Полезные материалы

Грижа Шморля (вузли Шморля)

Грижа Шморля являє собою комплекс дегенеративних змін в міжхребцевого диска. Як правило, дане захворювання є вродженим, але іноді розвивається внаслідок травм або порушення постави.

Грижа Шморля відрізняється від звичайних міжхребцевих гриж . Вона не здатна надати шкоду спинномозговому корінця і спинному мозку.

Причини виникнення

У переважній більшості випадків грижа Шморля має вроджений характер. Тобто дане захворювання обумовлено спадковими факторами. У деяких випадках грижа Шморля розвивається при швидкому зростанні дитини. В даному випадку м'які тканини ростуть швидко, а кісткові не встигають за ними, внаслідок чого в хребетних дисках утворюються порожнечі. Надалі в ці порожнечі продавлюється хрящова тканина. У деяких випадках грижа Шморля виникає через низьку міцності кісткових тканин хребців. Щільність і міцність кісток багато в чому залежить від кровопостачання, яке погіршується при різних захворюваннях спини (наприклад, при сутулості, кіфоз та інших порушеннях). при зниженні міцності кісток і відповідних фізичних навантаженнях підвищується ймовірність появи грижі.

Симптоми грижі Шморля

Як правило, грижа Шморля не дає про себе знати ніякими хворобливими відчуттями. У хворого може відзначатися відчуття втоми в спині. Больові відчуття в спині зазвичай виникають лише в тих випадках, коли грижа Шморля досягає дуже великих розмірів. При цьому біль не сильна, зазвичай ниючого характеру, що підсилюється при тривалій ходьбі або довгому стоянні. Швидше за все, такі больові відчуття виникають внаслідок реакції м'язів спини в області ушкодженого хребця.

Діагностика грижі Шморля

Діагноз «грижа Шморля» встановлюється після проходження рентгенологічного дослідження. Для виключення інших патологій (зокрема, міжхребцевої грижі) проводиться диференціальна діагностика з допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) . Після встановлення діагнозу хворому призначають лікування, яке залежить від ступеня патологічного процесу.

види захворювання

Поразка міжхребцевих дисків може бути одиночним і множинним. Залежно від розташування патологічного процесу в хребці виділяють передні, бічні і задні грижі Шморля. При цьому поодинокі бічні і центральні пошкодження міжхребцевих дисків не дають ніякої симптоматики. Для передніх і множинних гриж характерно порушення динамічних і статичних характеристик хребта. В даному випадку виникають патологічні симптоми.

дії пацієнта

На жаль, грижа Шморля часто протікає безсимптомно, і запідозрити її наявність майже неможливо. У той же час відчуття дискомфорту в області спини, ниючі болі, що посилюються при ходьбі повинні стати приводом для звернення до лікаря і проходження всіх відповідних діагностичних процедур.

лікування

У разі, коли грижа Шморля є наслідком якого-небудь іншого захворювання, то лікування грижі в першу чергу зводиться до усунення причинного недуги.

Якщо грижа Шморля розвинулася внаслідок травм і крихкості кісток, то призначаються препарати для зміцнення скелета. Це можуть бути препарати з вітаміном D кальцитонином, які застосовуються в поєднанні з препаратами кальцію. Тут варто мати на увазі, що безліч подібних препаратів дозволяється приймати тільки дорослим, а дітям рекомендуються препарати з риб'ячим жиром.

При грижі Шморля може застосовуватися мануальна терапія, фізіотерапія і лікувальна фізкультура. Хворим показані заходи щодо зміцнення м'язів спини.

ускладнення

Грижі Шморля великих розмірів можуть бути небезпечними, оскільки зростає ризик компресійних переломів особливо при значних фізичних навантаженнях. Також грижа Шморля може ускладнитися грижею міжхребцевих дисків .

Профілактика грижі Шморля

Оскільки грижа Шморля в більшості випадків є генетично-детермінованим захворюванням, то ніяких надійних профілактичних заходів на сьогоднішній день не існує. Що стосується грижі Шморля, викликаної іншими причинами, то в даному випадку профілактикою буде активний спосіб життя, контроль маси тіла і чергування фізичного навантаження з відпочинком.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Грижа міжхребцевого диска лікується - це факт!

Остеопороз: 'мовчазна епідемія'

Вправи при грижі міжхребцевих дисків