Полезные материалы

Грижа Шморля поперекового, грудного і шийного відділу хребта

  1. Як влаштований хребет
  2. Нумерація за назвою хребців
  3. Будова і функції хребців
  4. Що це таке - грижа Шморля
  5. Відмінність грижі Шморля від справжньої грижі
  6. причини патології
  7. Грижа Шморля шийного відділу
  8. Грижа Шморля грудного відділу
  9. Чим небезпечна грижа Шморля
  10. Грижа Шморля в поперековому відділі
  11. Як лікувати грижу Шморля
  12. Армія і грижа Шморля
  13. заключний підсумок

Грижа Шморля вперше була виявлена ​​в 1927 році німецьким вченим, в честь якого і отримала відповідну назву. Це коли нормальне розташування диска зміщується безпосередньо в тіло хребця. Дана патологія іноді протікає на тлі інших хребетних хвороб, але найчастіше вражає молодих людей.

Провокує утворення грижі різкий підйом важких предметів, атлетичні види спорту, іноді впливає генетична схильність і знижений обмін речовин. При нестачі поживних елементів опорно-руховий механізм не може повноцінно розвиватися.

В гостях у нас сьогодні Кріцкалюк Наталя Михайлівна з 30-м медичним стажем досвідом роботи, розповість докладніше про будову хребетного каркаса і хребців. Познайомить з визначенням грижі Шморля, дізнаємося причини розвитку недуги шийного, грудного, поперекового ділянки. Також торкнемося лікувальних заходів і служби в армії при цій патології.

Зміст статті

Як влаштований хребет

Як влаштований хребет

Хребетна вісь - це гнучка структура, яка складається з 32-34 хребців. Він виконує в організмі дві важливі функції: опорну і захисну, хребці захищають спинний мозок від несприятливого зовнішнього впливу.

Ідеально прямий хребет мають тільки немовлята. У дорослої людини чітко простежуються 4 ділянки вигину, де шийний і поперековий відділ вигнуті вперед, а грудної і крижовий прогинається назад.

У дитячому віці, коли дитина починає сидіти, під вагою голови формується вигин шиї. Поперекова крива формується, коли дитина вчиться стояти і ходити. Дуги хребетного каркаса сприяють тому, що шок від кроків не передається головному мозку і ми не відчуваємо постійного струсу.

Нумерація за назвою хребців

У медицині все хребці зверху вниз пронумеровані латинськими буквами і цифрами:

  • Шийний відділ позначений літерою С від латинської назви цервікального ділянки - cervicalis. Так як шийних хребців всього 7, то і пронумеровані вони від C1 до C7. Перший шийний хребець названий Атлант, породжує рухливе зчленування з черепом;
  • Грудні хребці T або Th від назви латиною грудного ділянки - торакальний Thoracalis. На цій зоні 12 кісткових зчленувань, їх нумерація Т1-Т12;
  • Люмбальний відділ попереку позначений буквою L (lumbalis), поперекових хребців 5, тобто L1-L5;
  • Крижова кістка утворена п'ятьма зрощеними хребетними кістками, по-латині sacrum os, отже, вони позначені латинською буквою S, хребці пронумеровані від S1 до S5.
  • Копчиковая кістка позначена двома літерами на латині Co (Coccigis os), має 3 або 5 зрощених кісточок.

Будова і функції хребців

Фізіологічна будова хребетних зчленувань надає хребетної осі надійність, пружинистість і твердість. Хребець складається з тіла, 7 відростків, отвори для спинного каналу.

Відростками хребці скріплюються між собою, до них прикріплений м'язово-зв'язковий каркас, через отвори поперечних відгалужень проходять судини і нерви.

Така побудова забезпечує єдину амортизацію, яка підтримує зв'язок з центральною нервовою системою, кровоносної, м'язової структурою.

Однак зручніше розглядати не самі хребці, а сегменти, які представлені двома сусідніми парами хребців і диском між ними. Диск представляє хрящову поверхню, яка верхнім і нижнім краєм стикається з тілами сусідніх хребців.

Диск має:

  • М'яке ядро;
  • Фіброзне кільце;
  • Гіаліновий хрящ.

Диски забезпечують рухливе зчленування, амортизацію. Амортизаційні властивості з'являються завдяки тому, що диски здатні поглинати рідину. Коли вода втрачається, зменшується пружність.

У дитинстві диски складають майже половину довжини хребетного стовпа, через це малюки мають рухливість і гнучкістю. Водний обмін проходить через стінки судин, а у дорослих судини поступово заростають, природні біомеханічні функції поступово втрачаються.

Ядро диска слабшає і зміщується під дією постійних навантажень. Одного разу ядро ​​і фіброзне кільце виходять назовні за межі диска, утворюючи міжхребцеву грижу. Якщо пацієнту ставиться діагноз грижа Т11-Т12, значить, випинання сталося між 11-м і 12-м грудним хребцем.

Що це таке - грижа Шморля

Що це таке - грижа Шморля

Хрящові вузли на хребті були вперше помічені й описані німецьким патологоанатом Гансом Християном Шморля спочатку 20 століття. Так як Шморля мав професію патологоанатома, він виявив хребетні випинання абсолютно випадково: якісь скарги хворі не пред'являли, вмирали зовсім з інших причин.

Після того, як широке поширення набула рентгенографія, грижу Шморля діагностували за життя і назвали їх хрящовими вузликами. Довгий час вважали, що хрящові освіти абсолютно нешкідливі, але потім виявили, що при певних обставинах вони можуть принести істотну шкоду здоров'ю.

Сьогоднішнє поняття хвороби визначає, як вертикальне деформування диска, значить випинання відбулося в тіло верхньої або нижньої поверхні.

Відмінність грижі Шморля від справжньої грижі

  • Чи не здавлює судини, спинальні корінці;
  • Розташована по вертикальній поверхні
  • Чи не здавлює спинний мозок;
  • Чи не утворюється запалення спинномозкової оболонки;
  • Чи не проявляється больовими симптомами.

Грижове освіту Шморля впроваджується безпосередньо в речовину кістки, яка позбавлена ​​нервового постачання. Через це протягом тривалого часу, іноді все життя, ніяких симптомів не виникає. Але вважається, що вони здатні бути міною уповільненої дії.

Саме захворювання не становить загрози життю, але грижа свідчить про патологію кісток.

причини патології

Нерідко зміни виникають на етапі активного зростання підлітка, коли формуються тверді кістки, вони відстають у розвитку від тканин хряща. Неміцні кістки утворюють порожнечі, куди провалюються хрящові ділянки.

Крім фізіологічних причин, до патології призводять наступні стану і хвороби:

  • Постійна сутулість;
  • Викривлення постави ( сколіоз );
  • Остеопороз кісток;
  • травмування;
  • Дисбаланс в обміні речовин;
  • Надмірні навантаження;
  • Гіподінамічний уклад життя.

Нерідко збій кровоціркуляціі в м'язах спини породжує нестачу елементів для кісткової тканини, яка потім продавлюється дисками. Дрібні грижові освіти іноді провокуються дефектами, отриманими від народження.

Грижа Шморля шийного відділу

Грижа Шморля шийного відділу

Грижового випинання проходить через дисковий кільце, випинається і продавлює ЗАМИКАЛЬНОГО пластину. Шийні хребці мають тендітну конструкцію, тому хрящові вузли Шморля нерідко розташовуються тут частіше.

Ніяких особливих симптомів цю недугу шиї не провокує, якщо грижа не досягне тривожного обсягу, що не розростеться до середини і не викличе більш серйозні хвороби.

симптоми:

  • Хворобливість шиї нападів характеру;
  • Нечутливість пальців рук;
  • Тріск під час нахилу, повороту голови;
  • Почуття перекочування міхура в осередку болю.

Дані прояви викликають інші хвороби шиї: остеохондроз, пухлини, спондилоартрит, справжня грижа. Грижові вузли Шморля не впливають на працездатність, але можуть стати причиною більш серйозних недуг.

Грижа Шморля грудного відділу

Хрящові вузли Шморля у дітей частіше зустрічаються в грудному відділі, іноді призводить до сколіозу, остеохондрозу, інших хвороб. Освіта здатне локалізуватися в будь-якому з 12 кісткових з'єднань.

Первісна ступінь патології ніяк себе не видає, крім сильної втоми спинних м'язів до кінця дня. Болі виникають не відразу або не виникають зовсім. Лежачи больовий синдром зникає.

Чим небезпечна грижа Шморля

  • Грудний відділ стає менш рухливим, навантаження на суглоби зростає, що призводить до виникнення артрозу;
  • Якщо опуклість стає об'ємною, здатної зачіпати нервові закінчення, біль в грудині починає турбувати людину;
  • Значні грижі можуть тиснути на органи, виникає задишка і прискорене серцебиття;
  • Якщо грижа дійде до середини сегмента, диск здатний провалитися;
  • Посилене навантаження здатне викликати компресійний перелом.

Доктор буде підозрювати наявність хрящових утворень Шморля, якщо біль проходить лежачи, а збільшується під час навантаження. Хребет втрачає гнучкість, стає важко зробити нахили і повороти тулуба, іноді німіють кінцівки, може наступити повне знерухомлення на короткочасний термін.

Грижа Шморля в поперековому відділі

Грижа Шморля в поперековому відділі

Чи небезпечна грижа, якщо вона розташована в попереку? Поперековий відділ є рухомим, тому приблизно 95% всіх утворень Шморля розташовані саме тут. Іноді захворювання поширюється на попереково-крижовий зону.

Невинне захворювання спочатку, далі веде до постійного болю. Якщо не вилікувати як годиться, легко отримати інвалідність внаслідок ускладнень.

Коли грижа виходить за межі сегмента, вона здатна викликати паралічі, парези, протрузії, сильну болючість. Крім іншого з'являються такі симптоми:

  • Випрямлення вигину попереку;
  • Людина здатна нахилятися не в повну силу;
  • Ригідність (твердість) оточуючих м'язів.

Рідше спостерігаються множинні освіти Шморля, при цьому виникають скарги на болі попереку в вертикальному положенні, при навантаженні, довгому сидінні незручній позі.

Іноді порушується робота органів, що проявляється задишкою, частим серцебиттям, настанням почуття втоми раніше звичайного.

Дрібні грижі Шморля не становлять загрози, хвилюватися не варто. Глибоке центральне випинання здатне провалити диск при навантаженні, викликати компресію. Необхідно докладати всіх зусиль для підтримки м'язового апарату навколо хребетного стовпа.

Коли спочатку грижа Шморля хребців була невеликого обсягу і стала збільшуватися, не варто нехтувати лікуванням, щоб уникнути серйознішого дефекту.

Як лікувати грижу Шморля

Основна небезпека полягає в тому, що з плином часу утворюються порожнечі, основа хребетної осі здатна зруйнуватися. Раннє лікування підвищує шанс уникнути важких ускладнень.

Біль у хребті лікує невропатолог, ортопед або ж вертебролог. Використовуються нові методики для постановки діагнозу:

  • Томографія на комп'ютері;
  • мієлографія;
  • Магнітно-резонансне дослідження;
  • Дискографія.

Нові методи дослідження допомагають фахівцям визначити локалізацію хрящових вузлів, обсяги грижі.

При постановці точного діагнозу, лікар призначає медикаменти для зняття болю. Однак полегшення носитиме тимчасове явище, захворювання прогресує далі. Без визначення причини хвороби, лікування неможливо.

  • Коли дегенеративні зміни чималі або присутні множинні грижі, слід приймати протизапальні препарати, такі як Диклофенак;
  • Пацієнтам, вимушеним довго перебувати в положенні стоячи або сидячи, рекомендують носити спеціальні корсети;
  • Рефлексотерапія допомагає збільшити кровоціркуляцію хребетної області, так відновлюється міцність кісткової тканини;
  • Гімнастика і вправи зміцнюють прямі м'язи спини, преса, допомагають створити гнучкий м'язовий корсет;
  • Масаж підвищує обмінні реакції хрящової і кісткової тканини, що запобігає прогресуванню освіти.

Крім всіх лікувальних заходів, необхідно дотримання спеціальної дієти з високим вмістом кальцію. Слід вживати кисломолочні продукти, брокколі, шпинат, горіхи, курагу, червону рибу, інші морепродукти.

Пропоную послухати корисну інформацію лікаря невролога Олексія Борисова про симптоми і лікування захворювання:

Армія і грижа Шморля

Перед тим, як закликати на службу молодих людей, юнаки проходять ретельну медичну комісію. Даний захід покликаний стежити за здоров'ям призовників, виявляти відхилення, визначати придатність до служби. Багатьох молодих людей та їхніх батьків хвилює питання, чи беруть в армію, коли виявлені хрящові вузлики Шморля?

Це питання не має однозначної відповіді, оскільки медики роблять висновок після ретельного обстеження. Стану, що перешкоджають армійській службі:

  • Множинне ураження з захопленням більше 3-х хребців;
  • Виражена больова симптоматика спини;
  • Порушення форми хребетної осі і структури хребців, наявність викривлень постави;
  • При прогресі грижового освіти завжди супроводжує остеохондроз або артрит.

Як бачимо, від Армії звільняються тільки ті хлопці, які відчувають явний дискомфорт при наявній грижі. Остаточний вердикт ставиться на медичному консиліумі, який зобов'язаний зважити всі протипоказання для служби.

заключний підсумок

Оскільки хвороба не має яскравих симптомів, людина іноді не помічає появу грижі. Вона не доставляє дискомфорту і часто виявляється після випадкового обстеження. Відсутність ознак, говорить про те, що прогресу немає, отже, необхідність медикаментозного лікування відпадає.

Однак, людині після встановленого діагнозу слід постійно стежити за своїм здоров'ям. Важливо зміцнювати м'язи спини, займатися фізкультурою, спортом, плаванням. Необхідно ретельно продумати свій раціон і проходити медичне обстеження для контролю за динамікою.

Багатьох молодих людей та їхніх батьків хвилює питання, чи беруть в армію, коли виявлені хрящові вузлики Шморля?