Полезные материалы

Грижа Шморля поперекового відділу хребта: що це таке і як її лікувати

  1. Основні відомості про патологію
  2. Причини і симптоми
  3. методи усунення

Провалювання або продавлювання тканин в губчасту кістку отримало назву грижа Шморля поперекового відділу хребта. Дане явище фіксується рідко і виявити його без певних діагностичних заходів неможливо. Патологічний стан вперше було досліджено німецьким вченим, в честь якого воно і отримало свою назву. У більшості випадків освіту грижі обумовлене генетичною природою або стрімким зростанням людини в дитячому віці. Визначити її наявність здатний лише досвідчений фахівець з допомогою сучасного обладнання. Провалювання або продавлювання тканин в губчасту кістку отримало назву грижа Шморля поперекового відділу хребта

грижа Шмоля

Основні відомості про патологію

Що таке грижа Шморля і чим вона небезпечна? Дане патологічний стан є наслідком порушення хрящової тканини в області замикальних частинок. Це призводить до їх продавлювання в губчасту кістку. У багатьох випадках утворення пов'язане з аномальним розвитком кісткової системи та наявністю генетичної схильності.

Зародження патології спостерігається ще в дитячому віці. Інтенсивне зростання призводить до розтягування і витягування м'яких тканин, проте кісткова система не встигає реагувати на їх стрімкий розвиток. В результаті цього в хребцях утворюються порожнечі, під впливом провокуючих чинників в зрілому віці фіксується їх провалювання.

Чим небезпечна дана патологія? Вона призводить до витончення хребців, що підвищує їх ламкість. Інтенсивні фізичні навантаження або травми здатні привести до компресійного перелому. В ході прогресування захворювання не виключено порушення функцій хребта.

Новоутворення збільшує навантаження на міжхребцеві суглоби, що є провокуючим фактором у розвитку артрозу. Своєчасне лікування дозволяє запобігти ускладненням і повернути людину до звичного способу життя.

У більшості випадків грижа Шморля локалізується в поперековому відділі, при цьому в процес не залучені судини і нервові закінчення. Збільшення освіти не впливає на спинний мозок. Яскраві клінічні ознаки відсутні, зумовлено це тим, що негативному впливу піддається тільки тіло хребців.

Причини і симптоми

У дитячому віці освіту грижі Шморля обумовлено стрімким розвитком скелета, генетичною схильністю, вродженої неповноцінністю міжхребцевих дисків і замикальних пластин. Нерідко освіту локалізується в грудному відділі, це обумовлено розвитком кіфозу.

У підлітків грижа Шморля виникає при підвищеній активності, недотриманні реабілітаційних вимог після травми спини, патологіях щитовидної залози.

Причини появи захворювання у дорослих:

  • травми хребта;
  • остеопороз;
  • менопауза;
  • прийом стероїдних лікарських засобів;
  • надмірне навантаження на хребетний стовп;
  • злоякісні новоутворення щитовидної залози.

Поразка поперекового і грудного відділу часто фіксується у вагітних жінок. Обумовлено це надмірним навантаженням на хребетний стовп. Після пологів стан стрімко поліпшується. Захворювання нерідко зустрічається у професійних спортсменів, особливо бодібілдерів. Причина даного процесу пов'язана зі збільшеною фізичним навантаженням.

Вузли Шморля не зачіпають міжхребетні диски. При появі новоутворення пацієнти скаржаться на помірну біль в області спини або попереку, що посилюється при інтенсивному фізичному навантаженні. Відпочинок дозволяє повністю зняти неприємний симптом. У міру прогресування захворювання пацієнт відчуває м'язове напруження в області спини, не виключено оніміння кінцівок.

У міру прогресування захворювання пацієнт відчуває м'язове напруження в області спини, не виключено оніміння кінцівок

При появі дискомфорту в області поперекового або грудного відділу хребетного стовпа доцільно відправитися на прийом до фахівця. Рентген, комп'ютерна томографія і МРТ дозволять виявити патологічний процес і призначити ефективне лікування.

методи усунення

Основні завдання лікувальної дії - нормалізація рухової активності, відновлення м'язового тонусу і купірування дегенеративних процесів (в разі прогресування артрозу). Комплексний вплив дозволяє нормалізувати обмінні процеси і усунути неприємні симптоми захворювання.

Вузли Шморля добре піддаються лікуванню. Стандартна терапія включає в себе:

  • мікрофармакопунктуру. Методика заснована на введенні в певні точки тіла гомеопатичних препаратів. Вплив дозволяє купірувати біль, поліпшити обмінні процеси в тканинах і стимулювати кровообіг;
  • иглорефлексотерапию. Процедура заснована на фізичному впливі на рефлексозони;
  • фізіотерапію. Магніто-і електротерапія сприяють поліпшенню обмінних процесів;
  • мануальну терапію. Дозволяє відновити рухливість хребетного стовпа;
  • масаж. Сприяє зміцненню м'язового корсета і стимулює обмінні процеси;
  • лікувальну фізкультуру. Відновлює всі системи опорно-рухового апарату при розвитку дистрофічних і дегенеративних патологій.

При наявності гострого больового синдрому терапія доповнюється знеболюючими препаратами. Найбільш затребуваними з них є диклофенак, мелоксикам, ібупрофен і німесулід. Як засоби місцевої дії використовують фастум гель і дип Риліф.

Тривалість терапії становить близько одного місяця. Оптимальна схема підбирається в індивідуальному порядку лікарем. В ході терапії лікувальний вплив підлягає корекції.

Чим небезпечна дана патологія?