Полезные материалы

Як діагностувати грижу хребта

  1. Як виявляється захворювання
  2. Симптоми, які залежать від локалізації грижі
  3. Об'єктивні методи діагностики захворювання
  4. Чому виникає вузол Шморля
  5. Симптоми грижі Шморля
  6. лікування захворювання
  7. Що таке грижа Шморля? Особливості
  8. причини появи
  9. симптоми
  10. Чим небезпечна? Які наслідки можуть бути?
  11. методи діагностики
  12. Як лікувати?
  13. Медикаментозне лікування
  14. лікувальні процедури
  15. Лікувальна фізкультура

Багато років намагаєтеся вилікувати суглоби?

Глава Інституту лікування суглобів: «Ви будете вражені, наскільки просто можна вилікувати суглоби приймаючи щодня засіб за 147 рублів ...

Читати далі "

Зараз різні захворювання хребта вкрай поширені - практично кожна людина стикається з цією проблемою. Грижа хребта, як правило, зустрічається у людей працездатного віку (25-45 років). При цій патології відбувається деформація фіброзного кільця, в якому з'являється розрив - через дефект, що випинається деяка частина драглистого ядра. Нерідко дане захворювання закінчується інвалідизацією людини щодо молодого і працездатного віку, тому його необхідно діагностувати якомога раніше. Для цього важливо вчасно звернутися за допомогою до досвідченого лікаря-невропатолога, який обов'язково направить пацієнта на обстеження - саме спираючись на його результати, доктор зможе встановити точний діагноз і рекомендувати ефективне лікування.

Як виявляється захворювання

Якщо говорити про те, як визначити грижу хребта, то варто відзначити, що лікар-невропатолог, перш за все, орієнтується на скарги хворого - зазвичай люди, які страждають від грижі хребта, звертаються за допомогою до фахівців з-за болів, що виникають навіть при звичайних по інтенсивності фізичних навантаженнях, і при тривалому знаходженні в незручній позі за столом або в ліжку. Причому біль може бути настільки інтенсивною, що людина навіть не може встати з ліжка.

Основні ознаки цієї патології схожі з симптомами остеохондрозу, такими як слабкість або болі в нозі, зниження чутливості, відчуття «мурашок» на шкірі.

Спочатку розвитку грижі виникають дегенеративно-дистрофічні процеси в одному з відділів хребта, внаслідок чого міцність міжхребцевого диска знижується, і на ньому з'являються тріщини. Поступово в цьому місці порушується кровообіг, утворюється набряк, виникає біль і напругу м'язів, а також викривлення хребта. Якщо на цьому етапі не звернутися за медичною допомогою і не почати лікування, то хвороба неухильно прогресує.

При відсутності лікування з'являється так званий корінцевий симптом, обумовлений здавленням і натягом корінця. Для нього характерна дуже сильний біль, слабкість в м'язах, а також зникнення чутливості в зоні, що відповідає ту ділянку, який іннервує нервовий корінець, уражений хворобою. Виникають і місцеві симптоми, що спостерігаються в місці розташування грижі: порушення потовиділення і сухість шкіри. У деяких випадках (при здавленні рухових корінців спинномозкових нервів) можуть розвиватися рухові розлади, виникає атрофія м'язів кінцівки. Наявність цих ознак дозволяє лікарю встановити попередній діагноз і порекомендувати додаткові діагностичні заходи.

Симптоми, які залежать від локалізації грижі

Від того, де розвивається патологічний процес, залежать і ознаки грижі хребта. Так, якщо хворобою вражений шийний відділ, спостерігаються такі симптоми:

  • скачки артеріального тиску;
  • запаморочення;
  • болю в плечі;
  • болю в руці;
  • відчуття оніміння в пальцях рук;
  • головні болі;
  • поява порушень рівноваги і слуху, розладів зору - на ранніх стадіях патологічного процесу ці зміни оборотні;
  • запаморочення.

Якщо ж захворювання розвивається в грудному відділі, пацієнт страждатиме від постійних болів в грудному відділі хребта і у внутрішніх органах - часто доводиться виключати наявність у хворого різних форм ІХС, пневмонії, плевриту, пухлин легенів та середостіння. При огляді у таких хворих часто виявляється кифосколиоз або сколіоз.

У тому випадку, якщо грижа розвинулася в поперековому відділі, з'являться такі симптоми:

  • відчуття оніміння в області паху;
  • біль в нозі (найчастіше вона локалізується на задній і бічній поверхні стегна, рідше - на передній);
  • болю в стопі або гомілки;
  • біль в попереку протягом трьох місяців і більше;
  • відчуття оніміння пальців на ногах.

При виникненні цих симптомів необхідно звернутися до кваліфікованого невропатолога для проходження діагностики та лікування. В іншому випадку можуть розвинутися серйозні проблеми зі здоров'ям.

Об'єктивні методи діагностики захворювання

Для того щоб діагностувати грижу хребта, лікар, виходячи зі скарг пацієнта, виявлених під час огляду, і симптоматики, визначає, який саме з його відділів вражений. Після цього доктор призначає рентгенографію даної ділянки хребетного стовпа. Також невролог може провести перевірку сухожильних рефлексів за допомогою простукування спеціальним молоточком.

Багато сучасні клініки пропонують своїм клієнтам і такі сучасні методики діагностики як комп'ютерна та магнітно-резонансна томографія. Ці дослідження набагато безпечніші, ніж рентгенографія, адже опромінення тіла зменшується (при КТ) або повністю виключається при виконанні МРТ. До того ж, вони дають більш точне уявлення про стан хребта, тканин, що його оточують, а також суміжних областей і органів.

Самостійно ставити собі діагноз, а також лікуватися не можна, адже симптоми міжхребцевої грижі збігаються з ознаками деяких інших захворювань. Якщо хвороба запустити, можуть виникнути дуже серйозні наслідки, аж до інвалідизації. Тільки доктор, провівши необхідну діагностику, зможе призначити правильне лікування.

Грижа Шморля зважаючи на свій грізного назви підсвідомо викликає у людини асоціацію з чимось дуже серйозним і невиліковним. Насправді ж вузол Шморля є патологічним зміною, що відбувається в міжхребцевих дисках, який носить назву «узуратівний дефект».

Цей стан характеризується тим, що хрящ одного хребця продавлює сусідній, знаходиться нижче або вище (дивіться фото). Грижа Шморля від звичайної грижі хребетного стовпа відрізняється саме цим фактором. Для звичайної грижі типово випинання в сторону від хребетного каналу, і супроводжується такий стан вираженим больовим синдромом.

Грижа Шморля ж не має яскравої симптоматики, оскільки для неї не характерно здавлювання нервових корінців, яке спостерігається при міжхребцевої грижі. Однак інтракорпорального грижі все ж є захворюваннями, що не менш небезпечні, ніж звичайні грижі і їх потрібно лікувати.

Грижа Шморля по суті є дегенеративно-деструктивним процесом в міжхребцевого диска, що призводить до часткової дисфункції хребетного стовпа, компресійним переломам або до утворення звичайної грижі, з усіма її наслідками Грижа Шморля по суті є дегенеративно-деструктивним процесом в міжхребцевого диска, що призводить до часткової дисфункції хребетного стовпа, компресійним переломам або до утворення звичайної грижі, з усіма її наслідками.

Причинами компресійного перелому можуть бути підвищені навантаження або звичайні травми. В здоровому хребті такі наслідки виникають дуже рідко. Грижа Шморля міжхребцевих дисків найчастіше виникає у людей, що мають слабкі і ламкі хребці. Тому такий стан типово для підліткового віку.

Вузол виникає переважно в нижній частині грудного відділу і в поперековому відділі хребетного стовпа. У шийному відділі грижа Шморля практично не зустрічається.

Якщо на хребті діагностований вузлик Шморля - це є свідченням того, що хребці певного сегмента вимагають до себе підвищеної уваги.

Чому виникає вузол Шморля

Узуратівние дефекти можуть мати вроджений або набутий характер. Яскравим прикладом служать дрібні грижі Шморля, поява яких обумовлена ​​вродженими конструктивними особливостями хребцевих зчленувань.

Причини ж, що спровокували захворювання в процесі життя, можуть бути наступними:

  • порушення обміну речовин в міжхребцевого диска, наприклад, остеопороз;
  • різні викривлення хребта (сутулість, кіфоз);
  • непомірні навантаження на хребетний стовп;
  • вертикальне падіння з приземленням на ноги або удар, що переважно спостерігається у молодих людей;
  • рідкісні патології (хвороба Шейермана-Мау).

Вузол Шморля у дитини може утворитися через те, що кісткова тканина не встигає за ростом м'язової. Через це в хребетних зчленуваннях виникають дефекти у вигляді порожнього простору.

Симптоми грижі Шморля

Найчастіше грижа Шморля діагностується випадково, в ході виявлення інших патологій Найчастіше грижа Шморля діагностується випадково, в ході виявлення інших патологій. Вузли можна виявити при проходженні рентгенологічного обстеження. Клінічні симптоми захворювання зазвичай відсутні. Цей факт пояснюється тим, що в патологічний процес втягуються кісткова тканина хребта і диск, а вони, як відомо, не болять.

Нервові корінці і спинний мозок патологія не впливає, тому для цієї хвороби не типові інтенсивні больові відчуття, які відзначаються при звичайній міжхребцевої грижі.

Якщо біль і з'явилася, вона носить ниючий, слабовиражений характер і свідчить про те, що грижа знайшла вже значні обсяги. Больові відчуття виникають при тривалому стоянні, після довгих піших прогулянок, при перевтомі. Біль нерідко супроводжує почуття втоми і проходить в лежачому положенні.

Однак причинами больового синдрому в області грудного або поперекового відділу при хвороби Шморля не є узуратівние дефекти в хребті. Це свого роду реакція стомлених м'язів і оточуючих їх тканин.

Інтракорпорального грижа може супроводжуватися:

  • порушенням постави (сутулість);
  • локальної набряком м'яких тканин;
  • почуттям дискомфорту;
  • частковим обмеженням рухливості хребта.

Якщо хворобу не лікувати, вона буде прогресувати, що в подальшому призведе до кіфозу (викривлення хребта при ураженні грудного диска) або лордозу (викривлення поперекового відділу хребетного стовпа).

Інтракорпорального грижі класифікуються відповідно до їх розташуванням (передні, задні, бічні і центральні).

  1. Центральні і бічні вузли Шморля не призводять до деформації хребта, тому клінічно вони часто не виявляються. Діагностувати таку патологію можна тільки при рентгенологічному дослідженні.
  2. Передні грижі локалізуються переважно в області трьох перших хребців поперекового відділу і дають інтенсивні больові симптоми.

Якщо виражений больовий синдром з'явився в шийному відділі хребта, це, швидше за все, є свідченням того, що причиною патології є не узуратівний дефект Шморля, оскільки для нього не характерно розташування в шийному сегменті.

Вузли Шморля іноді виникають як симптоми хвороби Шейермана-Мау. Це нерідко численні грижі, які супроводжуються патологічними викривленнями хребта:

  • згладжування вигину поперекового відділу;
  • кіфоз грудного відділу.

Щоб лікування хворого було максимально ефективним і адекватним лікар призначає консиліум, в якому беруть участь ортопед, невропатолог, вертебролог.

лікування захворювання

Як лікувати грижу Шморля Як лікувати грижу Шморля? Виявлення узуратівних дефектів в хребті є приводом для того, щоб почати лікування патології.

Навіть якщо клінічні симптоми захворювання відсутні, терапевтичні заходи забезпечать запобігання подальшого розвитку хвороби.

Лікування повинно переслідувати наступні цілі:

  1. знеболювання;
  2. нормалізація в кістковій тканині обмінних процесів;
  3. миорелаксация;
  4. відновлення гнучкості хребта;
  5. стабілізація іннервації м'язів спини;
  6. стимуляція кровообігу;
  7. профілактика ускладнень.

Лікування грижі Шморля здійснюється наступними заходами:

  • Щоденна лікувальна гімнастика - цей метод вважається найбільш ефективним. Комплекс ЛФК включає в себе вправи для зміцнення спинних м'язів і покращують гнучкість хребетного стовпа.
  • Вправи в воді і аквааеробіка теж забезпечують хороший результат в боротьбі з патологією хребетних зчленувань.
  • Лікування грижі Шморля вимагає прийому анальгетиків і препаратів для нормалізації обміну речовин.
  • Грижа Шморля лікується голковколюванням, яке має відбуватися в комплексі з іншими терапевтичними процедурами.
  • Лікувальний масаж призначається для зняття втоми і болю в спині, стимуляції кровообігу в хребетному відділі. Масаж, виконаний на професійному рівні, гарантує зміцнення спинних м'язів і коригування постави.
  • Лікування мануальними методами не менш ефективно масажу і направлено на розширення міжхребцевого простору і поліпшення кровопостачання хребта.
  • Тракция (витягування хребта) - апаратна терапія, яка поряд з мануальної і масажем сприяє поліпшенню трофіки тканин і збільшення міжхребцевого просвіту.
  • Лікування медичними п'явками і отрутами теж дає непогані результати.

Термін «грижа Шморля» вперше ввів в рентгенологічний оборот німецький лікар - рентгенолог Християн Шморля в 1927 році. Утворитися ця неприємна аномалія може або в грудному, або шийному чи поперековому відділі хребта, залежить місце її локалізації, в першу чергу, від індивідуальних особливостей організму людини.

Що таке грижа Шморля? Особливості

Грижа Шморля, що з'явилася в попереково крижовому відділі хребта є продавлювання і дисплазію хрящової тканини міжхребцевого диска в губчасту кістку сусіднього, більш слабкого хребця Грижа Шморля, що з'явилася в попереково крижовому відділі хребта є продавлювання і дисплазію хрящової тканини міжхребцевого диска в губчасту кістку сусіднього, більш слабкого хребця. При цьому деформується запирательная пластинка, розташована між ними, і на ній утворюється характерна увігнутість.

причини появи

У більшості випадків це захворювання передається у спадок, або проявляється в ранньому дитячому віці. В останньому випадку, це в першу чергу, пов'язано з тим, що в процесі посиленого росту дитини м'які тканини виростають, а кісткові тканини за ними не встигають. Тому виробляється неспроможність замикальних пластин тіла хребця (або навіть декількох хребців).

Розвитку захворювання також можуть сприяти сильні фізичні навантаження в дитячому віці, а також падіння, сильні удари і інші травми.

У свою чергу і брак фізичного навантаження також здатний викликати грижу Шморля.

До інших причин появи грижі можна віднести також:

  1. Остеопороз.
  2. Малорухливий, сидячий спосіб життя і порушення постави.
  3. Порушення сполучних тканин.
  4. Омертвіння кісткової тканини в зв'язку з недостатнім її харчуванням.
  5. Зміни кісткової тканини, пов'язані з віком людини.
  6. Мікро - травми хребта.
  7. Незбалансоване і неправильне харчування.
  8. Негативні впливи на ембріон під час вагітності матері.

симптоми

Найчастіше, така грижа нічим себе не проявляє і випадково виявляється після проведення рентгенологічного обстеження, пов'язаного з іншими захворюваннями. Пов'язано це з тим, що в процесі зміни запирательной пластинки спинний мозок, нервові відростки і спинно - мозкові корінці НЕ стискаються. Тому людина не відчуває болю і не помічає будь-яких обмежень в процесі руху.

Дуже рідко симптомами захворювання стають слабкі, ниючі болі в області спини, слабкість в ногах, оніміння і відчуття минаючий втоми Дуже рідко симптомами захворювання стають слабкі, ниючі болі в області спини, слабкість в ногах, оніміння і відчуття минаючий втоми. Виникають вони при тривалому перевтомі, довгому знаходженні в положенні стоячи, а також при тривалих піших прогулянках. Якщо ви відчуваєте схожі симптоми при виявленої грижі Шморля, це означає, що ваша грижа досить велика, або ще не припинила своє зростання. Пов'язано це з тим, що в процесі росту, грижа Шморля випинається всередину хребетного каналу, доставляючи, тим самим, дискомфорт людині.

Що таке протрузія дисків шийного відділу Що таке протрузія дисків шийного відділу? Які симптоми і як їх лікувати?

Чого чекати від протрузії поперекового відділу? Читайте тут. У чому особливості і які наслідки?

Чим небезпечна? Які наслідки можуть бути?

Боятися виявленого захворювання не варто. Але і залишати без уваги її ні в якому разі не можна.

Так як саме захворювання не проявляє себе болем, то багато пацієнтів вважають, що і лікувати її не обов'язково. І це помилкове оману може привести до ряду неприємних наслідків.

Наслідком цього захворювання може стати провалювання мемжпозвоночного диска в тіло хворого хребця. Це призведе до дисплазії функції амортизації драглистого ядра і утворення додаткових кісткових розростань - остеофитов. При цьому больового синдрому не уникнути, адже тут вже не обійтися без здавлювання нервових корінців спинного мозку, а також порушення функції іннервіруємих ними м'язів.

Прогресування поперекової грижі також цілком може привести до яскраво вираженого викривлення хребта - лордозу.

А прогресуюча патологія, залишена без уваги, надалі може привести до дисфункції хребта. І, як наслідок, у хворого може виникнути хребетна грижа або важкий компресійний перелом хребця.

методи діагностики

Так як грижа Шморля, в більшості випадків, нічим себе не видає, то і виявляється вона зазвичай випадково Так як грижа Шморля, в більшості випадків, нічим себе не видає, то і виявляється вона зазвичай випадково. В ході рентгенологічного або комп'ютерно-томографічного дослідження, спрямованого на вивчення інших причин незрозумілих болів в попереку.

Якщо грижа виявлена, то необхідно подальше дослідження і діагностика захворювання для визначення супутніх деформацій хребців, ступеня розвитку патології. А також для того, щоб підтвердити або виключити наявність міжхребцевої грижі. Для додаткового дослідження лікар може призначити ряд аналізів:

  • Біохімія крові.
  • Загальний аналіз крові.
  • Загальний аналіз сечі.
  • Електронейроміографія.

А також призначити консультацію вузьких спеціалістів:

  1. Невропатолога.
  2. Травматолога.
  3. Ортопеда.
  4. Вертреброневролога.
  5. Консультація терапевта також обов'язкове.

Як лікувати?

Навіть при відсутньої клінічній картині захворювання (при відсутності скарг з боку хворого) лікування грижі Шморля відтягувати не варто, щоб не допустити подальшого розвитку хвороби.

Прийнято вважати, що саме грижа Шморля, розташована в поперековому відділі хребта найлегше піддається лікуванню. Проведена терапія спрямовується на:

  • Усунення підвищеного тонусу м'язів;
  • Нормалізацію обмінних процесів тканин хряща і кісток;
  • Відновлення нормальної рухової активності;
  • Ліквідацію больового синдрому;

Медикаментозне лікування

Зазвичай лікарі призначають в якості лікувальних препаратів медикаменти, що містять кальцій і вітамін D Зазвичай лікарі призначають в якості лікувальних препаратів медикаменти, що містять кальцій і вітамін D., так як вони сприяють зміцненню кісткової тканини.

При наявності больового симптому до зміцнює кісткову тканину препаратів призначають:

Протизапальні препарати у вигляді ін'єкцій (мелоксикам, лорноксикам), таблеток (Немулекс, німесіл) або у вигляді мазей (фастум гель, кетонал і т.д.).

Вітаміни В (в таблетках або уколах) і препарати, що містять магній.

м'язові релаксанти (зазвичай мікодалм).

Що особливого в остеохондрозі грудного відділу Що особливого в остеохондрозі грудного відділу? Чому його складно діагностувати?

Кращі мазі при остеохондрозі шийного відділу. http://zdorovya-spine.ru/bolezni/osteohondroz/shejnyj/mazi.html Які бувають види мазей і які у них є особливості?

лікувальні процедури

Лікування препаратами недостатньо тому одночасно призначають різні процедури:

  • Фізіотерапією. Застосування магнітної і електротерапії направлено на нормалізацію і відновлення обмінного процесу в тканинах м'язів.
  • Мануальною терапією, застосування якої направлено на зняття напруги м'язів і нормалізацію ступеня рухливості хребта.
  • Масажними вправами, спрямованими на зміцнення м'язового корсету, зняття напруженого стану хворої спини. Також масаж стимулює лімфообіг і процес кровообігу.
  • Фізичними вправами і лікувальною гімнастикою.
  • Використанням лікувальних ванн.
  • Аутогравітація - апаратне витягування хребта також сприяє збільшенню міжхребцевого простору, поліпшення кровопостачання хворих хребців і ступеня з рухливості.
  • Плавання і заняття в басейні.

Лікувальна фізкультура

Заняття ЛФК в процесі комплексного лікування є одним з основних і найбільш дієвим методом терапії цього захворювання хребта Заняття ЛФК в процесі комплексного лікування є одним з основних і найбільш дієвим методом терапії цього захворювання хребта.

На самому початку лікування призначаються лише щадні види фізичних вправ, далі, поступово, ступінь навантаження збільшують паралельно зміцненню м'язів.

Заняття лікувальною гімнастикою знімають напругу в хребті і покращують його рухливість, зміцнюють м'язовий корсет, сприяють розширенню междискових простору. В результаті помірного фізичного навантаження поліпшується кровообіг, в кісткову тканину починає надходити необхідна кількість кисню.

Будь-які фізичні вправи обов'язково виконувати тільки спокійно і плавно, уникаючи зайвих ривків, різких рухів і стрибків. Категорично заборонені осьові навантаження на хворий хребет.

Вибір методів лікування залежить від клінічної картини захворювання, що виникли симптомів і індивідуальних протипоказань.

При підвищенні тонусу м'язів і виникненні больових відчуттів зазвичай призначають консервативну комплексну терапію, що складається з прийому медикаментів, фізіотерапії, масажу і ЛФК.

комплекс вправ

Хірургічне втручання не потрібно без серйозних на те показань:

  • перелом тіла хребця;
  • великі і множинні грижі Шморля, які створюють загрозу перелому хребця;
  • наявність між хребцевих грижі, що здавлює нервові корінці або спинний мозок.
Які наслідки можуть бути?
Що таке грижа Шморля?
Що таке протрузія дисків шийного відділу?
Які симптоми і як їх лікувати?
Чого чекати від протрузії поперекового відділу?
У чому особливості і які наслідки?
Чим небезпечна?
Які наслідки можуть бути?
Як лікувати?
Що особливого в остеохондрозі грудного відділу?