Полезные материалы

Комплекс вправ в тренажерному залі при грижі грудного відділу хребта, які вправи можна робити, ЛФК

  1. Гімнастичні заняття при грижі
  2. Комплекс при грижі шийного хребця
  3. Грижа грудної області
  4. Вправи за методом Бубновського
  5. гімнастика Дикуля
  6. Вправи після видалення грижі
  7. Гімнастика при загостреному стані
  8. Які заняття заборонені

Грижа хребта є поширеною патологією сучасної людини. Відбувається розрив зовнішньої оболонки міжхребцевого диска, після чого він починає зміщуватися. Це приносить людині відчутний дискомфорт. Розвиватися недуга може в області поперекового і шийного відділів. Дуже рідко це відбувається в грудному відділі. Грижа вражає абсолютно будь-яку ділянку спини. Лікування такого нездужання буває консервативним або хірургічним. Але щоб не доводити ситуацію до операції, можна почати робити вправи при грижі хребта, мають свою ефективність і допомагають прискорити весь процес лікувальної терапії. Але ось комплекс такої гімнастики повинен підбиратися виходячи з того, диск якого саме відділу був травмований. Грижа хребта є поширеною патологією сучасної людини

грижа

При захворюванні в домашніх умовах хороший і відчутний результат дають спеціальні, оздоровчі вправи. Їх вплив спрямовується на істотне зміцнення верхніх і глибоких спинних м'язів, а також поперекових і шийних. Опрацювання цих ділянок надає поставі надійну і стійку опору у вигляді своєрідного м'язового корсету. Це дозволяє в подальшому не переживати за стійкість дисків міжхребцевих. Перш ніж здійснювати комплекс вправ при грижі, рекомендується попередньо пройти консультацію з фахівцем ЛФК.

Гімнастичні заняття при грижі

Комплекс вправ при наявній грижі і протрузіях на поперековій ділянці повинен відбуватися в горизонтальному положенні. Щоб це було комфортніше робити, на поверхню можна постелити спеціальний килимок для гімнастики або звичайне ковдру, яке краще скласти втричі по довжині. Весь комплекс для зміцнення попереку складається з таких вправ:

  1. Прийняти лежаче положення. Руки повинні бути витягнуті уздовж тулуба, ноги необхідно тримати прямо. Стопи треба напружити і почати тягнути їх на себе до литок. В напрузі повинна перебувати шия, а підборіддям потрібно дотягуватися до грудної клітки. У досягнутої позиції затриматися і потім, видихаючи, плавно лягти. Дане заняття від грижі слід зробити десять разів.
  2. Початкове положення, лежачи на лопатках. Тазову область забороняється відривати від підлоги, спиратися треба буде на руки. Робиться вдих, і плечова частина корпусу піднімається. Потрібно трохи затриматися і на видиху повернутися. Кожен раз робиться невеликий перепочинок. Спочатку таку вправу треба робити до п'яти підходів, збільшуючи до п'ятнадцяти.
  3. Лежачи на спині, лікті притиснути з боків до тулуба, коліна зігнути. Вдихається повітря і тазовий область підводиться, а ось верхня частина корпусу утримується за допомогою шиї, лопаток і потилиці. У цій позиції слід протриматися сім секунд і на видиху людина знову повертається в розслаблений стан. Зробити шість разів. Дане заняття зміцнює хребет, а м'язи розтягують свої зв'язки.
  4. Те ж положення, але тільки руки треба буде покласти під голову. Ноги по черзі згинаються в колінах і близько притягуються до грудної клітки. Після чого потрібно зробити вдих, а ось видих відбувається при повному розпрямленні. Кожній ногою відбувається по десять підходів. Така гімнастика діє на розтягнення хребта.
  5. Лежаче положення. Права нога і протилежна рука разом з вдихом розмірено піднімаються і в такому стані утримуються протягом п'яти секунд. Робиться видих, тіло розслабляється. Все повторюється вже з іншою ногою. А скільки разів слід повинно дійти до десяти разів.
  6. Лягти треба буде на живіт, руки слід зігнути і розташувати їх по боках тіла. Після цього власними долонями треба впертися і на вдиху відірвати плечі, високо піднімаючи голову і відкидаючи її назад. На видиху повернутися назад.

Ці вправи для розтяжки хребта і попереку потрібно здійснювати двічі на тиждень. Завдяки цьому вийде не тільки розтягнути м'язи, а й зміцнити їх. Також цей комплекс може використовуватися як вправи для схуднення при грижі.

Комплекс при грижі шийного хребця

Для лікування грижі хребта, що утворилася в шийному ділянці, допоможуть заняття гімнастикою, призначені для розігріву м'язів у верхній області корпусу. Ці фізичні вправи сприяють тому, що зв'язки стають еластичними і тим самим полегшують навантаження, яку вони надають на міжхребцевий хребет.

Комплекс представлений наступними заняттями:

  1. Для даного фізичного вправи можна стояти, або сидіти, вибираючи то становище, в якому буде зручно займатися. Плечі випрямляються, а голова починає плавно повертатися вліво, прямо і потім направо. Потім все потрібно повторити тільки у зворотний бік, потихеньку додаючи швидкість виконання. Необхідно робити вправу до 10 разів.
  2. Положення залишається тим же. Голову потрібно повільно і досить акуратно нахиляти вперед, щоб підборіддя якомога ближче наблизився до ямочки, розташованої між ключицями. Потім на вдиху голова знову піднімається вгору. І таких повторень потрібно зробити 15 разів.
  3. Не змінюючи початкового положення, людина робить глибокий вдих, і його голова максимально нахиляється назад. Підборіддя в цей момент витягується вперед і піднімається вгору. А при видиху, то голова знову повертається. Повторів потрібно зробити близько десяти разів.

Така фізкультура стане корисною і тим, хто протягом робочого дня відчуває затиск і дискомфорт в шийної області. Вправи на розтягнення таких хребців дозволяють результативно боротися з грижею.

Грижа грудної області

Грудина в хребті є не такий рухомий областю, як ділянку шиї або попереку. Відповідно вправи для опрацювання цього відділу, при лікуванні грижі повинні відбуватися в пасивному темпі:

Треба зручно розташуватися на стільці, постава пряма, а руки з'єднані за потилицею. Робиться глибокий вдих і здійснюється прогин назад. Спина в цей момент щільно притискається до основи стільця. А коли робиться видих, корпус нахиляється вперед і потихеньку випрямляється. Повторити без поспіху 5 разів. Описаного типу вправи при грижі грудного відділу хребта дозволяють досягти щадного розтягування ослаблених зв'язок. Треба зручно розташуватися на стільці, постава пряма, а руки з'єднані за потилицею

Рекомендуємо за темою:

Лягти на спину. Під хребетний стовп рекомендовано покласти валик, щоб грудина трохи підвелася. Руки витягаються уздовж корпусу. Здійснюється вдих і людині потрібно делікатно прогнутися назад. А потім видих і корпус повертається назад. І таких повторень повинно бути п'ять разів. У цей момент відбувається розтягнення хребта при грижі, що прискорює одужання.

Таке тренування допоможе при ослаблених хребцях і зніме напругу зі спини при грижі хребта.

Вправи за методом Бубновського

Творець унікального комплексу лікувального типу, доктор медицини Сергій Бубновський, розробив різноманітні вправи для зміцнення м'язів спини, які позитивно вплинуть на загальний стан рухового апарату. Вся гімнастична програма вплине на зміцнення дисків в міжхребцевих і на вправи для схуднення при грижі хребта. Комплекс активізує кровообіг, усуває застійні процеси. А це посилює кисневе постачання суглобів і м'язового корсету хребта. Найбільш дієвими є такі статичні вправи:

  • Слід встати на коліна, руки розмістити перед собою і весь упор розподілити на долоні. Потім на вдиху вигинається спина, а голова притискається до підборіддя. На видиху знову у вихідну позу. Потім вдих, спина прогинається, голова піднімається. На видиху знову розслаблення.
  • Первісне положення залишається колишнім. Робиться вдих, і відбуваються нахили вперед. Лікті не згинаються. Весь тягар тулуба перерозподіляється на верхню частину.

Кожен блок необхідно зробити по двадцять разів.

гімнастика Дикуля

Часто медичні фахівці рекомендують виконувати при захворюванні вправи Дикуля. Вони створені для зміцнення м'язового корсету. Найбільш результативними є:

Вправи після видалення грижі

Крім оздоровчого комплексу є і вправи після операції грижі, що прискорюють процес реабілітації і відновлення. Але перш ніж самому братися до такої гімнастики після операції грижі хребта, слід порадитися з медичним фахівцем, чи можна робити її будинку.
Досить ефективними для зміцнення спини стають такі вправи:

  • Лягти на спину, ноги максимально розставити і зігнути. Не відриваючи від поверхні лопатки, правим коліном потрібно дотягнутися до лівої п'яти. Після чого зробити вправу з іншою ногою. Зробити по п'ять повторів.
  • Лежачи на поверхні, ноги стулити разом, а руки по обидві сторони розташувати так, щоб долоні дивилися в стелю. Тіло не відривається від поверхні, ліва рука тягнеться до протилежного долоні, після чого все повторюється з правою рукою.
  • Лежачи на підставі живота, нижні кінцівки з'єднуються, руки згинаються в ліктях, голова кладеться на них. Направляючи всю силу на пальці стоп, потрібно напружити прес. Праве коліно відривається і тримається в повітрі рівно. Потім це повторюється з лівою ногою.

Гімнастика при загостреному стані

Коли мова йде про загострення недуги, то дозволяється робити лише кілька занять.

Рекомендуємо за темою:

При загостренні грижі не рекомендовані такі заняття, як стретчинг, а також вправа на скручування і повороти

Всі вони відбуваються тільки на спині, коли з хребця знімається вся навантаження і не в тренажерному залі. Тиск з внутрішніх дисків теж усувається, якби положення тіла було вертикальним.

У цій ситуації не рекомендовані такі заняття, як стретчинг, а також вправа на скручування і на повороти. Все це може спровокувати зсув диска. Під час проведення лікувальної гімнастики необхідно робити перепочинку між вправами. А кількість підходів не повинно перевищувати більше 15 разів. Зняти больові відчуття допоможе вправа планка, розслаблююча затиснуті м'язи. А ось вправи для преса робити можна, але обдумано і без фанатизму.

Які заняття заборонені

Комплекс для хребта при грижі має свою ефективність. Але тут слід дотримуватися обережності, щоб не погіршити ситуацію і не нашкодити своєму здоров'ю ще більше. Тому існують заборонені вправи, які можна робити при грижі хребта. До таких занять відносяться підскіки, активні стрибки і вся гімнастика, де використовується обваження. Також не можна здійснювати занадто різкі рухи. Це можуть бути швидкі махи руками і ногами в прискореному темпі.

Крім цього, небажано робити нахили, де відчутна частина ваги перерозподіляється тільки на одну ногу. Такими вправами є випади в тренажерному залі. Вони серйозно травмують пошкоджені суглоби.

Вправи для спини при утворених грижах хребта не варто здійснювати, якщо попередньо не усунений больовий або спазматичний синдром Вправи для спини при утворених грижах хребта не варто здійснювати, якщо попередньо не усунений больовий або спазматичний синдром. Щоб підібрати правильний лікувальний комплекс, необхідно скористатися допомогою професіонала.

Всі ці рекомендації повинні бути враховані, якщо людина не хоче нашкодити своєму здоров'ю. Тому зі списком заборонених і не зовсім бажаних вправ варто ознайомитися заздалегідь.

І на закінчення

Грижа хребта продуктивно лікується в домашніх умовах, якщо правильно підібрати вправу, що впливає на ту область, де і розвивається це захворювання. Щоб добитися хорошого результату, комплекс занять підбирається індивідуально, виходячи з особливостей недуги і фізичної підготовки самого хворого. Якщо при проведенні гімнастики оздоровчого характеру будуть виникати питання, які вправи можна робити при грижі і як правильно їх потрібно здійснювати, можна попередньо подивитися спеціальне навчальне відео.