Полезные материалы

Грижа шийного відділу хребта: симптоми, лікування, гімнастика

  1. Причини і симптоми
  2. лікування
  3. ЛФК
  4. Йога для шиї
  5. Проста зарядка для шиї

Міжхребцева грижа - поширене захворювання хребта. Найчастіше випинання виникають в поперековому відділі . Однак шия теж знаходиться в зоні ризику. Вправи при грижі шийного відділу допомагають впоратися з обмеженням рухливості, покращують кровообіг і якість життя хворих. Загальна фізкультура необхідна для підтримки хребетного стовпа в здоровому, гнучкому стані навіть в тому випадку, коли ніяких грізних «дзвіночків» не спостерігається.

Причини і симптоми


Виникнення проблем в шиї обумовлено малорухливим способом життя або травмами шийного відділу . В іншому ця частина людського хребта постійно знаходиться в русі. Ми крутимо головою, схиляємо її в різні боки, закидаємо, опускаємо. Така рухливість шиї передбачена природою. Якби її не було, багато хто вже в 25 років ставали інвалідами.

Хребці в шиї найменші, хребетний канал в них тонкий, при цьому крізь нього проходить кілька кровоносних судин, які живлять головний мозок киснем. Міжхребетні диски тут теж зовсім невеликі, тому при порушенні їх харчування, вони досить швидко починають деградувати - стають жорсткішими, стають більш щільними, покриваються сіткою тріщин, що, врешті-решт, призводить до випадання пульпозного ядра, т. Е. До появі грижі .

Симптоми цього грізного захворювання досить специфічні. Крім хворобливого синдрому різного ступеня інтенсивності спостерігаються:

  1. Виражений набряк в області локалізації випинання.
  2. Болі в шиї , Відчуття її регулярного отлёжіванія, причому спальне місце і подушка в таких випадках завжди мають нормальні параметри.

  3. Відчуття стягнутості потилиці.
  4. Поколювання або тягнуть відчуття в області між лопаток.
  5. Оніміння верхніх кінцівок , Поколювання, бігання мурашок, печіння в кистях.
  6. Може спостерігатися оніміння якоїсь однієї нижньої кінцівки.
  7. Та, що танцює хода, запаморочення, втрата свідомості на кілька секунд.

При появі цих симптомів обов'язково зверніться до лікаря і пройдіть повне обстеження. Запущена грижа шийного відділу хребта важко піддається лікуванню. Вона може спровокувати інсульт і / або параліч в разі, якщо пульпозное ядро ​​стисне спинний мозок.

лікування

Грижовоговипинання неможливо повністю вилікувати консервативним шляхом. Потрібно розуміти, що пульпозное ядро ​​не встане самостійно на місце і не «розсмокчеться». Тому медикаментозне лікування направлено в першу чергу на зняття больового синдрому, зменшення спазмування м'язів шиї.

Після того як біль знята, приступають до лікувальної фізкультури. Це можуть бути заняття в кабінеті ЛФК, деякі асани йоги , Самостійна зарядка на розтягнення шийного і грудного відділів хребта.

ЛФК


Не варто самостійно приступати до лікувальної гімнастики. Пройдіть обстеження, дізнайтеся думку лікаря про діагноз і отримаєте рекомендації по лікуванню. Якщо призначається відвідування кабінету ЛФК - вирушайте туди відразу ж, як тільки біль відступить. Пару тижнів необхідно займатися під чуйним керівництвом інструктора, запам'ятовуючи все дрібниці. Далі можна перейти до самостійних лікувальним занять:

  • Вправа 1. Його можна виконувати, як стоячи, так і сидячи. Основна умова - рівна спина. Всі рухи - виключно плавні, без різких ривків. Зробіть повороти головою вправо / вліво. Загальна кількість повторень 10. Увага: можливо запаморочення. В цьому випадку трохи відпочиньте, поки не прийдете в норму.
  • Вправа 2. Всі умови колишні. Замість поворотів виконайте нахили голови вперед / назад. Чи не примушуйте себе. Амплітуда рухів - виключно комфортна. Кількість повторень - 10.
  • Вправа 3. Сидячи, акуратно постарайтеся покласти голову на праве плече. Затримайтеся в такому положенні секунд 5. Поверніться у вихідне положення і повторіть в іншу сторону. Кількість повторень - 10 разів.
  • Вправа 4. Поверніть голову вправо настільки, наскільки це можливо. Затримайтеся в цій позі секунд 5-7, поверніться у вихідне положення і поверніть голову в іншу сторону. Кількість повторень - 10.

Йога для шиї

У гострому періоді (при наявності больового синдрому) рекомендується практикувати тільки тракції (розтягування) і статичні пози. Лікувальні тракції допомагають трохи розширити простір між хребцями в шиї, одночасно підсилюють приплив крові до міжхребцевих дисків і поліпшують їх живлення:

  • Ляжте на живіт. Руки поставте на лікті, долоню однієї руки покладіть на верхню сторону іншої. Опустіть підборіддя на отриману площадку і почніть плавно перекочувати голову ліворуч / праворуч і навпаки. Одночасно руками як би обережно підтягуйте підборіддя вперед.
  • Сядьте на стілець перед столом. Упріться ліктями в стіл, верхівку голови спрямувати вперед, плечі тягніть назад як би до середини спини. Таз статично сидить на стільці.

Статичні лікувальні пози йога-гімнастики для шиї підсилюють кровообіг в м'язах шиї, зміцнюють їх. Всі асани повинні бути спрямовані на опрацювання подзатилочная м'язів, поперечно-остисті і м'яз, що випрямляє хребет. Для цих м'язових груп найкращою асан є шалабхасана або поза коника. Вона виконується в такий спосіб:


  1. Ляжте на підлогу і витягніть руки вздовж тулуба. При цьому вони повинні залишитися на вазі.
  2. Видихніть і під час видиху відірвіть від підлоги голову, плечі, груди і ноги. Постарайтеся вигнутися максимально, наскільки дозволяє ваш хребет.
  3. Стисніть сідниці і потягніться кінчиками пальців ніг. Верхівкою голови кинулися вгору.
  4. Дихайте рівно і спокійно. Витримайте шалабхасану якомога довше.
  5. Опустіться на підлогу і розслабтеся.

У цій позі статі повинен стосуватися лише живіт. Він же є єдиною опорою. Перед цією асан трохи розігрійте м'язи спини - зробіть описані вище тракції, а також розтягніть хребці в попереку, зігнувшись дугою, як кішка.

Проста зарядка для шиї

Наступний список лікувальних вправ можна виконувати без консультації з фахівцем. У такій гімнастики для шиї виключаються навіть середні навантаження на хребет, так як переслідується одна мета - трохи збільшити відстань між хребцями і звільнити ущемлені грижею нерви. При виконанні гімнастики не докладає додаткових зусиль:


  • Вправа 1. Сядьте на стілець, ноги разом, руками візьміться за стіл. Спина пряма. Розслабтеся, потім акуратно почніть тягнутися верхівкою вгору, при цьому повільно нахиляючи голову вниз, поки підборіддя не торкнеться грудей. Одночасно опускайте вниз плечі, так як вони автоматично поповзуть вгору. Тривалість виконання вправи - 1 хвилина. Потім поверніться у вихідну позу і помасажуйте своїми руками шию, не докладаючи великих зусиль.
  • Вправа 2. Кішка. Ця поза взята з йоги і нагадує руху щойно прокинулася кішки. Для розтягування шийного відділу хребта необхідно загострити увагу на моменті вигинання спини дугою - тягніться верхівкою голови вниз, відчуваючи, як розтягується шия.
  • Вправа 3. Ляжте на ліжко, візьміться руками за спинку за головою (руки повністю витягнуті). Почніть тягнутися п'ятами вниз, а верхівкою голови вгору. На перших порах ці різнопланові руху складно поєднати, тому можна їх розділити: спочатку потягнутися верхівкою, потім п'ятами, потім спробувати все це з'єднати разом.

Робити таку гімнастику для шиї потрібно навіть тоді, коли ніяких загрозливих симптомів не спостерігається. Додатково не завадить займатися регулярної прокачуванням шийних м'язів, щоб забезпечити ніжним хребців стабільну опору.

Крім ЛФК, при грижі шийного відділу хребта можна займатися і йогою, і простий зарядкою. Однак, щоб не нашкодити собі, проконсультуйтеся з фахівцем, який проаналізує всі симптоми і призначить лікування. Після цього почніть займатися лікувальною гімнастикою під керівництвом інструктора. Коли настане поліпшення, можна перейти на самостійні заняття вдома.