Полезные материалы

Грижа хребта поперекового відділу

  1. Причини виникнення грижі
  2. Грижа поперекового відділу хребта: симптоми
  3. Грижа хребта поперекового відділу: лікування

Біль у спині досить часте явище, тому в більшості випадків вона сприймається цілком нормально. Втома після роботи, фізична праця, підняття важких предметів, сидячий спосіб життя - все це аж ніяк не сприяє здоров'ю спини.

Але іноді після довгого муки, людина, що страждає від болів в спині, все-таки потрапляє до лікаря і після пройденого МРТ чує діагноз - грижа хребта поперекового відділу. Знайомі запевняють, що це загрожує страшними болями в майбутньому!

Але все не так вже й сумно! Міжхребцева грижа поперекового відділу хребта успішно лікується. Захворювання досить складне, тому лікування буде непростим, але при посилених старань, як лікаря, так і пацієнта, можна досягти позитивних результатів.

Причини виникнення грижі

Грижа хребта поперекового відділу найчастіше виникає на тлі остеохондрозу чи різних травм хребта Грижа хребта поперекового відділу найчастіше виникає на тлі остеохондрозу чи різних травм хребта. Дане захворювання в більшості випадків зустрічається у представників чоловічої статі віком від 30 до 50 років.

Освіта міжхребцевої грижі поперекового відділу може викликати як слабка рухова активність, так і занадто серйозні фізичні навантаження. У міжхребцевого диска немає своїх кровоносних судин - його харчування відбувається за рахунок дифузії.

Коли людина рухається, в хребті посилюється гідростатичний тиск, що в підсумку призводить до поліпшення надходження поживних речовин в дискову тканину. Недостатня рухова активність викликає погіршення харчування диска, а це в свою чергу знижує його міцність - диск розривається.

Так само і сильні фізичні навантаження можуть призводити до повільного руйнування диска. Цей тривалий процес іноді тягнеться роками, але всього лише одне незручне рух здатне в один момент запустити захворювання.

Грижа поперекового відділу хребта: симптоми

Загальні симптоми, які можна віднести до грижі диска будь-якого відділу хребта - це біль, оніміння кінцівок, м'язова слабкість, зниження сухожильних рефлексів. Іноді при грижі диска біль може і не виникати. Але якщо вона є, то виявляється як «простріл», який незабаром поступово поширюється по ходу защемленного нерва.

Міжхребцева грижа також часто супроводжується перекосом тіла - організм таким чином намагається знайти зручне положення, щоб якомога менше затискати нерв і зменшити біль. У дуже важких випадках грижа диска поперекового відділу хребта, а також інших відділів, може привести до паралізації ніг (повної або часткової), що супроводжується порушеннями роботи сечового міхура і кишечника.

Грижа хребта поперекового відділу має деякі особливості в симптоматиці. На початковій стадії даного захворювання хворі зазвичай скаржаться тільки на біль в районі попереку. Інші симптоми проявляються набагато пізніше.

До клінічних проявів міжхребцевої грижі диска поперекового відділу відносяться:

простріли в попереку - вони називаються люмбалгия, люмбаго. Супроводжуються непостійній, тупий і ниючий біль, можуть виникати раптово і через час проходити.

  • наростання больових відчуттів.
  • при здійсненні рухів, напрузі м'язів, кашлі, підйомі тягарів біль посилюється.
  • неминаючий тупий біль в одній точці попереку.
  • виникнення болю при повороті або нахилі.
  • біль, яка віддає в сідницю і ногу, а також просувається далі до стопи.
  • біль з боків ніг.
  • оніміння ділянки ноги, відчуття «мурашок».

Для міжхребцевої грижі диска поперекового відділу хребта характерні також повторні загострення хвороби протягом кількох років.

Грижа хребта поперекового відділу: лікування

Гостра фаза захворювання обов'язково включає в себе дотримання постільного режиму. Медикаментозна терапія передбачає призначення хворому препаратів, які спрямовані на зняття ознак запалення і болю, а також коштів, що поліпшують кровообіг і комплексу вітамінів.

Коли стихають гострі прояви, призначається масаж і заняття лікувальною фізкультурою. Вони спрямовані на зміцнення поперекових м'язів.

При прийнятті рішення про оперативне втручання повинні бути присутніми наступні показання:

  • неефективність консервативного лікування;
  • наявність ознак компресії корінця;
  • здавлення корінців кінського хвоста.

Ускладнення при оперативному лікуванні виникають в окремих випадках, так що в основному прогноз сприятливий. Операція, яку виконали своєчасно, призводить до повного одужання або, в крайньому випадку, до значного поліпшення стану здоров'я хворого (більше 70% випадків).

Ефективність лікування хворого з діагнозом «грижа хребта поперекового відділу» залежить також від його віку. Вилікувати дане захворювання у віці до 50 років цілком реально. Випадки захворювання літніх пацієнтів розглядаються в індивідуальному порядку.