Полезные материалы

Грижа Шморля грудного відділу хребта - анатомічний дефект тіла хребця

  1. Причини виникнення
  2. Класифікація
  3. Діагностика грижі Шморля в грудному відділі
  4. профілактичні заходи

Дегенеративна грижа Шморля грудного відділу   хребта   - це вдавлення диска в тіло хребця Дегенеративна грижа Шморля грудного відділу хребта - це вдавлення диска в тіло хребця. Клінічно грижа Шморля не проявляється якими-небудь симптомами, так як при цій патології не відбувається здавлення нервових корінців, як при класичній міжхребцевої грижі. Захворювання вроджене і в більшості випадків не потребує лікування. Якщо виникає больовий синдром, він обумовлений супутніми змінами грудного відділу хребта та оточуючих тканин.

Прогресування патології призводить до «провалювання» міжхребцевого хряща в губчасте тіло хребця, і виникнення його компресійного перелому через нерівномірне навантаження.

Найбільш часта локалізація гриж Шморля грудного відділу хребта - сегменти Th8-Th11. Виникає в дитячому віці при активному і нерівномірному зростанні м'язової і кісткової тканини.

Проте, в медицині діагнозу «грижа Шморля» не існує, так як навряд чи її можна віднести до хвороб. Фахівці даний стан відносять до анатомічного дефекту тіла хребця, що свідчить лише про слабкість пошкодженого сегмента хребта і схильності до виникнення в ньому супутньої патології (остеохондрозу, міжхребцевої грижі, кіфозу).

Причини виникнення

  • спадковість,
  • Порушення обміну речовин,
  • Травматичне вплив,
  • Порушення постави,
  • Надмірні фізичні навантаження.

Хребетний диск неоднорідний за структурою. Зовнішня його частина (фіброзне кільце) міцна, а внутрішня (драглисте ядро) - складається з рідинного компонента, який покликаний виконувати амортизаційні властивості. Фіброзне кільце щільно зростається з тілами вище-і нижчого хребця грудного відділу.

При генетичної схильності до слабкості тканини хрящового диска, а також постійної травматизації, в ньому виникають мікротріщини. Згодом вони призводять до руйнування структури фіброзної тканини і прориву драглистого ядра під поверхню хребця. Схожа ситуація провокується при швидкому зростанні дітей, коли кісткова тканина відстає від розвитку м'яких тканин. При цьому в губчатому шарі хребців з'являється порожній простір, який заповнюється активно розвиненою хрящової тканиною міжхребцевого диска.

На початкових стадіях грижі Шморля грудного відділу хребта протікають безсимптомно, і стає випадковою знахідкою лише при рентгенографії грудного відділу. Виявлення грижі Шморля у дітей свідчить про слабкість пошкодженого сегмента, і є передвісником виникнення в майбутньому міжхребцевої грижі, остеохондрозу, сколіозу або кіфозу.

Класифікація

За розташуванням:

  • передня,
  • бічна,
  • задня,
  • Центральна,
  • Множинна.

Грижа Шморля хребта в бічній і центральній частині не характеризується клінічними симптомами, так як не викликає викривлення і деформації хребетного стовпа. Передня і множинна грижі призводять до хронічних болів через порушення статики. Больовий синдром грудного відділу провокується фізичним навантаженням і з'являється поступово. Зменшується в положенні лежачи.

Патологія Шморля грудного хребта часто поєднується з хворобою Шейермана-Мау (дорсальний ювенільний кіфоз), яка характеризується клиноподібної формою грудних хребців і утворенням надмірної задньої дуги випинання хребта.

Діагностика грижі Шморля в грудному відділі

  • Рентгенографія грудного відділу хребта в бічній і прямій проекціях,
  • Магнітно-резонансна томографія,
  • Комп'ютерна томографія (виконується для виключення супутніх міжхребцевих гриж).
  • Скарги пацієнта на періодичні болі в області хребта, що проходять в положенні лежачи.

ефективне лікування

Якщо при грижі Шморля грудного відділу хребта виникають хронічні болі на початкових стадіях захворювання, то їх можна ліквідувати комплексним лікуванням, що включає фізіотерапевтичні процедури (голкорефлексотерапія, витягування, мануальна терапія, лікувальна фізкультура). Носінням ортопедичного корсета забезпечується фіксація пошкодженого сегмента потрібного відділу в фізіологічному положенні.

профілактичні заходи

При безсимптомному перебігу грижі Шморля, вона не потребує лікування. Якщо існує ймовірність, що положення випинання спровокує остеохондроз або протрузія диска грудного відділу, то слід щодня виконувати профілактичні заходи:

  • плавання,
  • масаж,
  • Використання кремів, БАДів, мазей,
  • Лікувальна фізкультура.

На закінчення, незважаючи на трохи загадкова назва «грижа Шморля», патологія є лише сигналом до виникнення в майбутньому супутніх хвороб хребта. При своєчасному її виявленні і щоденному виконанні профілактичних заходів їх можна запобігти.