Полезные материалы

Грижа Шморля. Симптоми. Діагностика. Що робити при діагнозі грижа Шморля. Консервативне лікування та операції.

  1. Грижа Шморля. Симптоми. діагностика

Грижа Шморля. Симптоми. діагностика

Грижа Шморля - це вертикальний дефект міжхребцевого диска, що полягає в проникненні його частини в губчасту речовину кістки тіла вище - або нижчого хребця

Грижа Шморля я - це випинання тканини замикаючої пластини, а згодом і тканин міжхребцевого диска, в губчасту речовину вище-або нижчого тіла хребця.

Щоб зрозуміти, що таке грижа Шморля, потрібно згадати будову хребця. Хребець складається з внутрішнього губчатого тіла, оточеного зовні дуже тонким хрящовим (гіаліновим) шаром, званим сполучної пластиною. Цей шар є і на бічних поверхнях хребця, і на його підставах. Він грає важливу захисну роль і часом виявляється міцніше внутрішнього позвонкового речовини. І тоді під впливом певних факторів може відбутися вклинювання сполучної пластини підстави хребця в власне тіло. Цей вихід хряща хребця за свої межі і називається грижею Шморля або хрящовим вузлом.



Рентгенівський знімок дозволяє абсолютно точно встановити наявність грижі Шморля. Іноді для діагностики цього захворювання використовують комп'ютерну томографію та МРТ. Можна також спробувати виявити грижу шляхом промацування хребта. Оскільки при грижі Шморля не утворюються судинні зміни, запалення і набряки, немає яскраво виражених м'язових спазмів, то при натисканні пальцями в області локалізації грижі буде відчуватися невелика напруженість м'язів і легка хворобливість. Але щоб таким способом встановити присутність зазначеної проблеми, потрібно бути талановитим і досвідченим фахівцем.
При рентгенологічному дослідженні можна виділити кілька стадій розвитку грижі Шморля:

Перша стадія. Характеризується зниженням рентгенологічної щільності тіл, а також розпушення і торочкуватим видом замикальних пластин;
Друга стадія. Починається з деформації тіла хребця, при цьому відбувається впровадження хрящової пластинки міжхребцевого диска в губчасту речовину тіла хребця. У тіло хребця проникає тканину диска.
Третя стадія. Виявляється остеосклерозом. Часто відбувається утворення синостоз передніх частин хребців.
Міжхребцевий диск може повністю проникнути в тіло хребця. При дослідженні хребетного стовпа за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ ) Можна точно визначити щільність запирательной пластинки, глибину впровадження хрящової тканини міжхребцевого диска, розміри грижі Шморля. Цей метод заснований на визначенні кількості води в структурах організму людини.

За допомогою комп'ютерної томографії (КТ) визначається послойная картина патології хребта, при цьому на знімках буде видно проникнення диска в тканину хребця. грижа Шморля Оскільки ці тканини мають різну щільність, на зрізі тіла хребця буде видно обриси грижі Шморля.
Можливі наслідки: Грижа Шморля має властивість збільшуватися в розмірах, симптомом її збільшення іноді стає поява почуття сильної фізичної втоми. Згодом недуга також може привести до утворення міжхребцевої грижі, але поки грижа не досягнула великих розмірів, вона сигналізує лише про несприятливій обстановці в хребті, яку не варто залишати без уваги. При важких фізичних навантаженнях з упором на хребет, наявність такої грижі може привести до виникнення компресійного перелому тіла хребця. Присутність грижі Шморля створює небезпеку розвитку остеопорозу. Це захворювання зазвичай виникає у людей старше 45 років, з початком старіння організму. Остеопороз може розвинутися у жінок в період клімаксу, а також під час вагітності. Тому якщо своєчасно встановити правильний діагноз і регулярно вживати необхідних профілактичних заходів, то можна зберегти свою працездатність до глибокої старості і уникнути виникнення важких наслідків.
Чи існує лікування грижі Шморля? Як вже було сказано - захворювання не становить серйозної небезпеки для людини, відповідно в медицині не існує його спеціалізованого лікування. Є лише певні процедури, які дозволяють прибрати самі симптоми, зокрема больові відчуття. Далі подано перелік процедур, який допоможе зміцнити м'язи спини і позбутися від больових відчуттів: мануальна терапія спеціальний масаж голковколювання фізіотерапевтичні процедури лікувальна фізкультура витягування хребта плавання грижа Шморля хребта. Крім перерахованих методів допускається використання знеболюючих мазей і компресів у хворобливій області. При більш сильних болях можливе вживання анальгетиків. Якщо захворювання виникло в результаті травми хребця, слід приймати препарати, що містять вітамін D і кальцій, для зміцнення кісткової тканини. Трапляється, що патологія може з'явитися і у дітей в період активного росту. Щоб цього не сталося, в якості профілактичних заходів рекомендується приймати риб'ячий жир. Люди ведуть активний спосіб життя і професійно займаються спортом, при наявності грижі даного типу повинні обмежити свої фізичні навантаження. Їм також слід звернутися до невролога для більш докладного обстеження та проведення профілактичного лікування.

У зв'язку з тим, що нешкідливі спочатку грижі Шморля можуть мати серйозні наслідки, при їх виявленні необхідно вжити заходів щодо запобігання прогресування. Основна мета терапії - поліпшення метаболізму кісткових тканин уражених хребців і їх зміцнення. Цього можна досягти тільки комплексним застосуванням заходів, одночасно спрямованих на надходження необхідних речовин в організм пацієнта, покращення кровообігу і обмінних процесів в уражених сегментах хребта, зняття надлишкової і нерівномірного навантаження на хребет.

Пацієнтам показана збалансована багата кальцієм дієта. Для підвищення надходження кальцію в організм рекомендовано вживання сиру, молока, домашнього сиру. У ряді випадків застосовують фармпрепарати кальцію (Кальцій-Д3, кальцемін, Вітрум Кальциум) і регулятори мінерального обміну (миакальцик, кальцитонін). При цьому слід враховувати, що передозування кальцію негативно відбивається на функціонуванні сечовидільної системи і може супроводжуватися відкладенням кальцію в зв'язках.

Рекомендовано обмежити навантаження на хребет - виключити кінний спорт, їзду на мотоциклі, підйом вантажів, стрибки в воду, заняття аеробікою і акробатикою. При надлишковій масі тіла слід зайнятися її зниженням, оскільки вона виступає фактором, що підвищує навантаження на хребет. Для поліпшення кровообігу і зміцнення хребта слід займатися лікувальною фізкультурою, плаванням. Корисні масаж, мануальна терапія, рефлексотерапія, підводне витягування хребта.

Хірургічне лікування не показане. Необхідність в операції може виникнути при розвитку таких ускладнень, як міжхребцева грижа і компресійний перелом хребця, в разі якщо консервативні методики лікування виявляються неефективними.





Теги: хребет, грижа, Шморля
Початок активності (дата): 26.12.2016 17:44:00
Ким створений (ID): 1
Ключові слова: грижа Шморля
Чи існує лікування грижі Шморля?