Полезные материалы

Діастаз прямих м'язів живота.

діастазою ПРЯМИХ   м'язів живота

діастазою ПРЯМИХ м'язів живота .

Діастаз явище поширене. Найчастіше зустрічається у жінок, які народили, але так само зустрічається у чоловіків і дітей. Багато спортсменів так само схильні до даного косметичного дефекту. Візуально, диастаз проявляється при напруженні, напрузі м'язів черевного преса, підняття голови і верхньої половини тулуба з положення лежачи у вигляді поздовжнього валікообразнимі випинання по середній лінії живота від мечоподібного відростка до пупка. Деякі люди плутають диастаз з грижею. Незважаючи на зовнішню схожість, диастаз грижею не є так як не має грижових воріт, через які можуть виходити внутрішні органи черевної порожнини. Тому диастаз не має такого грізного ускладнення як утиск внутрішніх органів, при якому показано негайне оперативне втручання.

В інтернеті можна знайти масу інформаційних джерел про діастазі прямих м'язів живота. І швидше за все, потрапивши на сайт будь-якої медичної клініки, ви прочитаєте про те, що від діастаза можна позбутися тільки шляхом хірургічного втручання. Це може збити вас з пантелику. Насправді це далеко не так.

Діастаз буває різних ступенів вираженості:

1. розбіжність м'язів від 5 до 7 см

2. більше 7 см

3. розбіжність м'язів більше 10 см

У переважній більшості випадків диастаз лікується консервативно, в залі, шляхом виключення провокуючих і введення коригувальних вправ в тренувальний процес. І в цьому сенсі «лікування» діастаза може сприйматися як його педагогічна корекція і проводитися тренером. Не у всіх є можливість займатися з тренером, тому мета даної статті допомогти вам впоратися своїми силами з уже наявними диастазом, а так же попередити його виникнення.

Але щоб правильно підбирати відновлювальні вправи при діастазі, слід розуміти механізм виникнення діастаза. Прямі м'язи живота укладені в щільний сполучно-тканий футляр, зазвичай має 3-4 поперечні сухожильні перемички: дві вище пупка, одна - на рівні пупка, і ще одна, непостійна перемичка розташовується нижче пупка. Ці сухожильні перегородки і утворюють у фізично міцних спортсменів так звані «кубики».

Спереду черевну стінку обмежують дві досить сильні прямі м'язи живота. Між цими м'язами в номі знаходиться вузька смуга сполучної тканини, шириною не більше 0,5-2см. Під нею проходять апоневрози від більш глибоких м'язів, які в спокої утримують живіт в тонусі і не дають йому відвисати.

ПРОФІЛАКТИКА і КОРЕКЦІЯ:

1. По можливості повністю виключити:

- вправи на кшталт підйому ніг або корпусу з положення лежачи або вису на шведській стінці,

- віджимання від підлоги в упорі на руки,

- вправи на підкачування черевного преса в тому числі і з отяжелітелямі.

2. Ввести наступні вправи на формування м'язового корсету:

«Вакуум».

Початкове положення - лежачи на спині, руки вздовж тіла, зігнуті в колінах ноги стоять на підлозі, м'язи розслаблені. Повільно видихніть, поступово звільняючи легені від повітря, не напружуючи при цьому ніяких м'язів тіла.

Звільнивши легені від повітря, почніть напружувати м'язи живота, намагаючись втягнути його якомога сильніше. Дихання при цьому зупинено. У нижній точці зафіксуйте положення живота на 10-15 секунд, потім зробіть маленький вдих, продовжуючи втягувати живіт.

Зробивши короткий вдих, не поспішайте розслабляти живіт - напружте м'язи живота і завмріть ще на 10-15 секунд, потім знову втягніть живіт, зберігаючи при цьому напруга м'язів преса. Якщо вам складно затримувати дихання, робіть маленькі вдихи.

Видихніть, розслабте живіт, зробіть кілька вільних вдихів-видихів, потім знову звільніть легені від повітря, і втягніть живіт якомога сильніше. Втягнувши, постарайтеся напружити м'язи живота, а потім витолкніте живіт вгору, не вдихаючи при цьому.

«Поза кішки».

-Встать на карачки, спираючись на коліна і кисті рук. Спина в початковому положенні пряма, паралельна підлозі.

-На видиху спина вигинається вгору, а голова опускається.

-На вдиху - голова піднімається вгору, а спина вигинається вниз.

«Підйом таза».

Для його виконання ляжте на спину і поставте ноги на підлогу, попередньо зігнувши їх в колінах. Потім підніміть сідниці вгору і залишіться в цьому положенні на декілька секунд. Намагайтеся при цьому не сильно напружувати м'язи живота і рівно дихати.

«Вправи на зміцнення м'язів тазового дна (по типу вправ Кегеля)».

Поява діастаза прямих м'язів живота у спортсменів можна віднести до різновиду помилки тренувального процесу-неадекватна закачування м'язів черевного преса, яка не враховує індивідуальних особливостей організму.

Якщо в тренувальному процесі вправи на розвиток сили м'язів передньої стінки живота значно превалюють над вправами по формуванню тонусу (м'язового корсету), то гіпертрофовані фазіческіе м'язи преса викликають ще більшу недостатність глибоких топічних м'язів. Гіпотрофірованние глибокі м'язи живота на тлі вродженої слабкості сполучної тканини призводять до розтягування білої лінії живота, формуючи розбіжність прямих м'язів живота, тобто їх диастаз.

Поперечна м'яз живота-найглибша і найважливіша з підтримки адекватного внутрішньочеревного тиску. Саме від неї залежить спроможність м'язового корсету. Але тренувати її дуже непросто. Найкраще звернутися до системи Пілатеса (ця система була висунута в рамках медичної реабілітації). А численні рекомендації з книжок та інтернету по «плоского живота» по зміцненню поперечної м'язи живота слід принаймні ігнорувати. Ця м'яз не підкоряється стандартним прийомам по «зміцненню сили».

А ось на виникнення грижі білої лінії живота, як і більшості інших гриж, тренувальний процес впливає лише побічно. Фізичне навантаження проявляє вроджені порушення, що призводять до гриж. До чого більш схильний до дитячий організм.

- ВАСИЛЬЄВ О.С.

(НДІ Спорту РГУФКСМіТ, Москва, Росія)

«Діастазою ПРЯМИХ м'язів живота«

- Н.В. Воскресенський і С.Л. Горелик

«Хірургія гриж черевної стінки» (1965)