Полезные материалы

Чи можна насіння при грудному вигодовуванні мамі, що годує, в тому числі соняшникові, гарбузові: особливості вживання

  1. Насіння при грудному вигодовуванні
  2. Насіння соняшнику: склад і корисні властивості
  3. Відео: доктор Агапкин про користь насіння соняшнику
  4. Відео: вплив гарбузового насіння на організм
  5. Шкідливий вплив насіння
  6. Правила безпечного вживання насіння
  7. Смажене насіння при годуванні груддю
  8. Солоні насіння соняшнику при годуванні груддю
  9. Чи можна насіння Чіа при годуванні груддю
  10. Відео: корисні властивості насіння Чіа

Раціон годуючої мами впливає на здоров'я малюка. Речовини, що надходять в організм матері, потрапляють в організм дитини. Тому при грудному вигодовуванні жінка уважно вибирає що, як і коли включати в меню. Насіння гарбуза, соняшнику і кунжуту - ласощі самі по собі і приємна добавка до салатів, других страв. Насіння містять необхідні організму речовини. Вживання насіння рослини Чіа набирає популярність серед людей, які прагнуть вести здоровий спосіб життя. Насіння варто сприймати як корисний продукт, який не заборонений при грудному вигодовуванні. Єдина умова - дотримуватися правил безпечного вживання.

Насіння при грудному вигодовуванні

Насіння - зародок рослини, наповнений поживними речовинами. У насінні сконцентровані корисні елементи. Крупи, бобові, горіхи, їстівні насіння культурних рослин містять високопоживні компоненти і являють собою джерела енергії для людини.

Особливу популярність завоювали насіння соняшнику, гарбуза, кунжуту. Насіння цих рослин відрізняються запам'ятовується смаком і містять вітаміни, амінокислоти і хімічні сполуки необхідні для нормальної роботи організму. На думку дієтологів, включення насіння в раціон виправдано, так як робить харчування повноцінним. Насіння непросто ласощі, але корисна добавка до меню, яка здатна підвищити якість життя.

Насіння соняшнику: склад і корисні властивості

Соняшник (народна назва соняшник) - рослина, що вирощується в промислових масштабах для вироблення рослинної олії. Існують гризової сорти соняшнику з великими насінням, які зручно очищати, лузати. Першими «приручили» соняшник індіанці Південної і Центральної Америки. Індіанці набагато раніше європейців дізналися про корисні властивості рослини.

Індіанці набагато раніше європейців дізналися про корисні властивості рослини

Користь насіння соняшнику підтверджують фахівці зі здорового харчування

Корисні властивості насіння соняшнику обумовлені наявністю в них вітамінів. У 100 гр насіння соняшнику містяться:

  • Вітаміни групи В. Водорозчинні, впливають на важливі процеси, що протікають в організмі. Беруть участь в синтезі білка, необхідні для формування нервової тканини і функціонування ендокринних залоз.
  • Вітамін Е (208% ДН). Бере участь в роботі імунної системи, підвищує працездатність, благотворно впливає на кровотворну і кровоносну системи, регулює засвоєння глюкози, стабілізує артеріальний тиск, призупиняє процес старіння.
  • Вітамін РР (78% ДН). Запускає процес регенерації тканин, очищає і зміцнює стінки судин, підтримує роботу печінки, нирок.

Насіння включають хімічні сполуки необхідні для життєдіяльності людини, в 100 гр продукту виявлені:

  • Цинк (41,7% ДН). Стимулює роботу імунітету, забезпечує функціональність кришталика і сітківки ока, необхідний для здійснення нормального обміну речовин на клітинному рівні.
  • Селен (96,4% від ДН). Активізує імунні механізми людини, сприяє зниженню маси тіла, необхідний для адекватної роботи щитовидної залози, підтримує здоров'я шкірних покривів.
  • Марганець (97,5% ДН). Бере участь у ферментативних реакціях при внутрішньоклітинному обміні речовин, впливає на утворення гормонів щитовидної залози, необхідний для утворення нуклеїнової кислоти, активізує імунітет.
  • Фосфор (66.3% ДН). Бере участь у формуванні скелета і зубної тканини. Фосфоліпіди входять до складу клітин нервової системи, будучи будівельним матеріалом для них. Фосфор сприяє нормальному обміну речовин, регулює кислотно-лужний баланс.
  • Магній (79.3% ДН). Впливає на механізм кровотворення, необхідний для функціонування нервових волокон, регулює обмін вуглеводів, бере участь в процесах травлення.

Рослинний жир насіння не підвищує рівень шкідливого холестерину в крові

Білок і ненасичені жирні кислоти роблять насіння особливо цінним продуктом. Ці речовини сприятливо впливають на шкіру, слизові оболонки, волосся і нігті, активізують роботу головного мозку. Рослинний білок насіння містить в собі незамінні амінокислоти, тобто речовини не синтезуються самим організмом, а одержувані тільки ззовні. Амінокислоти надзвичайно важливі для здоров'я організму, їх можна назвати «будівельним матеріалом» для клітинних тканин.

Насіння соняшнику знижують апетит, тому деякі дієтологи включають продукт в меню людей, які бажають скинути вагу.

Відео: доктор Агапкин про користь насіння соняшнику

Склад і корисний вплив гарбузового насіння

Гарбуз здобула заслужену популярність у багатьох країнах світу. Корисні властивості м'якоті овочу, а також насіння, відомі з давніх часів. Культивування гарбуза ведеться близько 5 тис. Років. Зараз овоч вирощується в промислових масштабах і як городній вид. Насіння гарбуза містять органічні і неорганічні речовини необхідні організму людини.

Насіння гарбуза містять органічні і неорганічні речовини необхідні організму людини

Гарбузове насіння - продукт високої біологічної цінності

У насінні гарбуза виявлені нутрієнти:

  • Вітаміни групи В.
  • Цинк (85,3% ДН). Нормалізує жировий обмін, перешкоджає відкладенню жиру в печінці, сприяє правильному обміну речовин.
  • Фосфор (70% ДН). Фосфору належить провідна роль в забезпеченні функціонування центральної нервової системи і внутрішньоклітинних обмінних процесів.
  • Мідь (69% ДН). Сприяє підвищенню опірності організму інфекціям. Необхідна для утворення еритроцитів і засвоєння кисню м'язовою тканиною. Бере участь в процесі розщеплення вуглеводів і жирів. Регулює проходження імпульсів по нервовим клітинам, зберігає оболонку нервових волокон.
  • Магній (65,5% ДН). Володіє протитоксичний властивостями, регулює діяльність м'язових волокон, запобігає накопиченню солей в тканинах організму, впливає на вуглеводний і білковий обмін.
  • Марганець (24,4% ДН). Важливий для синтезу гормону щитовидної залози. Бере участь у формуванні та підтримці в функціональному стані кісткової системи, м'язів, хрящів.

Гарбузове насіння містять фосфору в 2-3 рази більше, ніж деякі види жирної риби.

Баланс вуглеводів, жирів і білків дозволяє поставити гарбузове насіння в один ряд з високопоживними горіхами. Менш дорогі насіння гарбуза гідна заміна дорогому продуктам.

Великий вміст рослинного білка - причина популярності продукту у вегетаріанців

Жири гарбузового насіння містять поліненасичені жирні кислоти класу Омега (ПНЖК), які надають антисклеротичну дію і зміцнюють стінки судин. ПНЖК активують роботу мозку, поліпшуючи пам'ять і підвищуючи здатність до концентрації уваги.

Відео: вплив гарбузового насіння на організм

Кунжут: склад і дію речовин що містяться в насінні

Кунжут (в російській варіанті сезам, в арабському сім сім) - поширене рослина на Сході. Його насіння славляться своїми цілющими якостями і входять до складу народних лікувального зілля, присутні в кулінарній рецептурою. Особливою повагою насіння сезаму користуються у жителів Китаю, Індії, Кореї.

Особливою повагою насіння сезаму користуються у жителів Китаю, Індії, Кореї

По-східному переказами насіння кунжуту - їжа богів, здатна продовжити життя звичайних людей

Хімічний склад сирого насіння кунжуту.

Насіння сім сім наповнені великою кількістю речовин, що борються з вільними радикалами. Відповідно вживання насіння уповільнює процес старіння клітин. Хоча насіння кунжуту висококалорійні, їх рослинний жир знижує рівень шкідливого холестерину в крові і позбавляє від атеросклеротичних утворень в судинах.

Насіння кунжуту ефективний рослинний засіб проти злоякісних пухлин.

Шкідливий вплив насіння

Основним завданням годувальниці є включати в свій раціон продукти, які викликають мінімальні негативні реакції у дитини. Найчастіше негативні наслідки вживання насіння кунжуту, соняшнику, гарбуза пов'язані з перевищенням рекомендованої норми. Насіння можуть викликати:

  • Алергічні реакції у дитини. Насіння можуть виступити як алерген і викликати почервоніння шкіри, висип, набряки, свербіж.
  • Розлад травлення малюка. Молоко, насичене активними біологічними речовинами, які в достатку містяться в насінні, провокує запори і кишкові кольки у дитини.
  • Підвищення жирності грудного молока. Насіння - продукт з високим вмістом жирів. При включенні в раціон годуючої мами насіння соняшнику, гарбуза, кунжуту є ймовірність підвищення показників жирності грудного молока. Занадто жирне молоко може стати причиною лактостазу (застою молока в протоках грудної залози) або порушень травних процесів.
  • Зміна смаку грудного молока. Насіння надають грудному молоку специфічний присмак. Не всім малюкам сподобаються подібні зміни. Дитина може відмовитися від годування.
  • Збільшення ваги матері. Насіння - висококалорійний продукт, необережне і надмірне вживання якого веде до збільшення маси тіла.
  • Порушення цілісності зубної емалі. Стоматологи строго забороняють лузати насіння. Зубна емаль після вагітності вразлива. В процесі разгризанія шкаралупи вона пошкоджується, утворюються мікровідколи. Мікровідколи в свою чергу провокують розвиток карієсу.

Правила безпечного вживання насіння

Годує мама, дотримуючись простих рекомендацій по вживанню насіння, захистить себе і малюка від можливих неприємних наслідків.

  • Для запобігання виникнення алергічних реакцій педіатри рекомендують вводити в раціон матері-годувальниці насіння тільки на четвертому місяці життя дитини.
  • Не можна додавати в меню жінки продукти, в тому числі і насіння, які вона ніколи не пробувала. Грудне вигодовування не час для експериментів.
  • Поетапне введення - основа для безпечного вживання продукту. Починають з невеликої кількості насіння, спостерігають за малюком 48 годин. Якщо негативна реакція відсутня, не поспішаючи доводять прийом продукту до норми.
  • Рекомендується не перевищувати добову норму продукту. Для здорової дорослої людини добова норма насіння соняшнику - 25 гр., Гарбузове насіння - 30 гр, насіння кунжуту - 40 гр. Жінці, яка годує грудьми не варто щодня їсти насіння, краще включати продукт в раціон 2 рази в тиждень.
  • Для профілактики інфекцій ротової порожнини, кишечника насіння соняшнику, гарбуза промивають і підсушують перед вживанням.
  • Насіння краще засвоюються, якщо їх їсти як окрему страву.

Важливим моментом слід вважати вибір і умови зберігання їстівних насіння. Шкаралупа - природний контейнер, який забезпечує збереження поживних речовин в насінні довгий час, зупиняючи процеси окислення. Переважно купувати неочищені насіння. Альтернативою шкаралупі служать сучасні методи упаковки - вакуумні пакети і пакети, які знову герметично закриваються після розтину.

При виборі насіння обов'язково потрібно звертати увагу на термін придатності. Насіння не повинні бути відвологлих з запахом цвілі. Зберігати насіння найкраще в герметично закритих ємностях, термін зберігання - півроку.

Смажене насіння при годуванні груддю

Смажені насіння не принесуть годувальниці користі. В процесі термічної обробки руйнуються вітаміни та інші корисні речовини. Крім того, після смаження насіння стають небезпечним продуктом, що містить канцерогени і трансжири. Канцерогени провокують виникнення онкологічних проблем. Трансжири витісняють корисні ненасичені жирні кислоти і порушують обмінні процеси на клітинному рівні. Смажене насіння - смачна страва. Але варто пам'ятати, що крім приємного смаку ніякої користі від смаженого насіння не одержати.

Насіння соняшнику, гарбуза і кунжуту корисні виключно в сирому вигляді, тільки тоді в них зберігаються все корисні речовини.

Процес смаження при необхідності можливо замінити прокаливанием на сковороді або духовці протягом декількох хвилин. При прожаренні Ви також можете втратити корисні речовини, але все ж він більш безпечний, ніж смаження.

Солоні насіння соняшнику при годуванні груддю

Надлишок солі в будь-якому продукті (в насінні теж) призводить до затримки рідини в тканинах організму. Затримка рідини загрожує годувальниці:

  • набряками внутрішніх органів;
  • мішками під очима;
  • набряками рук і ніг.

З огляду на перерахований факти, при грудному вигодовуванні вживати солоні насіння не рекомендується.

Чи можна насіння Чіа при годуванні груддю

Чіа - іспанська шавлія, трав'яниста рослина. Рослина першими окультурили американські індіанці. Зараз траву вирощують в промислових масштабах заради цінних насіння. В останні два роки Чіа переживає новий бум популярності.

В останні два роки Чіа переживає новий бум популярності

Насіння Чіа включає до свого складу надзвичайно високу концентрацію поліненасичених жирних кислот класу Омега

Кількість жирних кислот Омега в насінні іспанського шавлії істотно перевершує їх вміст в інших відомих продуктах рослинного і тваринного походження. Поліненасичені жирні кислоти важливі для підтримки функціонування і формування захисного шару нервових волокон, забезпечення високої імпульсної провідності між нервовими клітинами. Насіння Чіа особливо цінні, з огляду на що частина кислот класу Омега незамінні. І також насіння Чіа відрізняються великим вмістом харчових волокон, що важливо для успішної роботи шлунково-кишкового тракту.

При годуванні груддю насіння Чіа не заборонені, якщо вживати їх в невеликих кількостях. Одна або дві чайні ложки продукту, додані в салат або кашу, не зашкодять. Добова норма для дорослої людини - 25 гр. сухого насіння. Необхідно враховувати, що клітковина, якої багаті насіння рослини, може викликати здуття кишечника як у матері, так і у дитини. Можливі алергічні реакції, хоча і вони виникають рідко. Висока жирність насіння може збільшити і жирність грудного молока, що негативно позначиться на стані шлунково-кишкового тракту малюка, підвищить ризик розвитку лактостазу.

Правила безпечного вживання насіння Чіа при грудному вигодовуванні зберігаються такими ж, як і для інших продуктів: поетапне впровадження та дотримання добових норм.

Відео: корисні властивості насіння Чіа

Насіння кунжуту, Чіа, соняшнику та гарбуза - корисні продукти. При дотриманні правил безпечного вживання насіння стають воістину живий їжею, джерелом біологічно активних речовин. Введення насіння в раціон матері-годувальниці підтримає організм жінки і допоможе повноцінно розвиватися організму малюка.