Полезные материалы

Болить спина після пологів: чому і що робити

  1. причини
  2. Що робити?
  3. лікування
  4. профілактика

Нерідко у жінок болить спина після пологів, причому це може тривати досить тривалий час. Відчуття можуть бути ледве помітними, тільки після фізичних навантажень, а можуть доставляти сильний дискомфорт, заважаючи радіти життю і спілкуванню з малюком. І в тому, і в іншому випадку буде потрібна консультація фахівця, тому що причини такого болю можуть бути самими різними. А від них буде вже залежати і призначене лікарем лікування.

причини

причини

Для початку потрібно постаратися з'ясувати, чому болить спина після пологів: це можна зробити самостійно, проаналізувавши процес розродження, або ж пройшовши відповідне обстеження у фахівця. Серед найпоширеніших і частих причин таких болів є наступні фактори.

  1. Сильне розтягнення м'язів і розбіжність кісткової тканини через поступове зростання плоду і матки. Під час вагітності багато внутрішні органи розсуваються, які утримують їх зв'язки натягуються. А адже більшість з них кріпляться саме до хребців, що і викликає біль у позвоночнікепосле пологів.
  2. М'язи живота теж перерастягиваются в період виношування дитини. Це призводить до значного укорочення м'язів попереку. Тому після народження малюка вони знаходяться в напруженому стані, ось чому після пологів болить спина в області поясніциу більшості жінок при натягу м'язів під час нахилів, присідань або підняття важких предметів.
  3. Зайва вага, набрана під час вагітності, теж є причиною досить сильних болів в спині після пологів.
  4. Іноді внутрішні органи протягом вагітності приймають неправильне розташування. Наприклад, нирки, які знаходяться на попереково-клубової м'язі, часто розгортаються або опускаються. Після народження дитини їм потрібно відновитися, т. Е. Повернутися до свого колишнього місця перебування. Відбувається їх активну зміщення. Так пояснюються тупий біль в попереку після пологів, що віддають в промежину або ногу.
  5. Не варто відкидати такий діагноз, як міжхребцева грижа, яка могла після пологів загостритися.
  6. Розбіжність кісток перед пологами і в їх процесі - ще одна причина неприємних хворобливих відчуттів в області спини. Відбувається розсування стегон і лобковихкісток, відходження куприка тому, щоб вони не травмували дитину під час проходження ним родових шляхів. Природно, що протягом певного періоду відновлення (він триває у всіх по-різному, тому як довго болить спина після пологів, сказати складно) молода мама може відчувати дуже неприємні відчуття.
  7. Вони можуть бути викликані і родовими травмами (зміщенням суглобів, наприклад), яких не завжди вдається уникнути під час пологів.
  8. Наступна можлива причина - зміна під час вагітності постави, яка після пологів відновлюється протягом 1-2 місяців.
  9. Чималу роль грають в цьому випадку навантаження на хребетно-крижовий відділ в перші місяці після народження малюка. Годування, переодягання, купання, носіння новонародженого, коляски, сумок, прибирання погіршують ситуацію з болями в спині, так що після пологів вони можуть навіть спати заважати.
  10. Якщо ж спина болить в області лопаток, так можуть проявлятися проблеми з легенями (застуда, бронхіт, запалення) або шлунком (що нерідко буває у жінок після пологів).

Так що якщо після пологів сильно болить спина, миритися з цими відчуттями не можна. Треба якомога швидше з'ясовувати природу їх походження, усувати провокуючі фактори і проходити курс лікування, призначений лікарем. Він буде залежати від поставленого діагнозу та індивідуальних особливостей організму жінки.

Що робити?

Що робити

На 5-7 дні після пологів молода мама повинна відвідати жіночу консультацію. І якщо її турбують дуже сильні болі в області спини після народження малюка, вона обов'язково повинна повідомити про це лікаря. Залежно від їх характеру і походження буде призначено відповідне лікування. Крім цього, вона повинна самостійно в домашніх умовах зробити все, щоб знизити навантаження на спину, яка є основною причиною хворобливих і неприємних відчуттів.

лікування

  1. Якщо причина болю в спині пов'язана з розбіжністю кісток, потрібно кваліфікована мануальна терапія. Простий масаж тут виявиться не тільки марним, але навіть в якійсь мірі і шкідливим.
  2. Часто молодим мамам при відсутності серйозних травм і пошкоджень призначається фізіотерапія.
  3. Допомагає і легкий, спеціально розроблений ЛФК для тих, у кого після пологів болить поясніцаілі будь-який інший відділ спини.

Домашні заходи

  1. Фізичні навантаження можуть бути дозволені тільки лікарем, якщо після пологів відзначаються сильні і тривалі болі в спині. Протягом першого півроку їх слід взагалі уникати. М'язи в даний період дуже вразливі, а якщо вони ще й травмовані при цьому, при збільшенні физнагрузок проблеми зі спиною і хребтом можуть залишитися з жінкою на все життя.
  2. Гімнастику для післяпологового відновлення м'язів спини також можна робити тільки з дозволу лікаря, поступово збільшуючи навантаження.
  3. Догляд за новонародженим, якщо у матусі після пологів сильно болить поперек, не повинен викликати надмірного напруження проблемних місць. Ліжечко, ванночка, пеленальний столик повинні розташовуватися на необхідному рівні, щоб не потрібно було занадто сильно нахилятися вниз. Носити такі тяжкості, як коляска, вода, продукти і навіть дитина, потрібно доручити родичам. Якщо це неможливо, обов'язковий слінг.
  4. Якщо поперек або хребет після народження дитини болять, уникайте нахилів: замініть їх простими, неспішними присіданнями, при цьому спину потрібно тримати завжди прямо, щоб перенести основне навантаження на ноги.
  5. Необхідно буде знайти зручні, безпечні для здоров'я спини пози під час годування. Всім жінкам потрібно знати, що в цей момент спина повинна відпочивати, а не напружуватися. Для цього бажано використовувати подушки і підставки під ноги. Можна спробувати годувати, лежачи на боці, що також зніме навантаження зі спини.
  6. Для миття підлог рекомендується використовувати швабру, якщо після народження дитини поперек або хребет дають про себе знати.
  7. При відсутності протипоказань лікарі рекомендують при болях у хребті і попереку після пологів носити спеціальний бандаж або м'язовий корсет.
  8. Для сну в таких випадках потрібно обов'язково вибрати жорсткий ортопедичний матрац.
  9. Ну і, звичайно, якщо спина після пологів болить через те, що за період вагітності жінка набрала зайву вагу (норму можна подивитися тут ), Доведеться від нього поступово, але обов'язково позбавлятися, попередньо проконсультувавшись з лікарем з приводу дієти.

Якщо причини болю в попереку або будь-який інший області спини були виявлені вірно, правильне лікування буде нетривалим і виключить можливість будь-яких ускладнень. Якщо при цьому жінка буде дотримуватися граничної обережності з фізичними навантаженнями в домашніх умовах, хворобливі відчуття в кінці кінців швидко підуть на другий план. В середньому період відновлення спинних м'язів може зайняти від 1 тижня до 6 місяців. Це залежить від ступеня пошкоджень і індивідуальних особливостей жіночого організму. Терапії можна уникнути, якщо вчасно провести профілактичні заходи.

профілактика

профілактика

Тепер ви знаєте, що робити, щоб після пологів не турбували болі в спині. Однак їх можна уникнути, якщо вжити ряд профілактичних заходів ще під час виношування малюка. Для цього постарайтеся слідувати декільком нехитрим радам:

  • стежте за своєю вагою в період вагітності, намагайтеся не набирати зайвих кілограмів, які негативно позначаться саме на спинних м'язах, які будуть нести на собі всю навантаження;
  • в період виношування дитини запишіться на спеціальні курси, де вам підкажуть гімнастичний комплекс вправ, розроблений для профілактики болю в спині після пологів: виконуйте їх регулярно і з задоволенням під наглядом особистого тренера;
  • носите спеціальний бандаж і підтримує білизну як до народження малюка, так і після;
  • відмовтеся від надмірних фізичних і спортивних навантажень ще під час вагітності;
  • якщо проблеми з м'язами спини були ще до зачаття, обов'язково спостерігайтеся у фахівця протягом усіх 9 місяців;
  • без дозволу лікаря не робіть масаж і голковколювання ні до, ні після народження крихітки;
  • Не застосовуйте мазі локальної дії для лікування неприємних відчуттів;
  • уникайте простудних та інфекційних захворювань.

Якщо знати, чому можуть виникати болі в спині після пологів, провокуючі фактори завжди можна або попередити (зробивши відповідні профілактичні заходи), або своєчасно усунути (пройшовши призначене лікарем лікування відповідно до діагнозом). Одне точно: терпіти такий біль ні в якому разі не можна. Це може привести до небажаних ускладнень або наслідків, згубних для здоров'я молодої матусі.

Що робити?