Полезные материалы

Грижа Шморля поперекового відділу

  1. Грижа Шморля поперекового відділу хребта.
  2. Причини утворення грижі Шморля.
  3. Лікування за допомогою медикаментів.
  4. Чому виникає така недуга?
  5. Що болить при грижі Шморля?
  6. Які ускладнення можуть бути?
  7. Сучасні методи лікування грижі Шморля.
  8. Про ефективність вправ.

Грижа Шморля поперекового відділу хребта.

Грижа Шморля поперекового відділу хребта по суті приблизно така ж, як і грудного відділу . Тому в цій статті давайте подивимося на проблему хребта в цілому при грижі Шморля.

Іноді при обстеженні хребта за допомогою комп'ютерної томографії або рентгена, людина може почути, що у нього виявлена ​​грижа Шморля. Багато серйозно лякаються таких слів, думаючи, що мова йде про серйозне і небезпечне захворювання. Чи так це насправді? Необхідно розібратися, що собою являє грижа Шморля хребта, які її симптоми і ознаки, яке лікування необхідно при такому захворюванні.

Необхідно розібратися, що собою являє грижа Шморля хребта, які її симптоми і ознаки, яке лікування необхідно при такому захворюванні

На відміну від міжхребцевої грижі, яка випинається в канал хребта, грижа Шморля випинається в тіло хребця, тим самим роблячи хворобливими вузлики хребта. Який знаходиться або вище, або нижче. При цьому грижа чи не здавлює нервові закінчення спинномозкових корінців, проте наявність грижі Шморля говорить про нестабільність міжхребцевого диска. Якщо на рентгенівському знімку виявляється подібна грижа і до симптомів додається ще і больовий синдром, то слід додатково зробити МРТ, щоб виключити міжхребцеву грижу, яка може не виявитися на рентгенівському знімку, але саме вона викликає біль.

Чим небезпечні такі вузлики?

Якщо вчасно вузлики не виявляються, це призводить до розвитку кіфозу, остеохондрозу , Артрозу. Зростає ризик перелому хребця при великому навантаженні, особливо якщо цей вузлик передньої локалізації.

Дуже сильно схильні до цього захворювання підлітки. Особливо, коли у них починають інтенсивно рости кістки, а вироблення кісткової тканини відстає. У хребцях можуть виникати порожнечі, куди диск може провалитися.

При природному старінні хребта можуть порушуватися функції дисків, навантаження на кістки розподіляється нерівномірно, це викликає розростання кісткової тканини в зоні доторку з диском.

Остеофіти дратують не тільки фіброзне кільце, але і зв'язки, нервові закінчення, що призводить до виникнення болю в спині. В результаті можуть розвиватися наступні захворювання: радикуліт, спондильоз, остеоартроз.

Симптоми практично відсутні, оскільки:

  • Вузлик не тисне на судини і нервові закінчення.
  • Не викликає запальних процесів.
  • Чи не відбуваються спазми м'язів.

Зрідка може відчуватися біль під час якихось вправ, потім зменшуватися, зникати зовсім. Може відчуватися дискомфорт у ділянці нирок, ногах, виникати стомлюваність.

До чого може привести грижа Шморля в поперековому відділі, якщо лікування не проводити? Коли патологічний процес заходить далеко, викликає провалювання диска, може статися перелом хребта.

Причини утворення грижі Шморля.

Для того щоб спрацював механізм зміщення, міжхребцевий диск повинен зазнати певних дій, а саме перестати в належній мірі виконувати функції амортизатора між хребцями і розподільника рівномірного навантаження на них. На фото це виглядає так, що диск впроваджується в губчастоподібну міжхребцеву тканину і порушує функціонування всієї зрослої системи, що представляє собою фіброзне кільце міжхребцевого диска плюс тіло суміжних хребців.

Причинами виникнення грижової патології можуть бути:

  • травми хребетного стовпа:
  • порушення обмінних процесів в хрящовій і кістковій тканині дисків і хребців;
  • високі навантаження і сильна напруга, що припадає на зону попереку;
  • спадковий фактор.

Всі перераховані умови розвитку хвороби однаково важливі, але генетична схильність вважається медиками основоположною.

Тому так часто грижа Шморля поперекового відділу хребта визначається в дитячому та підлітковому віці. Юнаки та дівчата стають пацієнтами хірургів також з тієї причини, що зростання м'язової тканини відбувається більш швидкими темпами, ніж губчастої кісткової. В результаті в ній формуються порожнечі, в які провалюються замикає пластинка з компактного речовини разом з міжхребцевих диском. При рентгенівському знімку, добре проглядається картина проникнення речовини диска в пошкоджений хребець і на підставі цього діагностується грижа Шморля. Часто це буває зовсім випадково при обстеженні пацієнтів з інших причин.

Хоча таке захворювання і не представляє особливої ​​небезпеки, проте воно є передвісником освіти міжхребцевої грижі. Саме тому слід вживати заходів щодо запобігання подальшому його прогресування і зупинити розвиток патології.

Грижі Шморля можуть протікати абсолютно безсимптомно. Однак варто пам'ятати, що якщо при такому діагнозі відчувати постійні фізичні навантаження, отримувати травми або не здійснюють грамотного лікування, то в кінці кінців це може спровокувати досить серйозні прояви патологічних процесів.

Лікувати грижу Шморля будь-якого відділу, як поперекового, так і грудного необхідно так само, як і болю, викликані нестабільністю хребта або здавленням нервових корінців локалізуються в певному відділі хребетного стовпа. Необхідно проводити лікування спрямоване не тільки на зняття болю, а й на усунення причини, яка призвела до виникнення захворювання.

Найефективнішими методами в даному випадку є фізіопроцедури , Лікувальна гімнастика, голкорефлексотерапія , точковий масаж , Витягування хребта.

Лікування за допомогою медикаментів.

Дане захворювання неможливо лікувати медикаментами. Звичайно, лікарі виписують кошти, які знімають запалення і живлять межсуставние диски. Такий вплив насправді приносить полегшення пацієнтам, але на жаль, тільки усуває симптоми, але хвороба продовжує розвиватися. Такий же ефект роблять і заспокійливі засоби, болезаспокійливі, електротерапія і магнітна терапія. Хірургічне втручання при грижі Шморля практично ніколи не потрібно. Лише за такої постановки такого діагнозу слід частіше займатися лікувальною фізкультурою, яка зміцнює м'язовий корсет спини. Також добре діє процедура витягнення.

Чому виникає така недуга?

Грижа Шморля виникає у літніх людей з-за зниження міцності і щільності кісткової тканини. У молодих людей така хвороба може розвинутися в результаті сильного удару травми або неправильному піднятті важких предметів. Також до причин виникнення грижі в юному віці можна віднести активне зростання дитини справа в тому, що іноді м'які тканини переростають кісткові. В результаті в хребцях утворюються порожнечі, які можуть бути продавлені елементами міжхребцевих дисків.

Також до грижі Шморля призводять сильні і інтенсивні фізичні навантаження в юнацькому віці. Це стрибки з висоти, особливо з вишок або дерев. Справа в тому, що під час приземлення хребет відчуває дуже сильну декомпресію, яка і може спровокувати розвиток грижі Шморля. Це захворювання може виникати в дитинстві, але больовий синдром проявиться лише в дорослому віці.

Що болить при грижі Шморля?

Відповідь на це питання не однозначний, оскільки симптоми не яскраво виражені.

  1. Може взагалі нічого не хворіти, а тільки відчуватися втома в попереку при виконанні, будь-яких робіт, пов'язаних з тривалим фіксуванням тіла в одному положенні.
  2. Зростаюча грижа може вдавлюватися в хребетний канал досить глибоко, тоді пацієнта турбують болі.
  3. Серйозне випинання всередину хребця викликає також оніміння і обмеження рухової активності, парези м'язів ніг.

Які ускладнення можуть бути?

Коли міжхребцевий диск досить глибоко проникає в хребець і істотно змінює його тіло, відбувається розростання й ущільнення кісткової тканини і з'являються остеофіти. Вони здавлюють нервові закінчення і стають причиною сильного болю і дисфункції в роботі поблизу розташованих м'язів і органів. Губчаста речовина кісткової тканини може стати настільки тонким через змін, що відбуваються, що хребетний стовп починає погано чинити опір переломів. Наслідки в цьому випадку можуть бути дуже сумними. В результаті можливий компресійний перелом навіть при малих напругах, наприклад, при падінні. Але особливо небезпечні вертикальні навантаження на хребет. У зоні ризику опиняється велика кількість людей: спортсмени, промислові альпіністи, монтажники, діти, які люблять стрибати з висоти.

Розберемося, як лікувати цю недугу - грижа Шморля поперекового відділу хребта. Вибір способу лікування залежить від причин, які спричинили розвиток патології.

Якщо у людини виникають хворобливі відчуття, підвищується м'язовий тонус, лікар може запропонувати медикаментозне лікування.

Коли біль стає гострою, німіють ноги, утруднюється ходьба, це означає розвиток спондилоартрозу.

Для відновлення рухливості хребта показана лікувальна гімнастика, яку спочатку проводять в щадному режимі. При постановці діагнозу грижа Шморля, вправи спрямовані на зміцнення м'язів спини.

Лікувальна фізкультура повинна складатися з плавних вправ, виключені різкі рухи, особливо небезпечні стрибки. Збільшення фізичного навантаження має відбуватися поступово, у міру зміцнення м'язів.

Сучасні методи лікування грижі Шморля.

Хірургічне втручання при подібних грижах буває рідкісним. Хірургічні методи рекомендують лише при наявності ускладнень, які неможливо усунути консервативними способами лікування. Актуальними методиками усунення хвороби вважаються:

Масаж допомагає усунути вдавлення і сприяє посиленню кровотоку в проблемній зоні, що стимулює захисні сили організму на боротьбу з подальшим зростанням грижі.

Голковколювання впливає на нервові закінчення і активує їх в зоні ураження. Результатом акупунктури є зниження больових відчуттів, прискорення обміну речовин і посилення імунітету.

Фізіопроцедури у вигляді магнітно-резонансної терапії, цілющих розтирань, водних процедур (лікувальні ванни, гідромасаж ) Виконують ті ж завдання, тобто активізують внутрішні сили і надають зовнішнє благотворний вплив на грижові патологію, зменшуючи наслідки вдавлення диска в хребець.

ЛФК на думку медиків - це найкращий спосіб лікування грижі Шморля. І ми Вам зможемо розповісти про ці методики на сторінках нашого сайту.

Про ефективність вправ.

Лікувальна гімнастика є основним способом усунення патології хребетного стовпа, їй віддається пальма першості і докторами, і пацієнтами. Це пов'язано з ефективністю ЛФК і тим, що вона дає можливість обійтися без операції.

Починати рекомендується з обережних рухів без особливої ​​напруги. Такі вправи найкраще робити в воді, бо в водному середовищі зменшується вага тіла, і пом'якшуються навантаження на хребці. Лікарі рекомендують займатися плаванням, робити водну гімнастику. Цей період дозволить Вам зміцнити спинні м'язи, поліпшити рухову здатність хребта.

Після цих сприятливих занять можна збільшувати навантаження і переходити до вправ на повітрі за спеціально розробленими комплексам. Найпопулярнішим з них є комплекс з п'яти вправ.

  1. Ляжте на живіт і витягніть руки вперед. Це вихідне положення. Вправа полягає в тому, щоб Ви по черзі піднімали праву руку і ліву ногу, а потім навпаки ліву руку і праву ногу. Кожен раз фіксуйте положення з піднятими кінцівками на кілька миттєвостей і робіть на три секунди перерву між зміною кінцівок.
  2. Прийміть той же вихідне положення, лежачи на животі і здійснюйте одночасний підйом обох рук і ніг. Також зафіксуйте їх на три секунди над підлогою, а потім опустіть і відпочиньте перед наступним підйомом.
  3. Ускладнюємо вправу і збільшуємо навантаження, заводячи руки за голову і обережно відкидаючись від статі торсом.
  4. Станьте на коліна, зробивши наголос на кисті рук і коліна. Піднімайте по черзі, то одну, то іншу ногу з затримкою ноги в піднятому стані на кілька миттєвостей.
  5. Остання вправа можна виконувати з положення, лежачи на підлозі з витягнутими вздовж тулуба руками або на шведській стінці. Вправа полягає в підйомі і фіксуванні ніг під кутом в 90 градусів до тіла. Це складний рух, воно дає відчутну навантажувальний дію на хребет, тому порадьтеся з тренером або доктором, перш ніж включити його в свій комплекс.

Як Ви можете бачити з даної статті, попереджати такі проблеми з хребтом можливо! Головне, щоб не допускати розвитку тієї чи іншої недуги, вчасно попереджаючи його наслідки.

Наше Вам побажання, будьте завжди в прекрасному настрої і здоров'я!

Чому виникає така недуга?
Що болить при грижі Шморля?
Які ускладнення можуть бути?
Чи так це насправді?
Чим небезпечні такі вузлики?
До чого може привести грижа Шморля в поперековому відділі, якщо лікування не проводити?
Чому виникає така недуга?
Що болить при грижі Шморля?
Які ускладнення можуть бути?