Полезные материалы

Грижа поперекового відділу хребта

  1. Міжхребцева грижа поперекового відділу У хребті людини все хребці з'єднуються між собою дисками,...
  2. Як проявляється хвороба? симптоми
  3. Відео по темі
  4. методи лікування
  5. Грижі міжхребцевого диска в поперековому відділі
  6. Що це за недуга?
  7. 4 стадії грижового освіти
  8. симптоматика
  9. Грижа поперекового відділу хребта L5-S1, L4-L5 - лікування
  10. Симптоми поперекових гриж
  11. Типові симптоми при міжхребцевих грижах поперекового відділу хребта.
  12. Причини міжхребцевих гриж поперекового відділу
  13. Лікування міжхребцевих гриж попереку

Міжхребцева грижа поперекового відділу

У хребті людини все хребці з'єднуються між собою дисками, які складаються з еластичного ядра і навколишнього його сполучної тканини. Міжхребетні диски забезпечують міцність хребта і його гнучкість, пом'якшують тиск і удари на хребці при ходьбі або заняттях спортом. Багато захворювань хребетного стовпа призводять до руйнування дисків, створюючи всі передумови для появи міжхребцевої грижі.

В основному міжхребцева грижа поперекового відділу причини, якої досить банальні, вражає людей працездатного віку. У дітей ця патологія буває тільки вродженою, а у літніх людей зустрічаються вкрай рідко, тому що з віком відбуваються зміни в дисках.

Близько 80% людей в світі відчувають болю в спині, і частіше за все, вони пов'язані саме з грижею міжхребцевих дисків. Ця хвороба відома як «вибитий диск» і викликає біль в ногах або спині. Міжхребцева грижа поперекового відділу причини її появи пов'язані з різними факторами.

Чому виникає це захворювання?

Патологія з'являється в результаті ураження міжхребцевого диска. Грижа випинається в бік і назад, тисне на нервовий корінець і викликає запалення, яке супроводжується набряком. Є чинники, які сприяють появі міжхребцевої грижі:

  • Різкий поворот тіла;
  • Травма спини при падінні або від удару;
  • Неправильне підняття важких предметів істотно підвищує ризик випадання дисків. Найкраще використовувати ноги при піднятті вантажу, щоб зменшити напругу на спину;
  • Зайві кілограми, які навантажують і деформують хребетний стовп;
  • Сидячий образ життя.

Як проявляється хвороба? симптоми

Грижа поперекового відділу хребта симптоми якої залежать від її розмірів, проявляється наступним чином.

Найпершою ознакою є больовий синдром. Коли грижа ще маленька і не тисне сильно на нервові корінці, пацієнт скаржиться на тупі непостійні болі в попереку. Ці болі посилюються при заняттях спортом, чханні, кашлі, при тривалому сидінні або стоянні.

Грижа поперекового відділу хребта симптоми якої проявляються в міру її росту, стає нестерпним для хворого. Відзначається ішалгія (які стріляли сильні болі), яка виникає після зміни положення тіла. Іноді німіють ноги або обмежені ділянки шкіри на ногах. Сильний біль веде до напруги спинних м'язів, тому пацієнт не може розігнути спину повністю. В результаті порушується постава. Може порушуватися сечовипускання, потенція. Це вже сигнал про серйозні проблеми з защемленням нервових шляхів і вимагає термінового втручання лікарів.

Таким чином, виділяють два етапи хвороби. На першому виникає лише невелика біль в поперековому відділі, яка говорить про те, що почалися дистрофічні зміни в міжхребцевих дисках. Під їх впливом в хребетних дисках утворюються тріщини, знижується їх міцність.

Міжхребцева грижа поперекового відділу симптоми якої на другому етапі обумовлені натягом і здавленням корінця. Прямий контакт грижі і корінця викликає дуже сильний больовий синдром. Пацієнти змушені залишатися в певному положенні. Пози, при яких зменшуються болі, створюють схильність до сколіозу, лордозу, напругою м'язів спини. Міжхребцева грижа поперекового відділу симптоми її, на ранніх стадіях виражена роздратуванням, на пізніх - випаданням функцій.

Відео по темі

лікувальна гімнастика

Грижа міжхребцевого диска поперекового відділу лікування якої ще не почалося, можна виправити за допомогою відновлення рухливості хребта. Якщо хребці вдається розсунути, збільшити відстань між ними, то деформація зникає, відновлюється вихідне положення хребта і створюються всі умови для зменшення грижі. Якщо ж вона досягає величин, при яких виникає нестерпний біль, то дійсно потрібно хірургічне втручання.

Грижа міжхребцевого диска поперекового відділу лікування якої в сучасній медицині дуже добре розвинене, є поширеним захворюванням. Для лікування патології використовуються кошти, за допомогою яких збільшується кровопостачання в глибоких тканинах тіла. Але перш ніж приступити до використання технічних засобів можна спробувати нормалізувати рухливість і гнучкість хребта за допомогою лікувальної фізкультури. Спеціаліст по ЛФК повинен задати правильний курс і розрахувати дозування навантажень. Вправи зазвичай нескладні і доступні будь-якій людині.

Перед лікувальною фізкультурою стоять два завдання: зняття м'язового спазму і розвиток м'язів спини. Головне правило фізкультури - вправи не повинні викликати болі. Якщо це відбувається, то варто знизити інтенсивність вправ і перевірити правильність їх виконання. ЛФК при грижі хребта поперекового відділу сприяє підвищенню активності м'язів, стимулює імунітет. Лікувальна гімнастика повинна проводитися дуже обережно, особливо в період загострення. Найбільший ефект вона приносить в період одужання.

Комплекс вправ ЛФК при грижі хребта поперекового відділу, спрямований, перш за все, на профілактику і лікування цього захворювання. Розрахований він на хворих, які страждають на цю недугу як недавно, так і тривалий час. Метою ЛФК є спільне тренування всіх груп м'язів тіла, а також зміцнення хребетного стовпа і відновлення його функціональних можливостей.

методи лікування

Таке захворювання як міжхребцева грижа поперекового відділу лікування має на увазі починати з консервативних заходів. До них відносяться:

  1. Протизапальне лікування. Прийом ліків для зняття запальних процесів;
  2. Дозований відпочинок. Кілька днів постільного режиму дозволяють впоратися з болями в спині, але не довше;
  3. Спеціальні фізичні вправи для розвитку м'язів живота і спини
  4. Ін'єкції стероїдів. Вони вводяться за допомогою шприца в певні точки на спині для зняття болю.

Міжхребцева грижа поперекового відділу лікування якої відбувається введенням ін'єкцій стероїдів, дуже швидко перестає турбувати хворого Міжхребцева грижа поперекового відділу лікування якої відбувається введенням ін'єкцій стероїдів, дуже швидко перестає турбувати хворого. Вони допомагають в 50% випадків коли пацієнти не відчули полегшення від інших видів процедур протягом декількох тижнів. Короткі курси ін'єкцій і спостереження за пацієнтом є найвірнішими способами в боротьбі з больовим синдромом.

Лише невеликому відсотку хворих потрібно хірургічне втручання. Воно досі викликає багато суперечок. Дослідження показали, що прооперовані люди через пару років мали ті ж самі показники, що й ті, яких лікували консервативними методами. Операція допомагає негайно зняти біль, оніміння. Основною процедурою при операції є поперековий мікродискектомія, тобто видалення частини грижі і тканин, що створюють тиск на нерви.

Про що слід пам'ятати при виборі методу лікування:

  1. При нехірургічного лікування больовий синдром тривати довше і не піддається купіруванню;
  2. У 5% існує шанс рецидиву грижі при будь-якому вигляді лікування;
  3. Після півроку безуспішного консервативного лікування хірургічне втручання буде не таким ефективним, ніж було б при нинішньому захворюванні.

Отже, можна зробити висновок, що 95% хворих після проведеного лікування можуть повернутися до нормального повсякденного життя.

Грижі міжхребцевого диска в поперековому відділі

Грижа міжхребцевого диска часте явище поперекового відділу. Таке захворювання хоч і вважається в більшості випадків доля людей старшого віку, переважно чоловіків, але останнім часом, коли екологія стала не дуже хорошою, а харчування людини не таким сумлінним, такий специфічний недуга став з'являтися і у молодого покоління.

Лікарі відзначають, що перші симптоми стали з'являтися вже у підлітків, яким ледь виповнилося двадцять років.

Серед трьох можливих локація грижі хребта, грижа поперекового відділу зустрічається частіше за інших. Це відбувається тому, що на хребет людини припадає левова частка всіх можливих навантажень, в тому числі і ті, які відчуває організм при пересуванні тіла.

Це відбувається тому, що на хребет людини припадає левова частка всіх можливих навантажень, в тому числі і ті, які відчуває організм при пересуванні тіла

Необхідність лікування при такому недугу не така гостра, як при інших грижах, але в занедбаному стані освіту міжхребцевих дисків може сильно сказати на самопочутті людини і навіть призвести до незворотних наслідків, як, наприклад, параліч нижніх кінцівок.

Що це за недуга?

Грижа міжхребцевих дисків хребта - це розрив фіброзного кільця і ​​хряща диска хребта, яке походить від підвищеного навантаження на хребці в поперековому відділі. Така хвороба зустрічається майже в дев'яносто відсотків випадків грижових утворень хребта.

Пов'язано це і з анатомічними особливостями поперекового відділу в людському організмі. Саме тут спостерігаються найвищі хребці в осьовому стовпі людини. Тому при підвищених і регулярних навантаженнях може статися випадання міжхребцевого диска.

Також дається в знаки слабка і вузька поздовжня зв'язка, яка важко справляється із захистом хребта від подібного захворювання.

Будова поперекового відділу досить просте. Складається воно з п'яти головних хребців, в яких є міжхребцеві диски. Ці хребці в медицині позначаються латинською літерою L. Міжхребетні диски допомагають створити амортизацію хребців під час руху і навантажень. При цьому вони розподіляють рівномірно всю навантаження, яка потрапляє на хребет.

Якщо навантаження сталася дуже велика, утворюється грижа міжхребцевих дисків. При цьому диски вивалюються за анатомічні стінки і призводять до затискання нервових закінчень або навіть спинного мозку.

Грижа поперекового відділу може утворитися на різних рівнях, в тому числі: L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5, L5-S1.

Такий недуга приносить справжнісінькі страждання, оскільки все починається з легкої ненав'язливої ​​болю, на яку дуже часто пацієнт навіть не звертає увагу. Далі, вивалювання розростається, стає все більшим, все більше здавлює спинні нерви. Посилюється біль, і починаються більш серйозні наслідки, як оніміння, відчуття втоми в ногах, або навіть параліч нижніх кінцівок. Біль може віддавати лише в ноги на першому етапі утворення грижі хребта. У такому випадку людина може навіть не підозрювати про наявність у себе такої хвороби.

Головною причиною утворення грижі міжхребцевого диска в поперековому відділі, на думку лікарів, вважається остеохондроз Головною причиною утворення грижі міжхребцевого диска в поперековому відділі, на думку лікарів, вважається остеохондроз. Ця недуга дуже часто служить першоджерелом подібного захворювання хребта. Навіть симптоматика грижового освіти диска дуже перегукується з симптомами остеохондрозу.

Оскільки хребець - це фактично рідке пульпозне ядро, яке знаходиться всередині фіброзної капсули, що затиснута міжхребцевими дисками, то з віком може спостерігатися картина здавлювання і «всихання» хребців. У старшому віці, по-перше, фізична активність знижується, а, по-друге, знижується рівень рідини в організмі.

Це ж може відбуватися після деяких інших захворювання, наприклад, вірусні застуди. Регенераторні процеси хребта слабшають і втрачають свою силу. Така ж картина спостерігається у людей, які постійно перебувають в неприродних положенні тіла, наприклад, довго просиджують за кермом або монітором комп'ютера.

Коли диск зношений і втратив достатню кількість вологи, починають формуватися різні дефекти і зміщення дисків. Після конкретного руйнівної дії, рідке пульпозне ядро ​​проривається назовні і вивалюється спереду, збоку або ззаду, тим самим створюючи класифікацію і складність грижі хребта.

Виникати така недуга може і в силу вроджених факторів, наприклад вродженого сколіозу, порушення анатомічної структури хребцем, дисплазія хребців поперекового відділу і інші недуги.

Остерігатися слід і інших хронічних хвороб, які можуть руйнувати структуру міжхребцевих дисків. Це може бути туберкульоз, різні пухлини або навіть сифіліс.

4 стадії грижового освіти

Грижове освіту поперекового відділу створюється з чотирьох стадій. Найпоширенішими вважаються зміщення міжхребцевого диска L5-S1, хоча зустрічаються і на рівні L4-L5.

Перша стадія - пролапс. Це починаюча фаза грижі хребта поперекового відділу. При цьому зміщення відбувається не більше, ніж на два міліметри, а пульпозное ядро ​​вивалюється за анатомічні межі.

Друга стадія - протрузія. На цьому етапі відбувається невелике зміщення дискової пластини, але не більше, ніж на півтора сантиметра. Пульпозне ядро ​​все ще залишається всередині фіброзного кільця.

Третя стадія - екструзія. Пульпозне ядро ​​виривається назовні і вивалюється за межі хребця.

Четверта стадія - секвестрация. На цій стадії пульпозное кільце настільки вивалюється назовні, що нависає над хребцями і нагадує краплю. При цьому фіброзне кільце може тріснути і тоді внутрішня частина ядра випливає.

Окремо стоїть грижа Шморля.

симптоматика

Що стосується симптомів, грижа міжхребцевого диска поперекового відділу має такі чітко виражені показники:

  • больовий синдром;
  • насварила чутливість органів - оніміння, печіння в кінцівках, поколювання, ефект «мурашок»;
  • починаються розлади в опорно-руховому апараті і попереку;
  • порушуються такі важливі функції, як сечовипускання і дефекація;
  • атрофія нижніх кінцівок, параліч.

Чим складніше буде стадія грижового освіти, тим більше симптомів буде проявлятися Чим складніше буде стадія грижового освіти, тим більше симптомів буде проявлятися. При появі порушень в русі нижніх кінцівок, тим складніше буде протікати період лікування. Іноді при атрофії нижніх кінцівках відновити їх функціональність неможливо навіть після проведення хірургічного втручання. Порушується кровообіг в зв'язку з защемлення каналів в хребті, які відновити практично неможливо.

Докучає пацієнтам і синдром, так званого, кінського хвоста. Він приносить сильні пекучі болі, які потім можуть викликати параліч нижніх кінцівок.

Лікується грижа хребта поперекового відділу на перших стадіях досить просто. Для цього достатньо пройти курс традиційного лікування. Це означає, що необхідно буде дотримуватися постільного режиму, пити протизапальні і пройти курс лікувального масажу і фізкультури.

Лише в важких ситуаціях лікарі рекомендують робити операцію. Вона вимагає великого досвіду хірурга, оскільки операція проводиться фактично на хребті, а це завжди ризик.

Грижа поперекового відділу хребта L5-S1, L4-L5 - лікування

Міжхребцева грижа поперекового відділу - це розрив диска хребта (фіброзного кільця, хряща), в результаті нерівномірного навантаження на хребці.

Міжхребцева грижа поперекового відділу - це одне з найбільш небезпечних захворювань хребта, яке викликає біль в попереку, може віддавати в ногу, з часом сковує рухи, заважає нормально пересуватися, призводить до інвалідизації хворого.

Поперековий відділ хребта складається з 5-ти хребців (поперекові хребці позначаються літерою - «L»), з'єднаних між собою міжхребцевими дисками. Диски хребта мають овальну форму і виконують амортизаційну функцію, забезпечуючи рівномірний тиск на хребці. При грижі хребта утворюється випинання диска, яке здавлює нерви і заподіює біль. Саме в поперековому відділі найбільш часто виникають міжхребцеві грижі.

Міжхребетні грижі викликають нестерпний біль, оніміння ніг. поколювання, відчуття «ватності», почуття «повзання мурашок» і інше. Нерідко, хворого турбують тільки болю в нозі, і він навіть не завжди здогадується, звідки ця біль виходить і чому болить.

Проведення діагностичних тестів при грижі попереку

Симптоми поперекових гриж

Лікування поперекового відділу хребта

Грижа хребта може виникнути практично на будь-якій ділянці хребта, в поперековому відділі в 90% випадків грижі виникають між 4-5 поперекових хребців (L4-L5) і між 5 поперековим і першим крижовий хребцем (L5-S1). Виникнення гриж в нижніх відділах хребта пояснюється підвищеними навантаженнями на цю ділянку, анатомічними особливостями зв'язкового апарату, а також часто супутньою патологією скошеного тазу. Грижа поперекового відділу хребта досить часто є причиною радикулопатий, запалення сідничного нерва, люмбаго, люмбоишиалгии та інших синдромів.

Типові симптоми при міжхребцевих грижах поперекового відділу хребта.

- При міжхребцевої грижі на рівні L4-L5, крім болю і скутості в поперековому відділі хребта, виникає слабкість в області великого пальця ноги, біль у верхній частині ноги, сідниці, виникають відчуття «повзання мурашок» по ногам, при тривалому сидінні з'являється оніміння пальців ніг і інші симптоми.
- При міжхребцевої грижі L5-S1, біль виникає в області коліна, щиколотки, поширюється по внутрішній частині стегна, виникає оніміння ніг і інші відчуття.

Досить часто грижі хребта виникають в декількох місцях одночасно і тоді симптоми нашаровуються один на одного.

Досить часто грижі хребта виникають в декількох місцях одночасно і тоді симптоми нашаровуються один на одного.

Варто пам'ятати, що описані вище симптоми виникають при типовому перебігу захворювання і можуть змінюватися в залежності від індивідуальних особливостей пацієнта. Для уточнення діагнозу використовують додаткові методи дослідження.

Причини міжхребцевих гриж поперекового відділу

До найбільш частих причин міжхребцевих гриж хребта можна віднести: травми, важкі фізичні навантаження, тривале перебування в сидячому положенні, шкідливі звички, дисплазію ТБС в дитинстві, остеохондроз, сколіоз та інші.

За статистикою, грижі хребта досить часто виникають після ДТП, «травм хлистів» (різкий ривок головою вперед, а потім назад). Перші симптоми поперекової грижі хребта з'являються через 1,5-3 роки після аварії.

Неправильно підібране лікування при дисплазії ТБС, крім порушень в суглобі, викликає перекіс таза, що провокує виникнення міжхребцевих гриж в поперековому відділі вже в дорослому віці.

Роль остеохондрозу важлива у формуванні гриж хребта. Як відомо, остеохондроз - це швидке старіння хребта, при якому міжхребетні диски втрачають свою еластичність і в результаті чого ймовірність утворення міжхребцевої грижі на тлі остеохондрозу дуже велика.

Шкідливі звички також негативно впливають на міжхребцеві диски спини, тим самим стимулюють формування гриж. Куріння знижує насиченість крові киснем, позбавляючи диски хребта життєво важливих елементів. Вживання кави погіршує кровообіг в оточуючих тканинах хребта, нерегулярне харчування також негативно позначається на хребті.

Відсутність регулярних нормованих фізичних навантажень відіграє колосальну роль у формуванні міжхребцевих гриж поперекового відділу. Сучасний спосіб життя не завжди має на увазі регулярну гімнастику вранці або перерви в роботі за комп'ютером, а це не може не позначатися на хребті. Вже з 20-ти років обмін речовин забезпечується тільки за рахунок постійного руху, за принципом поршня. Адинамія (відсутність фізичних навантажень) прискорює розвиток остеохондрозу і слідом за цим виникають міжхребцеві грижі.

Усунення блокування в сегменті L5-S1

У той же час важка фізична робота всіляко провокує утворення гриж хребта.

Також варто розрізняти причину захворювання і те, що спровокувало загострення міжхребцевої грижі. Спровокувати біль може навіть незначний рух. Для поперекового відділу найнебезпечніші руху, що супроводжуються нахилом вперед і поворотом в бік, піднімання ваги перед собою. При таких рухах у хворих з грижею поперекового відділу хребта виникає різка стріляючий біль, після чого вона може зберігатися роками.

Лікування міжхребцевих гриж попереку

При лікуванні поперекових гриж важливо не упустити той момент, коли можна ще допомогти консервативними шляхами і уникнути операції з усіма витікаючими наслідками. При своєчасному зверненні до фахівця можна зупинити прогресування, запобігти можливим ускладненням. Мета лікування поперекової грижі - це усунення болю, яка представляє дискомфорт, сковує рухи, а ще - створення м'язового корсету шляхом призначення спеціально підібраною лікувальної гімнастики, балансування суглобових поверхонь опорно-рухового апарату, усунення підвивихів хребців, що провокують зростання міжхребцевої грижі.

На жаль, сучасна медицина практично марна при лікуванні поперекових гриж, пропонуючи вибір між знеболенням (блокада) і операцією - інші методи просто не можуть бути застосовні в масових масштабах. Нерідко нейрохірург більше зацікавлений в безрезультатному проведенні 3-4-х операцій на хребті, ніж в тому, щоб вивести хворого з гострого стану консервативними (безопераційним) шляхами і повністю позбавити від будь-яких проявів міжхребцевих гриж. У більшості випадків питання проведення операції вирішує сам пацієнт і, не маючи вибору, не знаючи наслідків оперативних втручань, йде на ризик. Перш ніж проводити операцію, необхідно пройти курс консервативного лікування і тільки після цього вирішувати питання про необхідність операції.


Як проявляється хвороба?
Чому виникає це захворювання?
Як проявляється хвороба?
Що це за недуга?