Полезные материалы

Гімнастика при поперекової грижі хребта відео

  1. Які вправи потрібно виконувати?
  2. Вимоги до вправ
  3. заборонені вправи
  4. техніки ЛФК
  5. Лікування грижі за допомогою вправ
  6. Техніки Сергія Бубновського
  7. Гімнастика попереково-крижового відділу
  8. Про гімнастики
  9. Протипоказання
  10. вправи
  11. Лежачи на спині
  12. інші вправи
  13. гідрокінезотерапія
  14. йога
  15. профілактика

Багато років намагаєтеся вилікувати суглоби?

Глава Інституту лікування суглобів: «Ви будете вражені, наскільки просто можна вилікувати суглоби приймаючи щодня засіб за 147 рублів ...

Читати далі "

Практично при всіх захворюваннях хребта пацієнтам рекомендують виконувати спеціальні фізичні вправи. Зазвичай це ЛФК або лікувальна гімнастика при грижі хребта, при радикуліті і т.д.

Причиною майже всіх проблем роботи суглобів (і хребта, в тому числі) є їх погане кровопостачання і живлення в поєднанні з надмірними навантаженнями. Причиною може служити гіподинамія, важка фізична праця або занадто активні заняття спортом. Але причиною більшості проблем все ж є малорухомий і «сидячий» спосіб життя - в цьому випадку м'язи поступово слабшають і втрачають здатність виконувати свої безпосередні завдання, в тому числі - підтримувати хребет. У підсумку він отримує занадто велике навантаження, що і стає основною причиною переважної більшості хвороб хребта.

Саме тому, незалежно від інших призначень і розпоряджень (масажі, медикаменти, в крайньому випадку - оперативне втручання) всім хворим пропонується лікувальна гімнастика при грижі хребта або будь-яких інших проблемах такого роду.

Яка основна задача такої гімнастики? Як ми вже сказали, основною проблемою майже завжди є ослаблення м'язового корсету хребта, що призводить до таких захворювань, як грижа поперекового відділу хребта. Гімнастика в цьому випадку спрямована на те, щоб зміцнити м'язовий корсет хребта, привести його в нормальний стан.

Наприклад, одним з найпоширеніших захворювань зараз є грижа міжхребцевого диска. Гімнастика при такому захворюванні передбачає виконання легких вправ на згинання-розгинання, а також витягування хребта. При цьому всі вправи виконуються в повільному темпі. Така гімнастика дасть можливість «розігріти» м'язи і поліпшити харчування суглобів.

Окремо стоїть така неприємна хвороба, як грижа шийного відділу хребта. Гімнастика необхідна і в цьому випадку, вона є досить дієвим засобом при лікуванні хвороби на ранній стадії. Але шийний відділ - набагато більш примхливий, тут не завжди вдається вирішити всі проблеми за допомогою виключно ЛФК.

Взагалі ж кожного пацієнта прописується свій, виключно індивідуальний комплекс вправ. Він підбирається і формується таким чином, щоб впливати на проблемну ділянку м'язового корсету і хребта. При цьому дуже важливо, що фізичні вправи не повинні викликати болю і дискомфорту, оскільки в такому випадку вони можуть принести реальну шкоду і без того пошкодженому хребту.

Як ви вже зрозуміли, це досить індивідуальна річ - гімнастика при грижі хребта. Відео, на якому показані основні вправи, ви можете побачити нижче, але перш, ніж почати виконувати ці вправи - обов'язково порадьтеся з лікарем!

Ми ж наведемо вам приклад, що представляє собою найбільш поширена гімнастика при грижі диска хребта.

Які вправи потрібно виконувати?

  1. Плавання. Це дуже корисний, практично необхідний елемент гімнастики. У воді положення хребта завжди залишається правильним, зменшується компресія. При цьому плавання дозволяє задіяти всі групи м'язів, прекрасно тренуючи м'язовий корсет. Так що плавайте частіше, віддаючи перевагу плаванню на спині або кролем.
  2. Поставте табуретку, на неї покладіть подушку. Лягайте животом на подушку так, щоб перегин тулуба знаходився саме в проблемному районі. Розслабтеся і спокійно дихайте верхньою частиною грудей. Таким чином ви розтягує хребет і м'язи корсета.
  3. Обійдіть кімнату на четвереньках по периметру. При цьому уважно стежте за тим, щоб спина була випрямлена, а руки були прямими.
  4. Лежачи на підлозі, на боці (спочатку на правому, потім на лівому) перекручуйте тулуб тазом вперед, а грудьми назад. Під проблемну область покладіть валик (цю вправу рекомендується не при всіх захворюваннях)
  5. У положенні лежачи на спині потрібно підтягувати до себе шкарпетки ніг, торкаючись грудей. Ця вправа спрямована на розтягування м'язів корсета хребта.

Гімнастика для зміцнення м'язів і зв'язок

  1. Стоячи рачки потрібно одночасно піднімати протилежні ногу і руку. Положення потрібно фіксувати на кілька секунд.
  2. Лягти на спину, ноги зігнути в колінах. Потрібно піднімати і фіксувати на кілька секунд тазову область тіла.
  3. Вправа, відоме багатьом як «човник». Лежачи на животі потрібно намагатися одночасно максимально високо підняти верхню і нижню частину тіла, залишаючись животом на підлозі. Фізично вправу досить складне, але воно добре тренує м'язовий корсет хребта.

Виконуючи ці вправи, не забувайте старий жарт, в якій мовиться, що лікувальною фізкультурою потрібно займатися стільки ж часу, скільки ви витратили на придбання міжхребцевої грижі.

Крім власне ЛФК можуть також бути корисними деякі вправи з йоги та інших спортивних комплексів. Але до таких речей треба ставитися з обережністю і займатися ними тільки за рекомендацією лікаря. Не можна давати м'язам і хребту дуже велике навантаження і занадто сильно його розтягувати, інакше ви ризикуєте отримати замість лікувального ефекту прогресію захворювання.

Крім того, дуже корисним після ЛФК буде масаж. Втім, в переважній більшості випадків масажі входять в комплекс лікування, певний лікарем.

Дегенеративно-дистрофічні процеси в хребті часто трапляються діагностованими лише в далеко зайшла стадії. У моменти, коли сильний біль заважає рухам в поперековому відділі, пацієнт поспішає за медичною допомогою. Однак фіброзне кільце, що оточує міжхребцевий диск, виявляється розірваним, а пульпозное ядро ​​значно зміщена в бічну сторону. Так розвивається найчастіше ускладнення остеохондрозу поперекового сегмента - грижа диска. Якщо хвороба вражає структури нижче, в області крижового відділу хребта, то больові відчуття ще сильніше, іррадіюють в ногу, що заважає функції ходьби.

Незважаючи на безліч варіантів консервативного і оперативного лікування захворювання, без лікувальної гімнастики не обходиться жоден з них. Багато вправи виконуються вдома, а фото досягнень легко знайти на просторах інтернету. Однією з популярних є методика Сергія Бубновського, яка ефективна також при грижі Шморля поперекового відділу хребта (продавлювання хрящової тканиною губчатого речовини сусіднього хребця без розриву фіброзної капсули - псевдогрижа). Відео занять представлено на каналі Ютуб, де всі вправи можна уважно вивчити.

Вимоги до вправ

Головне завдання фізичного навантаження - зміцнити каркас попереку. Це досягається щоденними дозованими навантаженнями, які стабілізують становище міжхребцевого диска. Хоча всі вправи досить ефективні, вони не в змозі повністю впоратися з хворобливим станом. Радикальне лікування грижі - виключно операція по її усуненню.

Все фіз. тренування повинні відповідати наступним вимогам:

  • бути посильними хворому;
  • покращувати кровотік в поперековій зоні;
  • ефективно впливати на м'язовий каркас;
  • бути простими і зручними для занять;
  • володіти ефектом за максимально короткий період.

Існує кілька груп фізичних навантажень. Лікувальна гімнастика спеціально розроблена медичними фахівцями, тому вона враховує стан пацієнта при грижі поперекового відділу. Однак лікувальні вправи мають головний мінус - вони досить слабкі, так як підходять навіть нетренованим людям. Тому зміцнення м'язів досягається протягом тривалого часу, а хворому необхідні підтримуючі лікарські препарати для знеболювання.

Інша група вправ - силові. Вони вимагають значної тренованості пацієнта, але призводять до якнайшвидших результатів при формуванні захисного каркаса спини. Зміцнення позицій міжхребцевого диска відбувається в мінімальні терміни, що значно швидше призводить до відмови від введення анальгетиків. Але силові фізичні навантаження показані тільки тим людям, які спочатку мають непогану спортивну форму.

Але силові фізичні навантаження показані тільки тим людям, які спочатку мають непогану спортивну форму

Навіть найкращі вправи не в змозі вилікувати грижу поперекової опори хребетного стовпа. Зсув міжхребцевого диска сповільниться, що буде сприяти зниженню больового синдрому і збільшення рухової активності. Але через інволюційних змін в самому організмі досить швидко проблема знову дасть про себе знати. Тому єдиний правильний вибір радикального лікування - це виконання корригирующей операції, а вже потім стабілізація м'язового каркаса за допомогою вправ для профілактики рецидивів грижі.

заборонені вправи

Незважаючи на гадану простоту фізичних тренувань, деякі заняття прямо шкодять хворому з міжхребцевої грижею в поперековому сегменті. Загальні принципи заборонених вправ - що конкретно можна робити:

  • різкі рухи тулубом;
  • бігати з прискореннями і уповільненнями;
  • займатися важкою атлетикою;
  • планувати різке навантаження на поперек;
  • брати участь в спортивних змаганнях;
  • піднімати спортивні снаряди вагою понад 5 кг;
  • нахилятися, не згинаючи коліна.

Загальні принципи підходять до всіх тренувань, але є також шкідливі вправи, які небажані при захворюванні. Нижче описані найбільш небезпечні з них, що призводять до погіршення стану міжхребцевого диска.

  • Стрибки на твердій поверхні. В цьому випадку не вистачає амортизації для поперекового відділу хребта. В результаті грижа продовжує зміщуватися, що при частому повторенні стрибків може призводити до ускладнень.
  • Підтягування або просто висіння на турніку. Незважаючи на популярну думку, що хребет розправиться, цього не відбувається. Лопнуло фіброзне кільце розтягується, що прискорять прогресування хвороби, а також підсилює больовий синдром.
  • Грубий самомасаж в зоні попереку. Багато керівництва пропонують масажувати спину після тренувань. Однак при невірно обраної навантаженні легко ще більше змістити міжхребцеву грижу, що призведе до різкого загострення всіх наявних симптомів.
  • Скручування тулуба. Ці заняття призводять до нерівномірного навантаження на грижовоговипинання. Результат не змусить довго чекати - вже після 3 днів тренувань хворобливі відчуття в попереку і нозі різко посиляться.
  • Стрибки в довжину. Для цієї вправи характерні різкі перенапруги м'язів попереку, що абсолютно протипоказано при наявності грижі.
  • Силові вправи для тренування ніг. Вони виконуються лежачи на спині з напругою прямих м'язів спини. Це неприпустимо, тому що навколо фіброзного кільця м'язова сила зменшується. В результаті хвороба прогресує.

Правильні фізичні навантаження дуже корисні для зміцнення хребта. Але їх виконання повинно бути погоджено з лікуючим фахівцем, щоб в комплекс занять не потрапляла заборонена гімнастика.

техніки ЛФК

Лікувальна фізкультура при ураженні поперекового або крижового відділу хребта призначається обов'язково. Вона допомагає стабілізувати роботу м'язів в постраждалій зоні, що сприятливо позначається на купірування больового синдрому або реабілітації після операції. Комплекс занять незалежно від розробника включає однотипні вправи для полегшення страждань хворого. Однак все методи ЛФК діляться на 2 великі групи: гімнастика в період загострення, коли рівень больових відчуттів надзвичайно високий, а також в період ремісії для профілактики рецидиву.

Нижче представлені прості вправи, що застосовуються в період вираженої больової реакції. Суть цих занять - стабілізація хребта шляхом вибору спеціальних розслаблюючих позицій.

  • Поза №1 - лежачи на спині зі згинанням ніг в колінах під кутом, близьким до прямого. Під поперек можна покласти округлий валик для поліпшення кровотоку в ураженій зоні. Тривалість перебування в цій позиції - 30 хвилин, але вставати потрібно дуже повільно, не допускаючи скручування тулуба.
  • Поза №2 - в положенні на животі обличчям вниз. Для піднесеного положення попереку під передню черевну стінку бажано покласти округлий валик, що не перевищує 10 см в діаметрі. Поза підходить не дуже огрядним людям, так як при наявності зайвої маси тіла можливі дихальні труднощі. Тривалість перебування в цій позиції не більше 20 хвилин.
  • Глибоке дихання. Це проста тренування допоможе поліпшити насичення киснем ураженої зони. Суть занять - лежачи на спині необхідно дуже глибоко вдихнути, затримати подих, через кілька секунд повільно видихнути. Повторити до 15 разів. Дихальні руху краще здійснювати за участю діафрагми і живота.
  • Рухи стопами. Початкове положення - лежачи на спині. Ноги трохи розведені в сторони, а стопи підняті під прямим кутом по відношенню до підлоги. Суть вправи - поперемінно міняти положення стоп, опускаючи і піднімаючи їх. Кількість повторів не має великого значення, важливо лише, щоб тренування здійснювалася без зусиль попереку. Тривалість занять - до 3 разів на добу по 15 хвилин.
  • Згинання ноги. Ця вправа трохи складніше, тому при резчайшей хворобливості в поперековій зоні, їм доведеться знехтувати. Положення на спині, можна прямо в ліжку. Обидві ноги розігнуті і лежать на твердій поверхні. Необхідно по черзі згинати колінний суглоб, але п'яту не відривати від підлоги або ліжка. Кількість повторів для постраждалої кінцівки має бути в 2 рази більше, ніж для протилежної. Загальний час тренування до 30 хвилин в день.

Загальний час тренування до 30 хвилин в день

Навіть при секвеструвати грижі, коли є вдавлення кісткової тканини, вправи, описані вище, можна використовувати в період загострення. Больовий синдром при цьому зменшиться, а полегшення стану пацієнта настане швидше.

Больовий синдром при цьому зменшиться, а полегшення стану пацієнта настане швидше

При міжхребцевої грижі в період ремісії або згасаючого загострення, коли симптоми хвороби вже виражені незначно, існує більш розширений комплекс занять. Вони ж підійдуть при грижі Шморля з больовим синдромом, так як в цій ситуації фіброзне кільце не страждає. Нижче описані найбільш популярні вправи ЛФК.

  • Згинання ніг. Практична користь цієї нескладної тренування очевидна - зміцнюються м'язи не тільки спини, але і кінцівок, де також поліпшується кровотік. Початкове положення - лежачи на спині, ноги зведені разом і розігнуті в колінному і тазостегновому суглобі. Суть тренування - поперемінні підйоми нижніх кінцівок зі згинанням в коліні і тазостегновому зчленуванні. Кількість повторів байдуже, важливо витримати тривалість навантажень протягом 20 хвилин.
  • Підйоми тулуба. Початкове положення - лежачи на спині. Руки і ноги розігнуті. Необхідно піднімати корпус тіла, згинаючи його в поперековому відділі хребта до прийняття напівсидячого положення. Потім повільно повертатися у вихідну позицію. Кількість повторів - не більше 20 в день, тренованим людям можна збільшити інтенсивність занять до 30.
  • Плавання. Відмінний спосіб відновити кровопостачання попереку. Тиск води на уражений відділ створить додаткове навантаження для стабілізації м'язового корсету. Стиль плавання не важливий, краще в позиції на животі. Тривалість занять до 40 хвилин в день. Відкриті водойми роблять більш ефективний вплив на хребет, ніж хлорована вода в басейні.
  • Симуляція їзди на велосипеді. Вправа, яке відоме з дитинства. Суть його полягає в повільному почерговому згинанні і розгинанні кінцівок в колінних і тазостегнових суглобах в ритмічному темпі. Виконується в позиції лежачи на спині. Тривалість безперервної тренування не повинна перевищувати 3 хвилин. Після кожного підходу потрібна перерва не менше 10 хвилин, за цей час рекомендується виконання інших вправ.
  • Місток. Вихідна позиція - лежачи на спині. Ноги зімкнуті, руки притиснуті до підлоги. Суть тренування - підйоми тазу за допомогою зусиль кінцівок і м'язів попереку. При цьому тіло приймає дугоподібну форму з опорою на п'яти і верхні кінцівки. Доцільно чергувати вправу з симуляцією їзди на велосипеді.

Ці ж вправи, описані вище, можна використовувати для пізньої реабілітації після видалення грижі. У ранній післяопераційний період підійдуть заняття по методу Сергія Бубновського.

Лікування грижі за допомогою вправ

Фізичні тренування допоможуть повністю позбутися від грижі лише після її оперативного усунення. Регулярні заняття до і після видалення грижі сприяють скороченню реабілітаційного періоду і якнайшвидшої нормалізації якості життя. Комплекс вправ для формування м'язового каркаса, який оптимально підходить більшості пацієнтів, представлений нижче.

  • Підйоми голови. Початкове положення - лежачи на животі. Руки прибрані під голову, під ноги в області гомілок підкладений валик. Суть вправи - підйоми голови з напруженням усіх м'язів хребетного стовпа. Кількість повторів - до 15.
  • Прогинання спини. Початкове положення - колінно-ладонная позиція, при якій пацієнт спирається на зігнуті коліна і розправлені руки. Суть вправи - рух ковзають по підлозі рук вперед з одночасним відхиленням таза назад. Завершене положення - руки лежать на твердій поверхні повністю, а голова і спина підносяться над ними. Кількість повторів - не більше 20 за день.
  • Ластівка. Це складна вправа абсолютно не підходить в ранній післяопераційний період і при секвеструвати грижі. Позиція - колінно-ладонная. Суть тренування в одночасному піднятті руки і ноги з витягуванням кінцівок в протилежні сторони. Якщо в момент напруги попереку посилюється біль, слід припинити виконання гімнастики і порадитися з інструктором ЛФК.
  • Схрещування ніг. Початкове положення - лежачи на спині. Права кінцівку зігнута в колінному суглобі, ліва повністю розігнути. Суть заняття - підняття і утримування п'яти на зігнутому коліні. Потім слід поміняти кінцівки місцями. Повторювати в повільному режимі до 20 хвилин протягом доби.
  • Розгинання рук і згинання ніг. Вихідна позиція - лежачи на спині, руки розташовані на грудях, ноги розігнуті, зведені разом. Суть гімнастики - розгинання рук спільно зі згинанням ніг в колінних суглобах. Повторювати не менше 20 разів за одне тренування.

Фізична планка тренувань може бути збільшена в залежності від стану організму хворого. Якщо вправи приносять дискомфорт, то навіть при грижі Шморля Л4-Л5 поперекових хребців, слід зменшити навантаження.

При міжхребцевої грижі позитивні результати може принести йога. Нижче перераховані найбільш популярні асани (позиції), що застосовуються при цій патології.

  • Апанасана.
  • Паванмуктасана.
  • Вірабхадрасана.
  • Падангуштхасана.
  • Ардха Шванасана.
  • Шавасана.

Застосування йоги має обов'язково проводитися під контролем фахівця. При хребцевих грижі крижового відділу у непідготовлених пацієнтів можливе посилення больового синдрому. Повне відео занять йогою при грижі поперекового сегмента представлено тут:

Техніки Сергія Бубновського

Авторські методики досить популярні для поліпшення рухів в поперековому відділі хребта. Найбільш актуальна гімнастика Сергія Бубновського. Нижче представлені кілька вправ, типових для цього автора.

  • Підйом тазу. Вправа аналогічне містку з принципів лікувальної фізкультури. Суть його полягає в повільному піднятті таза за допомогою м'язів ніг, попереку і сили рук. Тренування виконується повільно, але з поступовим посиленням інтенсивності в міру зниження больового синдрому.
  • Вигинання спини. Вихідна позиція - стоячи на четвереньках. Необхідно прогинати спину в поперековому відділі максимально вниз і повертатися до вихідної позі. Кількість повторів не має значення, важлива інтенсивність. Суть всіх вправ Бубновського - зміцнення м'язового каркаса шляхом поступового збільшення навантаження. Тому починати тренування слід з 5 хвилин, поступово доводячи їх до 30 хвилин в день.
  • Рухи сідниць. Спочатку пацієнт сидить на них, ноги випрямлені, а руки приведені до потилиці. Суть вправи - своєрідна «ходьба сідницями», за рахунок підняття таза силою попереку і нижніх кінцівок. Допускається переміщення по всій площі приміщення для занять.

Крім методики Бубновського, популярність набирає гімнастика Дикуля. Це силові вправи, спрямовані на якнайшвидше формування захисного корсета. Однак такі заняття абсолютно не підходять малотренированного людям, так як необхідні значні фізичні зусилля. Крім того, заняття Дикуля не призначені для відновного періоду після операції, так як вимагають сильного напруження м'язів.

Не тільки лікарі пропонують вправи для лікування грижі поперекового відділу хребта. Деяких послідовників має гімнастика Шаміля Аляутдінова, який є імам-хатибом Московської мечеті. Суть вправ, які проводяться в позиції на животі та спині в розширенні міжхребцевих просторів з метою полегшення больових відчуттів. Втім, медичного обґрунтування методика не має, тому широкого застосування в медичних колах не знайшла.

Гімнастика попереково-крижового відділу

Лікувальна фізкультура є невід'ємною частиною терапевтичного процесу позбавлення від недуги. Вона призначається як до, так і після операції, щоб стабілізувати роботу м'язів попереку. При хребетної грижі лікувальна фізкультура поєднується з консервативними препаратами, які полегшують руху хворого. Навантаження повинні бути строго дозованими, але в таких ситуаціях краще утриматися від занять:

  • гострий і підгострий період інфаркту;
  • наявність доведених аневризм великих судин;
  • фракція викиду серця менше 30%;
  • загальний важкий стан пацієнта;
  • тромбоемболічні ускладнення в післяопераційному періоді або високий ризик їх появи;
  • для деяких вправ - маса тіла більше 150 кг, так як можливі дихальні порушення.

Після видалення грижі все навантаження повинні обов'язково узгоджуватися з лікарем. Навіть патологія Шморля іноді призводить до серйозного больового синдрому, але при відсутності пошкодження фіброзної капсули, фізичні вправи можуть проводитися не в щадному режимі. У цій ситуації підійде методика Дикуля, так як необхідно максимально швидко захистити міжхребцевий простір.

Для хребта актуальне значення має збереження фізіологічних вигинів, які закладаються генетично. Ті заняття, які не враховують природні викривлення хребетного стовпа, вважаються неправильними з медичної точки зору, тому їх застосування малообоснованно.

Хоча кожен другий житель планети у віці 25-45 років відчуває болю в області поперекового відділу хребта, багато хто не вважають за потрібне звернутися до лікаря. А за статистикою в 95% випадків діагностується остеохондроз.

Протрузія міжхребцевих дисків, будучи перехідною стадією від остеохондрозу до грижі, наполегливо сигналізує про проблему. З'являються раптові різкі болі в області поперекового відділу при піднятті важких предметів, чханні, кашлі, оніміння або «мурашки» в ногах, скутість.

При загостренні захворювання призначають медикаментозну терапію і постільний режим для розвантаження хребта. Щоб уникнути хірургічних втручань необхідно якомога раніше почати лікування усіма можливими консервативними методами.

При своєчасному діагностуванні протрузии дисків піддаються безопераційної корекції. Спочатку купируют біль і запалення ліками, а потім в стадії ремісії підключають різні способи відновлення. До методик, які, істотно стабілізують процес і відновлюють здоров'я хребта, відноситься і лікувальна гімнастика.

Про гімнастики

Один з найбільш доступних і дієвих прийомів відновлення здоров'я при протрузії міжхребцевих дисків в області поперекового відділу - лікувальна фізкультура. Її метою є відновлення тканин суглобів.

Принципи, на яких ґрунтується гімнастика:

  1. Розподіл навантаження на потрібні зони.
  2. Поліпшення кровопостачання тканин.
  3. Відновлення обмінних процесів.
  4. Тренування м'язових тканин.

Щоб досягти результату, заняття гімнастикою проводяться щодня. Причому повинні виконуватися всі рекомендовані вправи, а не вибіркові.

Як і будь-яке інше лікування, гімнастика має свої правила:

  1. На початковому етапі не можна прагнути до максимальних навантажень.
  2. Перші заняття рекомендується починати на ортопедичному матраці. Завжди вихідне положення - лежачи на спині. На наступному етапі вже можна займатися на гімнастичному килимку.
  3. Не можна доводити до больових відчуттів.
  4. Між вправами потрібна перерва 2-3 хвилини для відновлення дихання і відпочинку.
  5. Вода і напої в процесі занять не потрібні.
  6. Перед заняттям можна прийняти теплу ванну.
  7. Після заняття обов'язковий відпочинок, бажано лежачи. Відпочивайте не менше півгодини.
  8. Обов'язково контролювати дихання. Дихати потрібно рівно і спокійно.

Важливо вибирати доступні для свого віку і стану вправи. Якщо відчувається дискомфорт або напруга, вправа краще виключити.

Протипоказання

Протипоказання

Принцип «не нашкодь» відноситься, перш за все, до самої людини. Надмірні навантаження, безконтрольне використання різних методик, різкі рухи можуть призвести до плачевних результатів. Тому не можна займатися при наступних обставинах:

  • Підвищеній температурі.
  • Розладах психіки.
  • Загалом поганому самопочутті (нудота, слабкість, запаморочення і т. Д.).
  • Не можна виконувати при головному болю.
  • Інфекційних захворюваннях, в т. Ч. На ГРВІ.
  • Підвищеному артеріальному тиску.

Заняття можна проводить в період загострення хвороби. Спочатку знімається запалення, усуваються больові відчуття, набряклість.

вправи

Вправи при протрузії дисків поперекового відділу повинні бути спрямовані не тільки на лікування, але і на профілактику захворювання. Заняття можна проводити і в умовах стаціонару, гімнастичного залу, і вдома.

Призначення повинен зробити лікар з урахуванням індивідуальних особливостей. Самолікуванням при протрузії диска займатися не можна.

Лежачи на спині

Лікувальна фізкультура дає витривалість, силу, покращує координацію і давно вже є невід'ємною частиною практичної медицини. Неврологи, травматологи, ортопеди обов'язково призначають курс фізичної реабілітації.

Дані вправи роблять на спині, обов'язково не поспішаючи:

  1. Згинати по черзі праву і ліву ноги в коліні і випрямляти вгору. Ускладнена версія - згинання і підйом обох ніг відразу.
  2. Притиснути одну ногу до живота, утримуючи за коліно. На видиху випрямити, продовжуючи її утримувати і створюючи опір. Виконується 10-15 повторень. Потім іншою ногою.
  3. Коліна притиснути до живота. Руки за голову. Робити повороти ніг і верхньої частини тіла в протилежні сторони.
  4. Підняти трохи ноги. На вазі «малювати» ногами цифри від 0 до 9.
  5. Зігнути коліна. Піднімати таз, затримуючи на кілька секунд. Повторювати до п'яти разів.
  6. Піднімаючи і плечі, необхідно тягнутися руками до ніг - вдих. Коли повертаєтеся вихідне положення - видих. Повторювати 3-5 разів.
  7. Ноги трохи зігнуті. При згинанні лівої ноги намагаємося правою рукою впиратися в коліно і чинити опір. Відпочинок 15 секунд. Повторювати 10 разів поперемінно правою і лівою рукою.
  8. Розведіть, а потім і схрестіть рівні ноги. Зробіть близько 20 підходів.

Буде навіть краще, якщо кілька перших занять ви проведете під контролем фахівця.

інші вправи

інші вправи

ЛФК передбачає багато різних вправ. Але на перших етапах бажано виконувати комплекси легше, і лише потім, коли дозволить лікар, додати інші.

Вправи на животі:

  • Підтримуючи своє підборіддя руками, піднімати верхню частину тіла. Залишатися так 7 секунд. Виконувати 4 рази. Надалі можна ускладнити і робити вправу з одночасним підняттям прямих ніг.
  • Впертися руками в підлогу і близько 20 разів віджатися. Ноги від підлоги не відривати.
  • Тягніться вгору одночасно руками і ногами. Протримаєтеся в цій позі близько хвилини і поверніться у вихідне положення. Повторюють 5 раз.

Вправи, стоячи на четвереньках:

  • Одночасно піднімати праву руку і ліву ногу. Повернутися до вихідного положення. Досить 5-7 повторень.
  • Ставши на коліна, опустити таз назад і присісти на ікри ніг, витягаючи при цьому тіло і руки вперед. Повернутися в початкове положення. Повторити рух 10-15 разів.
  • Дуже корисно буде пройтися рачки по кімнаті. Але при цьому потрібно іноді прогинатися, ніби вам потрібно проповзти під бар'єром. На цю вправу має піти близько 5 хвилин.

Заняття ЛФК при протрузії повинен проводити досвідчений інструктор. Тільки правильно розподілені навантаження і спеціальні вправи допоможуть домогтися зміцнення м'язів спини, зняти напругу поперекового відділу хребта, поліпшити кровообіг і загальне самопочуття.

гідрокінезотерапія

гідрокінезотерапія

Гімнастика у воді не менш ефективна ЛФК. Завдяки опору води навантаження на область поперекового відділу зменшується і м'язи розслабляються. Гімнастика в басейні зміцнює м'язовий корсет хребта, зменшує больовий синдром, покращує координацію.

Базова тренування:

  • Ходьба в воді з високо піднятими колінами. Руки працюють в такт з ногами, як на лижній прогулянці або при скандинавської ходьбі.
  • Кругові рухи тілом, нахили в сторони, повільні повороти вліво-вправо. Для витягування хребта ногами чіпляються за перекладину, а тілом намагаються відплисти на спині.
  • Відштовхування від бортика і ковзання з витягнутими руками вперед по воді якнайдалі.
  • Полувіс на перекладині з прогином поперекового відділу.
  • Велосипед. Стоячи спиною до бортику і тримаючись руками, крутити уявні педалі вперед і назад.
  • Плавання з плотиком.
  • Спокійне плавання брасом.
  • Плавання на спині.
  • Стрибки у воді з поворотом корпусу.

Правильніше займатися, перебуваючи у воді по груди. Заняття повинні стати регулярними з інтенсивністю 3 рази в тиждень.

Лікувальна фізкультура в басейні дозволена тільки в стадії ремісії захворювання. Комплекс вправ складається і виконується під наглядом лікаря-реабілітолога. Температура води 25-28 градусів. Тривалість тренування 30-45 хвилин.

йога

йога

Займатися йогою при протрузії можна, але тільки з досвідченим наставником, що має медичну освіту. Не можна виконувати різні скручування, перевернуті вправи, глибокі прогини назад, викликають будь-які деформації хребта. Також не можна робити асани з нахилом назад і сидячи. Основну увагу потрібно приділяти витягнення і зміцненню хребта.

Почати можна з асан (поз), які не потребують великих зусиль:

  • Тадасаї.
  • Утта Тадасаї.
  • Марджарісани.

Йогою досить займатися тричі на тиждень. Кожне з вправ повторюють 3 рази, залишаючись в крайньому положенні по 5-30 секунд. Всі рухи виконуються повільно, спокійно. Дихання через ніс.

Йога, гімнастика веде до оздоровлення тільки в комплексі з правильним харчуванням (білки, вітаміни, мікроелементи, біологічно активні речовини). Також потрібен повна відмова від куріння і алкоголю - вони сповільнюють процес відновлення тканин.

Для якнайшвидшого одужання потрібен правильний режим дня і повноцінний відпочинок.

профілактика

профілактика

Всі вправи при протрузії спрямовані на зняття болю в області поперекового відділу, відновлення гнучкості, зміцнення м'язів, зв'язок, сухожиль, відновлення кровотоку.

Консервативне лікування практично завжди дає позитивний результат. Але для запобігання подальшого розвитку хвороби важлива профілактика. Для гальмування дегенерації дисків і процесу переходу протрузії в грижу диска необхідні:

  1. Постійні фізичні вправи.
  2. Контроль ваги.
  3. Підтримка правильної постави.
  4. Дотримання здорового способу життя.
  5. Контроль навантажень на спину.

І хоча вікові зміни організму не зупинити, дотримання нескладних правил профілактики допоможе зберегти відмінну якість життя і виключити ризик ускладнень.

Які вправи потрібно виконувати?
Яка основна задача такої гімнастики?
Які вправи потрібно виконувати?