Полезные материалы

Грижа Шморля - що це таке? симптоми, ознаки, лікування вузликів Шморля

  1. Що являє собою грижа Шморля
  2. З яких причин виникає грижа Шморля
  3. Які ознаки має грижа Шморля
  4. Як класифікується грижа Шморля
  5. Грижа Шморля поперекового відділу хребта
  6. Грижа Шморля грудного відділу хребта
  7. Грижа Шморля шийного відділу
  8. Множинні грижі Шморля
  9. Центральна грижа Шморля
  10. Як діагностується грижа Шморля
  11. Як лікувати грижу Шморля препаратами і методиками
  12. Медикаментозне лікування
  13. Декомпрессионная терапія
  14. масаж
  15. лікувальна гімнастика
  16. Як лікуватися в домашніх умовах
  17. Чим небезпечна грижа Шморля
  18. Як запобігти грижу Шморля
  19. Грижа Шморля і армія

Все частіше люди стикаються з болем в хребті, але мало хто знає, що таке грижа Шморля, яка може бути причиною даних болів

Все частіше люди стикаються з болем в хребті, але мало хто знає, що таке грижа Шморля, яка може бути причиною даних болів. При такій патології міжхребетні диски змінюються, і їх хрящі починають проривати тіла хребців. Коли виникає грижа Шморля, симптоми, як правило, відсутні, або мають неяскраво виражений характер, тому дефект часто виявляється випадково при обстеженні з приводу будь-якої іншої хвороби.

Дана патологія може виникати в будь-якому віці, але більше вона поширена в період інтенсивного росту, коли виникає підвищена потреба організму в мінеральних речовинах.

Що являє собою грижа Шморля

При постановці діагнозу грижа Шморля, знати, що це таке необхідне будь-якому, що зіткнувся з даним захворюванням. Грижа Шморля виникає в хребті людини, коли хрящова тканина міжхребцевого диска є більш міцною, ніж сам хребець. В результаті відбувається продавлювання кістки, тобто, виникає мікроскопічний перелом хребця. Такі грижі ще мають назву вузли Шморля, і з'являються вони у людей зі слабкою і нестійкою кістковою тканиною хребців.

Вузлик Шморля починає тиснути на хребець, приводячи до його деформації, що і стає видним на знімку під час рентгену. Якщо не вдатися до лікування, то дрібні грижі Шморля стають великими і з часом призводять до:

  • зниження висоти хребця;
  • втрати еластичності зв'язок між хребцями;
  • погіршення амортизації хребта.

В області патології відбувається розростання фіброзної тканини, що призводить до порушення рухливості міжхребцевих суглобів. Наслідком такого стану є артроз. Хвороба Шморля призводить до істинної міжхребцевої грижі, що викликає больовий синдром і порушення рухової функціональності хребта.

З яких причин виникає грижа Шморля

Як правило, виникнення грижі Шморля обумовлено спадковим фактором. Найчастіше така патологія зустрічається у дітей і підлітків, коли ті інтенсивно ростуть. Якщо кістка в зростанні не встигає за іншими структурами, то в тканинах хребців виникають порожнечі. Іншими частими пацієнтами вертебрологів є літні люди з остеопорозом і порушенням засвоюваності мінералів.

Основними причинами грижі Шморля є:

  1. метаболічні збої організму;
  2. викривлена ​​постава, через яку деякі ділянки хребта недостатньо харчуються;
  3. компресійні переломи хребців в анамнезі.

Крім цього фактором ризику є постійне навантаження на хребет, наприклад, під час спортивних занять.

Які ознаки має грижа Шморля

При грижі Шморля симптоми не відрізняються виразністю, так як не відбувається пошкодження хребетного каналу, і немає здавлювання нервових корінців. Через те, що м'язова тканина приймає на себе навантаження для захисту пошкоджених хребців, людина може швидко втомлюватися, однак ця ознака часто вже не береться до уваги хворими.

При сильному збільшенні грижі виникають болі ниючого характеру. Як правило, вони посилюються після фізичних навантажень і стихають після того, як людина відпочине. Кожен, хто піклується про свою спині, повинен раз на рік робити рентгенографію. Тільки так можна точно визначити присутність грижі, і вчасно почати лікування.

Як класифікується грижа Шморля

Залежно від місця локалізації, грижа може бути:

  • поперекового відділу;
  • грудного відділу;
  • шийного відділу.

Якщо навколо хребців присутні кілька вузлів Шморля, то це множинні грижі.

Грижа Шморля поперекового відділу хребта

Це хронічна спадкова хвороба, яка частіше зустрічається у дітей і підлітків, а також у людей після шістдесяти років. Тривалий час патологія не проявляє себе, але до літнього віку може призводити до радикуліту, сколіозу, остеохондрозу.

Грижа Шморля грудного відділу хребта

Локалізуючись в грудному відділі, грижа Шморля частіше, ніж в інших відділах, призводить до порушення функціональності хребта. Лікувати грижу в грудному відділі необхідно відразу, як тільки вона буде виявлена, оскільки вона може призвести до тих же, наслідків, що і попередній вид, але в більш вираженому характері.

Грижа Шморля шийного відділу

При грижі у відділі шиї також спочатку немає симптомів. Пізніше людині стає здійснювати нахили і повороти головою, виникають головні болі. Грижа шиї є найнебезпечнішою, оскільки в шийному відділі найбільший ризик пошкодження спинномозкового каналу. Терапія повинна починатися якомога швидше. Іноді в якості підтримки для хребта пацієнтові призначають носіння спеціального коміра.

Множинні грижі Шморля

Іноді трапляється так, що хребець вражають грижі відразу з двох сторін, або навіть відбувається ураження і декількох хребців. Клінічна картина в такому випадку більш виражена, ніж при одиночній грижі. Людина відчуває біль при нахилах, при тривалому знаходженні на ногах, при поворотах тулубом. Часто хворий втомлюється навіть після незначних фізичних навантажень. Якщо не лікувати такі грижі, то наслідки можуть бути дуже важкими.

Центральна грижа Шморля

Центральна грижа Шморля є більш поширеною і сприятливою, ніж передня, задня або бічна. Перебіг таких гриж безсимптомний, проте, якщо поразка занадто велике, можуть бути присутніми симптоми, які легко сплутати з симптомами остеохондрозу. Це біль при тривалому знаходженні в вертикальному положенні, втома спини, болі в поперековому відділі, які віддають в нижні кінцівки.

Як діагностується грижа Шморля

Як діагностується грижа Шморля

Так як симптоми при грижі Шморля часто відсутні, людина навіть не здогадується про своє захворювання. Патологія може виявитися на рентгенівському знімку, який робиться з якоїсь іншої причини. Будь-яких інших діагностичних заходів для постановки діагнозу не проводиться, рентгенографії цілком достатньо.

Як лікувати грижу Шморля препаратами і методиками

Коли виникає грижа Шморля, лікування проводиться комплексно. В першу чергу, усувається причина, яка призвела до розвитку даної патології. Якщо причина криється в відмирання хребетних тканин через недостатність харчування (остеохондропатия), то терапія починається з постановки правильної постави. Якщо передумовою для грижі тало травматичне ушкодження хребця, лікарі роблять упор на зміцнення кісткової тканини, а також на відновлення хрящів.

Раніше таку грижу предпочиталось лікувати за допомогою проведення операції, проте поле хірургічного втручання 73% пацієнтів стикалися з важкими ускладненнями у вигляді оніміння кінцівок і атрофії м'язової тканини. На даний момент доктора в більшості випадків вдаються до методів консервативної терапії, яка зводить на мінімум ризик ускладнень і дає хороший результат лікування. Як лікувати грижу Шморля вирішує доктор індивідуально в кожному конкретному випадку.

Як лікувати грижу Шморля вирішує доктор індивідуально в кожному конкретному випадку

Медикаментозне лікування

Коли починається грижа Шморля поперекового відділу хребта, лікування за допомогою медикаментів включає прийом курсу вітаміну D, що містять кальцій, препаратів, а також хондропротекторов - препаратів, що живлять хрящі й кістки, і не дають їм руйнуватися. Медикаментозна терапія обов'язково повинна входити в комплекс інших лікувальних заходів. Якщо лікувати хворого одними таблетками, ніякого результату це не принесе.

Декомпрессионная терапія

Допомогою такої терапії можна позбутися симптомів здавлювання. У неї входять водні заняття в басейні із застосуванням утяжеляются пояса, витягування спини на спеціальному ліжку, а також носіння корсета, який підтримує хребет і рівномірно розподіляє навантаження на всю спину хворого.

Увага!!! Обов'язково проконсультуйтеся з лікарем перш, ніж починати лікування! Самолікування небезпечно для здоров'я !!!

масаж

масаж

Масаж при грижі Шморля в грудному відділі хребта повинен проводитися тільки за допомогою щадного методу. Робити процедуру повинен професійний масажист, який точно знає, з якою силою необхідно впливати на тканини. Масажні процедури знімають напругу м'язових тканин і втому. Завдяки масажу в області вузла Шморля поліпшується кровообіг, що сприяє нормалізації обмінних процесів.

лікувальна гімнастика

Коли виникають грижі Шморля в поперековому відділі хребта або в будь-якому іншому відділі спини, лікування за допомогою ЛФК (лікувальної фізичної культури) допомагає швидше відновити пошкоджений хребець. Всі гімнастичні вправи повинні бути плавними, ніяких різких рухів тіла здійснювати не можна. Для лікування проводяться наступні вправи:

  • Необхідно лягти на живіт і витягнути перед собою руки. Одночасно і повільно необхідно піднімати і опускати одну руку і протилежну їй ногу. Вправа повторюється десять разів.
  • У тому ж вихідному положенні необхідно підняти відразу дві руки і ноги, затримати їх не менше п'яти секунд в повітрі і плавно опустити.
  • Повернутися передом до стіни і стати на коліна з опорою руками на стіну. Відірвати від підлоги одну ногу і витягнути її назад. Після прийняття вихідного положення повторити те ж з другою кінцівкою.
  • Хороший ефект дають підтягування. Спочатку слід просто висіти на перекладині, чергуючи різні захоплення рук. Трохи пізніше можна починати підтягуватися, також змінюючи положення кистей.

Гімнастика сприяє поліпшенню кровообігу і обмінних процесів, що стимулює процеси відновлення в хребцях.

Як лікуватися в домашніх умовах

Коли виникає грижа Шморля, лікування в домашніх умовах можливо за допомогою різних народних засобів в комплексі з лікувальною фізкультурою. Для цього добре підходять різні примочки і компреси:

  • Примочка з кульбаби і каштана. Взяти стебла квітки і в два рази більше товчених каштанів, залити їх горілкою, настояти протягом доби. Почала примочки робляться по десять хвилин, поступово час подовжується до півгодини. Даний метод допомагає зняти запалення в тканинах хребта і сприяє оновленню кістки.
  • Компрес з картки і хрону. Взяти хрін і терту картоплю в однаковій кількості, змішати і прикласти до місця хворобливих відчуттів. Верху покласти поліетиленовий пакет, шар вати, і обмотатися вовняною хусткою. Володіючи зігріваючим ефектом, компрес стимулює кровообіг, прискорюючи одужання.

Слід пам'ятати, що будь-які народні методи повинні застосовуватися тільки після консультації з лікарем.

Чим небезпечна грижа Шморля

Коли на тканини хребців відбувається постійний тиск, це запускає патологічні процеси, які призводять до руйнування їх структури. У людини з грижею Шморля наслідки можуть бути найрізноманітнішими, починаючи від підвищення ризику переломів патологічного характеру, закінчуючи нестабільністю хребта, що приводить до важких патологій: спонділоатрозу, здавлення спинномозкових нервових корінців і звуження хребетного каналу, в якому проходить спинний мозок.

Як запобігти грижу Шморля

Профілактичні заходи полягають в запобіганні факторів, що сприяють появі грижі Шморля. Людині, який має спадкову схильність, необхідно уникати компресійних травм хребта, дітям в період активного росту слід давати мінеральні та вітамінні добавки. У житті кожної людини повинні бути адекватні фізичні навантаження, які зміцнюють м'язові і кісткові тканини спини.

Грижа Шморля і армія

Практично всі молоді люди, зіткнувшись з проблемою, хочуть знати, чи беруть в армію з грижею Шморля. Якщо у хлопця діагностується така патологія хребта, то до служби його закликають, але привласнюють категорію «Б». Це означає, що у виборі військ будуть деякі обмеження. Якщо в ході багаторічної грижі виникли наслідки у вигляді обмеження рухової функції хребта, то служба в армії є протипоказанням.