Полезные материалы

Лікувальна гімнастика для хребта

  1. Лікувальна гімнастика при міжхребцевої грижі Загальнозміцнюючі фізичні вправи рекомендовані всім...
  2. Протипоказання для виконання фізичних вправ:
  3. Загальні правила для занять лікувальною гімнастикою при міжхребцевої грижі
  4. Вправа №1
  5. Вправа №2
  6. Вправа №3
  7. Комплекс вправ при міжхребцевої грижі в шийному відділі
  8. Вправа №1
  9. Вправа №2
  10. Вправа №3
  11. Комплекс вправ при міжхребцевої грижі в будь-якому відділі хребта
  12. Вправа №1 - «Плавець»
  13. Вправа №2 - «Витяжка»
  14. Вправа №3 - «Ходьба на четвереньках»
  15. Вправа №4 - «Скручування»
  16. Вправа №5 на розтяжку
  17. Вправа № 6 - «Палять»
  18. Вправа №7 - «Гірка»
  19. Вправа №8 «Човен»
  20. Вправа №9 - «Кішечка»
  21. Вправа №10 - «На хвилях»

Лікувальна гімнастика при міжхребцевої грижі

Загальнозміцнюючі фізичні вправи рекомендовані всім людям для профілактики типових захворювань хребта і порушень постави. Якщо ж захворювання діагностовано, то хворий потребує спеціального комплексі лікувальної гімнастики, виконання якої призначає лікар, формуючи з найефективніших вправ.

Звичайно, успішність цієї гімнастики - в регулярності і правильності всіх рухів, відповідно до рекомендацій фахівця.


Зміст статті:

Користь лікувальної гімнастики при міжхребцевої грижі - чи є протипоказання до неї?

Найголовніша причина більшості проблем з хребтом полягає в слабкості м'язового корсета навколо хребетного стовпа, його нездатність виконувати підтримуючу функцію і знімати надмірне навантаження і напруга. Лікувальна гімнастика направлена на зміцнення м'язово-зв'язкового апарату спини, не тільки утримуючи патологічні і деструктивні процеси, але навіть сприяючи їх регресії.

Вправи повинні виконуватися тільки в повільному темпі, без надмірного навантаження, і полягаючи, в основному, в плавних згинанні і розгинанні хребта. Такі руху покращують кровообіг в м'язах, змушують їх знаходитися в тонусі.

Звичайно, не всі проблеми, пов'язані з виниклою грижею між хребцями, можна вирішити за допомогою фізичних вправ. Але хворий, вправляючись, позбавляє себе від болю і неприємних симптомів, пов'язаних з даною патологією - це дуже важлива причина, щоб займатися лікувальною гімнастикою і дарувати собі додаткові бонуси - гарний настрій, бадьорість і навіть втрату зайвих кілограмів.

При цьому необхідно пам'ятати, що фізична активність і види вправ лікувальної гімнастики при міжхребцевих грижах - річ суто індивідуальна. Не можна самовільно вибирати для себе рівень навантаження і види рухів - це повинен робити тільки фахівець.

Протипоказання для виконання фізичних вправ:

  1. Медичні протипоказання, про які проінформує лікуючий лікар.
  2. Гострі болі.

Необхідно також мати на увазі, що в даній гімнастики не потрібно гнатися за кількістю і тривалістю занять - потрібно тільки регулярно виконувати вправи в одному і тому ж режимі. Зрештою, це - не підготовка до змагань, а метод поліпшення якості свого життя і позбавлення від болю.

Загальні правила для занять лікувальною гімнастикою при міжхребцевої грижі

  • Контроль власних відчуттів і стану здоров'я - ось головний чинник виконання лікувальної гімнастики при міжхребцевої грижі. При виникненні будь-якого дискомфорту або болю заняття необхідно припинити, а про їх продовження потрібно консультуватися з лікарем або фахівцем ЛФК.
  • Вправи, що викликають больові відчуття, можна використовувати тільки для діагностики стану хребта. Якщо з часом вони перестали доставляти дискомфорт - поступово їх можна включати в програму занять.
  • На першому етапі занять необхідно повністю виключити руху, які передбачають різкі нахили, повороти, скручування тіла.
  • Абсолютно виключені заняття, які передбачають удари по тілу, падіння, стрибки, поштовхи.
  • Весь комплекс рекомендованих вправ найкраще розділити на кілька груп і виконувати їх протягом дня за 2-4 прийоми.
  • Нові вправи необхідно виконувати з дуже невеликою амплітудою, і потім поступово нарощувати навантаження, але - до комфортного рівня.
  • Одяг для занять необхідно вибирати вільну, що не сковує рухів, краще з натуральних тканин. Взуття має добре фіксуватися на нозі за допомогою липучок або шнурків і ні в якому разі не ковзати.
  • Якщо комплекс передбачає вправи в положенні лежачи, то найкраще придбати спеціальний м'який, але пружний гімнастичний килимок.
  • У цій лікувальній гімнастиці не варто намагатися зцілити хребет за пару днів - цього не станеться. Тому виконувати вправи необхідно регулярно і в м'якій амплітуді, з невеликим темпом рухів.
  • Під час занять необхідно відзначати для себе, які вправи добре переносяться і приносять користь загальному самопочуттю - на них і потрібно робити упор в комплексі.

Комплекс вправ при міжхребцевої грижі в поперековому відділі

Не варто забувати, що комплекс вправ орієнтований на людей, у яких грижа не супроводжується якими-небудь ускладненнями або болями. Однак, в кожному конкретному випадку доцільність виконання кожної вправи необхідно обговорити з лікарем. Цілком ймовірно, що якісь вправи комплексу лікар порекомендує замінити на інші, або доповнить комплекс.

Вправа №1

У положенні лежачи на спині необхідно трохи зігнути ноги в колінах, а руки витягнути уздовж тулуба У положенні лежачи на спині необхідно трохи зігнути ноги в колінах, а руки витягнути уздовж тулуба. Чи не роблячи ніяких рухів, необхідно поступово напружувати м'язи преса, тримати напругу від 10 до 30 секунд, а потім плавно розслабляти їх.

Ця вправа рекомендується виконати не менше 10-15 разів.

Силу напруження м'язів живота можна контролювати покладеними на прес долонями рук.

Вправа №2

У положенні лежачи на спині витягнути руки вздовж тулуба, ноги витягнуті теж. Наскільки можливо, необхідно відривати від підлоги верхню частину корпусу, 5-15 секунд затримувати нерухомо, і потім повільно опускати в початкове положення.

Вправу виконати 7-10 разів, потім зробити невелику паузу. Відновлюючи рівне дихання. При бажанні можна виконати ще 7-10 разів.

Вправа №3

Лежачи на спині, зігнути ноги в колінах. Кисть правої руки розташувати на коліні лівої ноги. Намагатися тягнути коліно вгору у напрямку до голови, і при цьому перешкоджати руху правою рукою.

Вправу виконувати, затримуючись на піку напруги по 10-15 секунд, 10 разів, потім змінити положення на «праве коліно і ліва рука».

Після вправи необхідно полежати на підлозі, намагаючись максимально розслабити всі м'язи кінцівок і преса.

Комплекс вправ при міжхребцевої грижі в шийному відділі

Цей комплекс вправ слід виконувати дуже обережно, прислухаючись до своїх відчуттів і самопочуття - через особливості шийного відділу хребта не потрібно виконувати надмірних зусиль і різких поворотів.

У гострому періоді болю і захворювання вправи заборонені!

Вправа №1

Основне положення - стоячи або сидячи Основне положення - стоячи або сидячи. Руки вільно, без напруги, опустити вниз. Тулубом повільно здійснювати повороти в праву і ліву сторону, скручуючись, наскільки це можливо. У максимальній точці скручування можна затриматися на 5-10 секунд, а потім повільно повертатися у вихідне положення.

Виконувати до 10 поворотів в кожну сторону.

Новачкам можна відразу не намагатися максимально скрутити тулуб - досить невеликих поворотів в повільній амплітуді рухів.

Вправа №2

Положення тулуба - як і в попередній вправі.

Голову необхідно повільно опускати вниз і намагатися підборіддя притиснути до грудей. У такому положенні зафіксувати на 5-10 секунд, потім повільно повернути положення голови в початкове.

Виконати від 5 до 15 разів на дуже повільному темпі, без затримки дихання.

Вправа №3

Початкове положення - стоячи або сидячи, руки вільно розташовуються уздовж тулуба.

Голову повільно опускати назад, при цьому - намагатися максимально втягнути підборіддя.

Виконувати від 5 до 10 разів на дуже повільній амплітуді рухів.

Комплекс вправ при міжхребцевої грижі в будь-якому відділі хребта

Мета цього комплексу вправ - поліпшити функціональний стан хребта, зміцнити м'язовий корсет навколо нього і зменшити компресію дисків.

Вправа №1 - «Плавець»

Як вже говорили вище, позитивним для хребта є плавання Як вже говорили вище, позитивним для хребта є плавання. Але і без басейну можна виконувати подібні вправи, що формують правильну поставу і зміцнюють м'язи навколо хребта.

Ляжте на підлогу, під груди і живіт покладіть згорнутий плед або тонку подушку. Ноги разом, руки витягніть вперед. Одночасно піднімайте руки і ноги від підлоги, затримуйтеся в такому положенні від 5 до 15 секунд, потім повільно повертайтеся у вихідне положення.

Слідкуйте за правильним диханням.

При освоєнні цієї вправи можна його дещо урізноманітнити, додавши похитування корпусом вперед-назад і в ліву-праву сторони.

Вправа №2 - «Витяжка»

Для виконання даної вправи знадобиться м'яч-фітбол або стійка табуретка, на яку треба покласти невелику подушку Для виконання даної вправи знадобиться м'яч-фітбол або стійка табуретка, на яку треба покласти невелику подушку.

Животом необхідно лягти на м'яч або табуретку так, щоб голова і плечі трохи звисали, а максимальний вигин хребта був в тій його частині, де виявлено патологію.

Дихати потрібно верхньою частиною грудної клітки. Тіло необхідно розслабити. Вправу виконувати протягом 1-5 хвилин кілька разів на день.

Вправа №3 - «Ходьба на четвереньках»

Встати на карачки, спина при цьому пряма, руки не згинати в ліктях. Необхідно повільно обійти всю кімнату по периметру, намагаючись, щоб спина не прогиналася, а руки залишалися випрямленими в ліктях.

Вправа №4 - «Скручування»

Лягти на підлогу на правий бік. Ноги витягнуті, рукою можна упиратися в підлогу перед собою, для стійкості. Потім необхідно дуже повільно виконувати скручування тулуба таким чином, щоб таз і стегна рухалися вперед, а спина - назад.

Вправу виконувати дуже повільно, відпочиваючи і затримуючись в скручуванні на кілька секунд, від 5 до 10 разів. Потім слід повторити скручування на іншому боці.

Вправа №5 на розтяжку

Положення - лежачи на спині, руки і ноги витягнуті. Повільно піднімати ноги і тягнути на себе носки, намагаючись колінами торкнутися грудей. На перших етапах слід допомагати собі руками, утримуючи стегна.

Вправа повторювати від 5 до 10 разів, потім необхідно полежати і повністю розслабитися.

Вправа № 6 - «Палять»

Встати на карачки, хребет повинен бути прямим. Одночасно необхідно піднімати і витягати ліву ногу / праву руку і навпаки. Піднявши руку і ногу, потрібно зафіксувати таке положення на кілька секунд, потім плавно повернутися у вихідне положення.

Вправа №7 - «Гірка»

Положення - лежачи на спині, руки - вздовж тулуба. Ноги зігнути в колінах, ступні притиснути до підлоги. Не відриваючи лопаток від підлоги, необхідно піднімати таз, щоб стегна і спина утворили одну пряму - «гірку». Фіксувати положення, потім повільно опустити таз.

Вправа повторювати 5-6 разів.

Вправа №8 «Човен»

Лежачи на животі на твердій поверхні підлоги, витягнути ноги і руки. Піднімати верхній плечовий пояс і руки одночасно з ногами, не згинаючи їх, і фіксувати в такому положенні на 5-10 хвилин. Повільно прийняти вихідне положення.

Виконувати вправу від 5 до 10 разів.

Вправа №9 - «Кішечка»

Стоячи рачки, необхідно максимально вигнути спину вгору, потім повільно прогнути хребет вниз Стоячи рачки, необхідно максимально вигнути спину вгору, потім повільно прогнути хребет вниз. Вправу виконувати 8-10 разів.

Згодом варто ускладнити вправу - при вигинанні спини вгору і переході в нижнє положення плечі і груди опускати до статі. Так хребет буде виконувати «хвилі».

Вправа №10 - «На хвилях»

Лежачи на спині, витягнути руки вгору, ноги разом. Стегна повертати в праву сторону, а верхню частину тулуба і руки - в ліву. Зупинитися в максимальній точці скручування, потім повторити в інший бік.

Вправу виконувати по 2-5 разів на обидві сторони.