Полезные материалы

П'єр де Кубертен оголосив війну війнам

2 вересня 1937 помер П'єр де Кубертен, барон, французький педагог. Він увійшов в історію як засновник сучасного олімпійського руху. Його головне дітище жваво досі. Але, на жаль, замінити війни спортом йому не вдалося. Політики не дають. 2 вересня 1937 помер П'єр де Кубертен, барон, французький педагог

П'єр де Кубертен

П'єр де Фреді, барон де Кубертен народився 1 січня 1863 року в Парижі в аристократичній родині. З дитинства він був романтичним юнаком, який любив читати і слухати музику. Всупереч волі батьків він не став робити військову кар'єру, а вступив на філософський факультет Сорбонни. Там він захопився історією і літературою Стародавньої Греції, зайнявся веслуванням, боксом, фехтуванням, верховою їздою.

Вивчивши античний досвід, він прийшов до несподіваного висновку. Саме брак у фізичній підготовці французьких солдатів привів до того, що країна зазнала катастрофічної поразки у Франко-пруській війні 1870-1871 років. У Франції кінця XIX століття набирали силу реваншистські настрої, багато хто хотів повернути захоплені Німецькою імперією Ельзас і Лотарингію. Однак де Кубертен направив свої ідеї в зовсім інше русло ...

Читайте також: Вони роблять історію: Еріх Хонеккер, лицар НДР

Захоплюючись спортом, він здійснив подорожі по різних країнах. Найбільше враження на нього справили Греція і Великобританія. У числі іншого він відвідав долину Алфея в 300 кілометрах від Афін, де проводилися стародавні Олімпіади. А в Англії де Кубертен побачив змагання з різних видів спорту в місті Бартон-апон-Хес. Крім того, студенти університетів Кембриджу та Оксфорду постійно змагалися один з одним в бігу, стрибках, веслування ...

З'єднання давньогрецького і сучасного барону англійського досвіду, помноженого на розвиток спортивних товариств в інших країнах Європи і США, породило ідею Олімпійських ігор. Добре знаючи античність, де Кубертен пам'ятав про те, що змагання колишніх часів мали не тільки спортивну, а й політичну складову. На час Олімпіад в Греції припинялися всі війни. Барон же виступив за те, щоб люди мірялися силами на спортивних аренах, а не на полях битв.

25 листопада 1892 року де Кубертен виступив в Сорбонні з доповіддю "Відродження олімпізму", яке співпало за часом з розкопками в стародавній Олімпії. Число прихильників барона і без того росло, а фактор грецьких археологічних робіт тільки збільшував інтерес до ідеї олімпізму. Нарешті 23 червня 1894 року в Парижі було прийнято історичне рішення про відновлення Олімпійських ігор, які слід проводити кожні чотири роки - як і в Стародавній Греції.

Тоді ж було засновано і Міжнародний олімпійський комітет (МОК). Сам де Кубертен став його генеральним секретарем, а першим президентом - грек Дімітріос Викелас. Тим самим підкреслювався спадкоємність між змаганнями минулого і майбутнього. Поступово був вироблений коло видів спорту, які включать в програму Олімпіад. Цілком природно, що першу Олімпіаду сучасності провели в Афінах. Справа була в 1896 році.

Після афінської "прем'єри" де Кубертен зайняв місце глави МОК. В знак визнання його заслуг другі Ігри (1900 рік) пройшли в Парижі. Поступово був затверджений олімпійський прапор. П'ять його переплетених кілець символізували єдність п'яти континентів: синього (Європи), жовтого (Азії), чорного (Африки), зеленого (Австралії) і червоного (Америки). Білий фон уособлював мир у всьому світі. "Про спорт! Ти - мир!", - йшлося в девіз сучасних Олімпіад, придуманий з подачі де Кубертена.

Але як ні прекрасна була ідея замінити війни з'ясуванням відносин на спортивних аренах, політики не стали слухати де Кубертена. У 1914 році спалахнула Перша світова війна, через яку довелося скасувати Олімпіаду 1916 року в Берліні. У тому ж році сам де Кубертен надів на себе військову форму і відправився на фронт в складі французької армії. Свої повноваження він тимчасово передав представнику нейтральної Швейцарії Годфруа де Блонє.

У листопаді 1918 року війна закінчилася, і через рік де Кубертен повернувся до керівництва МОК. В той момент в Європі відбувалося становлення нових держав - Польщі, Чехословаччини, Югославії, Фінляндії. Російська, Німецька, Австро-Угорська та Османська імперії зникли з карти світу. Але незважаючи на потрясіння, дух олімпізму був живий. У 1920 році пройшли Олімпійські ігри в бельгійському Антверпені, куди приїхали делегації з десятків країн.

Барон знову був фонтан ідей. Тепер йому захотілося, щоб Олімпіади проводилися не тільки влітку, а й взимку. Адже вже існували біг на лижах, стрибки з трампліну, хокей, фігурне катання. Ними теж займалися тисячі і тисячі людей, але змагатися влітку було неможливо. В результаті любителям зимових видів теж дозволили помірятися силами. Перші зимові Ігри пройшли в 1924 у французькому Шамоні. Що було цілком логічно, враховуючи, що олімпійський рух заснував француз.

У 1924 році Олімпіада вдруге приїхала до рідного для де Кубертена Париж, а через рік він залишив пост керівника МОК, залишившись лише почесним президентом. Він дожив до Олімпіади 1936 року в Берліні, яку нацисти спробували перетворити в торжество "арійського духу". Барон своїми очима встиг побачити, як політики здатні приватизувати добру справу. А2 вересня 1937 року П'єра де Кубертена не стало. Його тіло поховали в Лозанні, де до сих пір знаходиться штаб-квартира МОК. А серце - в Стародавній Олімпії.

Читайте також: В'ячеслав Фетисов: Для перемоги в хокеї у нас є все

Після його смерть війни неодноразово перевіряли на міцність дітище де Кубертена: олімпіади 1940 і 1944 років не відбулися. Ігри 1972 роки були затьмарені розстрілом ізраїльських спортсменів. У 1980 і 1984 роках США і СРСР обмінялися бойкотами. А в 2008 році в день початку Олімпіад керівництво Грузії зовсім вже перекрутили олімпійський принцип, почавши війну саме в день відкриття Ігор в Пекіні.

Проте, справа П'єра де Кубертена досі жваво. Так, політики щосили використовують Олімпіади в її цілях. Так, на них прийшли великі гроші і там змагаються професіонали, хоча барон бачив Ігри виключно змаганням любителів без всякого матеріальної винагороди. Але все ж Олімпіади існують, і тому барон може вважати себе щасливою людиною. Залишається сподіватися, що надалі війни зупинятимуться хоча б на дві олімпійські тижні ...

Читайте найцікавіше в рубриці " світ "