Полезные материалы

Закон «Про перебування іноземців» з присмаком дискримінації

Вацлав Ласка, Фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо   Сенатор Вацлав Ласка є одним з активних критиків нового Закону про перебування іноземців в ЧР і нині готується до подачі проти нього скарги до Конституційного суду Вацлав Ласка, Фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо Сенатор Вацлав Ласка є одним з активних критиків нового Закону про перебування іноземців в ЧР і нині готується до подачі проти нього скарги до Конституційного суду. З чим, на його думку, доведеться зіткнутися іноземному громадянину, який має намір подати заяву на отримання дозволу на довгострокове перебування в Чеській Республіці?

«На жаль, перше, що повинен мати на увазі іноземець, який готується подавати документи, це те, що чеська держава не дуже-то буде йти йому назустріч в тому, щоб отримати у нас дозвіл на перебування в будь-якій формі. Він також повинен знати, що сама незначна помилка, зроблена вході подачі документів, наприклад, при написанні заяви, буде автоматично означати відмову у видачі дозволу. На жаль, людині необхідно знати, що коли він буде контактувати з Поліцією у справах іноземців, він зустрінеться з не дуже дружнім ставленням ».

Як відомо, дії Міністерства внутрішніх справ вже довгий час не відрізнялися особливою доброзичливістю по відношенню до іноземців, однак, дуже часто їх сторону приймав Верховний адміністративний суд. Таким чином, ряд скарг, поданих іноземцями на МВС, суд розглянув в їх користь.

«Поправка, яку створила сама МВС, є якраз реакцією на ті судові процеси, які міністерство програло. Це означає, що там, де воно програло суди з яких-небудь законних причин, МВС змінило ці причини таким чином, що в подальшому вже буде неможливо програти суди на цих підставах. Міністерство навіть спробувало усунути судові перегляди. У Палаті депутатів навіть прозвучала пропозиція про те, щоб суди взагалі не мали права переглядати рішення МВС. Так що головні зміни полягають в тому, що сьогодні іноземці з третіх країн, тобто країн, що не входять до складу ЄС, не знайдуть захисту у чеських судів, оскільки Міністерство внутрішніх справ переписав закон таким чином, щоб в цих процесах воно виграло ».

Фото: архів Уряду ЧР   «Радіо Прага» попросило Вацлава Ласку розповісти детальніше про деякі конкретні нововведення Фото: архів Уряду ЧР «Радіо Прага» попросило Вацлава Ласку розповісти детальніше про деякі конкретні нововведення. Наприклад, одним з частих підстав отримання посвідки на проживання іноземцями в Чеській Республіці є так зване возз'єднання сім'ї. Закон в значній мірі зачіпає дане положення.

«До сих пір в змішаних сім'ях було можливо, в тому випадку якщо чоловік або дружина з третьої країни, одружившись, змінили підстави для перебування в ЧР, вони могли подавати заяву про цю зміну на території Чеської Республіки. Таким чином, існував якийсь «перехідний період», під час якого вони могли поміняти підставу перебування, навіть якщо попереднє підставу перестало діяти. Нині ситуація змінюється так, що ніякого «перехідного періоду» не залишається, і якщо завершилося підставу, наприклад, навчання, то іноземець зобов'язаний виїхати в країну свого походження і вже там подавати заяву в чеському консульстві. Це величезний формалізм, тому що чеське консульство не зробить нічого іншого, як прийме цю заяву і перешле його на розгляд в МВС ЧР. Це ще більш парадоксально, тому що стосується лише тих іноземців, які перебувають у шлюбі з громадянином Чехії. Якщо це шлюб з громадянином держави ЄС, які постійно проживають в Чеській Республіці, таких пар ця зміна не стосується. Так що це дискримінація не тільки іноземців, але і громадян Чехії, які «наважуються» вступити в шлюб з громадянином третіх країн ».

Ілюстративне фото: Штєпанка Будкова, Чеське радіо - Радіо Прага   Ще одне нововведення стосується засуджених в Чеській Республіці за будь-який злочин Ілюстративне фото: Штєпанка Будкова, Чеське радіо - Радіо Прага Ще одне нововведення стосується засуджених в Чеській Республіці за будь-який злочин. Раніше, відповідно до законодавства, такі люди часто відбували термін ув'язнення на території Чехії, відтепер, після засудження за будь-який злочин, людина автоматично депортується з Чехії. Сенатор Вацлав Ласка при цьому нагадав, що останнім часом зустрічалися випадки засудження за такі «злочини» як малювання «ріжок» на білборді. Подібні злочини відносяться до малозначущими, і громадянин Чехії за них може отримати штраф або попередження, в той час як іноземець буде зобов'язаний покинути країну, втративши навчання, роботи і навіть сім'ї.

Ще одне положення, через якого сенатор Ласка і планує подавати скаргу до Конституційного суду, стосується ситуації, коли поліція затримує іноземця, поміщає його в спеціалізований заклад для затриманих, а іноземець захищається і подає скаргу до Верховного адміністративного суду. До сих пір діяло правило, що суд дану скаргу розглядає і приймає рішення. Після зміни закону, якщо поліція відпустить затриманого іноземця до винесення рішення суду, даний процес повинен бути припинений.

«Це означає, по-перше, що ніхто не зможе далі вимагати від суду з'ясування того, чи було це затримання правомірним чи ні. Таким чином, людина не отримає ніякого відшкодування шкоди, в разі, якщо воно було незаконним, а також буде зобов'язаний оплатити перебування в даній установі, і ніхто вже йому ці витрати не відшкодує. У підсумку, це може привести до вельми неприємною практиці, що МВС зможе затримувати кого завгодно і тримати його під замком до того моменту, поки людина не подасть скаргу до суду, а потім відпустити з тим, що рішення про правомірність затримання ніколи не буде переглянуто. Я вважаю, що це порушення права особи на перегляд рішення суду, а, таким чином, і порушення Конституції ЧР ».

З чим, на його думку, доведеться зіткнутися іноземному громадянину, який має намір подати заяву на отримання дозволу на довгострокове перебування в Чеській Республіці?