Полезные материалы

Гімнастика для шийного відділу хребта при грижі

  1. Мета і основні принципи занять
  2. Вправи при грижі шийного відділу в гострій стадії
  3. Вправи в відновлювальний період
  4. Інші рекомендовані вправи

Гімнастика для хребта при грижі істотно розрізняється в період больового синдрому і після його ліквідації. Комплекс занять в підгострий період повинен виконуватися на тлі прийому знеболюючих і протизапальних медикаментів і тільки після узгодження з лікарем.

Мета і основні принципи занять

Поява міжхребцевої грижі супроводжується такими неприємними симптомами як біль, обмеження рухів, відчуття оніміння в руках, мігрені Поява міжхребцевої грижі супроводжується такими неприємними симптомами як біль, обмеження рухів, відчуття оніміння в руках, мігрені. Все це обумовлено впливом вийшов зі свого нормального розташування диска. Випинання диска здавлює нервові закінчення і кровоносні судини, в результаті цього порушується іннервація органів, харчування та мікроциркуляція в ураженій області. Вправи для хребетної грижі повинні бути спрямовані на поліпшення кровопостачання і живлення клітин, на зняття больових відчуттів і попередження ущемлення дисків. Таким чином важливою частиною комплексу фізичних занять є розтягнення шийного відділу, в результаті якого збільшується відстань між хребцями, диск при цьому перестає відчувати підвищений тиск і симптоматика хвороби зменшується. При виконанні вправ потрібно домогтися і зміцнення м'язового каркаса шиї, що запобіжить повторне випадання дисків. Виходячи з цього основними завданнями ЛФК вважаються:

  • Зміцнення всього м'язового корсету області шиї.
  • Розтягування спазмованих м'язів.
  • Нормалізація функціонування м'язів всього хребетного стовпа.
  • Витягування хребта, за рахунок чого збільшується простір між хребцями.

Виконувати весь комплекс лікувальних вправ необхідно кожен день, роблячи по кілька підходів. Наступні рекомендації допоможуть уникнути виникнення загострення грижі в момент виконання:

  • ЛФК при міжхребцевої грижі обов'язково підбирається фахівцем - неврологом, лікарем відновлювального центру. Особливо це важливо дотримуватися при включенні занять на етапі болів. Надалі можливо розширення комплексу.
  • Вправи не повинні викликати загострення болю, при появі будь-якого дискомфорту необхідно або припинити робити дану вправу або здійснювати його з максимальною обережністю, орієнтуючись на свої відчуття. Різка, не проходить біль після занять - вагомий привід отримати консультацію лікуючого лікаря.
  • На перших етапах під забороною знаходяться всілякі елементи скручування, різких рухів і ударів.
  • Поступове посилення навантаження - головне правило ЛФК.

Найбільший ефект лікувальна фізкультура принесе при дотриманні здорового способу життя, переважної рослинній дієті, обмеження підняття важких предметів. Важливим етапом є і дотримання питного режиму - достатнє надходження корисної рідини в організм позитивно впливає на пружність дисків і покращує метаболізм. На всіх етапах лікування грижі шийного відділу показано плавання - вода розслабляє м'язи, знімає навантаження на них і усуває спазм. Після постановки діагнозу міжхребцевої грижі потрібно з особливою увагою ставитися і до свого взуття - високі підбори і незручна колодка збільшують ризик розвитку корінцевого синдрому.

Не потрібно чекати миттєвого результату від фізичного навантаження - хребет може відновлюватися протягом декількох місяців, в подальшому також потрібно підтримувати його фізіологічне функціонування. При виконанні перших занять для полегшення потрібно розділити весь обраний комплекс вправ і виконувати їх, здійснюючи від 2-х до 6 підходів за день.

Вправи при грижі шийного відділу в гострій стадії

У гостру стадію захворювання при виконанні вправ існує небезпека подальшого защемлення диска, тому гімнастику повинен підбирати лікар. При виконанні рекомендованого курсу будинку бажано щоб поруч знаходився інша людина, так як необережні рухи можуть збільшити інтенсивність болю і привести до запаморочення, і головне - приводити до збільшення хвороби!

Вправи на розтягнення м'язів:

1. 1 Сідаємо прямо і згинаємо голову спочатку до одного плеча, потім до протилежного. Вправа робиться повільно, голова схиляється до тих пір, поки немає посилення болів. Виконується по п'ять нахилів в одну сторону і в іншу. Надалі збільшують амплітуду рухів і кількість рухів.

2 2. Залишаємося також сидіти на стільці, тепер голову потрібно згинати в передньо - задньому напрямку. Нахиляючи голову назад бажано зафіксувати свій погляд на стелі. Схиляючи голову вниз, підборіддя наближають до грудей. При виконанні цих вправ спина, плечовий пояс, руки повинні бути нерухомі. Про хорошою рухливості шийних хребців каже зіткнення підборіддя з западиною над грудиною, домогтися цього можна через кілька тижнів.

3 3. Сідаємо на стілець, табуретку, руки опускаємо вниз. Необхідно голову повертати в одну і іншу сторону, повторюючи від 5 до 10 разів. Метою вправи є знаходження носа і підборіддя в момент виконання поворотів прямо над плечем.

4. Займаємо положення лежачи спиною на твердій поверхні. Одночасно починаємо піднімати голову і ноги, на перших етапах відстань від підлоги до піднятої голови і ніг може бути до 10 сантиметрів, в подальшому воно збільшується. У зафіксованому положенні затримуються до 15 секунд.

5. Лягаємо на живіт, руки витягнуті уздовж тіла. На вдиху голову і плечі необхідно відтягувати назад до ніг, на видиху приймається початкове положення.

6 6. Сидячи з прямою спиною потрібно розташувати долоню на ділянці лоба. Голову починаємо нахиляти вперед, в цей же час чинимо опір долонею, виконується протягом 10 секунд по кілька разів з невеликими за часом проміжками. Вправа зміцнює передні м'язи на шиї, сприяє розробці хребців і впливає на постійне правильне положення голови.

Вправи в відновлювальний період

  • Після того як болі вщухли, збільшилася рухливість шиї і зменшилася запалення, вправи можна поступово розширювати, вводячи в них елементи скрутки, рух верхніми кінцівками. При виконанні нових комплексів занять головним оцінювачем має бути ваш стан - з'явився дискомфорт і болі говорять про те, що дискомфортні руху необхідно виконувати акуратно, з максимальною обережністю.
  • Вправа «кішка» - встаємо на карачки і починаємо опускати голову з одночасним вигинанням спини. Потім робимо навпаки - витягаємо голову вгору, а спину прогинаємо вниз. Роблять по кілька підходів.
  • Встаємо на місток, при цьому руки і ноги, які спираються на підлогу, повинні бути прямими, спина і голова знаходиться на одній лінії. В обраному положенні потрібно затриматися максимально довго.
  • Положення стоячи - долоню правої кисті розташовується під лівим ліктем і навпаки, тобто виходить замок, який необхідно підняти над головою і опустити кілька разів. З таким станом рук рекомендується робити і нахили убік.
  • Допомагає витягнути хребетний стовп таке положення тіла. Необхідно встати спиною до стіни і притиснути до неї все випирають точки, тобто п'яти, ікри, сідниці, лопатки, потилиця. Зафіксувавши такий стан, починають підніматися вгору навшпиньки, одночасно витягуючи руки вгору паралельно стіні. Виступаючі точки тіла при цьому не відривають від спини, піднімають на максимально можливу висоту і залишаються так на кілька хвилин. В ідеалі потрібно домогтися семихвилинного стояння, але більшість людей на початку виконання такої вправи витримують менше хвилини.

Грижа шийного відділу впливає не тільки на обмеження рухливості цій галузі, а й призводить до ослаблення м'язів плечового пояса. Тому такі фізичні вправи при грижі хребта спрямовані на зміцнення цієї галузі:

  • Положення стоячи, руки в зігнутому положенні маємо перед собою, наголошуємо долоні один в одного і затримуємо таку позицію від 5 до 10 секунд.
  • Пальці рук зв'язує між собою в замок, зводимо лікті, потім їх максимально розводимо. Виконується 10 разів.
  • Пальці рук також в замку, починаємо розводити руки в сторони, одночасно утримуючи вийшло зчеплення. Виконується кілька разів.
  • Руки маємо уздовж тіла і починаємо по черзі піднімати їх вгору, відводити назад, вперед і в сторони.
  • Поза стоячи, руки опущені, на вдиху максимально піднімають плечі, на видиху їх повільно опускають.

Інші рекомендовані вправи

Крім рекомендованої лікарем лікувальної гімнастики при міжхребцевої грижі можна використовувати і інші вправи, спрямовані на зміцнення всіх м'язів спини, наприклад   йогу Крім рекомендованої лікарем лікувальної гімнастики при міжхребцевої грижі можна використовувати і інші вправи, спрямовані на зміцнення всіх м'язів спини, наприклад йогу . Важливе значення відводиться і щоденним прогулянкам, для шиї корисна їзда на велосипеді, яку з успіхом можна замінити на велотренажер. Останнім часом широкої популярності набуває водна аеробіка, спрямована на зміцнення м'язів спини.

Водна аеробіка передбачає виконання фізичних вправ у воді. Вибір подібної гімнастики значно зменшує навантаження на хребет і дозволяє виконати в воді ті тренування, які в звичайних умовах викликають біль і дискомфорт. Вода благотворно діє на хребет, розслаблює спазмовані м'язи шиї, спини і зменшує хворобливі відчуття. «Невагомість», яку відчувають пацієнтом у воді, робить його тіло більш рухливим і гнучким. Під час гострого болю відвідування лазень, саун і контрастний душ тимчасово заборонені, це не відноситься до виконуваних у воді вправам. Більш того, тепла вода в басейні значно полегшує больовий синдром і заспокоює нервову систему.

Відновлення рухливості шийного відділу в період затихання гострого процесу в повній мірі залежить від самого пацієнта. Доведено, що правильно обраний і розроблений комплекс не тільки відновлює рухливість хребетного стовпа, а й виключає появу загострень в майбутньому. Прийом полівітамінів, правильне харчування, загальне зміцнення організму також вносять позитивний вклад в подальше життя без болю. У багатьох містах існують спеціальні центри, фахівці яких працюють саме з пацієнтами з проблемами хребта. Практикуються різні види занять, в тому числі на тренажерах, в гострий період перші заняття рекомендується проводити саме під контролем лікаря ЛФК. Це забезпечить максимальний комфорт і запобіжить появу болю і защемлення нерва. При цьому лікар завжди може підібрати комплекс вправ, спрямований на усунення всіх захворювань опорно-рухового апарату.