Полезные материалы

Грижа Шморля поперекового, грудного, шийного відділу хребта - симптоми, лікування

  1. Вузлики Шморля хребців - що це?
  2. Грижа Шморля - симптоми
  3. Грижа Шморля шийного відділу хребта - симптоми
  4. Грижа Шморля грудного відділу хребта - симптоми
  5. Грижа Шморля поперекового відділу хребта - симптоми
  6. Чим небезпечна грижа Шморля?
  7. Грижа Шморля - лікування
  8. Вправи при грижі Шморля
  9. Масаж при грижі Шморля
  10. Грижа Шморля - операція

Хребет людини постійно піддається інтенсивним навантаженням через необхідність утримання тіла в вертикальному положенні. Дискові грижі - часто діагностуються патологія, особливо у літніх людей. Деякі її форми складно виявити навіть при швидкому прогресуванні.

Вузлики Шморля хребців - що це?

Розглядається захворювання являє собою розрив диска з випинанням хрящової тканини назовні. На відміну від горизонтальної грижі, вузлики Шморля характеризуються руйнуванням тіла хребця у вертикальній площині. Хрящова тканина продавлює його в місці дискового розриву. Вузлик Шморля на хребті розташовується переважно в грудному і поперековому відділі. Рідше описувана проблема зустрічається в області шиї.

Грижа Шморля - симптоми

Дана хвороба не супроводжується відчутними клінічними проявами, навіть якщо хребець сильно пошкоджений. Ознаки грижі Шморля відсутні, тому що не відбувається здавлювання нервових закінчень і компресії корінців. Хребетний канал не звужується, і немає запального процесу в хрящових тканинах. Патологія має прихований характер і латентний перебіг, виявляється переважно випадково, на рентгенівських знімках. Іноді захворювання провокує неприємні відчуття і небезпечні наслідки.

Грижа Шморля шийного відділу хребта - симптоми

У зазначеній частині спини вкрай рідко виникає розглянутий дефект через відсутність сильної вагового навантаження. Грижа Шморля в області шиї зустрічається в одиничних екземплярах і не супроводжується помітними клінічними проявами. Хвороба діагностується випадково, при виконанні рентгенологічного дослідження з приводу інших патологій. В окремих випадках грижа Шморля шийного відділу викликає слабкий дискомфорт. Неприємні або хворобливі відчуття виникають під час поворотів або нахилів голови, тривалої роботи за комп'ютером.

Грижа Шморля грудного відділу хребта - симптоми

Наявність випинання хрящової тканини між лопаток теж не супроводжується явними ознаками. Грижа Шморля грудного відділу протікає приховано, клінічна картина іноді може включати підвищену стомлюваність спини, погіршення її рухливості і гнучкості. У деяких ситуаціях помітні зміни постави, несиметричність лопаток. Множинні грижі Шморля в грудному відділі хребта здатні провокувати серйозні порушення. Небезпечні патології виникають на тлі супутніх захворювань - остеохондрозу, остеопорозу, остеоартрозу та інших.

Грижа Шморля поперекового відділу хребта - симптоми

Нижня частина спини піддається максимальним навантаженням, тому і пошкоджується частіше, інтенсивніше. Грижі Шморля в поперековому відділі хребта, аналогічно попереднім формам хвороби, рідко викликають неприємні відчуття. Завдяки м'язовому корсету людина може десятиліттями не здогадуватися про продавлюванні кісткової тканини хрящовими структурами. Давно прогресуюча грижа Шморля поперекового відділу іноді проявляється у вигляді слабкого і хронічного больового синдрому. Дискомфорт відчувається тільки в сидячому і стоячому положенні, але варто прилягти - симптоматика зникає.

Чим небезпечна грижа Шморля?

Прямої загрози для здоров'я або життя розглянута патологія не несе. У більшості випадків грижа хребта Шморля навіть не потребує спеціального лікування. Якщо уражених ділянок багато, і хвороба активно прогресує, поєднується з іншими недугами опорно-рухової системи, можуть виникнути і ускладнення. Інтракорпорального грижі Шморля провокують такі негативні наслідки:

  • спондилоартроз ;
  • викривлення хребта ( кіфоз , сколіоз , лордоз );
  • погіршення рухливості і гнучкості спини;
  • компресійні переломи на тлі руйнування кісткової тканини;
  • формування істинної (горизонтальної) грижі;
  • здавлювання спінальних нервових корінців;
  • розлади чутливості і рухливості.

Грижа Шморля - лікування

Терапія представленої патології полягає в поліпшенні процесів обміну в кістковій і хрящовій тканині, їх зміцненні, відновленні пошкоджених хребців.

Необхідна зміна способу життя і цілий комплекс заходів, коли виявляється грижа Шморля - як лікувати:

  1. Нормалізувати вагу, особливо при наявності надлишкової маси тіла.
  2. Дотримуватися збалансованої дієти, збагаченої кальцієм.
  3. Обмежити навантаження на хребетний стовп, переважно ударні (біг, кінний спорт, аеробіка, стрибки в воду і аналогічні).
  4. За необхідності приймати нестероїдні протизапальні або знеболюючі препарати.
  5. Займатися щадить фізкультурою з поступовим збільшенням інтенсивності занять.
  6. Відвідувати сеанси фізіотерапії, витягування хребта і масажу.

Вправи при грижі Шморля

Гімнастика розробляється індивідуально, навантаження спочатку мінімальні, нарощуються поступово. Особливо важливо уникати важких занять, якщо прогресує грижа Шморля поперекового відділу хребта, лікування повинно бути щадним. Важливо зміцнити м'язи спини і відновити структуру дисків, але не спровокувати запалення. Грижа Шморля при надмірній компресії і навантаженнях може ускладнитися горизонтальним випинанням хрящових тканин. Підійдуть такі вправи:

  1. Будь-які способи зміцнення м'язів преса. Наприклад, підняття ніг з положення лежачи на спині або повиснувши на шведській стінці, «велосипед».
  2. Тазовий місток. Лягти на підлогу, зігнути ноги в колінах, розставивши стопи по ширині плечей. Піднімати і опускати таз.
  3. «Човник». Лежачи на животі, піднімати одночасно випрямлені руки і ноги, голову, прагнучи підборіддям вгору. Якщо вправа викликає біль і дискомфорт в спині, можна його полегшити. Спочатку піднімається тільки одна рука і нога (протилежні).
  4. Махи. У положенні рачки по черзі піднімати і випрямляти ноги назад і вгору.
  5. Підтягування на перекладині. Коли людина не в змозі виконувати дану вправу, дозволяється просто повисати на турніку. Коли м'язи спини і рук зміцніють, слід підтягуватися на низькій перекладині, поступово збільшуючи висоту.

Масаж при грижі Шморля

Мануальне вплив призначається тільки в комплексі з іншими методами терапії. Діагностовано випинання хряща в шийної, поперекової області, або виявлена ​​грижа Шморля грудного відділу хребта, лікування масажем здійснюється ідентичне. При описуваної проблеми мануальна техніка не має специфічних особливостей, застосовуються класичні способи розслаблення і зміцнення м'язів. У деяких випадках можуть допомогти особливі варіанти масажу - шведський, точковий, сегментарний та інші.

Якщо виявлена ​​легка ступінь захворювання, грижа (одиночна) Шморля передбачає включення мануального впливу відразу. При прогресуючої патології з множинними проривами хрящової тканини в хребці рекомендується робити масаж через 7-10 днів від початку лікування. Це забезпечить поліпшення обмінних процесів без ризику запалення і здавлювання нервових корінців.

Грижа Шморля - операція

Хірургічне втручання в ситуації, що розглядається призначається вкрай рідко. Грижа Шморля являє собою не самостійну хвороба, а симптом. Вона не супроводжується гострим больовим синдромом і запаленням, тому не несе загрози здоров'ю. Операція необхідна тільки при поєднанні з горизонтальним випинанням хрящів. Навіть множинні грижі Шморля піддаються консервативної терапії.

Вузлики Шморля хребців - що це?
Вузлики Шморля хребців - що це?
Чим небезпечна грижа Шморля?