Полезные материалы

Грижа диска без операції - як це робиться

На запитання відповідає О.А.Костоправ

- Отже, грижа диска без хірургічного втручання - як її можна лікувати?

- Міжхребцева грижа - це не вирок до операції. Оперувати її треба тільки в крайніх випадках. З моєї практики: зазвичай буває достатньо, по-перше, зняти гострий період - щоб не було запалення і болю; по-друге, відновити динаміку руху, обсяг руху в хребті, в суглобах, в усьому тілі; і, по-третє, - дати конкретні вичерпні рекомендації, ЩО робити, ЯК робити і ЧОГО НЕ РОБИТИ, щоб створити запас міцності. При дотриманні цих правил грижа турбувати не буде, і працездатність повністю відновиться.

- Як утворюється грижа?

- Іноді трапляється, що ядро ​​міжхребцевого диска виходить з центру диска. Воно знаходиться в міцній капсулі, але якщо цю капсулу перетиснути, вона лопне, і з неї виходить желеобразная субстанція. Це і є власне грижа. Вправити її неможливо - наприклад, якщо з тюбика щось уже вийшло, то назад вже не впихнути. А тут ситуація ще складніша: у центрі диска тиск набагато вище, ніж за його межами. Тому з місця, де тиск нижче, туди, де воно вище, та ще й за дуже вузькому каналу заштовхнути цю субстанцію ніяк не можна, це однозначно.

Але, якщо розтягувати хребет - дозовано! - то частково ця грижа може - дуже частково! - сама туди увійти, "всмоктатися". Потім, якщо ніяк не провокувати ту її частину, яка залишилася за межами диска, то вона поступово з часом усихає, як вишня на дереві: зморщується, зменшується в об'ємі - і перестає тиснути на прилеглі тканини. І, оскільки можливості адаптації організму досить високі, він звикає до цього утворення і може відновлюватися.

А реабілітація як раз і полягає в тому, щоб дати вичерпні рекомендації, грамотно навчити, що робити і чого не робити, як цим займатися, - і тоді можна повернутися до повноцінного життя.

- Тобто, грижа при цьому просто перестає турбувати?

- Майже так. Більш того, у мене було кілька пацієнтів, які мали досить великі грижі - 10-12 мм - це вже дуже велика проблема! Я пропонував їм йти на операцію, щоб позбутися від зайвих мук. "Не піду, не хочу, давайте щось робити ..." Ну, слава Богу, до сих пір так живуть, тренуються досить активно, і якщо періодично виникають якісь моменти - поправив, знову побіг, знову тренується. Ось так. Тобто, це доказ того, що навіть з такими величезними грижами можна повноцінно жити - і не просто жити і виконувати сидячу роботу, але ще і досить інтенсивно тренуватися.

Усе зазначене вище правильно і для т.зв. гриж Шморля. Відмінність цієї патології полягає в тому, що прорив спрямований всередину диска, а не назовні. Лікування і профілактика при таких обставинах в цілому схожі на описані вище - хоча є і свої нюанси.

Як утворюється грижа?
Тобто, грижа при цьому просто перестає турбувати?