Полезные материалы

Лікування грижі попереково-крижового відділу хребта

  1. особливості захворювання
  2. Причини поперекової грижі
  3. Симптоми міжхребцевої грижі поперекового відділу
  4. небезпека патології
  5. діагностика
  6. лікування
  7. профілактичні заходи
  8. Як спати з міжхребцевої грижею?
  9. Відео - Вправи при грижі попереково-крижового відділу
  10. Лікування - клініки в Москві
  11. Лікування - фахівці в Москві

Одним з досить поширених і серйозних захворювань хребетного стовпа є міжхребцева грижа. Раніше вона виявлялася тільки у людей старшого віку, однак зараз зустрічається навіть у зовсім молодих. Зазвичай патологія локалізується в області попереку. Лікування грижі попереково-крижового відділу хребта - справа непроста. Одним з досить поширених і серйозних захворювань хребетного стовпа є міжхребцева грижа

Лікування грижі попереково-крижового відділу хребта

особливості захворювання

Хребетний стовп складається не тільки з окремих кісткових елементів - хребців. Між ними є також особливі, більш м'які «прокладки» - міжхребцеві диски. За рахунок них відбувається з'єднання хребців в єдину систему. Також вони виконують амортизаційну функцію, роблять хребет більш гнучким, дозволяють правильно і рівномірно розподілити навантаження.

Також вони виконують амортизаційну функцію, роблять хребет більш гнучким, дозволяють правильно і рівномірно розподілити навантаження

Грижа хребта поперекового відділу

Якщо ви хочете більш докладно дізнатися, будова хребта людини , А також розглянути його відділи, функції і профілактику захворювань, ви можете прочитати статтю про це на нашому порталі.

Кожен хребетний диск має фіброзне кільце - тверду оболонку, всередині якої є полужидкое вміст. Якщо відбувається розрив фіброзного кільця, то полужидкое вміст виходить назовні через тріщини, що утворилися, потрапляє в хребетний канал, через що простір між хребцями зменшується, і може статися защемлення нервових закінчень спинного мозку або компресія самого спинного мозку. Також фахівці говорять, що грижа - це результат дистрофії диска через порушення процесів обміну і харчування цього елемента, через що той починає зневоднюється і стиратися, а випинання диска в канал не відбувається - просто виникає набряк тканин, що оточують диск.

Причини міжхребцевої грижі

На замітку! Міжхребцева грижа найчастіше виникає в області попереково-крижового відділу. Це пов'язано з тим, що саме на цю частину хребетного стовпа припадає найбільше навантаження.

Таблиця. Види міжхребцевих гриж.

Вид Опис Бічні У цьому випадку відбувається випинання диска щодо хребта вправо або вліво. Особливо не є небезпечними, крім ряду серйозних випадків.
Зад-ньобічні В цьому випадку випинання формується у напрямку до каналу спинного мозку. Нерви, як правило, затискаються. Дана форма гриж вважається найнебезпечнішою.
З випинанням вперед Чи не несуть хворий небезпеки. Диск випинається вперед.
Класичні У цьому випадку диск випинається рівномірно по площі торця хребця.

Залежно від розмірів, виділяють наступні типи гриж:

  • невеликі - до 5 мм;
  • середні - до 8 мм;
  • великі - до 12 мм;
  • надвеликі - більше 12 мм.

Міжхребцева грижа

Причини поперекової грижі

Головні причини, через які може утворитися міжхребцева грижа в області поперекового відділу - це мала рухливість або, навпаки, надмірно велике фізичне навантаження на спину. Спровокувати появу грижі можуть і інші чинники.

  1. Таке захворювання як остеохондроз без належного лікування здатне стати причиною появи грижі. Хрящова тканина досить швидко починає руйнуватися, якщо у людини є дана патологія.

    остеохондроз

  2. Сидяча або стояча робота, а також праця, пов'язаний з підняттям тяжкості, здатні спровокувати розвиток захворювання. Також до групи ризику входять люди, що сплять у незручній позі або сидять незручно.
  3. Травмування хребетного стовпа - також часта причина появи грижі. Як правило, в цьому випадку розвиток захворювання супроводжується різким і сильним болем.
  4. Захворювання, пов'язані з викривленням хребта, також провокують формування грижі, так як диски при сколіозі піддаються сильному впливу і швидко зношуються.

    Сколіоз - одна з причин грижі

  5. Дисплазія кульшового суглоба провокує збільшення навантаження на деякі хребці, в результаті чого також розвивається грижа.

На замітку! Люди, що мають зайву вагу або уникають занять спортом, також можуть страждати хребетної грижею. Особливо швидко зношуються міжхребцеві диски при надмірно великій вазі.

Також поява грижі часто пов'язують з порушенням обмінних процесів в організмі, недоліком поживних речовин і мікроелементів. В останньому випадку захворювання може розвинутися навіть при достатній розвиненості м'язів спини і фізичному навантаженні. Так що дуже велика увага при профілактиці патології важливо приділяти саме правильному і збалансованому харчуванню. Шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем) також негативно впливають на тканини диска і можуть провокувати розвиток захворювання.

Обстеження грижі хребта МРТ

Симптоми міжхребцевої грижі поперекового відділу

Найголовніший симптом, який сигналізує про появу хребетної грижі - це біль, інтенсивність якої буде прямо залежати від ступеня захворювання і розміру грижі. У ряді випадків людина, що має її, але маленького розміру, навіть не буде звертатися до лікаря, так як грижа його практично не турбує. Симптоми можуть з'явитися далеко не відразу. На ранніх стадіях грижа попереково-крижового відділу проявляється наступними ознаками:

  • людина скаржиться на біль в попереку, яка турбує його тривалий час;
  • при здійсненні різкого руху або після підняття тяжкості хворий відзначить посилення інтенсивності болю;
  • больовий синдром завжди відчувається тільки в одному місці.

Біль в попереку

Чим більше грижа за розмірами, тим більш явні ознаки її розвитку зауважує у себе пацієнт. Болі починають набувати прострілюючий характер, стають різкими і несподіваними, віддають в ноги. Ходити хворому стає все важче, а больовий синдром починає турбувати навіть під час звичайної ходьби, з'являється кульгавість. Також біль загострюється при кашлі, чханні, сміху. Хребет з часом починає викривлятися, а в області розташування грижі зазвичай з'являється набряк тканин. В ногах можна відчути печіння, оніміння, мурашки.

На замітку! Як правило, в області попереку і крижів грижа з'являється в районі 4-го хребця, що зазнає максимальне навантаження.

Як правило, в області попереку і крижів грижа з'являється в районі 4-го хребця, що зазнає максимальне навантаження

Грижа поперекового відділу

небезпека патології

Якщо грижу не лікувати, то хворий може зіткнутися з паралічем ніг, отримати проблеми з кишечником, сечовим міхуром і т. Д. Особливо небезпечна вона для представниць прекрасної статі - через захворювання кровообіг в органу малого таза порушується, можуть з'явитися гінекологічні проблеми. Також можуть виникнути проблеми з роботою всієї сечостатевої системи.

Також можуть виникнути проблеми з роботою всієї сечостатевої системи

Наскільки небезпечна міжхребцева грижа

М'язи в області попереку при грижі перенапружуються - тіло намагається по-новому розподілити навантаження на хребет так, щоб на уражену ділянку вона була мінімальною, і для цього використовуються м'язи спини. Тому в результаті через патологію може з'явитися викривлення хребта. Часом біль при грижі така сильна, що людина не може нормально рухатися, сидіти або лежати.

діагностика

При перших ознаках розвитку грижі хворому слід звернутися до лікаря - самостійно патологію діагностувати не вдасться. Справа в тому, що її легко можна переплутати з яким-небудь іншим захворюванням. Та й самостійно лікування собі призначати не рекомендується, навіть якщо є впевненість в тому, що причина появи болю в попереку - саме грижа.

Та й самостійно лікування собі призначати не рекомендується, навіть якщо є впевненість в тому, що причина появи болю в попереку - саме грижа

особливості діагностики

Рекомендується пройти наступні дослідження, щоб упевнитися в правильності діагнозу і визначити ступінь розвитку грижі:

  • УЗД;
  • МРТ;
  • ряд лабораторних досліджень;
  • огляд фахівця.

УЗД;   МРТ;   ряд лабораторних досліджень;   огляд фахівця

Якщо ви хочете більш докладно дізнатися, що краще УЗД хребта або МРТ , А також розглянути можливі ризики і протипоказання, ви можете прочитати статтю про це на нашому порталі.

лікування

Лікування міжхребцевої грижі має обов'язково проводитися під контролем фахівця. В іншому випадку можна сильно нашкодити здоров'ю. У терапії використовується медикаментозний метод, а також масажі і лікувальна фізкультура. У певних ситуаціях показана операція.

У певних ситуаціях показана операція

Як лікувати міжхребцеву грижу

Медикаментозне лікування полягає в застосуванні ряду препаратів, виписаних фахівцем. Вони можуть ставитися до таких груп:

  • хондропротектори - препарати, які допомагають хрящової тканини швидше регенерувати, дають можливість хоча б частково відновити її еластичність;
  • міорелаксанти - кошти, які дадуть можливість усунути спазми м'язів і повернути деяку рухливість хребетного стовпа;
  • анальгетики - препарати, що знімають больовий синдром. Вони не лікують, просто дають можливість полегшити життя пацієнта;
  • нестероїдні протизапальні препарати - усувають набряки, знімають запалення;
  • вітаміни - необхідні для поповнення дефіциту мікроелементів і вітамінів в організмі.

Анальгетики - ліки проти болю

При певних показаннях лікарі можуть порекомендувати уколи ферматрона. Це введення в уражений диск хондропротектора безпосередньо. Також можуть виконуватися суглобові блокади при сильних болях.

Особливо добре при лікуванні міжхребцевої грижі себе показали такі методи як ЛФК і масаж. Останній відмінно допомагає розслабити м'язи спини і усунути біль, знімає набряки, трохи відновлює рухливість спини.

Якщо ви хочете більш докладно дізнатися, як робити масаж хребта при грижі , А також розглянути види масажів і техніку виконання, ви можете прочитати статтю про це на нашому порталі.

Заняття лікувальною фізкультурою людині, яка має грижу поперекового відділу, відвідувати доведеться регулярно. Виконувані вправи допоможуть зробити м'язи спини міцніше, відновлять її рухливість.

Лікувальна фізкультура

Увага! Перші-ліпші вправи проти грижі виконувати не можна. Вони повинні обов'язково рекомендуватися лікарем. Невідповідні або неправильно виконуються вправи можуть погіршити ситуацію. Ні в якому разі не можна виконувати скручувань, різких рухів або ривків.

Іноді хворі звертаються за допомогою до фізіотерапії і альтернативним методам лікування. Це голкорефлексотерапія, витягування хребта, ряд народних засобів, в тому числі використання настоїв, мазей і розтирань і т. Д. Однак важливо також порадитися про можливість застосування методів з лікарем - деякі з них можуть погіршити ситуацію.

У разі якщо грижа доставляє серйозні проблеми (наприклад, має великі розміри), її доведеться оперувати. Лікарі призначають хірургічне лікування лише в 10% випадків, так як будь-яка операція на хребті - це великий ризик, і часом застосування цього методу невиправдано. Зараз операція може здійснюватися двома способами:

  • видалення пошкодженого диска і установка імплантату;
  • лікування лазером - в цьому випадку пошкоджений диск нагрівається, іссушівается, і розмір грижі стає менше.

Хірургічне лікування міжхребцевої грижі

Як правило, перші дні після звернення до лікаря (а це, як правило, відбувається в період загострення) хворому рекомендується вести постільний режим, після чого йде період обмеження фізичної активності. Паралельно проводиться і медикаментозне лікування. Тільки після цього можна використовувати масажі, фізіотерапію, ЛФК.

профілактичні заходи

Грижа - захворювання досить небезпечне. І, як будь-яку патологію, її простіше запобігти, ніж лікувати. До заходів профілактики відносяться:

  • дозування фізичного навантаження;
  • правильне здорове і збалансоване харчування;
  • регулярні прогулянки пішки;
  • контроль постави;
  • використання зручних меблів для роботи та сну;
  • відмова від шкідливих звичок.

Як уникнути появи міжхребцевої грижі

Як спати з міжхребцевої грижею?

Сон - це період, коли організм людини заповнює енергетичні втрати, відпочиває і відновлюється. Але грижа хребта часом може перетворити цей звичайний процес в справжній кошмар. Як спати людині, яка має цю патологію?

Крок 1. Спати рекомендується на боці - так навантаження на хребет буде мінімальною. Ідеальна поза - поза ембріона.

поза ембріона

Крок 2. На животі спати забороняється. В цьому випадку відбувається випрямлення природного вигину хребта, що негативно позначиться на стані і без того хворої спини.

Не можна спати на животі

Крок 3. Можна спати на спині, підклавши під коліна подушку. Вона повинна бути досить жорсткою, щоб сильно не прогинатися.

Ще одна хороша поза для сну

Крок 4. Рекомендується випробувати кілька поз для сну і вибрати найбільш зручну і доставляє мінімум дискомфорту.

Виберіть підходящий варіант

Крок 5. Найкраще купити хороший ортопедичний матрац , Досить жорсткий, щоб він не прогинався під вагою тіла.

Купіть ортопедичний матрац

Крок 6. Також можна купити ліжко, що дозволяє регулювати тіло по вигину ложа або висоті.

Обзаведіться регулюється ліжком

Відео - Вправи при грижі попереково-крижового відділу

Жити з хребетної грижею непросто. Але при належному лікуванні і дотриманні заходів профілактики вона доставить мінімум дискомфорту.

Лікування - клініки в Москві

Вибирайте серед кращих клінік і записуйтеся на прийом

Лікування - фахівці в Москві

Вибирайте серед кращих фахівців і записуйтеся на прийом

Як спати людині, яка має цю патологію?