Полезные материалы

ЛФК після видалення грижі поперекового відділу хребта

  1. Коли можна приступати до занять?
  2. ендоскопія
  3. мікродискектомія
  4. Трансфасеточное видалення
  5. Цілі і завдання ЛФК після видалення поперекової грижі
  6. легкі вправи
  7. ЛФК після операції: комплекс вправ для будинку
  8. згинання ніг
  9. подвійні повороти
  10. планка навпаки
  11. кішечка
  12. різьба ножицями
  13. Ластівка
  14. комбіноване вправу
  15. Махи ногами
  16. Корисні поради
  17. Відео - Реабілітація після видалення грижі поперекового відділу хребта
  18. Міжхребцева грижа - фахівці в Москві

Міжхребцева грижа - це серйозна патологія хребта, при якій відбувається зміщення желеподібної субстанції (пульпозного ядра) і розрив сполучних волокон, що утворюють оболонку міжхребцевого диска (фіброзне кільце). Велика частина гриж (більше 80%) припадає на попереково-крижовий відділ хребта. Хірургічне лікування може знадобитися в разі неефективності консервативної терапії, а також при розвитку важких ускладнень: нетримання калу і сечі, інтенсивних тазових болів, еректильних розладів і т. Д. Міжхребцева грижа - це серйозна патологія хребта, при якій відбувається зміщення желеподібної субстанції (пульпозного ядра) і розрив сполучних волокон, що утворюють оболонку міжхребцевого диска (фіброзне кільце)

Міжхребцева грижа

Відновлювальний період після операційного лікування може становити від 2 до 4 тижнів. Його тривалість залежить від стану імунітету, віку хворого, способу, яким проводилася операція. Велике значення має дотримання пацієнтом лікарських рекомендацій і призначень щодо режиму, харчування, фізичних навантажень. Одним з основних методів відновлення і реабілітації після операції з видалення грижі хребта поперекового відділу є лікувальна фізкультура. Комплекс ЛФК підбирається лікарем, а заняття протягом перших 3-4 місяців проводяться тільки під наглядом інструктора.

ЛФК після видалення грижі поперекового відділу хребта

Коли можна приступати до занять?

Щоб відповісти на це питання, необхідно знати, який метод використовувався для видалення грижі. Від цього залежить швидкість відновлення, тривалість реабілітаційного періоду і тривалість обмежень по фізичному навантаженні на хребет.

ендоскопія

Це самий щадний і найменш травматичний спосіб лікування попереково-крижових гриж, що застосовується переважно в приватних клініках. Видалення грижі при цьому методі відбувається за допомогою ендоскопа (приладу у вигляді гнучкої трубки з оптичним пристроєм на кінці) через розріз, розміри якого не перевищують 2,5 см. Ендоскопічне видалення міжхребцевих гриж дозволяє мінімізувати ускладнення і значно знизити інтенсивність хворобливих відчуттів.

Ендоскопічне видалення міжхребцевих гриж дозволяє мінімізувати ускладнення і значно знизити інтенсивність хворобливих відчуттів

Ендоскопія грижі диска

При позитивному перебігу раннього постоперационного періоду хворого виписують з стаціонару на 3-4 день, при цьому вставати з ліжка і ходити пацієнт може через кілька годин після операції. Фізичні навантаження після ендоскопії показані, починаючи з третього тижня відновного періоду.

Ендоскопічна операція з видалення грижі хребта

Важливо! Незважаючи на велику кількість плюсів, ендоскопія не може використовуватися в якості основного методу хірургічного лікування міжхребцевих гриж , Так як ефективність цього методу становить не більше 80%.

мікродискектомія

Цей метод мікрохірургічного видалення грижі за допомогою хірургічного скальпеля, який проводиться під загальним наркозом при багаторазовому збільшенні (лікар використовує начольну медичну лупу). Розріз на спині при проведенні мікродискектомії трохи більше в порівнянні з ендоскопією (близько 3-4 см), але цей метод також вважається досить щадним і дозволяє відновити помірну фізичну активність на 7-10 день після проведення операції. Починати заняття ЛФК після мікродискектомії можна через 2 тижні після виписки з лікарні.

Починати заняття ЛФК після мікродискектомії можна через 2 тижні після виписки з лікарні

мікродискектомія

Трансфасеточное видалення

Це новітня методика лікування міжхребцевих гриж поперекового відділу, під час якої застосовуються тубусний ретрактори (розширювачі рани). Операція дозволяє не тільки видалити грижу, але і домогтися стабілізації оперованого сегмента за допомогою імплантів - титанових гвинтів і рейок. Трансфасеточная методика дозволяє зберегти біомеханіку хребетного стовпа і скоротити період реабілітації до 1-2 тижнів. Період імплантації імплантів триває зазвичай не довше 4 місяців.

Період імплантації імплантів триває зазвичай не довше 4 місяців

Етап видалення міжхребцевої грижі

Таблиця. Порівняльна характеристика методів лікування міжхребцевих гриж.

Порівнюваний параметр Ендоскопія Мікродискектомія Трансфасеточное видалення
Руйнуються чи м'язи під час операції? Ні Так Ні Скільки хворий знаходиться в лікарні після операції? 3-4 дня 5-10 днів 3-4 дні
Тривалість реабілітаційного періоду 7-14 днів 2-4 тижні 7-14 днів
Через скільки днів можна займатися ЛФК? 2-3 тижні 1 місяць 2-3 тижні
Порівнюваний параметр Ендоскопія Мікродискектомія Трансфасеточное видалення   Руйнуються чи м'язи під час операції

Транспедикулярної система стабілізації Legacy PEEK Rod

Цілі і завдання ЛФК після видалення поперекової грижі

ЛФК є обов'язковим елементом програми відновлення та реабілітації після видалення поперекової грижі. Щоб домогтися стабільного результату, хворий повинен займатися регулярно, відповідно до розробленого плану індивідуальної реабілітації. Для цього важливо розуміти, які цілі і завдання можна вирішити за допомогою лікувальної фізкультури і в чому її цінність для хворих в постопераційному періоді після видалення поперекової грижі. Регулярні заняття ЛФК дозволяють вирішити такі завдання:

  • зменшення фізіологічних післяопераційних болів;
  • відновлення адекватної рухової активності;
  • нормалізація біологічних функцій хребетного стовпа і оперованого сегмента;
  • зміцнення м'язового каркаса, що підтримує попереково-крижовий хребці;
  • профілактики атрофії м'язової тканини.

лікувальні вправи

Чим раніше хворий почне заняття ЛФК (мова йде тільки про віддаленому періоді реабілітації), тим швидше будуть усунені обмеження по фізичній і осьової навантаженні.

легкі вправи

Починати заняття рекомендується зі щадить навантаження. Для цього підходять легкі вправи, виконувати які можна через 2-4 тижні після операції (в залежності від методу лікування). Незначні больові відчуття під час занять є варіантом норми, але якщо біль стає сильною, або з'являється виражений дискомфорт, рекомендується звернутися до хірурга, так як це може бути ознакою постопераційних ускладнень.

Незначні больові відчуття під час занять є варіантом норми, але якщо біль стає сильною, або з'являється виражений дискомфорт, рекомендується звернутися до хірурга, так як це може бути ознакою постопераційних ускладнень

Легкі болю при вправах - це нормально

Нижче наведено 3 вправи, які можна виконувати щодня.

  1. Сісти на стілець. Коліна зведені разом, стопи впираються в підлогу, спина знаходиться на відстані 15-20 см від спинки стільця. Зробити глибокий вдих і витягнути прямі руки вперед (долоні дивляться прямо). На видиху завести руки за голову і прогнутися назад, плечима торкнувшись твердої поверхні. Повторити 8 разів.
  2. Лягти на підлогу, під поперек підкласти м'який валик або згорнутий рушник. Підняти обидві руки верх і завести їх за голову (не згинаючи). Вправа розтягує хребет і дозволяє швидше впоратися з післяопераційної болем в точці максимального дискомфорту. Повторити 10 разів.
  3. Лежачи на підлозі, повернутися на бік, під бік підкласти валик з рушника. Підняти випрямлену руку вгору і завести максимально за голову. Повторити по 8-12 разів в кожну сторону.

Повторити по 8-12 разів в кожну сторону

Якщо ви хочете більш докладно дізнатися, як проводиться реабілітація після видалення грижі хребта поперекового відділу , Ви можете прочитати статтю про це на нашому порталі.

щадні вправи

Важливо! Переходити до більш складних вправ можна тільки після того, як під час виконання цього комплексу не будуть з'являтися хворобливі або неприємні відчуття.

ЛФК після операції: комплекс вправ для будинку

Виконувати цей комплекс рекомендується 3-4 рази на тиждень. Кількість повторів для кожної вправи одно 5-6. Через 2-4 тижні після початку занять цей показник потрібно збільшувати до 8-12 повторів.

згинання ніг

Лягти на підлогу, ноги зігнути в колінах. Обхопити одну ногу руками і підтягнути її до живота на максимально можливу відстань, затриматися в такому положенні на 5 секунд. Поставити ногу на підлогу і повторити ці ж дії з іншою ногою.

подвійні повороти

Лежачи на підлозі, зігнути ноги в колінах. Руки зігнути в ліктях і поставити перед собою на рівні грудей. Повернути корпус в одну сторону, зігнуті ноги при цьому повернути в інший бік. Повернутися в початкове положення і повторити скручування в протилежному напрямку. Така вправа не тільки підвищує гнучкість хребта, але і зміцнює м'язи черевного преса, дозволяючи прибрати обвислий живіт.

планка навпаки

Дуже ефективна вправа для відновлення хребта після оперативного втручання і профілактики повторних міжхребцевих гриж. Хворому потрібно лягти на підлогу таким чином, щоб тіло утворювало пряму лінію. Ноги розставити в сторони на відстань близько 35 см і відірвати корпус і стегна від підлоги (руки при цьому повинні бути притиснуті до підлоги). Повернутися у вихідну позицію.

Повернутися у вихідну позицію

зворотна планка

кішечка

Це досить щадне, але дуже дієва вправа, позитивно впливає на всі відділи хребта. Воно нагадує руху кішки, тому вихідна позиція - стоячи на підлозі на четвереньках. На вдиху необхідно округлити спину, максимально розтягуючи хребет, а підборіддя підвести до грудної клітки. Важливо стежити, щоб під час виконання м'язи шиї були розслаблені. На видиху спину прогнути вниз, голова при цьому піднімається вгору, слідуючи за підборіддям.

На видиху спину прогнути вниз, голова при цьому піднімається вгору, слідуючи за підборіддям

Як робити кішку

Регулярне виконання цієї вправи допомагає впоратися з хронічним болем в області попереку і шиї і зміцнити м'язовий каркас всього хребта. Виконувати його можна хворим будь-якого віку.

різьба ножицями

Ще одна вправа, яке виконується на підлозі. Випрямлені ноги необхідно підняти вгору і акуратно розвести їх в сторони (без ривків і напруги), після чого звести назад. Більш складним варіантом є перехресні махи ногами, але виконувати х можна тільки на 2-3 місяць реабілітаційного періоду.

Ластівка

Ця вправа має кілька варіантів виконання, але найбільш популярною є класична техніка. Хворому потрібно лягти на живіт, витягнути руки вперед і підняти корпус з опорою на руки. Після цього руки слід плавно завести назад таким чином, щоб вони були витягнуті уздовж тіла. При слабкому рівні фізичної підготовки можна затриматися в такому положенні на 10-15 секунд і повернутися початкове положення. Якщо до операції людина займалася спортом або регулярно робив гімнастику (хоча б ранкову зарядку), можна спробувати ускладнений варіант, коли руки міняються по черзі вперед-назад.

Якщо до операції людина займалася спортом або регулярно робив гімнастику (хоча б ранкову зарядку), можна спробувати ускладнений варіант, коли руки міняються по черзі вперед-назад

У чому користь «Ластівки»

комбіноване вправу

Ця вправа позитивно впливає на м'язи спини, черевного преса, шиї і ніг. Включати його в програму ЛФК можна тільки після того, як у пацієнта пройдуть будь-які болі, локалізація яких визначається в області оперованого сегмента хребта. Хворому потрібно лягти на підлогу, зігнути ноги в колінах і підтягнути їх до живота, обхопивши руками. Затриматися в такому положенні на 10 секунд і випрямити ноги.

Махи ногами

Встати на карачки. Одну ногу відставити назад, випрямити і підняти її вгору. Після завершення змінити ногу і повторити махи іншою ногою.

Після завершення змінити ногу і повторити махи іншою ногою

Вправи при міжхребцевої грижі

Корисні поради

Щоб відновлення пройшло швидше, і ризик ускладнень був мінімальним, важливо дотримуватися певні рекомендації і поради, що стосуються не тільки фізичного режиму, але і харчування та інших елементів постоперационной реабілітації. Нижче наведені корисні поради, які допоможуть уникнути серйозних наслідків і прискорити відновлення травмованого хребта.

  1. Харчування після операції повинно бути вітамінізованим (фрукти, ягоди, овочі, свіжовичавлені соки). Корисно включення в раціон страв, багатих колагеном (холодець, желе, риба).

    Подбайте про вітамінізоване харчування

  2. Протягом 10-14 днів після операції забороняється піднімати важкі предмети, вага яких перевищує 3-5 кг.
  3. Якщо потрібно підняти щось з підлоги, не варто робити це, нахилившись вперед. Спочатку потрібно сісти і тільки після цього піднімати з підлоги, що впав.
  4. Протягом першого місяця необхідно повністю виключити стрибки.
  5. Тривале знаходження в сидячому положенні або стоячи не допускається.

Тривале знаходження в сидячому положенні або стоячи не допускається

Якщо ви хочете більш докладно дізнатися, як проводиться підготовка до проведення операції з видалення грижі поперекового відділу , А також розглянути види операцій, ви можете прочитати статтю про це на нашому порталі.

Хворі також повинні пам'ятати, що спровокувати ускладнення може переохолодження, тому важливо дотримуватися температурного режиму. Для фіксації хребців в перші тижні може знадобитися напівтвердий поперековий корсет. Лікувальна фізкультура після видалення поперекової грижі повинна виконуватися не менше 4-6 місяців підряд.

Лікувальна фізкультура після видалення поперекової грижі повинна виконуватися не менше 4-6 місяців підряд

Носіння спеціального корсета

Відео - Реабілітація після видалення грижі поперекового відділу хребта

Міжхребцева грижа - клініки в Москві

Вибирайте серед кращих клінік і записуйтеся на прийом

Міжхребцева грижа - фахівці в Москві

Вибирайте серед кращих фахівців і записуйтеся на прийом

Коли можна приступати до занять?
Ні Так Ні Скільки хворий знаходиться в лікарні після операції?