Полезные материалы

Харчування при грижі поперекового відділу хребта: принципи та рекомендації

  1. Що відбувається під час хвороби
  2. Для чого потрібна дієта
  3. Принципи харчування під час захворювання
  4. Обов'язкові продукти при поперекових грижах
  5. фосфор
  6. Марганець
  7. Вітамін А
  8. вітамін Д
  9. Вітамін С
  10. піридоксин
  11. рибофлавін
  12. тіамін
  13. кальцій
  14. Список заборонених продуктів
  15. Зразкове меню на 3 дні

Харчування при хребетної грижі відіграє важливу роль в лікуванні і профілактиці захворювання. Прийому медикаментів, проведення фізіотерапії і спортивних вправ в комплексі лікувальної фізкультури, недостатньо без спеціальної дієти.

Прийому медикаментів, проведення фізіотерапії і спортивних вправ в комплексі лікувальної фізкультури, недостатньо без спеціальної дієти

Грамотно збалансований раціон посилить ефективність терапії, дозволить знизити симптоми захворювання і запобігти ускладненням.

Що відбувається під час хвороби

Грижею хребта в медичній практиці називають захворювання, пов'язане з дегенеративними процесами в хрящових дисках, розташованих між хребцями. Фіброзне кільце пошкодженого диска розривається, а його ядро ​​виходить за межі хребця.

При грижі, розташованої в попереково-крижовому відділі постійно болить поперек, спостерігається м'язова слабкість і обмеження рухливості. Згодом симптоми захворювання стають все більш інтенсивними, виникає серйозний ризик ураження спинного мозку.

Для чого потрібна дієта

Дотримання дієти при міжхребцевої грижі поперекового відділу поліпшується мінеральний обмін, що сприяє прискоренню регенерації хрящової тканини.

Правильне харчування при грижі поперекового відділу хребта направлено на зниження ваги хворого. Надлишкова маса тіла негативно позначається на перебігу хребетних гриж. Дієтичне харчування при грижах хребта не має строгих обмежень. Дотримуватися лікувального столу не складе великих труднощів навіть дітям і пацієнтам похилого віку.

Принципи харчування під час захворювання

Дієта при грижі хребта підбирається для кожного пацієнта індивідуально і залежить від маси тіла пацієнта, його переваг, наявності алергії певні продукти харчування, способу життя і трудової діяльності. Проте, існують загальні принципи дієтичного харчування, до яких відносять:

  1. Є невеликими порціями, не переїдати. Контроль ваги дозволить підтримувати масу тіла в нормі, щоб знизити навантаження на хребет.
  2. Приймати їжу рекомендується дрібними порціями, 4 - 6 разів на добу. Вечеря повинна бути за кілька годин до відходу до сну.
  3. Слід відмовитися бистроусвояемих вуглеводів.
  4. Обов'язково потрібно включати в раціон достатню кількість овочів і фруктів, краще в сирому вигляді.
  5. Обов'язковим елементом харчування повинні бути продукти, що мають в своєму складі мінерали і клітковину. Така їжа посприяє швидкому відновленню хрящової тканини.
  6. Важливо відмовитися від солоних, копчених, кислих, гострих страв.

Важливо відмовитися від солоних, копчених, кислих, гострих страв

Правильно складений дієтичний стіл допомагає наситити організм необхідними вітамінами і мінералами, запобігає руйнуванню хребцевих дисків при остеохондрозі.

Обов'язкові продукти при поперекових грижах

При грижі хребта важливо включати в раціон достатню кількість кальцію. Цей мінерал вкрай необхідний для запуску відновних процесів пошкоджених тканин, але, крім нього необхідні інші мінерали. У раціоні людини обов'язково повинні бути присутніми наступні мікроелементи:

фосфор

Фосфор необхідний для нормального перебігу обмінних процесів організму, допомагає кращому всмоктуванню кальцію. Фосфор у великих кількостях знаходиться в салатах, зелені, печінки, капусті, борошняних виробах грубого помелу, висівках, огірках.

Марганець

Елемент необхідний для нормалізації процесів кровотворення. Отримати марганець можна, вживаючи в їжу білі гриби, фундук, буряк, часник, арахіс, волоські горіхи, абрикоси, макаронні вироби та інші продукти.

Вітамін А

Забезпечує міцність кісток, сприяє хорошому засвоєнню і перерозподілу корисних речовин в організмі. Вітамін А міститься в риб'ячому жирі, курячої, яловичої, баранячої печінки. У великих кількостях вітамін знаходиться в калині, часнику, вершковому маслі, брокколі, морській капусті, твердому сирі, курячих яйцях, петрушці, сирі.

вітамін Д

Виступає незамінним компонентом для нормального функціонування центральної нервової системи, забезпечує засвоєння кальцію кістковою тканиною. Вітамін міститься в печінці тріски, палтуса, твердому сирі, коропа, риб'ячому жирі, горбуші, чорній ікрі, сметані, яєчних жовтках. Виступає незамінним компонентом для нормального функціонування центральної нервової системи, забезпечує засвоєння кальцію кістковою тканиною

Вітамін С

Дуже важливий елемент, що забезпечує регенераційні і омолоджуючі процеси в організмі. Цей важливий вітамін можна отримати, вживаючи в їжу солодкий перець, цитрусові, горох, квасоля, зелень, ягоди, капусту. Вітамін С швидко руйнується при термічній обробці. Вживати продукти з його змістом рекомендується в сирому вигляді.

піридоксин

Піридоксин важливий для нормального функціонування ЦНС, сприяє поліпшенню обмінних процесів в організмі, допомагає засвоєнню всіх мікроелементів, що надходять з їжею. Вітамін міститься в таких продуктах, як свинина, яловичина, твердий сир, крабове м'ясо, молоко, серце тварин, морепродукти, молочні вироби.

рибофлавін

При його нестачі шкіра людини ставати тьмяною, втрачає здоровий вигляд. Рибофлавін міститься в пивних дріжджах, рисової каші, свіжих курячих яйцях, печінці, кукурудзі та деяких інших продуктах. При його нестачі шкіра людини ставати тьмяною, втрачає здоровий вигляд

тіамін

Тіамін сприяє обмінним процесам на клітинному рівні. Отримати вітамін можна, вживаючи в їжу висівки, пророслі зерна пшениці, соняшникове насіння, сирі вівсяні пластівці, чорний хліб, гречану кашу, спаржу, шпинат, кріп, лісові горіхи, яловиче серце.

кальцій

Кальцій - це головний елемент для всіх процесів, пов'язаних з витратами енергії і важливий будівельний елемент кісткової тканини. При нестачі кальцію неможливо зберегти здорове зростання і міцність кісток, хрящових тканин. Багато кальцію містять морква, буряк, родзинки, молочні продукти, кукурудзяна крупа, кольорова капуста, горіхи.

Список заборонених продуктів

Дієта при міжхребцевої грижі, хоч і не має строгих обмежень, все ж, має на увазі відмову від деяких продуктів. З раціону слід виключити:

  • солоні, гострі, кислі, копчені страви;
  • напої, що містять кофеїн (міцний чай, кава);
  • алкоголь, солодкі газовані води;
  • їжу, багата швидкими вуглеводами;
  • солодку випічку в великих кількостях;
  • жирні сорти м'яса, риби;
  • молочні та кисломолочні вироби з великим вмістом жиру;
  • їжу швидкого приготування;
  • білий хліб.

Якщо при хребетної грижі не вдається повністю відмовитися від заборонених продуктів, рекомендується обмежити їх кількість. Виняток шкідливих страв дозволить організму швидше відновитися і впоратися з патологією.

Зразкове меню на 3 дні

Для складання меню пацієнтам рекомендується звернутися за допомогою до лікаря. Фахівець допоможе правильно скласти раціон для забезпечення найкращого лікувального ефекту.

Нижче надано лише зразкове меню. Якщо на той чи інший продукт у пацієнта є алергія, його можна замінити аналогічним за складом стравою.

Зразкове меню при міжхребцевих грижах може мати наступну варіацію:

1 день:

  1. Сніданок - кілька відварених яєць або паровий омлет, рисова або гречана каша на молоці з невеликим додаванням цукру або меду, фруктовий салат, трав'яний чай.
  2. На другий сніданок рекомендується з'їсти невелику кількість горіхів, родзинок, знежирений сир.
  3. Обід - шматочок запеченої риби, трохи відвареної картоплі, овочевий салат із зеленню, натуральний сік.
  4. Вечеря - овочеве рагу, відварене яловиче м'ясо, запечені овочі з невеликою кількістю вершкового масла, чай з шипшини.
  5. Перед сном дієтологи рекомендують нежирний йогурт або кефір.

2 день:

  1. Сніданок - сир з фруктами, рибна котлета, чорний хліб, зелений чай.
  2. Другий сніданок - мюслі з фруктовою нарізкою.
  3. Обід - салат з моркви і яловичого серця, запечена риба з гарніром з рису, овочевий суп, сік.
  4. Вечеря - рагу з грибами, парова котлета з нежирного м'яса, запечені овочі з зеленню, неміцний чай.
  5. Пізня вечеря - бутерброд з чорного хліба з твердим сиром, молоко.

3 день:

  1. Сніданок - гречана каша з молоком, салат з огірків і помідорів, відварене м'ясо курки.
  2. Другий сніданок - фруктова нарізка, трохи печива.
  3. Обід - салат з риб'ячої печінки, суп з морепродуктами, сир з знежиреної сметаною, висівковий хліб, узвар із сухофруктів.
  4. Вечеря - каша з кукурудзяної крупи, салат з брокколі з сиром і зеленню, рибна котлета, натуральний сік.
  5. Пізній сніданок - нежирний кефір, яблуко.

Меню може коригуватися в залежності від уподобань і самопочуття хворого. Раціон може бути складений самостійно, головною умовою є достатнє надходження в організм мікроелементів і вітамінів, необхідних для відновлення здоров'я.