Полезные материалы

ПОБУТ ВІЛЬНИХ ГРЕКОВ. ОЛІМПІЙСЬКІ ІГРИ.

  1. ПОБУТ ВІЛЬНИХ ГРЕКОВ. ОЛІМПІЙСЬКІ ІГРИ (Карта № 5.) У V столітті до н. е. у багатьох грецьких...
  2. 2.Грекі у себе вдома.
  3. 3. На агори.
  4. 4.У інших громадських місцях.

ПОБУТ ВІЛЬНИХ ГРЕКОВ. ОЛІМПІЙСЬКІ ІГРИ (Карта № 5.)

У V столітті до н. е. у багатьох грецьких містах-державах була рабовласницька демократія. У цих містах велика кількість громадян жило за рахунок праці рабів. Тому у них було багато часу для занять мистецтвом, наукою і спортом. У V столітті до н

1. Грецькі діти в школі.

У Греції більшість вільних чоловіків були грамотні. Сини заможних батьків з семи до шістнадцяти років відвідували школу. У школах вчили читати, писати, рахувати, ясно і красиво говорити. Хлопчики заучували вірші Гомера та інших письменників.

У Греції було чимало людей, які знали напам'ять поеми «Іліаду» і «Одіссею», що налічують десятки тисяч рядків. Обов'язковими предметами в школі були малювання, танці та музика. Хлопчики вчилися грати на флейті і на лірі. Кращі школи були в Афінах.

У школах Греції намагалися виховати у дітей та юнаків спритність, силу і мужність. Учні займалися боротьбою, метанням диска і списа, бігом і стрибками.

За лінь і непослух учнів били ременями, різками і бамбуковими палицями За лінь і непослух учнів били ременями, різками і бамбуковими палицями. На вулиці учня зазвичай супроводжував старий раб, що стежив, щоб хлопчик добре поводився і поступався старшим дорогу.

Діти ремісників і селян зазвичай не кінчали школу. Уже з ранніх років вони допомагали своїм батькам.

Жіночих шкіл в Греції не було. Дівчинку мати вчила тільки рукоділля і домоводства.

У 18 років юнака заносили до списків громадян. Протягом двох років юнаки проходили військову підготовку і служили у війську. Після служби чоловіки могли одружитися і завести свій будинок.

2.Грекі у себе вдома.

Навіть у багатих греків будинку були невеликі і скромні. Греки були помірні в їжі і пиття. Вино вони пили тільки розбавлене водою.

Все домашнє господарство вели жінки. Чоловіки-греки вважали, що жінка повинна «добре утримувати свій будинок і бути слухняною чоловікові». Якщо до чоловіка приходили гості, дружина йшла з кімнати. Жінки навіть рідко виходили з дому.

Чоловіки-греки, навпаки, майже весь день проводили поза домом.

3. На агори.

Рано вранці чоловіки зазвичай поспішали на агору - площа в центрі міста. Особливо красивою і жвавою була агора в Афінах.

Вранці афінська агора була зайнята гучним ринком. Сюди для продажу ремісники приносили свої вироби, селяни несли продукти, купці привозили товари з далеких країн. Тут же на високих помостах продавали рабів. На ринку була така тиснява, що заможна людина йшов сюди з двома-трьома рабами, які прокладали йому шлях серед натовпу.

Одна сторона агори була вільна від ринкових крамниць, а й тут було людно і шумно, особливо під вечір, коли спадав денний жар. Сюди заходили і багаті люди, і ремісники після трудового дня, і селяни, які розпродали на ринку свої товари.

На агори стояли кам'яні плити з вирізаними на них законами Афінської держави, вивішувалися таблички з повідомленнями про день найближчого народних зборів і про справи, які будуть розбиратися в суді. Греки розповідали тут один одному різні новини. Для древніх греків відвідування агори мало таке ж значення, яке мають для людей нашого часу читання газет і слухання радіо. На агори розгорялися запеклі суперечки, які доходили іноді до бійки.

4.У інших громадських місцях.

Крім агори, греки проводили багато часу і в інших громадських місцях.

Найбільш відомі вчені древньої Греції читали лекції і вели бесіди. Слухати їх приходили не тільки юнаки, а й дорослі люди.

В Афінах було зведено великий будинок для концертів. Тут в присутності великої кількості слухачів відбувалися змагання кращих музикантів і співаків Греції. Перемогу виступав присуджували самі слухачі.

Кілька разів на рік влаштовувалися театральні вистави, на яких були присутні тисячі глядачів.

Греки любили дивитися і обговорювати нові картини, статуї та інші твори мистецтва.

На стадіонах юнаки та дорослі греки займалися фізичними вправами. У свята влаштовувалися спортивні змагання - ігри, що приваблювали безліч глядачів.

5. Олімпійські ігри.

Найбільш відомими були Олімпійські ігри. Вони відбувалися раз на чотири роки в Олімпії на Пелопоннесі.

На Олімпійських іграх найсильніші атлети Греції змагалися в бігу, стрибках, в боротьбі, метанні диска, списа, кулачному бою. На іподромі відбувалися перегони колісниць, запряжених четвірками коней.

На іподромі відбувалися перегони колісниць, запряжених четвірками коней

Вважалося, що змагатися на іграх могли всі вільні греки. Але готуватися до змагань потрібно було протягом кількох років. Доступно це було тільки заможним рабовласникам. Селяни і ремісники не могли віддавати спорту багато часу. В кінських же змаганнях брали участь лише найбагатші люди Греції. Тільки вони могли купити четвірку бігових коней. Вважалося, що змагатися на іграх могли всі вільні греки

На ігри збиралися десятки тисяч глядачів не тільки з самої Греції, а й з грецьких колоній.

За грецьким звичаєм навіть війни припинялися під час Олімпійських ігор.

Переможців урочисто нагороджували в останній день ігор вінками з гілок оливкового дерева. Коли переможець на іграх повертався на батьківщину, все населення його рідного міста виходило йому назустріч. Часто його статую ставили на площі в знак того, що своєю перемогою він прославив місто.

Олімпійські ігри зміцнювали зв'язки між областями та містами Греції. Греки надавали їм таке велике значення, що навіть рахунок років вели від перших ігор, які, за переказами, були в 776 році до н. е.