Полезные материалы

Грижа Шморля (поперекового, шийного і грудного відділів): причини, лікування, що це таке, як лікувати

  1. Як розвивається грижа
  2. Чому виникає захворювання
  3. діагностичні заходи
  4. Класифікація
  5. загальні симптоми
  6. Особливості грижі Шморля в шийному відділі хребта
  7. Причини розвитку захворювання
  8. Симптоми і діагностика захворювання
  9. Грижа Шморля грудного відділу хребта
  10. Симптоми і умови розвитку
  11. Чим небезпечні грудні вузлики Шморля
  12. Як виявляють грудну грижу Шморля
  13. Грижа Шморля попереково відділу хребта
  14. виявлення патології
  15. Ознака захворювання
  16. Чим небезпечна поперековий грижа Шморля
  17. лікування
  18. профілактичні заходи

Грижа Шморля - це один з варіантів розвитку патології в диску хребта

Грижа Шморля - це один з варіантів розвитку патології в диску хребта. При ньому хрящова тканина міжхребцевого диска «продавлюється» власне в губчасту тканину хребця, за рахунок розм'якшення його кісткової структури. Найчастіше захворювання виникає внаслідок порушень анатомічної будови хребта, воно не має чітко визначених вікових меж: може бути виявлено як у людини старшого віку, так і у дитини. Зупинимося докладніше на тому, що таке грижа Шморля, які причини її розвитку, яке рекомендується лікування.

Зміст статті

Як розвивається грижа

Вузлики Шморля не зважають небезпечною патологією. У людини будь-якого віку саме по собі це захворювання не стає причиною травмування хребта (при відсутності патологій кісток). Однак несвоєчасне встановлення діагнозу, відсутність необхідного лікування може обмежити рухливість хребців, а також зменшення на навколишні їх тканини. Суть порушень полягає в тому, що відбувається деформування замикаючої пластинки хребця, яка знаходиться між його хрящем і тілом (губчастої тканиною). В результаті цього процесу замикальних платівка стає увігнутою. Кажуть навіть про мікропереломів хребця. Принципова відмінність цих вузликів від інших видів гриж полягає в тому, що вони виникають всередині хребців, не виступають за кордон хребетного каналу. Відповідно, не стискається спинний мозок, нервові закінчення, тому людина не відчуває болю і необмежений в руховій активності, що могло б бути ознакою захворювання. Як правило, порушення виявляється випадковим чином за допомогою магнітно-резонансної томографії або рентгенологічного дослідження.

Наявність хвороби може збільшувати ймовірність виникнення протрузії, міжхребцевої грижі, а також вважається ознакою таких захворювань:

  • Хвороба Шейермана-Мау.
  • Кіфоз.
  • Спондилоартроз.
  • Остеохондроз.
  • Артрит.
  • Артроз міжхребцевих суглобів.

Крім того, захворювання, що з'являється через зниженої щільності кісток, провокує подальше ослаблення пошкоджених хребців, істотно збільшуючи ймовірність травматичних уражень, особливо з-за постійних перевантажень.

Чому виникає захворювання

У даній патології немає яскраво виражених симптомів, проте частини хребта, де виникають вузлики, є найбільш нерозвиненими, слабкими. Саме в цих частинах і можуть в подальшому розвинутися ускладнення, інші хвороби хребта. Умов і внутрішніх чинників, що викликають виникнення хвороби чимало. Найбільш часто зустрічаються:

  • Спадкова схильність.
  • Вроджені патології (викривлення хребта, крихкість кісткової тканини).
  • Наслідки негативних впливів у внутрішньоутробний період формування плоду.
  • Дисплазія сполучної тканини.
  • Остеопороз.
  • Сколіоз.
  • Недостатність надходження поживних речовин в кісткову тканину хребців.
  • Зміни кісткової тканини, пов'язані зі старінням організму.

Зміни кісткової тканини, пов'язані зі старінням організму

  • Некротичні процеси в кісткових тканинах в результаті неповноцінного кровопостачання.
  • Всі види травматичних ушкоджень хребта.
  • Недостатня або надмірна фізична активність.
  • Зайва вага.
  • Недотримання правил раціонального харчування.
  • Порушений обмін речовин.
  • Тривалий прийом ліків, які сприяють вимиванню кальцію з кісток.
  • Зловживання кави, алкоголем, курінням.

Розвиток грижі Шморля у жінок в період вагітності найчастіше пов'язано з остеопорозом і фізіологічно збільшеним навантаженням на хребет. Після народження дитини ситуація змінюється в кращу сторону, але під час годування грудьми жінці слід уважно ставитися до свого раціону, щоб не виник дефіцит кальцію.

Люди, що професійно займаються спортом, особливо важкою атлетикою, так само знаходяться в групі ризику внаслідок постійних підвищених фізичних навантажень на хребет Люди, що професійно займаються спортом, особливо важкою атлетикою, так само знаходяться в групі ризику внаслідок постійних підвищених фізичних навантажень на хребет.

Наявність одного або навіть декількох з перерахованих факторів не передбачає обов'язкового розвитку захворювання. Однак слід бути уважним до свого організму, щоб уникнути виникнення патології.

діагностичні заходи

При проведенні рентгена є можливість визначити етапи формування вузликів.

  • На першому етапі спостерігається знижена рентгенологічна щільність тканин, пластини набувають розрихленість і вид бахроми.
  • Другий етап визначається початком зміни форми хребців, а також тим, що його хрящова тканина вдавлюється в губчасте тіло хребця.
  • На третьому етапі помітні ознаки остеосклероза. Весь міжхребцевий диск проникає в губчасту речовину хребця. Нерідко виникає розвиток синостоз передньої частини хребця.

Якщо досліджувати хребет за допомогою магнітно-резонансної томографії, то це дозволить виявити рівень щільності тканин, розмір вузликів Шморля, ступінь входження хряща в тіло хребця.

На відео показана процедура магнітно-резонансної томографії хребта:

Комп'ютерна томографія дозволяє визначити пошарово структуру патологічних змін у хребті, в тому числі їх форму і розміри. На знімках лікар може чітко побачити, як міжхребцевий диск вдавився в хребець.

Класифікація

Розрізняють декілька типів вузликів в залежності від місця локалізації та розміру:

  • Множинної грижі притаманне входження хряща в кісткову тканину хребця в декількох частинах хребетного стовпа. Хрящова тканина стає ромбообразний, охоплює пошкоджений хребетний диск з двох сторін. У деяких випадках діагностована в дитинстві грижа зникає без видимих ​​причин до певного віку. На початкових стадіях формування патології симптоми можуть не спостерігатися. Однак втома в спині, яка проходить після відпочинку, може сигналізувати про проблеми.
  • Одиночна грижа спостерігається нерідко. У молодих людей вона часто виникає в грудному відділі хребта, у людей старшого віку - в крижовому і поперековому відділі хребта. Спочатку ознаки патології не проявляються, її наявність не впливає на звичайний спосіб життя пацієнта. Якщо хвороба розвивається, то вузлики Шморля виникають на інших хребцях, відділах хребетного стовпа, що обмежує його рухливість, діагностується порушення постави і викривлення хребта.

Поділ хребта на відділи

  • Дрібні вузли з'являються внаслідок аномального будови хребця, може не розростатися протягом тривалого періоду часу.
  • Глибока грижа формується у пацієнтів зі схильністю до остеопорозу, а також при хронічному протіканні хвороби. В цьому випадку хрящ досить глибоко вдавлюється в губчасту тканину хребця і ущільнюється. Цей вид необхідно терміново лікувати. Пацієнту пропонується дотримання постільного режиму, повне обмеження фізичної активності.
  • Центральна грижа спостерігається в суглобової тканини, що з'єднує сусідні хребці. Чи не проявляється ніякими ознаками, виявляється виключно за допомогою рентгенологічного дослідження. Такий вид добре коригується консервативним методом лікування, шляхом виконання спеціально підібраних вправ лікувальної фізкультури, які виконуються під контролем інструктора. Якщо своєчасно не вжити заходів для вирішення проблеми, патологія може розвинутися в міжхребцеву грижу.
  • Передні грижі утворюються на передній поверхні хребетного стовпа, часто в попереку або шиї. Головним їх ознакою стає больова реакція в місці виникнення, значно зросла в момент фізичної активності. Пацієнту важко здійснювати звичні дії. У нього може випростатися фізіологічний лордоз (опуклість хребта) у відповідному місці патології.

У нього може випростатися фізіологічний лордоз (опуклість хребта) у відповідному місці патології

  • Задня грижа діагностується на задній поверхні хребта.
  • Для інтракорпоральной грижі характерна зруйнованість замикаючої пластини хребця, опуклість розташовується в його внутрішньої області. Кісткове утворення навколо вузлика Шморля стає щільним, змінюється структурно, утворюючи область остеосклероза.
  • Грижі замикаючої пластинки найчастіше виникають в період статевого дозрівання підлітка через специфічно влаштованих пластинок хребців або внаслідок швидкого зростання підлітка. Хрящова тканина хребця проникає в його губчасту тканину.
  • Грижа каудальной пластини постійно розростається, що є небезпечним.

За місцем виникнення захворювання розрізняють вузли шийного, грудного, поперекового відділів хребта.

загальні симптоми

Грижа Шморля - одне з захворювань, яке досить тривалий час ніяк не проявляє себе відмінними симптомами. Хворий часто зовсім не підозрює про зміни, що відбуваються в організмі до тих пір, поки вузлики НЕ розростаються або не розвивається інша супутня патологія. Спочатку симптоматика включає в себе загальне нездужання і дискомфортні відчуття в спині. Як правило, пацієнти скаржаться на них у зв'язку з підвищеною фізичною активністю, довгої ходьби або необхідністю тривалий час стояти. Хворобливість характеризується, як тягне, ниючий, її супроводжує «розбите» стан і м'язова слабкість. Людина зазвичай вважає, що він просто перевтомився.

Людина зазвичай вважає, що він просто перевтомився

Рентгенівський знімок грижі Шморля

Згодом спостерігаються спазми м'язів спини, її зайва напруженість, руки і ноги можуть німіти. Все це може привести до небажаних наслідків, якщо людина вчасно не проконсультується у лікаря і не обстежується.

Особливості грижі Шморля в шийному відділі хребта

Вузлики Шморля шийного відділу хребта - це хвороба, яка проявляється періодично виникаючими болями, локалізованими по задній поверхні шиї, нападами найсильнішої головного болю (по типу мігрені), сльозоточивість, неприємними відчуттями від яскравого світла, гучних звуків, у хворого паморочиться голова і німіють верхні кінцівки .

У шийному відділі хребта знаходиться сім хребців, з'єднаних міжхребцевими хрящами. Хрящі мають форму диска, складаються з двох оболонок. Зовнішня оболонка - щільна, внутрішня (ядро) - м'яка. Грижа Шморля хребта характеризується тим, що міжхребцевий хрящ потроху руйнує розташовані поруч (зверху чи знизу) хребці, приводячи до їх деформації. Поступово пошкоджені хребці стоншуються. Виникає больовий синдром в результаті сплющивания диска, який вдавлюється в поруч знаходяться хребці, звужується міжхребцевий простір, стискаються кровоносні судини і нервові закінчення всередині хребта. В області шийного відділу хребта знаходиться хребетна артерія, що постачає головний мозок кров'ю. У ситуації, коли порушується структура хребців, міжхребцевих хрящів, їх цілісність, ця кровоносна артерія виявляється здавленої, порушується кровопостачання мозку, наслідком чого у людини вірогідний розвиток інсульту.

Лікар-реабілітолог Сергій Миколайович Агапкин розповідає про причини і видах головного болю:

Грижа Шморля шийного відділу не має обмежень ні за статтю, ні за віком. Патологічні порушення в хребті спостерігають вже у віці від року до трьох років, максимальні зміни визначаються в пубертатний період (дівчата - 12-13 років, юнаки - 13-14 років). Хвороба розвивається повільними темпами, до 60-65 років людина часто навіть не підозрює про її наявність.

Якщо захворювання діагностовано, то виконання рекомендацій лікаря (повторюване курсами лікування грижі Шморля, що включає медикаментозну терапію, фізіотерапевтичні процедури, лікувальні вправи, курси масажу, санаторно-курортне лікування), дозволить пацієнту впоратися з патологією, уникнути неприємних наслідків.

Причини розвитку захворювання

Основною умовою виникнення хвороби в шиї вважають спадкову схильність. До умов, що сприяють її розвитку і прогресуванню, відносяться:

  • Швидке зростання підлітка у віці від 11 до 14 років.
  • Інтенсивна фізична активність, підйом важких предметів, спортивні навантаження на організм, в тому числі хребет.

Інтенсивна фізична активність, підйом важких предметів, спортивні навантаження на організм, в тому числі хребет

  • Хвороби обміну речовин і ендокринологічної системи, особливо що виникли в дитинстві.
  • Зайва вага.
  • Недостатня рухова активність.

Симптоми і діагностика захворювання

Коли вузлики Шморля в шиї прогресують, хворі спостерігають у себе такі симптоми:

  • Біль у шиї, яка істотно збільшується, коли людина повертає голову. (Докладніше про біль в шийному відділі читайте перейшовши за посиланням https://spinahealth.ru/boli/shejnyj/bol-v-shee.html .)
  • Відчувається напруженість м'язів шиї.
  • Паморочиться голова.
  • Сильний головний біль.

На питання про причини шуму відповідає фахівець з масажу, мануальної терапії та кінезіології Антон Алексєєв:

  • Виникає сльозоточивість, непереносимість яскравого світла, сильного шуму.
  • З'являється шум у вухах.
  • Знижується концентрація уваги, погіршується пам'ять, працездатність.
  • Німіють руки (від плеча до пальців), може бути відчуття печіння, поколювання.
  • Стає важко виконувати звичні дії верхніми кінцівками.
  • Спостерігається загальна слабкість, можливо, розлад травлення.

Діагностування захворювання проводиться за наступними дослідженнями:

  • Первинний огляд терапевта.
  • Консультація невролога, хірурга.
  • Загальні клінічні аналізи.

Загальні клінічні аналізи

  • Рентгенографія шийного відділу хребта.
  • Комп'ютерна або магнітно-резонансна томографія.

На підставі отриманих результатів обстеження лікар дасть необхідні рекомендації, призначить лікування грижі Шморля.

Грижа Шморля грудного відділу хребта

Присутність вузликів Шморля часто визначають на хребті в області грудної клітини. На початкових етапах розвитку хвороба, як правило, ніяк себе не проявляє. Людина може її не помічати, тому що патологічні зміни в тканинах хребців (хрящової і губчастої) не стосуються нервових закінчень. Якщо не виявити патологію своєчасно, чи не приступити до її корекції, то вона починає прогресувати, хребці стають тоншими, що викликає розвиток серцево-судинних захворювань.

Симптоми і умови розвитку

Від початку видозмін міжхребцевих дисків і хребців до прояву симптоматики захворювання часто проходить тривалий період часу. До ознак захворювання відносять:

  • Прискорене серцебиття.
  • Задишка.

Лікар-кардіолог Аміран Шотаєвич Ревішвілі радить як лікувати прискорене серцебиття:

  • Поколювання, печіння, оніміння рук.
  • Біль в грудях і спині під час покашлювання, чхання, поворотах корпусу.

Прояв симптомів означає, що положення небезпечно, хвороба вже сильно прогресує, може стати поштовхом до розвитку небезпечних порушень в роботі не тільки опорно-рухового апарату, а й внутрішніх органів. На початкових же етапах формування і розвитку захворювання виявляють його, в основному, випадково: плановій диспансеризації, медогляді або в зв'язку з обстеженням через інших патологій.

Абсолютних причин виникнення вузликів Шморля не виявлено, але більша частина медиків вважає, що їх розвиток в області грудного відділу хребта викликається рядом причин:

  • Занадто швидкий темп зростання під час статевого дозрівання.
  • Спадковий фактор.

Індекс маси тіла дорівнює вазі в кілограмах розділеному на квадрат зростання в метрах

  • Занадто велике навантаження на хребетний стовп.
  • Ендокринологічні хвороби.
  • Ожиріння.

Всі названі умови впливають на розвиток грудної грижі Шморля, в першу чергу, в період зростання і формування людини. В подальшому, у міру дорослішання, зростання випробовується людиною фізичної напруги, а також змін, що відбуваються в роботі різних систем організму, захворювання прогресує.

Чим небезпечні грудні вузлики Шморля

Грижу Шморля грудного відділу хребта вважають небезпечною і непередбачуваною через її довготривалого розвитку, несвоєчасного діагностування та корекції стану. В цей час вона негативно впливає на нормальне функціонування деяких систем організму і внутрішніх органів. Спостерігаються наступні наслідки.

  1. Сильно стоншуються хребці, через що високий ризик ймовірності компресійного перелому хребта, а також розвитку більш небезпечних порушень в ньому.
  2. В результаті того, що міжхребетні диски здавлюють або проникають всередину хребця, висока ймовірність паралізації кінцівок хворого, що стане причиною інвалідності.

Компресійний перелом хребта

  1. Є високий ризик розвитку артрозу навіть в період юнацтва через непомірного навантаження на міжхребцеві суглоби.
  2. Серцеві захворювання виникають внаслідок порушеного кровообігу, що провокує прискорений пульс, підвищення тиску.

Виявлення і своєчасно організоване лікування грижі Шморля грудного відділу хребта допоможе уникнути небажаних проблем.

Як виявляють грудну грижу Шморля

Діагностування грудних вузлів Шморля проводиться аналогічно тому, як діагностується шийна грижа. Починається вона також з візиту до дільничного терапевта, невропатолога і хірурга. На первинному огляді лікар з'ясовує скарги хворого, ознаки захворювання і пропонує додаткові заходи досліджень: загальні і спеціальні аналізи крові і сечі, рентген хребта, КТ або МРТ.

На первинному огляді лікар з'ясовує скарги хворого, ознаки захворювання і пропонує додаткові заходи досліджень: загальні і спеціальні аналізи крові і сечі, рентген хребта, КТ або МРТ

МРТ грудного відділу хребта

Лікуваті пацієнта почінають Виключно после полного обстеження, визначення показань и обов'язково протипокази до медікаментів. Методи лікування підбираються індивідуально залежно від стану пацієнта. За відсутності повноцінного обстеження лікуванням грудної грижі не займаються.

Самостійно діагностувати грижу Шморля грудного відділу не можна. Безсимптомний перебіг хвороби дає можливість виявити патологію виключно на спеціалізованій апаратурі.

Грижа Шморля попереково відділу хребта

Виникненню гриж Шморля в попереку передує вплив на губчасту речовину хребців хрящів міжхребцевих дисків. Регулярне статичне і динамічне напруження хребта викликає деформування запирательной пластинки хребця, утворення на ній вм'ятини, заповнюється хрящової тканиною. Відмінною її особливістю є те, що подібне утворення залишається в межах пошкодженого хребця, не проникає в хребетний стовп, що не здавлює нервові волокна і кровоносні судини. Все це і є причина не симптомів грижі Шморля в поперековому відділі на початкових стадіях свого розвитку і пояснює її виявлення тільки в період прогресування захворювання.

На відео лікар розповідає про ознаки захворювання в поперековому відділі:

Вузли Шморля в області попереку і крижів виявляються частіше, ніж в інших частинах спини, тому що саме на цю область хребта доводиться навантаження. Поодинокі грижі в попереково-крижовому відділі виявляють у пацієнтів старшої вікової групи, а також бувають вродженими патологічними особливостями структури хребців.

виявлення патології

Для діагностування захворювання обов'язково необхідно зробити рентгенографічний знімок спини, на якому грижа Шморля в поперековому відділі чітко видна. Додатково може бути призначена комп'ютерна або магнітно-резонансна томографія, особливо якщо людина відчуває больову реакцію у попереку. Її, як правило, викликає міжхребцева грижа, що її виявляють рентгенограммой. Крім названих досліджень, лікар направляє хворого на клінічні аналізи. За допомогою всіх цих маніпуляцій доктор визначає:

  • Локалізацію і розміри утворень.
  • Наявність або відсутність інших патологій хребта.
  • Як лікувати грижу Шморля поперекового відділу хребта.

Ознака захворювання

Симптоматику патології визначають кількість і розташування гриж Шморля в області попереку. Велика кількість гриж, особливо розташованих спереду і ззаду, характерно себе проявляють в такий спосіб.

  1. Больовий синдром з боку спини ниючогохарактеру, зростаючий після фізичної активності, тривалого перебування в незручному положенні. Припиняється сам, якщо пацієнт полежить.
  2. Зниження гнучкості і рухливості хребта, людині важко нагнутися.
  3. Порушення постави.

Як правильно сидіти дитині за столом щоб уникнути порушення постави розповідає лікар травматолог-ортопед Олексій Леонтійович Осипов:

  1. Знижена чутливість, оніміння, поколювання, печіння в ногах.
  2. Напруженість спинних м'язів (яку можна визначити промацуванням).
  3. Порушення функцій кишечника, сечостатевої системи.
  4. Загальна Втома.

Чи не проходить після відпочинку Біль в області поперек , Крижів нерідко виявляється симптомом звичайної міжхребцевої грижі.

Чим небезпечна поперековий грижа Шморля

Як і інші види вузликів Шморля, грижа, локалізована в районі попереку, становить небезпеку не сама по собі, а своїми негативними наслідками. Якщо своєчасно не почати лікування грижі Шморля поперекового відділу хребта, то вірогідні наступні неприємні наслідки.

  1. На місці вузлика Шморля може з'явитися міжхребцева грижа, почнуться запальні процеси.
  2. Стоншені хребці легко ламаються внаслідок фізичного напруження.
  3. Може розвинутися артроз міжхребцевих суглобів.

Артроз міжхребцевих суглобів

  1. Велика ймовірність виникнення і прогресування аутоімунних захворювань.
  2. У пацієнта дуже високий ризик стати інвалідом, повністю втративши працездатність через обмежену рухової активності хребетного стовпа, нижніх кінцівок.

лікування

Для лікування виявленої патології програма розробляється індивідуально в кожній ситуації, враховуючи локалізацію гриж Шморля, їх кількість, наявності інших ознак хвороби. Якщо ознаки грижі Шморля в грудному, шийному чи поперековому відділі хребетного стовпа виражені слабо, можна буде обмежитися профілактичними діями, курсами масажу, ЛФК.

Щоб відновити надходження поживних елементів в кісткову тканину, зняти м'язову напругу, не допустити негативних наслідків застосовують такі методики лікування.

  1. Призначають прийом лікарських препаратів: хондропротекторов (Для відновлення структури хребців і хрящів), вітамінів, БАДів.
  2. У моменти гострого прояви болю призначають болезаспокійливі препарати.
  3. Широко використовуються засоби мікрофармакопунктури: в біологічно активні зони дозовано вводяться гомеопатичні препарати.
  4. Фізіотерапевтичне лікування: магнітотерапія, динамічні струми, електрофорез.

магнітотерапія

  1. Курси масажу та рефлексотерапії.
  2. Обов'язково призначається комплекс спеціально розроблених лікувальних вправ, рекомендуються заняття плаванням.
  3. Операція застосовується дуже рідко, тільки в запущених випадках. Вона застосовується обов'язково при наявності великої кількості гриж, що створюють небезпеку переломів хребців.

профілактичні заходи

Щоб не знати, що таке патологія грижа Шморля, а також інші захворювання хребта, слід регулярно виконувати наступні рекомендації:

  • Вести активний спосіб життя, займатися доступним спортом (гімнастикою, йогою, плаванням).
  • Збалансувати режим праці і відпочинку.
  • Використовувати ортопедичний матрац.
  • Відмовитися від надмірного вживання алкоголю.

Вміст кальцію в продуктах

  • Правильно харчуватися, отримуючи з їжею необхідні мікроелементи і вітаміни, в тому числі кальцій, фосфор, вітамін D.
  • Контролюваті Вагу.
  • Чи не зловживати навантаженням на спину.
  • Остерігатися протягів, переохолодження.

Грижу Шморля не можна ігнорувати, щоб не допустити ускладнень. Основне завдання пацієнта, якщо йому поставили цей діагноз, - подбати про те, щоб він не став причиною більш серйозних проблем з хребтом.