Так ми і грали довгий час, і біля нас почали збиратися інші діти. Серед них були ті, хто дуже хотів грати в футбол, але не влучив у футбольні команди Мукачево, тому що не пройшов відбір. У ті часи в нашому місті вже діяло кілька дитячих команд. Коли діток назбиралося багато, вони попросили: "А давайте з кимось зіграємо". Так ми і стали займатися футболом. Все почалося з одного м'яча, який придбали діти за спільні кошти. Згодом до нас почало сходитися дуже багато дітей, які почули про нас.

- Все, напевно, не тільки у футболі. Дітям просто не вистачає того, щоб дорослі з ними проводили час. Як ви думаєте?

-Ні, справа зовсім не в футболі. Ми просто добре проводили час. Ніхто не лихословив, що не принижував один одного, у нас було дуже доброзичливе спілкування. І дітям це подобалося.

- Коли у дворі біля мого будинку діти грають в футбол, то лаються дуже не по-дитячому. Може, вони просто соромилися при вас?

- Тоді основу нашої команди складали діти, які проходили катехизацію. Компанія була дружна. Інші діти теж хотіли команду, змагання ... Так ми почали грати. Потім кілька років брали участь в чемпіонаті Закарпатської області з футболу. Грали двома складами. Тоді у нас було
50 дітей. Потім все закрутилося. Це, напевно, Божа воля.

- Ви граєте не просто в футбол, а в футзал.

- Все сталося в 2012 році. Напевно, так Бог хотів, щоб ми познайомилися з однією людиною, яка обіймала важливу посаду при Федерації футболу України. Ця людина відпочивав у нас на Закарпатті в санаторії. Випадково дізнався, що священик грає з дітьми в футбол і захотів зустрітися зі мною. Я не дуже хотів йти на цю зустріч, але батьки дітей вмовили. Нехай Бог дасть цій людині довгих років життя і здоров'я, за все, що він для нас зробив. Це було таке, знаєте, історична подія.

На той час у нас вже була справжня школа, ми зареєстрували її як юридичну особу. Той функціонер при Федерації футболу України займався футзалом і запропонував мені перейти на нього. Це гра в залі. У команді - чотири гравці і воротар. Батьки і колеги почали мене переконувати, що утримувати школу буде набагато легше. Отже вже шість років беремо участь в Чемпіонаті і Кубку України з футзалу. Тричі були бронзовими призерами Чемпіонату України і Кубка України, і вся наша доля прив'язалася до футзалу. Але ми залишилися футбольної школою і обов'язково будемо грати у великий футбол. Кілька років тому я закінчив тренерські курси, організовані спільно ФФУ-АФУ.

- А як до вас ставилися колеги? Там же були професійні спортсмени?

- Професіонали - дуже добре. Деякі дивувалися, що священик вчиться на тренера, але переважна більшість відносилося спокійно. Знаєте, мені випала можливість вчитися з золотим поколінням збірної України, яка стала срібним призером Чемпіонату світу. Це зірки футзалу! Я ніколи не думав, що буду вчитися з ними разом. Всі знання, які я отримав, дуже корисні. Футзал - основа розвитку футболу в багатьох країнах. У Бразилії, Іспанії, Португалії всі зірки світового футболу, такі як Неймар, наприклад, починали з футзалу. На Закарпатті футзал не так розвинений, як в інших областях України. До речі, наша збірна з футзалу показує на міжнародній арені набагато кращі результати, ніж футбольна.

- Ви спілкуєтеся з тими, хто з вами вчився на тренерських курсах і став зіркою футболу?

- Зустрічаємося хіба що на зборах в Києві. А так спілкуємося в Фейсбуці.

- Діти, які ходять до вас в футбольну школу, займаються безкоштовно. На які кошти ви її утримуєте?

- Якщо Бог захоче, щоб ми існували, він нам допоможе. Є люди, які допомагають пожертвами, хто скільки може. За 12 років існування футбольної школи діти ніколи не купували м'ячів, форми, манишок, фішок - нічого.

Буває іноді, що немає ні копійки, а потім Бог дає людей, які приносять кошти.

Отець Олександр (Олександр Прожегач) більше 20 років служить в одному з греко-католицьких храмів Мукачева

- Скільки в школі вихованців, і хто вони?

- В цілому є 30 дітей. Якби у нас було достатньо коштів, було б удвічі більше. Більше дітей - більше тренувань, а отже, за оренду майданчика треба платити більше. Окрім тренувань, школа намагається проводити соціальну роботу, проте ми її не афішуємо.

Це діти не лише з Мукачева, але і з Ужгородського та Мукачівського районів. Серед них є з дуже бідних сімей, тому ми самі шукаємо гроші, щоб привозити їх на тренування. Багато років наша футбольна школа співпрацювала з дитячим будинком в селі Чинадієво поблизу Мукачева. Зараз працюємо з бідними дітьми з багатодітних сімей селища Середнє Ужгородського району. Вони - роми. Познайомилися, коли діти приходили до нас подивитися турнір. Це дуже хороші діти, вже кілька років ми надаємо їм можливість тренуватися в нашій школі. І не тільки ми, а й інші благодійні організації. У ромських родинах багато дітей. Вони живуть далеко від Мукачева, за
20 кілометрів. Привозимо їх на тренування регулярно, два-три рази на тиждень (як виходить по грошах). Ми оплачуємо їм дорогу на мікроавтобусі в одну сторону, а інша організація - в іншу.

Діти живуть в горах, в їх сім'ях по 8-10 дітей, і кожен виїзд в Мукачево для них свято. Ми намагаємося робити все, щоб вони відчували себе потрібними. Під час тренувань особливо акцентуємо увагу на велику повагу до людини, незалежно від того, якого він віросповідання чи соціального становища. Незалежно від того, чи вміє дитина грати в футбол чи ні, він потрібен нашій школі і повинен відчувати себе важливим.

- Кажуть, що у вас і дівчата грають в футбол?

- Одна дівчинка - моя дочка, їй скоро виповниться 14 років.

- Знаю, що благодійний фонд "Свої" привозить до вас на турніри команди зі Сходу країни.

- Так, ми давно співпрацюємо. У них велике серце. Щороку в травні ми відзначаємо день народження футбольної школи, організовуємо найбільший в Україні турнір з футзалу "Кубок ДЮХФШ" Сінай ", збирається багато команд. Протягом чотирьох років фонд" Свої "привозить до нас хлопців з ДЮСШ Мар'їнки, Красногоровки, Лисичанська. це велика робота, оскільки вимагає великих коштів. Діти спілкуються, знаходять нові контакти, пізнають один одного. і я бачу, що їм це надзвичайно важливо, вони краще пізнають країну, бачать наш чудовий край і, думаю, відчувають тут тепло і увагу.

- Школі вже 12 років, ваші перші вихованці вже дорослі люди. Вони приходять до вас?

- Ті, які в Мукачево, приходять. Ми часто бачимося в місті, тут всього 80 тисяч населення. З тими, які виїхали далеко, спілкуємося хіба що через Фейсбук.

- У кожної дитини своя історія, кожна по-своєму унікальна. Але, можливо, за ці роки якась запам'яталася вам найбільше?

- Таких моментів в житті було багато. Якихось особливих, напевно, і немає. Був у мене один хлопчик, наприклад. Вісім років, з дуже бідної сім'ї. Я його зустрів на вулиці і запропонував ходити в нашу футбольну школу. Почали тренування. Я хотів показати йому, як треба грати у футбол, пояснити, що треба давати пас, щоб ми забили гол. А він каже: "Я сам всіх обійду і заб'ю гол!". І справді забив. Незвичайно талановитий хлопчик, займався у нас потім багато років.

Був у нас хлопчик з дитячого будинку. Маленького зросту, в футбол не сильно грав, але був душею компанії. Ми його взяли як-то з собою в Донецьк на Кубок України. Перед матчем даю установку: "Хлопці, ми приїхали в Донецьк. Тут вміють грати в футбол. Але ми граємо за честь Мукачево і Закарпаття - треба битися за м'ячі на кожному клаптику поля". Закінчується матч, ми виграємо, випускаю на поле Юрчика. А на нього футбольна форма була велика. Він виходить, рукава звисають, він їх закочує, вони падають, заважають йому, стає в стійку, як на боротьбу (крім футболу, займався греко-римською боротьбою), і говорить суперникам: "Підходьте, я готовий". Після матчу запитуємо його: "Ти чому став в таку стійку на поле?" А він каже: "Ви самі сказали, що треба битися за Закарпаття". Ми всі попадали від сміху. До речі, тоді в Донецьку ми фінішували третіми.

- Як ви пояснюєте своїм учням, що найважливіше в грі?

-Мисль. Ми приймаємо дітей з шести років, і найголовніше, на що звертаємо увагу, - розвиток моторно-рухових якостей, координації. Якщо дитина всебічно фізично розвинений, потім на нього можна накладати техніку. Але ми намагаємося робити все це паралельно. Упор робиться не на досягненні командного результату, а на вихованні індивідуальності. Під час гри я вимагаю від дітей, щоб вони брали ініціативу на себе, йшли в обведення, вчилися творити на полі. Я не вимагаю гри в пас, але - щоб вони мислили дуже швидко. 80 відсотків часу кожного тренування - це робота з м'ячем. Намагаюся придумувати вправи (Бог мені дає такі думки), щоб розвивалося футбольне логічне мислення дітей.

- Цікаво, ви вчите брати ініціативу на себе і приймати рішення навіть на шкоду командному результату. Я думала, що головне - командна гра.

- Це радянський підхід до підготовки футболістів. За кордоном так давно не працюють, тому у них багато футболістів - яскравих зірок, індивідуальностей: Мессі, Роналду, Іньєста, Неймар. А ми за 26 років незалежності виховали тільки одного А.Шевченко. Більше немає нікого, хто досяг би таких висот. Саме тому, що у нас робиться ставка на команду, а не на виховання індивідуума. Тренерам також треба годувати сім'ї, а президенти клубів від них вимагають результату, кубків і медалей. Тому вони готують команду, яка буде приносити результат. Якщо не дадуть результату, їх звільнять. Тренери сильно кричать на дітей, психують. Я неодноразово був свідком цього, коли грав з професійними клубами. Були випадки, коли бачив, що тренер вдарив дитину. У нашому футболі треба дуже багато чого змінювати, і найголовніше - мислення футбольних менеджерів і функціонерів, щоб вони просто заборонили тренерам працювати на командний результат в дитячому віці. Тренера повинні оцінювати за кількістю особистостей, яких він виховав. Мені як тренеру цікавий коефіцієнт корисної дії на полі кожного гравця: скільки він відібрав м'ячів, скільки зробив обводок, скільки разів брав ініціативу на себе. Якщо людина не бере ініціативу на себе, він не розвивається не тільки у футболі, але і взагалі виростає легкодухим, безхарактерним. Людина повинна приймати рішення, помилятися (навіть багато помилятися) і на цих помилках вчитися. Моє завдання як тренера - постійно підтримувати вихованця, підбадьорювати, вселяти віру в себе, навіть якщо ми програли, навіть якщо він зробить помилку. Звичайно, коли вони підростають, ми граємо в пас. Я прихильник гри команд, які тренує Гвардіола.

- Ви дуже сучасний священик, не тільки займаєтеся футболом, але у вас ще є свої акаунти в Фейсбуці.

- Це частина футбольного господарства. Ви самі розумієте, яке значення сьогодні мають соціальні мережі. Сторінки в Фейсбуці не завжди роблю і веду я, мені допомагають на добровільних засадах. Завдяки соцмережах ми поширюємо інформацію про нашу школу.
Про нас дізнаються діти і приходять на тренування. Про нас дізнаються інші футбольні клуби.

Про нас дізнаються інші футбольні клуби

- Чому ваша школа називається християнською футбольної?

- Тому що у нас не тільки спортивні, а й духовні цілі. Ми намагаємося вчити дітей не тільки футболу, але і поваги, любові, терпінню, прощення. Під час тренувального процесу роз'яснюємо хлопцям, як треба жити, вести себе, мислити, наскільки важливі християнські цінності - любов, прощення, терпимість. Ми це пояснюємо дітям постійно. Але жоден священик, тренер, вчитель не замінить батьків. Зараз відбувається деградація інституту сім'ї, і батьки часто не виконують того, що повинні виконувати щодо своїх дітей. Вони годують, одягають, вчать, але найголовніше - вони повинні виховувати, своїм прикладом показувати дітям, як треба поводитися. Наша футбольна школа - це тільки допоміжний ланка, це як другорядний член пропозиції. А підмет і присудок у вихованні дітей - це батько і мати. Звичайно, я намагаюся впливати на дитину, але якщо я скажу йому - люби, прощай, терпи, а батько вчить по-іншому, то це велике питання, кого послухає дитина, яке майбутнє у нього буде.

- Що ви вважаєте найбільшим успіхом футбольної школи за ці 12 років?

- Дітей неможливо змусити молитися з ранку до вечора. Але вони можуть ганяти м'яч з ранку до вечора. Те, що деякі діти не потрапили за грати завдяки тому, що грали з нами в футбол, вважаю нашим найбільшим успіхом.

- Спершу про майбутнє футбольної школи. Я чула, що ви плануєте відкрити футбольну академію.

- Якщо буде на те Божа воля, наша школа буде реформована в футбольну академію. Все залежить від Господа Бога, як він захоче. У нас за душею немає ні копійки, але немає і боргів. І вже існуємо 12 років. Живемо сьогоднішнім днем. Чи не можемо дозволити собі багатьох речей, які є в інших клубах. Однак ми вдячні Богу за все, що маємо. Молимося, щоб він послав нам людей, які змогли б нас підтримати.

- Яка мета футбольної академії, чим вона відрізнятиметься від школи?

- Все буде так само, але масштабніше. Я хочу, щоб в академії була середня школа, де дітей добре навчатимуть. Найголовніше для нас - забрати їх з вулиці. Крім того, будуть створені ідеальні умови для недільної школи (катехизації дітей). Викладати в недільній школі зможуть представники різних християнських конфесій, тому що в академії навчатимуться діти з різних конфесій, і кожен священик чи представник конфесії може вчити таких дітей. Кожна дитина сам буде вибирати, до кого ходити на катехизацію, але ходити треба буде обов'язково. Буде побудований екуменічний Храм, де діти будуть молитися. Повинні бути футбольні поля найкращої якості, критий спортивний комплекс за кращими зразками футбольних академій Європи, де діти могли б тренуватися навіть взимку.

- Вам, для того щоб це організувати, потрібні соратники - тренери, вчителі. У вас є такі люди?

- На даний момент немає, шукаємо, молимося. Я повністю покладаюся на Бога. Якщо Він хоче, все буде. Я бачу, що він нас розвиває, посилає людей, які нами цікавляться, певним чином допомагають. Але жодна людина не може сказати, що він один містить нашу футбольну школу. За 12 років нам допомагали багато людей. Однак наголошую: ми поза політикою, не уявляємо ніякої християнської конфесії, але відкриті до співпраці з усіма, коли мова йде про допомогу для розвитку нашої школи.

Ми намагаємося тримати себе смиренно. Я завжди кажу: не треба впадати в гордість, якщо у нас завелися гроші, але не треба і впадати в депресію, якщо у нас не залишилося ні копійки, бо все під Божим контролем. У нас є мрія розвиватися і охоплювати більше дітей.

Бог бачіть, что я не шукаю своєї вигоди в Цій делу. Я хочу, щоб дітям Було добре, хочу вберегтись їх від шляху, Який веде до злочінності и шкідлівім звичка. Колись я так само в юнацькі роки був огороджений Богом від поганої дороги тільки завдяки футболу та спорту, а також молитвам моїх батьків.

До речі, цього ще ніхто не знає, але один з моїх вихованців буквально днями закінчив в Києві тренерські курси, на які ми його направили. Він уже отримує ліцензію, і у нас буде ще один тренер.

Отче, як вийшло, що ви, священик, відкрили футбольну школу?
Як відкрив футбольну школу?
Як ви думаєте?
Може, вони просто соромилися при вас?
А як до вас ставилися колеги?
Там же були професійні спортсмени?
Ви спілкуєтеся з тими, хто з вами вчився на тренерських курсах і став зіркою футболу?
На які кошти ви її утримуєте?
Скільки в школі вихованців, і хто вони?
Кажуть, що у вас і дівчата грають в футбол?