Полезные материалы

Отримання патенту на роботу в Росії для українців

  1. Трудова діяльність іноземців в РФ
  2. Працевлаштування українців
  3. Патент для громадян України
  4. Пакет документів
  5. Чи потрібно українцю здавати іспит при отриманні патенту
  6. Скільки коштує патент
  7. Як довго діє патент
  8. поширені питання
  9. Чи потрібно платити ПДФО, якщо купив патент
  10. висновок

Незважаючи на геополітичні конфлікти, між Росією і Україною продовжує діяти спрощений безвізовий режим. Це щорічно приваблює сотні тисяч українських трудових мігрантів, які бажають знайти роботу в РФ. Але згаданий режим не дає українцям права легально працювати в Росії - вони зобов'язані придбати патент. Варто з'ясувати, що таке патент на роботу для українців, кому він потрібен, як його отримати і у скільки він обійдеться мігрантам.

Варто з'ясувати, що таке патент на роботу для українців, кому він потрібен, як його отримати і у скільки він обійдеться мігрантам

Трудова діяльність іноземців в РФ

Відповідно до ст. 13 (далі - ФЗ № 115), всі іноземці в Росії мають право на працевлаштування з урахуванням передбачених законом обмежень. Щоб працювати легально, їм необхідно отримати дозвіл на працю або патент.

Цей порядок поширюється лише на тих, хто знаходиться в країні в статусі тимчасового перебування. У мігрантів, які проживають в РФ по РВП або ВНЖ, такої проблеми немає. Вони здійснюють трудову діяльність без додаткових дозволів.

Крім того, ні дозвіл, ні патент не потрібно отримувати:

  • переселенцям-співвітчизникам;
  • дипломатам і співробітникам міжнародних організацій;
  • акредитованим журналістам;
  • біженцям, шукачам притулку та іншим зазначеним у законі особам.

Але навіть при наявності дозвільних документів, мігрант може влаштуватися лише до роботодавця, який попередньо отримав дозвіл на наймання іноземних співробітників.

Робочі відносини можна легалізувати трудовим договором або угодою на надання послуги і виконання робіт (договір підряду).

Працевлаштування українців

По приїзду на територію Росії українцям можна працевлаштуватися лише після отримання патенту. Оформлення будь-якого іншого статусу займе значно більше часу і підійде лише тим, хто планує перебратися в РФ на постійне місце проживання.

Російські роботодавці охоче йдуть на оформлення громадян України на роботу з патентом. По-перше, українці куди більш близькі їм ментально, ніж вихідці з держав Центральної Азії. По-друге, з України часто приїжджає кваліфікований персонал, тому на території федерації їм зазвичай пропонують роботу:

  • на Крайній Півночі, наприклад, бульдозеристами або кранівниками;
  • кухарями, будівельниками, водіями, продавцями, слюсарями;
  • інженерами, програмістами, суднобудівниками, дизайнерами;
  • менеджерами з продажу, консультантами і так далі.

Рівень зарплат залежить від регіону і може коливатися від 30-50 тис. В Ростовській області і до 80-100 тис. В Москві.

Патент для громадян України

Патент для громадян України

Прийшов час розібратися, що дає патент на роботу для громадян України. Патент - це документ-ліцензія, що підтверджує право іноземця на трудову діяльність з виконання робіт та надання послуг. Без нього іноземець не може легально працювати в РФ. Більш того, після його отримання автоматично продовжується термін тимчасового перебування іноземця в Росії.

Згідно ст. 13.3 ФЗ № 115, патент видається виключно мігрантам, перетнув кордон у порядку, що не вимагає візи (українцям, таджиків, узбеків), і знаходяться в статусі тимчасового перебування. Отже, якщо українець оформив дозвіл на проживання або дозвіл на проживання, патент не потрібен.

Російське законодавство розглядає можливість працювати за патентом як пріоритет безвізових іноземців перед іншими мігрантами, адже він має ряд переваг перед дозволом на роботу:

  • мінімальний набір документів;
  • гнучка система оплати;
  • оформлення по приїзду в Росію в будь-якому регіоні;
  • відсутність міграційних квот.

Давайте з'ясуємо, як оформити трудовий патент для українців в Росії. Актуальність цього способу легалізації мігрантів не викликає сумнівів: згідно з інформацією столичної мерії, тільки в Москві в 2017 році українці оформили понад 50 тис. Патентів.

В цілому по країні їх число перевищує 500 тисяч - близько 12% від загальної кількості іноземних трудових мігрантів з ближнього зарубіжжя.

Для всіх іноземців процедура однакова - порядок отримання патенту на роботу для громадян України встановлено п. 2 ст. 13.3 ФЗ № 115. Згідно з цим законом, українцю дається обмежений термін для оформлення ліцензії - він може подати документи не пізніше ніж через 30 днів після в'їзду на територію країни.

Якщо документи будуть подані з порушенням зазначеного терміну, доведеться погасити штраф в розмірі 10-15 тис. Рублів (), інакше заява не приймуть.

Варто також згадати, де можна зробити ліцензію на роботу для громадян України. Оскільки повноваженнями по оформленню документів наділені територіальні підрозділи ГУВМ МВС РФ (колишня. ФМС) в регіонах, для оформлення ліцензії іноземець повинен звернутися в міграційну службу за місцем тимчасової реєстрації.

Таким чином, для отримання патенту українцеві необхідно зробити наступні дії:

  1. Легальне перетин російського кордону, оформлення міграційної карти.
  2. Отримання тимчасової реєстрації.
  3. Збір документів, сплата фіксованої суми податку.
  4. Подача заяви в місцеві міграційні органи за адресою тимчасової реєстрації не пізніше 30 днів з моменту в'їзду.

При розгляді заявки співробітники міграційних органів перевіряють достовірність зазначених у документах даних, роблять необхідні запити і тільки після цього приймають остаточне рішення.

При відсутності претензій до документів і їх змістом питання вирішується позитивно в 10-денний термін після реєстрації заяви (абз. 2 п. 4 ст. 13.3 ФЗ № 115). Якщо відповідь буде позитивною, українцю, згідно зі ст. 9, обов'язково доведеться пройти дактилоскопічну експертизу.

Звертаємо увагу, що патент видається лише за місцем тимчасової реєстрації іноземця. Документ дає право працювати або надавати послуги на території регіону, в якому він був отриманий.

Додатково протягом двох наступних місяців іноземець повинен представити в ОВМ УВМС за місцем оформлення патенту копію трудового договору з компанією або ІП, за яким він здійснює трудову діяльність.

Пакет документів

Пакет документів

Згідно п. 2 ст. 13.3 ФЗ № 115, для оформлення патенту українцеві потрібно надати в міграційні органи такі документи:

  • заяву за формою, затв. Наказом МВС № 635 від 14.08.2017;
  • внутрішній паспорт з відміткою про проходження міграційного обліку;
  • міграційну карту, де в якості мети приїзду вказано працевлаштування;
  • поліс медичного страхування, дійсний весь час передбачуваної трудової діяльності;
  • сертифікат про відсутність наркотичної залежності та ВІЛ / СНІДу;
  • сертифікат про знання мови, історії та основ законодавства чи іншої підтверджує це документ.

Якщо документи складені українською, потрібен їх завірений переклад на російську.

Після прийняття позитивного рішення патент видають заявникові лише після пред'явлення посвідчення особи і квитанції про сплату авансового платежу ПДФО на термін дії патенту.

Чи потрібно українцю здавати іспит при отриманні патенту

Як зазначено вище, українець, який бажає оформити патент, повинен документально підтвердити знання мови, історії та законів РФ. Згідно ст. 15.1 ФЗ № 115, потрібно пред'явити в міграційному органі:

  • сертифікат, що підтверджує ці знання;
  • атестат про закінчення школи, виданий на території країни, яка входила до 1991 року до складу СРСР;
  • освітній документ, що підтверджує факт проходження державної підсумкової атестації в РФ.

Таким чином, іноземцю з українським громадянством досить надати копію шкільного атестата, виданого в Україні. Якщо школа була закінчена в країні, що не входила до Союзу, доведеться скласти іспит і отримувати сертифікат.

Скільки коштує патент

Один з головних питань - вартість патенту на роботу в Росії для громадян України в 2019 році. Як випливає з положень ст. 13.3 ФЗ № 115, кошти, що сплачуються іноземцем при оформленні ліцензії на роботу, - це прибутковий податок, який вноситься у вигляді фіксованої авансової плати.

Кошти слід сплатити заздалегідь, адже патент вважається дійсним лише в період, коли за нього сплачено аванс. Якщо платежів немає, його дія припиняється.

Ціна патенту на роботу визначається відповідно до вимог п.п. 2, 3. Щомісячний фіксований платіж в рахунок ПДФО становить 1200 рублів.

Це не остаточна сума: вона індексується на коефіцієнт-дефлятор, затверджений Мінекономрозвитку, і на регіональний коефіцієнт (РК). Згідно, в 2019 році коеф.-дефлятор становить 1,686.

Регіональні коефіцієнти визначаються суб'єктами федерації самостійно, тому відповідь на питання, скільки коштує оформити патент на роботу в РФ українцю, залежить від конкретного регіону.

У СПб регіональний коефіцієнт становить 1,7299, тому підсумковий щомісячний авансовий платіж дорівнює 3,5 тис. Рублів. Розмір РК в столиці - 2,2242, отже, мігрант сплачує 4,5 тис. Рублів. Найвищий коефіцієнт в Якутії - 4,499, тому щомісячний платіж становить 9,1 тис. Рублів.

Як довго діє патент

Як довго діє патент

Згідно п. 5 ст. 13.3 ФЗ № 115, патент видається на період від 1 до 12 місяців. Якщо він оформлений помісячно, можна продовжити патент необмежену кількість разів, вносячи відповідні авансові платежі. Додатково звертатися в ОВМ не потрібно.

Продовжувати патент можна до тих пір, поки сукупний термін роботи по ньому не досягне 12 місяців.

Потім ліцензію слід оформити ще раз. Для цього, згідно з п. 8 ст. 13.3 ФЗ № 115, потрібно звернутися в ОВМ не пізніш як за 10 діб до закінчення терміну дії документа і надати:

  • зазначений вище пакет документів;
  • квитанції про сплату авансових платежів;
  • клопотання роботодавця про переоформлення ліцензії;
  • копію трудового договору.

Переоформити ліцензію можна тільки один раз на період від 1 місяця до 1 року. Після закінчення терміну її дії, очевидно, доведеться оформляти РВП.

поширені питання

Вище наведено повний спектр питань, які часто виникають у зацікавлених осіб. Якщо після прочитання матеріалу залишилися інші питання, можна задати їх у коментарях і наші консультанти дадуть розгорнуту відповідь, як, наприклад, нижче.

Згідно із законом, біженці входять в число осіб, на яких не поширюється вимога про отримання патенту або оформлення дозволу на роботу. Для працевлаштування їм достатньо пред'явити посвідчення біженця. Цей документ дає їм таке ж право влаштовуватися на роботу, яке є у росіян.

Тим, хто задається питанням, як оформити новий патент без виїзду з РФ, нагадаємо: зробити це можна, звернувшись в ОВМ не пізніш як за 10 діб до закінчення терміну дії документа.

Продовження допустимо лише одного разу. Для отримання нової ліцензії доведеться виїхати з країни і оформити нову міграційну карту. Хоча, мабуть, простіше оформити РВП.

Чи потрібно платити ПДФО, якщо купив патент

Сплата працівником авансового платежу з ПДФО не звільняє його від обов'язку сплачувати ПДФО з зарплати. Однак розмір прибуткового податку з зарплати можна зменшити на суму авансових платежів.

Пільга надається у вигляді вирахування за заявою на ім'я роботодавця.

Якщо фіксований платіж перевищує розмір ПДФО з зарплати, прибутковий податок має бути повернуто в повному розмірі.

висновок

Громадяни України - одна з найчисленніших груп іноземців в Росії. Багато з них приїхали в РФ в пошуках роботи, тому для легального працевлаштування їм не обійтися без покупки патенту. Процес його оформлення нічим не відрізняється від порядку, передбаченого для інших безвізові іноземців: документ видається в міграційній службі за заявою після сплати фіксованої суми податку. Термін його дії - 1 рік, після чого ліцензію можна переоформити на аналогічний термін. Після закінчення дворічного періоду роботи за патентом українцю доведеться або залишити РФ, або оформити РВП.

Як перевірити патент іноземця: відео