Полезные материалы

Хребет і водіння автомобіля

  1. Хребет під час водіння автомобіля
  2. Найшкідливіша для хребта поза водія
  3. Як правильно сидіти за кермом, щоб уникнути болю в спині
  4. Чи існує ідеальне автомобільне крісло для хребта?
  5. Поради тим, для кого водіння автомобіля - це професія

Кожен день майже 90% поїздок в світі здійснюються за допомогою автомобілів і іншого наземного транспорту. Багато з нас не уявляють своє життя без машини, так як вона є основним засобом пересування. Ми використовуємо автомобіль для поїздок на роботу, в магазин, і для задоволення. Британські дослідники підрахували, що в середньому чоловіки проїжджають 51 кілометри, а жінки - 43 кілометри щодня. Крім того, варто пам'ятати, що для багатьох людей водіння є невід'ємною частиною професії: далекобійники, таксисти, водії громадського транспорту, особисті шофери, водії машин швидкої допомоги, пожежних автомобілів і т.д.

В принципі, коли автомобіль не рухається, то пасажир і водій знаходяться в абсолютно рівних умовах. Різниця з'являється, як тільки автомобіль починає рух.

Різниця з'являється, як тільки автомобіль починає рух

Хребет і водіння автомобіля

На відміну від звичайного пасажира, зазвичай сидить розслабленим в зручному кріслі, хребет водія під час водіння піддається великим навантаженням. Крім того, під час водіння автомобіля активно використовуються ноги для натискання на педалі газу і гальма (права), а також зчеплення (ліва). Зверніть увагу на те, що коли ноги водія натискають на педалі, то вони не можуть бути використані для підтримки і стабілізації хребта. Вже давно доведено дослідниками, що поєднання цих несприятливих факторів в кілька разів збільшує ймовірність виникнення болю в спині і захворювань хребетного стовпа.

Розробники автомобілів роками намагаються поліпшити функціональність автомобілів і комфорт під час водіння. І треба віддати їм належне, у них це виходить: порівняйте автомобілі 10, 20 і 30 років тому. Але все ж, поки немає ніяких достовірних даних про те, наскільки дизайн і зручність сучасних автомобільних сидінь здатні знизити ризик і прогресування захворювань хребта.

Хребет під час водіння автомобіля

Коли Ви водите автомобіль, Ваш хребет отримує серйозні навантаження, особливо його поперековий відділ. Американські вчені проводили лабораторні дослідження і вивчали вібрацію тіла людини, що сидить у водійському кріслі. Було встановлено, що вібрація під час руху авто призводить до високих навантажень нижній частині спини, а це, в свою чергу, може викликати дискомфорт і болі в спині. Давно відомо, що регулярна вібрація з вертикальною компресією викликає мікротріщини в міжхребцевих дисках, збільшує ризик протрузий і гриж міжхребцевих дисків. Шкодить вібрація і суглобам, викликаючи дегенерацію кістково-суглобового апарату. Крім того, ряд досліджень встановили пряму залежність між тривалим водінням і наявністю захворювань хребта.

Недавнє порівняння професійних водіїв в США і Швеції встановило, що в кожній країні близько 50% опитаних підтвердили наявність у них болю в нижній частині спини і різних захворювань хребта.

Аналізуючи можливі причини виявленої закономірності, вчені встановили, що тривалий вплив вібрації і вертикальної компресії є одним з найголовніших чинників ризику прогресування патологій всіх відділів хребта. Було встановлено, що ймовірність розвитку захворювань хребта підвищується в 5 разів, якщо Ви проводите за кермом більше 4 годин на добу.

Найшкідливіша для хребта поза водія

Поза банана - найшкідливіша для хребта поза водія

Фахівці Автомобільного Товариства Об'єднаного Королівства Британії ввели такий термін, як «поза банана». Це положення, в якому водій сидить з витягнутими прямими ногами до педалей і нахилений до керма. Саме в цьому положенні відбувається максимальна вертикальна компресія на міжхребцеві диски, яка збільшується за рахунок тряски і вібрації під час їзди. Крім того, таке положення тіла підвищує ризик травмування хребта під час дорожньо-транспортних пригод.

Як правильно сидіти за кермом, щоб уникнути болю в спині

Правило 1: Чи не сутультесь, коли водите автомобіль

Якщо Ви водите автомобіль і сутулитеся, Ви значно підвищуєте ймовірність нашкодити собі і своєму хребту. Тривале перебування в згорбленою позі надзвичайно небезпечно для Вашої спини.

Правило 2: Сідати в машину необхідно спочатку задньою частиною стегон

Що це означає? Деякі люди спочатку ставлять одну ногу в салон, і потім, тримаючись рукою за кермо, різко сідають у крісло всім тілом: такого робити категорично не можна! Ви провокуєте колосальне навантаження на попереково-крижовий перехід хребта, що може викликати зсув поперекових хребців або кісток таза, і викликати біль в попереково-крижовому відділі хребта. Потрібно спочатку сісти в крісло на сідниці, а потім акуратним поворотом занести обидві ноги в салон, після чого зайняти зручне положення в кріслі. Виходити з салону рекомендується в зворотному порядку.

Правило 3: Вигин під поперек у сидіння

Якщо конструкція вашого сидіння має вигин спинки наперед в області попереку або дозволяє відрегулювати цю частину спинки крісла - це відмінна опора для поперекового відділу хребта. Налаштуйте крісло в такий стан, при якому спина буде мати максимально комфортне положення, зберігаючи фізіологічний вигин поперекового відділу (поперековий лордоз).

При відсутності відповідного вигину у крісла бажано купити валик під поперек в магазині автотоварів і встановити його в крісло за інструкцією. В якості тимчасового альтернативи можна використовувати маленьке покривало або рушник, щоб повторити фізіологічний поперековий лордоз і зменшити навантаження на попереково-крижовий відділ хребта. Це дасть можливість створити максимально фізіологічне положення для Вашого тіла. Якщо Ви не відчуваєте, що Ваш хребет напружений, значить Ви все правильно зробили.

Правило 4: Правильна регулювання крісла

Правильна відстань між кермом і тілом є важливою частиною гарної постави. Ваші ноги не повинні брати участь в підтримці тіла в вертикальному положенні, вони повинні просто лежати. Щоб правильно відрегулювати дистанцію, розташуйте хребет зручно на спинці крісла, а потім рухайте сидіння вперед до тих пір, поки ваші коліна не приймуть зігнуте положення, приблизно під кутом 120 градусів. Тепер щільно притисніть плечі до спинки крісла так, щоб Ви тримали кермо руками, зігнутими під кутом теж приблизно 120 градусів в ліктьових суглобах.

Конструкція крісла повинна створювати якомога більше фізіологічне положення для Ваших ніг. Переконайтеся, що огляд з вікон достатній, що Ви бачите всі прилади на панелі управління. Якщо ж Ваш зростання високий, спробуйте відрегулювати положення керма для максимального комфорту.

Якщо в автомобілі регулюється нижня частина крісла, встановіть його під таким кутом, щоб Ваші стегна повністю лежали на ній під час натискання педалей. Між підколінними ямками і сидінням має залишитися відстань в 5-6 см.

Правило 5: Налаштуйте підголовники

Багато хто вважає, що підголівники незручні. Однак, Ви просто повинні встановити їх в правильне положення і тоді Ви відчуєте, як Ваш шийний відділ хребта розслабляється. Спочатку буде трохи незвично, але постарайтеся не звертати на це увагу. Згодом Ви звикнете до такого стану, і Вам це навіть сподобається.

Верхній край підголівника повинен бути не нижче рівня очей, але не вище Вашої верхівки. Він повинен бути нахилений під кутом приблизно на 2 см від Вашої голови. Це відіграє дуже важливу роль у Вашій безпеки. Якщо підголовники налаштовані занадто високо, це збільшує навантаження на шийний відділ хребта, а також в разі аварії не зможе захистити від травми.

Правило 6: не гарячіться!

Намагайтеся бути терплячими і зберігати спокій за кермом. Для того, щоб виробилася звичка, ймовірно буде потрібно час, але воно того варте!

Чи існує ідеальне автомобільне крісло для хребта?

На основі детального аналізу доповідей автомобільних технологів, наукових журналів і текстів, а також медичних досліджень, британськими вченими був розроблений список вимог для ідеального водійського сидіння. В ідеалі, щоб мінімізувати ризик прогресування патологій хребта, автокрісло має мати:

Сучасні автомобілі преміум-класу, в основному, мають відповідні сидіння.

Поради тим, для кого водіння автомобіля - це професія

Важливо пам'ятати про те, що водії часто страждають від так званих, професійних захворювань. До цих захворювань належать захворювання хребта, проблеми з суглобами, варикозне розширення вен та інші неприємні наслідки. Крім того, сюди можна зарахувати ожиріння, зниження гостроти зору і гіпертонію.

Як можна запобігти, або хоча б віддалити розвиток захворювань хребта? Виявляється, британськими реабілітологами для водіїв був розроблений спеціальний комплекс вправ, виконуючи які, можна значно знизити ризик болю в спині і шиї, остеохондрозу та інших проблем з хребтом.

Вправи за кермом

Ці вправи гарні тим, що їх можна робити прямо за кермом, наприклад, коли Ви стоїте на світлофорі і не знаєте чим себе зайняти. Не рекомендується виконувати такі вправу під час руху, особливо на небезпечних ділянках дороги!

Вправи під час зупинки

Якщо ж Ваша зупинка обіцяє бути тривалою, у Вас буде достатньо часу і можливості, щоб виконати цей нескладний і корисний комплекс вправ.

Для початку розімніть і помасажуйте пальці рук і кисті, можете робити руху, як ніби ви миєте руки. Далі можете трохи помасажувати шию і плечі. Не забудьте також про очі: вони теж повинні відпочити - подивіться вдалину близько хвилини, потім на дзеркало, повторіть кілька разів. Примружтеся міцно і посидьте кілька хвилин із закритими очима. Тепер можете виконати нескладну гімнастику:

Корисно також буде вийти з машини, зробити кілька присідань, пройтися на носках і на п'ятах навколо автомобіля. Можна також зробити нахили тулуба вперед - назад, вправо - вліво.

І на закінчення, ще раз повторюємо, що коли Ви водите автомобіль, Ваш хребет зазнає дуже серйозні навантаження, особливо його попереково-крижовий відділ. Вірне положення тіла при водінні є основним методом профілактики захворювань хребетного стовпа, таких як остеохондроз, радикуліт і багатьох інших.

Важливо!
Неправильне положення за кермом є однією з основних причин виникнення дискомфорту або болю в різних відділах хребта, а також - розвитку серйозних патологій хребта і суглобів у тих, хто регулярно водить автомобіль.

Чи існує ідеальне автомобільне крісло для хребта?
Як можна запобігти, або хоча б віддалити розвиток захворювань хребта?