Полезные материалы

ЛФК при грижі шийного відділу хребта

  1. Чи корисна ЛФК?
  2. Як проводять ЛФК
  3. Протипоказання до проведення
  4. висновок

ЛФК при грижі шийного відділу хребта вважається ефективним способом терапії в комплексному лікуванні. При грижі людина відчуває біль в шиї, яка віддає в голову, хворобливість в плечах і руках (по всій довжині, до кінчиків пальців), хоча починається все звичайно з відчуття печіння в шиї.

При грижі людина відчуває біль в шиї, яка віддає в голову, хворобливість в плечах і руках (по всій довжині, до кінчиків пальців), хоча починається все звичайно з відчуття печіння в шиї

Чи корисна ЛФК?

Необхідно відзначити, що симптоматика шийної грижі дуже нагадує шийний або грудний остеохондроз. Іноді пацієнтам діагностують саме це захворювання, але така лікарська помилка може привести до дуже серйозних наслідків. Наприклад, через не вчасно діагностованою грижі у пацієнта може статися інсульт чи навіть параліч. Щоб поставити правильний діагноз, потрібно звернути увагу на те, чи є такі симптоми:

  • шум у вухах і голові;
  • порушення сну (безсоння);
  • запаморочення;
  • непритомність;
  • болю при різких рухах;
  • набряки;
  • уповільнення кровообігу (цей симптомом не очевидний, але найнебезпечніший, тому що в мозок не надходить достатньо крові, збагаченої киснем).

шум у вухах і голові;   порушення сну (безсоння);   запаморочення;   непритомність;   болю при різких рухах;   набряки;   уповільнення кровообігу (цей симптомом не очевидний, але найнебезпечніший, тому що в мозок не надходить достатньо крові, збагаченої киснем)

Якщо у людини грижа у шийному відділі хребта, вправи для шиї при грижі повинен призначити лікар. Терапія може бути як консервативної (медикаменти, фізіотерапія, масаж і ЛФК), так і оперативної. До операції зазвичай вдаються в самих крайніх випадках, коли терапія препаратами і лікувальна фізкультура при грижі шийного відділу хребта не допомагають, а ризик розвитку паралічу збільшується.

Необхідно відзначити, що операції в області шиї найскладніші, так як тут маленькі і тендітні хребці.

Як проводять ЛФК

Спочатку хвороби мета лікування - поставити шийні диски на місце. З цим чудово справляються масаж і лікувальна гімнастика при грижі шийного відділу хребта. Існують правила проведення ЛФК такого типу:

  • масаж і гімнастика або виконуються фахівцем, або проводяться під наглядом фахівця;
  • пацієнт повинен слідувати програмі, розробленій лікарем-фізіотерапевтом;
  • всі вправи потрібно виконувати повільно;
  • всі маніпуляції і вправи при грижі не повинні призводити до відчуття сильного болю;
  • спочатку метою терапії є зміцнення м'язів і повернення їм тонусу;
  • додавання нових вправ при грижі і збільшення фізичного навантаження повинне відбуватися тільки з дозволу спеціаліста;
  • тільки лікар може дозволити проводити заняття ЛФК будинку (попередньо пацієнта треба детально проінструктувати).

масаж і гімнастика або виконуються фахівцем, або проводяться під наглядом фахівця;   пацієнт повинен слідувати програмі, розробленій лікарем-фізіотерапевтом;   всі вправи потрібно виконувати повільно;   всі маніпуляції і вправи при грижі не повинні призводити до відчуття сильного болю;   спочатку метою терапії є зміцнення м'язів і повернення їм тонусу;   додавання нових вправ при грижі і збільшення фізичного навантаження повинне відбуватися тільки з дозволу спеціаліста;   тільки лікар може дозволити проводити заняття ЛФК будинку (попередньо пацієнта треба детально проінструктувати)

Комплекс вправ при грижі шийного відділу хребта досить великий. Деякі лікарі рекомендують своїм пацієнтам вести особливий щоденник, в якому треба відзначати всі відчуття при виконанні вправ. Особливо важливо фіксувати виникнення болю. Лікар обов'язково врахує такі факти і скоректує групу вправ.

Прекрасно працюють вправи Маккензі при грижі шийного відділу хребта. Вони служать для усунення симптоматики і полегшення хворобливого стану.

Треба сісти (на стілець, спина пряма, руки на стіл, опора робиться на лікті) виконуються наступні вправи:

  1. Плавне підняття і опускання плечей. Треба відчути напругу в м'язах, максимально можна зробити 10-15 повторів.
  2. Відведення плечей назад і вперед (повинні працювати тільки м'язи, при відведенні плечей назад необхідно з'єднати лопатки, максимально можна зробити 10-15 повторень, болю не допускати).
  3. Кругові обертання плечима вперед-назад (починати треба повільно, поступово збільшуючи темп, максимально можна виконати 4-5 повторень в обидві сторони).
  4. Нахили голови вниз без опускання тулуба (важливо як слід «протягнути» шию).
  5. Повороти голови (необхідно максимально тягнути м'язи шиї, але без болю).
  6. Опускання голови на ліве і на праве плече поперемінно. Повинна бути тільки шия, спина - пряма, необхідно фіксувати на 4-5 секунд і не допускати появи больових відчуттів).
  7. Стосуватися підборіддям грудей (на вдиху, тягнути необхідно тільки м'язи шиї, фіксувати положення на 4-5 секунд).
  8. Підняття рук вгору і прогин назад (без нахилу спини).

Підняття рук вгору і прогин назад (без нахилу спини)

При шийної грижі забороняються обертання головою. Це може викликати зміщення грижі. Важлива і черговість вправ. Це повинен пояснити лікуючий лікар.

При грижі шийного відділу хребта дуже ефективна ходьба. Ходити треба по дорозі, яка поступово звужується. Голова пацієнта повинна бути опущена вниз, а м'язи шиї напружені. Людина стежить за звуженням стежки і не відхиляється від маршруту.

У положенні лежачи виконуються наступні вправи при грижі:

  • підняття голови (лягти на живіт, ноги і торс повинні залишатися в спокої);
  • підняття голови і плечей від статі (лягти на живіт, а працювати повинна тільки верхня половина тулуба);
  • сидячи по-турецьки опускати голову періодично то на одне, то на інше плече.

підняття голови (лягти на живіт, ноги і торс повинні залишатися в спокої);   підняття голови і плечей від статі (лягти на живіт, а працювати повинна тільки верхня половина тулуба);   сидячи по-турецьки опускати голову періодично то на одне, то на інше плече

Ще одним ефективним вправою буде ходіння рачки (причому таку вправу призначають при будь-якому розташуванні міжхребцевої грижі). Треба опуститися на карачки і, тримаючи спину прямо, обійти, наприклад, кімнату по колу.

Після закінчення вправ може бути проведений лікувальний медичний масаж, який можна робити і самостійно, сидячи на стільці. Масаж допоможе розслабити м'язи, зняти зайву напругу і набряки. Відмінно працюють такі масажні руху, як:

  • погладжування;
  • пощипування;
  • розтирання.

Може бути цікаво: Заняття бігом при міжхребцевої поперекової грижі

Протипоказання до проведення

Вправи при шийній грижі не призначаються в тому випадку, якщо:

  • Тобто будь-яка серцево-судинна патологія;
  • запалення;
  • є хронічні захворювання, і вони знаходяться в стадії загострення;
  • ЛФК не проводиться в тому випадку, якщо у пацієнта різко підвищується температура (причина підняття температури може бути будь-який).

Тобто будь-яка серцево-судинна патологія;   запалення;   є хронічні захворювання, і вони знаходяться в стадії загострення;   ЛФК не проводиться в тому випадку, якщо у пацієнта різко підвищується температура (причина підняття температури може бути будь-який)

Протипоказана ЛФК і в період загострення грижі, коли виключена будь-яка фізична навантаження. Пацієнт повинен носити фіксуючий шийний корсет.

висновок

ЛФК дає можливість пацієнтам не тільки повністю позбутися від недуги (якщо діагностика була проведена своєчасно), але і зміцнити м'язи і впоратися з іншими хворобами хребта. Ризик оперативного втручання мінімізується. Людина зможе вести повноцінну, активне життя і не згадувати про раніше поставлений діагноз.

Будь-яке захворювання можна запускати. Саме тому при перших підозрах на патологію необхідно звернутися до лікаря і провести грамотну діагностику.

Читайте також: Чи можна займатися йогою при грижі хребта?

Чи корисна ЛФК?
Чи корисна ЛФК?