Полезные материалы

Комплекс вправ для спини при грижах хребта

  1. Гімнастика при захворюваннях хребта Головне оздоровче засіб при захворюваннях хребта - це рух. Хребет...
  2. Гімнастика за правилами
  3. Що дають заняття
  4. Популярна гімнастика
  5. феномен Дикуля
  6. самостійні заняття
  7. шийний відділ
  8. грудний відділ
  9. поперековий відділ
  10. значення гімнастики
  11. Основні правила
  12. У чому запорука успіху?
  13. Види лікувальних тренувань
  14. Розтяжка хребців
  15. Що допоможе в гострому періоді?
  16. Повна комплексна програма
  17. Лікувальна гімнастика при спондилоартрозі: лікування вправами ЛФК
  18. принципи гімнастики
  19. універсальні вправи
  20. Розслаблення і витягування хребта
  21. Розтягування хребта і зміцнення м'язів
  22. Як підвіщіті ефективність Тренування?

Гімнастика при захворюваннях хребта

Головне оздоровче засіб при захворюваннях хребта - це рух. Хребет не може обходитися без руху, як людина - без повітря. У міжхребетні диски живильна рідина надходить тільки тоді, коли вони рухаються відносно один одного. Гімнастика для хребта - ефективний засіб проти старіння хребетного стовпа.

види гімнастики

Багато років намагаєтеся вилікувати суглоби?

Глава Інституту лікування суглобів: «Ви будете вражені, наскільки просто можна вилікувати суглоби приймаючи щодня засіб за 147 рублів ...

Читати далі "

Гімнастикою називають спеціальний набір методик і вправ, покликаних поліпшити або відновити втрачене здоров'я людини. Існує кілька видів гімнастики:

  • дихальна по Стрельникової, Бутейко, Фролову;
  • спортивна;
  • художня;
  • циркова;
  • акробатична;
  • дворова - паркур, фріран, джімбар і т.д .;
  • оздоровча.

Людина з хворим хребтом, звичайно ж, більше цікавиться оздоровчою гімнастикою. Гімнастичні вправи можна виконувати з використанням різних снарядів і предметів - гантелей, м'ячі, поперечини або турніка, шведської стінки, палки, скакалки, кілець, обруча.

Гімнастика за правилами

Наш співвітчизник, відомий лікар Н.М. Амосов, сказав, що неправильна поведінка людини є більш частою причиною хвороби, ніж зовнішній вплив і слабкість людської природи. До його слів варто прислухатися.

Тому, перш ніж займатися лікувальною гімнастикою, потрібно проконсультуватися у лікаря. Особливо це стосується осіб старшого віку, людей із загальним низьким рівнем фізичної підготовки, ослаблених, які страждають іншими захворюваннями.

Не слід самостійно приступати до тренувань, якщо підвищений артеріальний тиск, болить і паморочиться голова, прискорений або неритмічний пульс. Краще на якийсь час відкласти заняття, якщо ви просто відчуваєте дискомфорт.

При виконанні вправ варто дотримуватися здорового глузду і правильно оцінювати стан свого здоров'я. Заняття потрібно починати зі звичайною ранкової гімнастики, що складається з декількох простих вправ. Кількість занять і навантаження на хребет збільшуються поступово. Якщо ви вирішили користуватися гімнастичними пристосуваннями, переконайтеся, отримавши консультацію у лікаря, що вони не стануть причиною травми, не зашкодять здоров'ю.

Що дають заняття

Регулярні вправи позитивно позначаються на всіх структурах хребта - м'язах, хребцях, зв'язках, хрящах, міжхребцевих дисках. Систематичні заняття забезпечують їх нормальну діяльність. Оздоровча гімнастика спрямована на наступне:

  • формування правильної постави при викривленнях в хребті - сколіозі, лордозе, кіфоз, плоскій спині;
  • зміцнення м'язів спини, що підтримують хребет;
  • посилення обмінних процесів;
  • відновлення хрящової тканини;
  • зменшення болю спини;
  • профілактику остеопорозу;
  • звільнення дисків від навантаження і поліпшення їх харчування;
  • профілактику захворювань хребта;
  • скорочення термінів реабілітації і часу одужання хворого.

Щоденні заняття іноді дозволяють уникнути операції на хребті. Розвивають почуття міри, формують вміння розрізняти навантаження, вибирати безпечний ритм, темп рухів. Виробляють потреба займатися постійно. При позитивній динаміці захворювання у хворого з'являється віра в одужання.

Популярна гімнастика

Лікувальна фізкультура давно є важливою і невід'ємною частиною лікування хребта і суглобів. Гімнастики, фізичних вправ, щоденної ходьбі повинні приділяти увагу всі, хто хоче зберегти працездатність, але не хоче стати інвалідом.

Сьогодні пропонується безліч оздоровчих методик в області ортопедії, систематизувати які просто неможливо. Провідна роль відводиться традиційної, фізіологічно обгрунтованої лікувальної фізкультури. У ній висвітлено медичні аспекти профілактики та лікування захворювань спини і хребта.

Серед інших методик інтерес представляє гімнастика для хребта деменьшін. Її засновником є ​​співробітник оздоровчого центру Нурбекова, психолог, тренер Деменьшін А.В. Як кажуть фахівці центру, в основу гімнастики покладені елементи східної медицини, сучасні знання та технології.

Суглобова гімнастика за методикою Деменьшін:

Описувати повний комплекс вправ немає сенсу. Це не окремі гімнастичні елементи, а єдина оздоровча система. Інтернет пропонує досить багато відеозаписів гімнастики Деменьшіна. Під час занять багато уваги приділяється внутрішньому стану людини, позитивному настрою, віри в омолодження і оздоровлення організму. Обов'язково масажуються біологічно активні точки, розробляється кожен суглоб і всі відділи хребта.

феномен Дикуля

При виконанні циркового трюку юний радянський важкоатлет, гімнаст Валентин Дикуль зірвався з 13-метрової висоти. Зламав хребет, отримав множинні переломи, струс мозку. Лікарі не давали надії на одужання.

Завдяки наполегливим багатогодинним тренувань, він відновився, став на ноги. Одужати допомогла ідея зворотного зв'язку про те, що впливати потрібно не на хребет, а на ноги, які не рухалися. У палаті була встановлена ​​система блоків для тренувань. Через 8 місяців спортсмен виписався з лікарні. У 1988 році був задіяний перший центр Дикуля для реабілітації хворих з травмами хребта.

До чого ця інформація? До того, що не можна опускати руки при самих безнадійних ситуаціях. Поради Дикуля:

  • виконувати вправи не від випадку до випадку, а систематично;
  • всі вправи робити в постійній послідовності;
  • враховувати здоров'я і супутні захворювання;
  • перевіряти стан хребта 1 - 2 рази за рік;
  • не чекати, поки з'являться болі, а займатися профілактикою захворювань;
  • результат залежить не стільки від складності спортивних пристроїв, скільки про наполегливість, завзяття і бажання хворого.

Головною причиною захворювань хребта він вважає слабкі м'язи спини - опори хребетного стовпа. Щоб вони не атрофувалися, рекомендує укріплювати м'язовий корсет. Витягування хребта у воді або сухим методом, на думку Дикуля, - важливий оздоровчий фактор при грижах і корінцевих утиски.

самостійні заняття

Роблячи гімнастику для хребта, потрібно дотримуватися обережності, головне - не нашкодити. Якщо ви вирішили займатися самостійно, можна скористатися безпечними гімнастичними вправами, запропонованими медиками. Для їх виконання не потрібні спеціальні пристосування.

шийний відділ

Щодня після сну, якщо паморочиться голова, то сидячи, потрібно робити плавні нахили головою спочатку в сторони, потім вниз. Голову потрібно тягнути так, немов ви хочете дістати вухом до плеча, а підборіддям - грудей. Кількість нахилів в одну сторону не менше 20 - 25. Вправа повторюється протягом дня 5 - 6 разів. При хондрозе не можна закидати голову назад і виконувати кругові рухи.

Якщо немає протипоказань, можна робити просту розтяжку м'язів шиї. Ноги ставляться ширше плечей, тулуб нахиляється вниз. М'язи шиї і спини розслабляються. Під вагою голови від навантаження звільняються диски і судини. Тривалість вправи - одна хвилина.

грудний відділ

Руки опускаються вниз і відводяться назад настільки, наскільки можливо. Рухи повторюються 10 разів і більше. Під час вправи масажується грудної і нижній шийний відділ хребта.

Для зміцнення м'язів спини грудного відділу надходять у такий спосіб. Руки згинають в ліктях під прямим кутом. Відводять назад так, щоб відчувалася напруга м'язів плечового суглоба. Плечі піднімають вгору-вниз 25 - 30 разів. Нетренованому людині виконати вправ непросто, потрібні зусилля. М'язи на наступний день можуть боліти.

поперековий відділ

При болях попереку або всього хребта можна просто лягти на рівну жорстку поверхню або на підлогу. Розслабитися і полежати спокійно 15 - 20 хвилин. Хребет злегка розтягується і болю слабшають. Потім можна виконати щадні вправи по Дикуль.

  1. Руки розведені в сторони долонями вниз. Максимально повертати стегна по черзі в праву і ліву сторони, відриваючи ногу від підлоги.
  2. Руки схрещені і охоплюють плечі. Ноги на ширині плечей. Корпус повністю повертається спочатку в одну потім в іншу сторону по 8 разів.
  3. Руки в сторони, шкарпетки разом і натягнуті на себе. Не відриваючи від підлоги верхню частину тулуба, ноги легкими рухами переводяться в одну сторону, затримуються на пару секунд і переміщаються в протилежному напрямку.
  4. Вправа аналогічно попередньому, тільки пересувається верхня частина тулуба.
  5. Встати рівно, потім злегка нахилитися, що не прогинаючи спину. Дивитися перед собою, в нахилі затриматися на 2 - 3 секунди, випрямитися. Таких нахилів робиться 8, підходів - 3.
  6. Лягти на живіт, витягнувши руки вздовж тіла. Підняти тулуб разом з відведеними назад руками. Щоб ноги не піднімалися, їх можна підсунути під крісло або диван.
  7. Лягти на лівий бік, ліва рука перед собою, права закинута за голову. Потрібно максимально підняти праву ногу назустріч піднятій правій руці. Голова піднімається.
  8. Аналогічні рухи виконуються на правому боці в кількості 8 в 2 - 3 підходи з відпочинком в 2 - 3 хвилини.
  9. Лягти на спину, повільно підтягувати зігнуті в колінах ноги до сідниць, так само плавно випрямити.
  10. Лежачи на спині зігнути ноги в колінах, руки зігнути в ліктях, завести за голову. Не відриваючи ніг від підлоги, потрібно підняти голову і плечі, подаючись вперед. Затриматися на 2-3 секунди. Зайняти вихідну позицію.

При виконанні вправ потрібно стежити за диханням. При розслабленні в початковому положенні робиться вдих, при напрузі тіла - видих. Ті ж заняття можна виконувати з обтяженням, розтягуючи хребет гумовими бинтами. На ноги кидаються петлі, а бинти закріплюються на опорі так, щоб при натяжки не виникало болю.

Комплекс вправ для хребта:

В організмі все взаємопов'язано. Помічено, що якщо болить шия, через деякий час обов'язково заболить спина. Руйнівна дія додаткового навантаження по ланцюжку передається від шиї до поперекових хребців і дисків. У оздоровчої та профілактичної гімнастики потребує весь хребет, а не тільки хворий відділ.

Вправи при грижі поперекового відділу хребта - найважливіший елемент терапії цієї недуги. Фізичні вправи дають такий результат тому, що при їх виконанні поліпшується кровообіг, харчування хребців, зміцнюються м'язи і зв'язки хребетного стовпа.

Фізичні вправи дають такий результат тому, що при їх виконанні поліпшується кровообіг, харчування хребців, зміцнюються м'язи і зв'язки хребетного стовпа

Процес появи грижі розвивається таким чином. Хребці з'єднані між собою особливими гнучкими хрящовими дисками. Вони складаються з пульпи, оточеній щільним фіброзним кільцем, за рахунок чого еластичні. При підвищенні навантажень або з віком поверхню дисків зсихається, він поступово зношується, ущільнюється, і хрящ виходить за межі хребців. Процес цей носить назву протрузии. При цьому характерні болі та неврологічні симптоми.

Якщо навантаження не знижуються і лікування відсутнє, фіброзне кільце диска розривається, його вміст випинається назовні - це і є що утворилася грижа. Це приблизна картина, але принцип появи гриж саме такий. При грижі майже завжди затискається корінець нерва хребця, за рахунок чого і з'являються різкі болі.

Поява гриж залежить від недостатнього надходження рідини в організм, неправильної постави, гіподинамії, порушення в харчуванні Поява гриж залежить від недостатнього надходження рідини в організм, неправильної постави, гіподинамії, порушення в харчуванні. Процеси дегенерації розвиваються непомітно і поступово протягом багатьох років, до появи болю в спині. Тільки тоді людина дізнається про свою грижі. Ці больові відчуття в попереку посилюються при різкості рухів, переходять на ноги і таз.

Щоб вилікувати грижу, одних медикаментів зовсім недостатньо. Ліки можуть побороти на деякий час біль, а зміни в хребті залишаться.

Нерідко при неефективності консервативного лікування призначається операція, особливо при спрямованості грижі в сторону каналу, якщо виникає можливість травми спинного мозку.

значення гімнастики

Лікувальна гімнастика при грижі хребта поперекового відділу є абсолютно необхідною і після операції, і при консервативному лікуванні Лікувальна гімнастика при грижі хребта поперекового відділу є абсолютно необхідною і після операції, і при консервативному лікуванні. Тільки вона здатна плавно змінити стан елементів хребта. На допомогу їй використовується і масаж.

За рахунок розтягування хребта грижа мінімізується. Завдяки створенню м'язового корсету диски звільняються від тиску і збільшується їх висота, самі м'язи зміцнюються, стають витривалими. Нарешті, лікувальна гімнастика знизить вагу, майже завжди супутній грижам.

Найкраще індивідуальний комплекс для вас підбере фахівець, він же повинен перевірити вашу техніку виконання. Самі ви можете не розрахувати навантаження і викликати погіршення стану.

Основні правила

Неправильна думка, що лікувальна фізкультура при грижах протипоказана. Рухливість хребта і його зміцнення відновити без ЛФК нереально.

Всі вправи проводяться лежачи або на четвереньках, ніколи не можна сидячи або стоячи.

Це можна пояснити: вертикальне навантаження на хребці завжди найбільша Це можна пояснити: вертикальне навантаження на хребці завжди найбільша. Для занять потрібен гімнастичний килимок, який забезпечить помірну твердість поверхні. Протягів бути не повинно, одяг повинен бути легким, натуральної.

Обов'язковими є розтяжка хребта, зміцнення його м'язів і загальнозміцнюючі прийоми. У гострий період заняття виключаються. Спочатку болю знімають медикаментозно. Виконання вправ повинно бути тільки повільним і плавним, без ривків. Обтяженням служить вага самої людини, хоча можуть використовуватися спеціальні тренажери.

У чому запорука успіху?

Поступовість - головна запорука успіху: повторів повинно бути не більше 5, навантаження для початку мінімальні, виконувати весь комплекс відразу не можна. Ходити на тренування треба не менше 2 разів на тиждень, для початку тривалість занять повинна бути не більше 5 хвилин. Фізкультура повинна бути стабільною і регулярної.

Якщо при поліпшенні самопочуття ви кинете заняття, біль незабаром повернеться, тому що м'язи знову стануть слабкими. Необхідно прийняти той факт, що гімнастику тепер треба виконувати завжди. Перед заняттями дуже показано проведення масажу попереку для розігріву м'язів.

Перед заняттями дуже показано проведення масажу попереку для розігріву м'язів

Не можна робити при грижі хребта наступне:

  • нахили з гантелями або іншими обважнювачами;
  • використання фітболу;
  • будь-які види скручувань хребта;
  • стрибки, поштовхи, біг;
  • не можна різко підхоплюватися з горизонтального положення;
  • вправи не можна виконувати при нездужанні, гіпертермії, внутрішніх патологіях.

Також необхідно звикнути до думки, що виконання гімнастики проводиться тривалий час, розтяжка хребта повинна відбуватися дуже поступово. Зрештою, ви самі довели свій хребет до цього стану, а значить, наберіться тепер терпіння. Найголовніше - не впадайте у відчай.

Види лікувальних тренувань

Для хребта при грижі існують 3 режиму занять:

  • для гострого періоду - щадний;
  • відновний період - режим лікувально-тренує, який готує м'язи до активності;
  • тренує режим - спрямований на створення корсета з м'язів, і цим збільшується гнучкість хребта.

для гострого періоду - щадний;   відновний період - режим лікувально-тренує, який готує м'язи до активності;   тренує режим - спрямований на створення корсета з м'язів, і цим збільшується гнучкість хребта

Методик занять з грижею попереку налічується кілька:

  • йога - ефективність її доведена неодноразово;
  • методика доктора Бубновського - з використанням спеціальних тренажерів;
  • система Дикуля - його комплекс вправ націлений на підтримку тонусу м'язів.

йога - ефективність її доведена неодноразово;   методика доктора Бубновського - з використанням спеціальних тренажерів;   система Дикуля - його комплекс вправ націлений на підтримку тонусу м'язів

Розтяжка хребців

Для розтягування хребта використовуються наступні вправи:

  1. На дошку, кінець якої піднято на 130 см, прикріпитися лямками під пахви і повисіти протягом 5-20 хвилин.
  2. Взяти табуретку висотою в півметра, на неї помістити подушку і перегнутися на ній животом. У такому положенні повисіти кілька хвилин. Перегин якраз потрапляє на область грижі, через що йде розтяжка хребців.
  3. Положення лежачи на боці з валиком під боком: при цьому верхня половина тулуба відводиться назад, а нижня - вперед.
  4. Погуляти по кімнаті на рівних руках і ногах - вправа «Ведмідь». Ці вправи для спини при грижах хребта виконуються кілька разів в день. Розтягувати хребет можна вісом на турніку, підйомом тазу в горизонтальному положенні, лежачи і по черзі підтягуючи ноги до грудей.

Розтягувати хребет можна вісом на турніку, підйомом тазу в горизонтальному положенні, лежачи і по черзі підтягуючи ноги до грудей

Що допоможе в гострому періоді?

Вправи при грижі хребта допустимі і в гострому періоді, але особливі. Дотримується постільний режим, ліжко бажано широка, ортопедичний матрац обов'язковий. Найоптимальніша поза - на спині з зігнутими ногами або лежачи на боці. Дозволені вправи з прийняттям розслаблюючих поз:

  • лежачи на животі з валиком;
  • лежачи на спині, ставити ноги на спеціальну лавочку так, щоб утворився прямий кут в коліні, в цих позах можна перебувати по 10 хвилин 3-4 рази на день.

лежачи на животі з валиком;   лежачи на спині, ставити ноги на спеціальну лавочку так, щоб утворився прямий кут в коліні, в цих позах можна перебувати по 10 хвилин 3-4 рази на день

При стиханні болю додаються вправи на напругу кистей і стоп - двічі в день по 5 хвилин. Це ковзання стопами і стиснення кисті в кулак. Лежачи на спині, на досить пружному матраці робити спроби повільного згинання ноги по черзі. Ще пізніше приєднуються обертання головою по колу з позою на четвереньках.

Відновлювальний період хвороби. Паралельно з лікуванням через 2-3 тижні при зменшенні болю вправи ускладнюються: тепер гімнастика при грижі попереково-крижового відділу хребта має на меті підвищити тонус м'язів. ІП (вихідне положення) - на спині або животі. Вправи ізометричні на напругу. Час пози напруги - 7 секунд. Отже, з чого почати:

  1. Вправа «Полукобра» - піднімання голови, лежачи на животі. Потім також 1 або 2 руки по тренованості.
  2. Округлення спини, стоячи на четвереньках.
  3. «Човник» - підведення тулуба і ніг при витягнутих вперед руках з положення лежачи.
  4. Лежачи на боці, відведення ноги в сторону.

Лежачи на боці, відведення ноги в сторону

Повна комплексна програма

Починаючи заняття, під поперековий відділ покладіть м'який валик діаметром 3-4 см. При виконанні вправ орієнтуйтеся на свої больові відчуття обов'язково, при їх появі припиніть виконувати даний комплекс.

Не слід рватися до рекордів і викладатися до останнього, це не дозволяється.

Які вправи можна робити при грижі:

  1. Спочатку потрібно подихати животом. ВП - лежачи на спині, ноги зігнуті, руки складені на животі. Потрібно при глибоких 10 вдихах і видихах, контролювати рухи живота руками. Це дуже корисно для серця і діафрагми.
  2. Відведення рук і ніг. Те ж ІП, необхідно зігнуту ногу випрямити і відводити в бік, одночасно відводити в бік, протилежний руку. 10 повторів буде досить. Дана вправа допомагає розтяжці м'язів і координації рухів.
  3. Закидання ноги на ногу - лежачи на підлозі, закидати ноги поперемінно один на одного, згинаючи їх у коліні. Руки зчепити за головою. 10 повторів. При цьому зміцнюються абдомінальні м'язи. 1 з більш складних варіантів цієї вправи - при закинутий нозі намагатися дістати рукою протилежну п'яту.
  4. Обертання ступнями. ВП - лежачи на спині, ноги витягнуті, на ширині плечей. Вирощують одночасно ступнями і кистями зігнутих рук, по 5 кіл з кожного боку.
  5. Розтяжка литок. ІП не змінюється. По черзі зволікайте на себе носок витягнутої ноги протягом 10 секунд, щоб розтягнути литковий м'яз. Повторів 5.
  6. Обхват колін руками - лежачи на спині, по черзі підтягувати ноги до грудей, обхопивши коліна. 5-7 повторів.
  7. Ковзання руками по стегнах. ВП - лежачи на підлозі. Необхідно повільно ковзати рукою по стегну, згинаючи поступово тулуб в цю ж сторону. У той же час інша рука ковзає з іншого боку вгору. Вправа виконується 5-8 разів.
  8. Лежачи повороти колін, руки закинуті. Необхідно зігнуті ноги опускати в сторони по черзі до стану комфорту - по 10 разів. П'яти не відриваються від підлоги.
  9. «Будинок» - стоячи на четвереньках, спина рівна, шкарпетки на підлозі. Повільно піднімати таз вгору до тих пір, поки між ногами і торсом чи не з'явиться кут, спина весь час пряма - стояти так 5-10 секунд, повернутися в ІП. Ноги можна до кінця не випрямляти, тримати напівзігнутими. Повторити 5 разів.
  10. Відведення ноги убік - з лежачого положення потрібно виробляти піднімання ніг по 10 разів з кожної сторони.
  11. Вправа «Кішка»: стоячи на четвереньках, необхідно повільно прогинати хребет, на зразок прокинулася кішки - 10 разів.

Вправа «Кішка»: стоячи на четвереньках, необхідно повільно прогинати хребет, на зразок прокинулася кішки - 10 разів

Існують також ще 3 класичних вправи ЛФК при грижі поперекового відділу хребта:

  1. ВП - лежачи на спині із зігнутими ногами. Необхідно затримати дихання і на вдиху напружувати живіт, потім з видихом розслабитися. Число повторів - 15.
  2. ІП - те саме. Потрібно підняти одночасно тулуб і ноги на 10 секунд - «Човник». Повторити 15 разів з 10-секундною перервою.
  3. ІП - те саме. Ногу трохи зігнути, рукою намагатися її відштовхнути, а коліном виштовхувати в цей час кисть - такий напружений рух триває 10 секунд, потім слід розслаблення. Таких повторів 10 з 15-секундною перервою.

Вибирати собі будь-які з наведених вище вправ без узгодження з лікарем не рекомендується. Подібні дії можуть лише ще більше погіршити ситуацію.

Лікувальна гімнастика при спондилоартрозі: лікування вправами ЛФК

Якісно боротися із захворюваннями опорно-рухового апарату, а спондилоартроз особливо, просто неможливо без курсового або постійного виконання спеціально розроблених фізичних вправ. Гімнастика при цій патології за своєю ефективністю нітрохи не поступається медикаментозному лікуванню, а іноді навіть може бути в кілька разів ефективніше дорогих ліків.

Користь від лікувальної гімнастики просто неможливо переоцінити. Вона допомагає усунути першопричини хвороби, розвантажуючи хребет, покращуючи кровопостачання і обмін речовин.

Гімнастика позитивно впливає на больовий синдром і істотно знижує ступінь його інтенсивності. Крім цього, заняття повертають хребту втрачену гнучкість, збільшують діапазон рухів.

За умови систематичних занять можна розраховувати на зупинку прогресування хвороби і стійке поліпшення загального стану здоров'я, причому навіть в запущених випадках спондилоартроз.

принципи гімнастики

Лікувальна гімнастика корисна, тільки якщо вправи виконуються правильно. В першу чергу заборонено починати займатися без попереднього узгодження з доктором і його інструктажу. Іноді надмірна фізична активність буде просто шкідлива через підвищену вірогідність розвитку ускладнень:

  1. сильний біль;
  2. деформації суглобів;
  3. зрощення.

Однак таким хворим доступні вправи по делікатної методикою Однак таким хворим доступні вправи по делікатної методикою. Вони допомагають розвантажити спину і зняти м'язові спазми.

В ідеалі кожна вправа важливо виконувати в умовах поліклініки або санаторію. Медики допоможуть підібрати оптимальний комплекс тренувань, пояснять і покажуть складні моменти, застережуть від типових помилок, проконтролюють правильність виконання.

Якщо пацієнт займається самостійно, то йому слід дотримуватися правил:

  • не робити вправи, якщо відчувається біль;
  • починати тренуватися поступово, з часом збільшуючи навантаження;
  • заняття припиняють одразу після початку дискомфорту;
  • не робити перерви і займатися кожен день;
  • тривалість занять не повинна бути більше 45 і менше 10 хвилин.

Оптимально займатися гімнастикою в ранковий час, відразу після пробудження. Таким чином, вдасться зняти ранкову скутість і підготувати спину до роботи. Якщо є можливість займатися 2 рази на добу, то правильно буде розподіляти навантаження.

Активні вправи, розраховані на розігрів і збільшення рухливості, проробляють в ранковий час, а більш спокійні, розслабляють - ввечері.

універсальні вправи

Залежно від розташування болю буде підбиратися вид і характер гімнастики при спондилоартрозі. Також слід звертати увагу на ступінь обмеження рухливості, тяжкість патології, її стадію.

Потрібно знати, що існують універсальні вправи, однаково корисні при будь-якій формі хвороби.

Розслаблення і витягування хребта

Для розслаблення (розминки і заминки) добре підходять вправи на черевний прес і спину Для розслаблення (розминки і заминки) добре підходять вправи на черевний прес і спину. Причому їх можна виконувати навіть при сильному болі. Початкове положення: лежачи на спині, а руки розташовані уздовж тулуба.

На рахунок 1-2 глибоко і плавно вдихають, на рахунок 3-4-5-6 повільно видихають. Концентрують увагу тільки на роботі грудної клітини і диханні. Виконують вправу не менше 15 хвилин.

Лікувальна навантаження для витягнення відмінно знімає больовий синдром, попереджає анкілоз (зрощення). Однак під час загострення хвороби таку вправу виконують вкрай обережно.

За межами лікувального закладу і спеціально обладнаного кабінету витягування можна провести за допомогою горизонтальної поперечини, виконуючи елементарний вис. Для цього під вагою свого тіла добре випрямляють і витягають хребет. Недоліком такого вправи назвемо напруга в руках.

Ускладнити витягування можна при підтягуванні колін до живота.

Розтягування хребта і зміцнення м'язів

Подібні вправи допомагають:

  • повернути колишню рухливість і гнучкість хребта;
  • розтягнути і розслабити м'язи спини;
  • притупити біль.

Початкове положення: лежачи на спині, а руки вздовж тулуба. Ноги згинають у колінах і повільно притягують до живота, намагаючись дістати до підборіддя. Виконують вправу 5-10 секунд.

Початкове положення: стоячи на четвереньках, долоні розставляють ширше плечей Початкове положення: стоячи на четвереньках, долоні розставляють ширше плечей. Повільно слід прогнутися, дістаючи грудьми і підборіддям до підлоги. У такій позі затримуються 8 секунд, а потім плавно повертаються в початкове положення. Повторити 6 разів.

Для розтягування шийного відділу хребта стають рівно. Далі, повільно, але з максимально можливою амплітудою нахиляють голову назад і вперед по 10 разів. Потім, стільки ж разів вправу повторюють вліво і право.

Для зміцнення м'язового скелета спини, черевного преса, забезпечення правильної постави, корекції сколіозу і викривлення хребта розроблена гімнастика при спондилоартрозі. Вона допомагає попередити патологічні вигини.

Займатися за запропонованою програмою можна лише після купірування больового синдрому:

  1. лежачи на спині, руки кладуть уздовж тіла. Голову піднімають під кутом 45 градусів і утримують її від 1 до 8 секунд;
  2. лежачи на спині, руки в «замку» під головою. Піднімають праву ногу під кутом 45 градусів від поверхні підлоги і намагаються утримати її на рахунок від 1 до 8, а потім повертаються в початкове положення. Те ж саме повторюють з іншою ногою, доповнюють вправу «велосипедом»;
  3. лежачи на спині, виконують вправу «горизонтальні ножиці». Випрямлені в колінних суглобах ноги розводять по сторонам, схрещують і знову розводять;
  4. в цій же позі роблять «вертикальні ножиці». Коліна випрямляють, ноги піднімають і починають рухатися в протилежну сторону: ліва нога вгору, права вниз і в зворотному порядку.

Виконують вправи ще й стоячи на четвереньках. Піднімають і утримують у висячому положенні випрямлену ліву руку і праву ногу протягом 8 секунд. Слід намагатися робити так, щоб кінцівки перебували на одній лінії з тілом. Повторюють вправу з правою рукою і лівою ногою.

Сидячи на стільці, ноги згинають в колінах таким чином, щоб кут між стегном і гомілкою був 90 градусів. Стопи розводять на ширину плечей, руки розташовують уздовж тулуба, а пальцями захоплюють сидіння табуретки.

Напружуючи руки, починають «втискати» себе в стілець і одночасно з силою впираються ногами в підлогу, як ніби встаючи разом з ним.

Як підвіщіті ефективність Тренування?

Який би комплекс лікувальної гімнастики не був вибраний, важливо ускладнювати заняття плавно, замінюючи щотижня по 2 вправи Який би комплекс лікувальної гімнастики не був вибраний, важливо ускладнювати заняття плавно, замінюючи щотижня по 2 вправи. В один комплекс їх повинно входити від 8 до 12. Кожна вправа виконують в 3-5 підходів.

Тренуватися починають з розслаблюючих рухів в положенні лежачи на спині. Після цього переходять до зміцнює вправам, чергуючи їх з витяжкою. Розтяжку можна зробити як самостійним вправою, так і використовувати її в якості заминки.

Корисно мінімум раз в 12 місяців проходити професійний курс лікувальної фізкультури. ЛФК при спондилоартрозі, якщо вона виконується в умовах поліклініки, має цілий ряд переваг перед домашніми заняттями.

В першу чергу, це абсолютно безпечно, адже проходить під наглядом лікаря. Таке лікування дає швидкий результат завдяки індивідуальному підходу і можливості застосовувати спеціальні снаряди і гімнастичне обладнання. Найчастіше лікувальна фізкультура в медичній установі поєднують з іншими заходами, наприклад, масажем, мануальною терапією, фізіотерапією, і всі вони покликані поліпшити стан пацієнта з діагнозом спондилоартроз.

Варіантом ефективного лікування стануть вправи у воді і плавання. Під час таких занять хребетний стовп практично не схильний до навантаженні, що дозволяє займатися довго і інтенсивно. Плавання відмінно зміцнює м'язовий корсет, не створюючи відчуття втоми і перевтоми.

До чого ця інформація?
У чому запорука успіху?
Що допоможе в гострому періоді?
Як підвіщіті ефективність Тренування?