Полезные материалы

Харчування при грижі поперекового відділу хребта

  1. Основні принципи дієтотерапії
  2. Які мікроелементи необхідні при грижі попереку
  3. Основні правила прийому їжі при грижі поперекового відділу

Часто причиною міжхребцевої грижі поперекового відділу є порушення обміну речовин, при якому диски не отримують достатньо поживних речовин. З огляду на серйозність захворювання, хворому необхідно не тільки медикаментозне лікування і фізичні вправи, але і дотримання особливої ​​дієти, прискорює процес одужання. Харчування при грижі поперекового відділу хребта має виключати всю шкідливу їжу і бути правильно підібраним.

Основні принципи дієтотерапії

Основні принципи дієтотерапії

Для кожного пацієнта необхідно підібрати індивідуальний раціон виходячи з ваги, особливостей протікання захворювання і загального стану здоров'я. Основними пунктами правильного харчування є:

  1. Вживання необхідної кількості рідини. При цьому в раціоні важливо застосовувати не напої (кава, соки, чай та ін.), А саме чисту воду. Вода, яку вживають під час їжі, виступає в якості помічника травленню, а не як джерело корисної вологи. Залежно від способу життя, рівня фізичної активності та кліматичних умов добове дозування, можуть істотно змінюватися, але не повинні бути менше 2-3 літрів.
  2. Усунення дратівливих і шкідливих продуктів. В такому патологічному стані бажано повністю виключити вживання солі, так як вона негативно впливає на рухливість суглобів. Гостра, солона і солодка їжа повинні мінімізуватися в раціоні хворого.
  3. Велика кількість білків. Структурні компоненти хребта потребують амінокислотах, які можна отримати, вживаючи білкову їжу тваринного походження. Саме тому лікарі рекомендують відмовитися від вегетаріанства, так як рослинна їжа не містить даних мікроелементів.
  4. Максимальне насичення їжі вітамінами. Вітамінні комплекси впливають на багато процесів організму - кровотворення, нервові імпульси, відновлювальні процеси та ін. Тому для відновлення дисків їх необхідно отримувати в достатній кількості. Природно, фахівець може підібрати вітамінний комплекс в таблетованій формі, але вітаміни, що містяться в їжі, засвоюються значно краще.
  5. Зниження калорійності їжі при надмірній вазі. У хребті перерозподіл основного навантаження припадає на поперековий відділ, що і призводить до утворення випинання. Знижуючи масу тіла можна істотно полегшити загальний стан і знизити больові відчуття.

Які мікроелементи необхідні при грижі попереку

Харчування при міжхребцевої грижі поперекового відділу повинно містити повний комплекс вітамінів і мінералів. Левову частку в цьому грає кальцій, але і інші речовини повинні надходити до місця локалізації патологічного утворення для усунення запалення і відновлення всіх необхідних функцій. (Див. також: физиолечение при грижі поперекового відділу хребта ).

Речовина Основна функція Де міститься Кальцій є основним структурним компонентом кісток. При нестачі диски починають поступово руйнуватися, стиратися і давати тріщини. Печінка, насіння, капуста цвітна, горіхи, внутрішні органи тварин, кукурудзяні крупи, люцерна, морква, буряк, яйця, родзинки, апельсини, фініки, огірки та ін. Фосфор Задіяно в багатьох обмінних процесах і допомагає в правильному засвоєнні кальцію. Печінка, легені, риба, сири, шпинат (в необробленої вигляді), салат, мова, пшениця, огірки, борошно грубого помелу, капуста та ін. Марганець впливає на деякі процеси в тканинах (відновлення, зростання) і важливий для нормального кровотворення. Міжхребетні диски у людей від 20 років не мають власної системи кровоносних судин, тому доступ активних речовин здійснюється осмотичним процесом з прилеглих тканин. Жовток, бульби картоплі (бажано зі шкіркою), морські рослини, справжній сир, птиця, салат, горох, бобові, волоські горіхи, кукурудзяна мука, банани, мигдальні горіхи тощо. Вітамін А сприяє правильному розподілу багатьох мікроелементів і підвищує рівень щільності кістяних фрагментів . Морква, свіжі яйця, гарбуз, незбиране молоко, будь-яка печінку, диня тощо. Вітамін Д Сприяє нормалізації роботи центральної нервової системи. Є основною сполучною компонентом для засвоєння деяких вітамінів. Необхідну організму дозу можна отримати від сонячних променів. Яйця, масло, печінка риби та ін. Вітамін С Це основний компонент в харчуванні колагену, який відповідає за «омолодження» тканин, відновлення і скріплення структурних фрагментів кісткової тканини. Організм його не накопичує, тому щодня потрібно отримувати середню дозу. Солодкий перець, цитрусові, зелень, ягоди, капуста та ін. Але вітамін С руйнується при термічній обробці, тому продукти вживаються в сирому вигляді. Тіамін Бере участь у відновних і регулювальних процесах на тканинному і клітинному рівні. Гречка, арахісове масло (без солі), рис, пивні дріжджі, риба, свіжі яйця, кукурудза, яловича печінка, апельсини, горох, сир, пісна свинина і яловичина, гірчиця, краби, молоко, серце, устриці та ін. Рибофлавін Позитивно впливає на багато функцій організму. Про його нестачі можна судити по тріщинах на губах, запалення ротової порожнини і почервонілим очним білків. Піридоксин Необхідний для регуляції обмінних процесів (білок і жири), покращує засвоєння багатьох поживних речовин і займає важливе місце у відновленні ЦНС. Ціанокобаламін бере участь у формуванні червоних кров'яних тілець в кістковому мозку.

У період загострення патологічного стану необхідно збільшити прийом всіх корисних елементів. Для цього можна звернутися до фахівця, який підбере грамотний комплекс в таблетованій формі. Іноді такі полівітамінні склади призначаються при дотриманні певної дієти, як допоміжне джерело мікроелементів.

Основні правила прийому їжі при грижі поперекового відділу

Правильне харчування при міжхребцевої грижі поперекового відділу потребує корегування не тільки вживаних продуктів, але і самому режимі:

  1. Остання порція їжі повинна надходити за 4 години до сну. Якщо голод сильно турбує, то за кілька годин до сну дозволяється з'їсти некалорійної їжу (наприклад, кефір або яблуко). Такі кордону в часі пов'язані з уповільненням до вечора всіх обмінних процесів, їжа буде застоюватися, а обмежена рухливість в цей момент може призвести до накопичення зайвої ваги.
  2. Важливо правильно розподіляти порції. Найчастіше фахівці радять таку пропорцію: сніданок - 25%, обід - 35%, перекушування - 25%, вечеря - 15%. Але краще розділити всю їжу на 5-6 порцій і приймати протягом дня в невеликій кількості. Так організм перебудується в потрібне русло і почне розподіляти поживні речовини, а не налагоджувати їх «до кращих часів».
  3. Чистий і якісна вода - основа відновлення. Щоранку необхідно починати зі склянки чистої води, а за кілька годин до прийому їжі можна випивати і більше. Це покращує стан шкіри і сприяє зниженню апетиту.
  4. У холодильнику не повинно бути шкідливих продуктів, таких як майонез, соуси, кетчупи та ін.
  5. Копчена риба найчастіше обробляється хімічним розчином, а не в цій коптильні. Шкідливі речовини, що надходять в організм, істотно знижують водний баланс, що негативно позначається на хрящової тканини.
  6. Їжа повинна бути в задоволення, тому якщо немає бажання, то не потрібно пересилювати волю. В такому випадку отримані речовини на користь не підуть.

Людині важко внести відразу всі зміни в своє життя, тому все необхідно робити поступово. Через деякий час організм перебудується і буде сприймати новий режим належним чином. Не варто відразу виконувати всі обмеження, адже стресові фактори можуть негативно відбитися на всьому організмі, а в першу чергу постраждають найбільш вразливі і проблемні місця. Для того щоб правильно підготувати організм до режиму, досить щотижня застосовувати одне з правил. (Див. також: біг при грижі поперекового відділу хребта ).

Крім правильного харчування, хворому з поперекової грижею необхідно виконувати фізичні вправи. Кожен рух підбирається індивідуально, після детального вивчення історії хвороби. Чітко виконуючи призначення і поради лікаря, можна повністю позбутися від грижі вже через шість місяців. Якщо консервативне лікування на дало результати, то фахівці будуть рекомендувати хірургічне втручання. Такі радикальні заходи застосовуються рідко, в основному, коли захворювання почали лікувати вже на важкій стадії.