Полезные материалы

Грижа Шморля хребта: лікування і симптоми

  1. лікування
  2. Лікування за допомогою медикаментів
  3. Чому виникає така недуга?
  4. Основні симптоми
  5. профілактика

Іноді при обстеженні хребта за допомогою комп'ютерної томографії або рентгена, людина може почути, що у нього виявлена ​​грижа Шморля. Багато серйозно лякаються таких слів, думаючи, що мова йде про серйозне і небезпечне захворювання. Чи так це насправді? Необхідно розібратися, що собою являє грижа Шморля хребта, які її симптоми і ознаки, яке лікування необхідно при такому захворюванні.

Необхідно розібратися, що собою являє грижа Шморля хребта, які її симптоми і ознаки, яке лікування необхідно при такому захворюванні

На відміну від міжхребцевої грижі, яка випинається в канал хребта, грижа Шморля випинається в тіло хребця, який знаходиться або вище, або нижче. Вона не здавлює нервові закінчення спинномозкових корінців, проте наявність грижі Шморля говорить про нестабільність міжхребцевого диска. Якщо на рентгенівському знімку виявляється подібна грижа і до симптомів додається ще і больовий синдром, то слід додатково зробити МРТ, щоб виключити міжхребцеву грижу, яка може не виявитися на рентгенівському знімку, але саме вона викликає біль.

Хоча таке захворювання і не представляє особливої ​​небезпеки, проте воно є передвісником освіти міжхребцевої грижі. Саме тому слід вживати заходів щодо запобігання подальшому його прогресування і зупинити розвиток патології. Грижі Шморля можуть протікати абсолютно безсимптомно. Однак варто пам'ятати, що якщо при такому діагнозі відчувати постійні фізичні навантаження, отримувати травми або не здійснюють грамотного лікування, то, врешті-решт, це може спровокувати досить серйозні прояви патологічних процесів.

Грижа Шморля отримала свою назву на ім'я доктора Крістіана Шморля, який і відкрив дане захворювання. Саме він описав цю патологію і сформував методи її лікування. Найчастіше ця хвороба характерна для грудного відділу хребта. Також зустрічаються грижі поперекового і крижового відділу. Близько 90% таких гриж локалізуються в четвертому і п'ятому хребцях. Іноді таке захворювання призводить до постійного болю і необхідності приймати ліки. Якщо не лікувати грижу Шморля грудного відділу, то, як наслідок - є ймовірність розвитку артрозу і інших різних захворювань. Поразка грижею грудного відділу може привести до ранньої втрати його рухливості, внаслідок чого збільшиться навантаження на всі хребці і це вже приведе до артрозу міжхребцевого суглоба.

лікування

лікування

Лікувати грижу Шморля будь-якого відділу як, поперекового так і грудного необхідно, так само як і болю, викликані нестабільністю хребта або здавленням нервових корінців локалізуються в певному відділі хребетного стовпа. Необхідно проводити лікування спрямоване не тільки на зняття болю, а й на усунення причини, яка призвела до виникнення захворювання. Найефективнішими методами в даному випадку є фізіопроцедури: лікувальна гімнастика, голкорефлексотерапія, спеціальний масаж, витягування хребта.

Лікування за допомогою медикаментів

Дане захворювання неможливо лікувати медикаментами. Звичайно, лікарі виписують кошти, які знімають запалення і живлять межсуставние диски. Такий вплив насправді приносить полегшення пацієнтам, але, на жаль, тільки усуває симптоми, при тому, що хвороба продовжує розвиватися. Такий же ефект роблять і заспокійливі засоби, болезаспокійливі, електротерапія і магнітна терапія. Хірургічне втручання при грижі Шморля практично ніколи не потрібно. Лише за такої постановки такого діагнозу слід частіше займатися лікувальною фізкультурою, яка зміцнює м'язовий корсет спини. Також добре діє процедура витягнення

Чому виникає така недуга?

Грижа Шморля виникає у літніх людей з-за зниження міцності і щільності кісткової тканини. У молодих людей така хвороба може розвинутися в результаті сильного удару травми або неправильному піднятті важких предметів. Також до причин виникнення грижі в юному віці можна віднести активне зростання дитини справа в тому, що іноді м'які тканини переростають кісткові. В результаті в хребцях утворюються порожнечі, які можуть бути продавлені елементами міжхребцевих дисків. Також до грижі Шморля призводять сильні і інтенсивні фізичні навантаження в юнацькому віці. Це стрибки з висоти, особливо з вишок або дерев. Справа в тому, що під час приземлення хребет відчуває дуже сильну декомпресію, яка і може спровокувати розвиток грижі Шморля. Це захворювання може виникати в дитинстві, але больовий синдром проявиться лише в дорослому віці.

Основні симптоми

Основні симптоми

По суті, грижа Шморля - це дуже невеликий перелом кісткової тканини хребця, при якому хрящ міжхребцевого диска виявляється міцніше самого хребця і продавлює його. Такий мікроперелом відбувається у людей мають неміцні і слабкі кістки хребців. Найчастіше хвороба ніяк себе не проявляє довгий час. Вона може бути випадково виявлена ​​при рентгенівських обстеженнях з іншого приводу. Іноді такі грижі можуть викликати почуття втоми в спині і біль. Але зазвичай ці симптоми з'являються вже тоді, коли грижа виросла вже великих розмірів. Та й такий біль несильного ниючогохарактеру, що виявляється в момент загальної перевтоми, або після довгої ходьби.

Поява больового синдрому при грижі Шморля провокується фізичним навантаженням і не пов'язане з пережатием нервових корінців. Швидше за все це наслідки дегенеративних змін в хребетному стовпі і порушення статики в ньому. Якщо ж больові симптоми проявляються в лежачому положенні, то це сигналізує про ускладнення грижі Шморля міжхребцевої грижею.

  1. Найяскравіший симптом - постійний біль в спині;
  2. Болі посилюються після фізичних навантажень;
  3. Оніміння кінцівок;
  4. Болі після тривалого перебування в одному положенні (сидячи або стоячи);
  5. Зниження больового симптому в лежачому положенні;
  6. Зменшення гнучкості хребта особливо при нахилах вперед.

профілактика

У разі якщо симптоми даного захворювання відсутні, його не слід лікувати ліками. Однак для запобігання подальшого розвитку ускладнень і для збільшення рухливості ураженого відділу (грудного або поперекового) слід регулярно зміцнювати м'язовий корсет. Це може бути ЛФК, плавання. Але категорично заборонені заняття спортом пов'язані з осьовим навантаженням на хребет.

Причиною грижі Шморля може бути травма, тоді необхідно зміцнювати скелет за допомогою кальцію і вітаміну D, або приймати інші засоби для зміцнення кісткової тканини. Варто пам'ятати, що дані препарати в основному призначаються для пацієнтів від 18 років. Маленьким пацієнтам лікарі рекомендують приймати всім відомий з дитинства риб'ячий жир. Зараз він випускається вже не в рідкому вигляді, а в капсулах, що значно полегшує його прийом дітьми. Тільки застосування препаратів зміцнюють кістки може вплинути на зв'язки і нирки (з'являються камені).

Проблема з хребтом вимагає уважного до себе ставлення. І грижа Шморля будь-якого його відділу (поперекового, грудного) - не виняток. Тільки своєчасне звернення до фахівця дозволить запобігти подальшому розвитку захворювання і виникнення ускладнень.

Чи так це насправді?