Полезные материалы

Чи можна качати прес при грижі поперекового відділу хребта

  1. сутність проблеми
  2. Принципи організації тренінгу
  3. правильний комплекс

Чи можна качати прес при грижі поперекового відділу хребта? На дане питання важко відповісти однозначно. При правильному підході до комплексу фізичних вправ такий тренінг не тільки не зашкодить людині, але і стане елементом комплексної терапії патології. Однак ризик виникає при неправильному навантаженні, коли вона може викликати загострення хвороби і больовий синдром . Виходячи зі сказаного, правильніше перефразувати питання: як качати прес при грижі хребта, щоб вправи приводили до позитивних результатів.

больовий синдром

сутність проблеми

Грижа хребта є видавлювання міжхребцевого диска за кордону хребців. При будь-якому зсуві їх відносно один одного виникає ризик защемлення нервових корінців, що викликає загострення хвороби. Таким чином, деякі рухи тулубом ведуть до загострення симптомів грижі.

Чому лікувальна гімнастика входить в комплексне лікування міжхребцевої грижі? Зміщення хребців часто обумовлено ослабленням підтримує і фіксуючого апарату, тобто м'язового каркаса і зв'язок. Певні фізичні вправи дозволяють усунути цю причину, зміцнюючи м'язи. Зокрема, вправи на прес забезпечують досить швидке зміцнення м'язів живота, при цьому прибираючи зайвий його обсяг. Крім того, гімнастика стабілізує кровообіг, нормалізує живлення тканин.

Так чи можна качати прес при грижі хребта і в чому полягає проблема Так чи можна качати прес при грижі хребта і в чому полягає проблема? Повна відсутність впливу на м'язи живота призводить до їх ослаблення і його зростання, як результат цього - додаткове викривлення хребетного стовпа через випнутого живота.

У той же час проявляється зворотна сторона обставин. При надмірних навантаженнях і неправильних рухах відбувається зміщення хребців, що викликає больові відчуття. Особливо таке явище характерне для людей, які раніше не займалися фізкультурою, через що м'язи сильно ослаблені.

Таким чином, фізичні вправи на м'язи живота необхідні, але вони повинні враховувати індивідуальні особливості людини і перебіг хвороби, тобто схема тренінгу повинна мати індивідуальний характер і розроблятися фахівцем.

Принципи організації тренінгу

Накачати прес без навантажень на інші м'язи неможливо, тому при розробці комплексу опрацьовується питання навантаження інших м'язових систем. Основні навантаження концентруються на попереку, але в процесі заняття задіюються і інші ділянки тіла, і під навантаженням знаходиться практично весь хребетний стовп. Ці обставини повинні обов'язково враховуватися при наявності грижі хребта.

Тренування будуються на наступних принципах: Тренування будуються на наступних принципах:

  1. Таз повинен завжди мати опору, тобто не можна допускати його повісанія в повітрі. При проведенні занять таз весь час повинен знаходитися на лаві.
  2. Не слід здійснювати тренування в фазі загострення грижі. Спочатку слід забезпечити лікування і зняти запальну реакцію.
  3. Перевантаження хребта неприпустимі. Навантаження наростає поступово, а перші заняття проводяться без обтяжень, при мінімальному навантаженні і амплітуді рухів. На початку слід зменшити кількість повторів.
  4. Обтяження вправ можна проводити тільки при натренованих м'язах і під контролем тренера.
  5. Вправи не повинні відгукуватися дискомфортом і больовим синдромом в спині і попереку.
  6. Слід уникати різких рухів.
  7. При відвідуванні тренажерного залу розвиток хвороби необхідно контролювати, забезпечуючи періодичні обстеження.

Слід виділити деякі положення при хитанні преса, які неприпустимі при наявності грижі поперекового відділу хребта:

В цілому можна відзначити багато небажаних позицій. У загальному випадку не рекомендується згинати і розгортати хребетний стовп більше ніж на 80-90 °.

Може бути цікаво: Користь скандинавської ходьби при міжхребцевої грижі

правильний комплекс

Перед початком тренування слід провести легку розминку, тобто розігрів м'язів, причому не тільки на животі, а й на спині, шиї, кінцівках. При міжхребцевої грижі рекомендуються такі вправи:

  1. Розтягування хребетного стовпа з метою підготовки до навантажень. Оптимальний спосіб: вис на перекладині (без підтягування). Можна просто лягти на тверду поверхню спиною і розпрямити, потягуючи ноги і руки одночасно. Тривалість розминки - 1,5-2,5 хвилини.
  2. Початкове положення (ІП): упор на коліна і руки ( «рачки»). Повільно прогинається спина: на вдиху - прогинання вгору, на видиху - вниз. Кількість повторів - 9-12.
  3. ВП: лежачи на животі, зігнуті руки упираються в поверхню на рівні плечей. Чи не допускаючи підйому таза і нижніх кінцівок, повільно піднімають тулуб. У верхньому положенні забезпечується затримка на 6-8 секунд. Кількість повторів - 7-8. Вправа не слід проводити при 3 стадії хвороби.
  4. ВП: лежачи на спині із зігнутими в колінах ногами, ступні всією підошвою впираються в підлогу, руки витягнуті уздовж тулуба. Проводиться підведення тазу і тіла до формування прямої лінії між колінами і плечима, при цьому опора переноситься на підошву і плечі. Опускання проводиться уповільнено до появи напруги в ногах і животі. Кількість повторень - 6-8 разів.
  5. ВП: лежачи на спині з піднятими і зігнутими в колінах ногами. Далі виконується вправа, відоме під назвою «Велосипед». Рухи не повинні бути різкими. Вони здійснюються плавно, але з напругою м'язів преса. Тривалість вправи - 1,5-3 хвилини.
  6. ВП: лежачи на животі з витягнутими руками. Одночасно руки і ноги відриваються від підлоги і в максимальному положенні затримуються на 8-12 секунд.
  7. ВП: лежачи на животі з зігнутими в колінах ногами, руками охоплюються щиколотки (поза «Кошик»). Вправа полягає в прогибании і спробі досягти головою поверхні спини.

При грижі поперекового відділу хребта лікувальна гімнастика (в т.ч. вправи на зміцнення черевного преса) не просто допустимі, а необхідні. Важливо проводити їх за погодженням з фахівцем і за всіма правилами. При гострій фазі хвороби від качання пресу краще утриматися.

Читайте також: Чи можна робити планку при грижі хребта?

Чому лікувальна гімнастика входить в комплексне лікування міжхребцевої грижі?
Так чи можна качати прес при грижі хребта і в чому полягає проблема?