Полезные материалы

Лікування грижі Шморля - гімнастика, масаж, операція

  1. медикаментозна терапія
  2. носіння корсета
  3. рефлексотерапія
  4. гірудотерапія
  5. Гімнастика і вправи
  6. Відео: вправи при грижах хребта
  7. Народна медицина
  8. Як проводиться операція?

Однією з патологій, з якої пацієнти нерідко звертаються в клініку, є грижа Шморля.

Дане захворювання є дегенеративне зміна міжхребцевих дисків, що характеризується продавливанием хрящової тканини в кісткову тканину тіла сусіднього хребця.

Головна небезпека цієї хвороби зводиться до того, що після певного часу в результаті утворення пустот може зруйнуватися основа хребта.

Тому чим раніше буде розпочато лікування, тим більша ймовірність уникнути важких наслідків.

Фактори, що сприяють розвитку хвороби:

  • Найчастіше грижа є спадковим захворюванням, яке обумовлено нашою генетикою.
  • Іншою причиною може стати те, що в період активного росту дитини клітини кісткової тканини не встигають дозрівати в достатній мірі - так утворюються неміцні місця, які потім піддаються тиску хрящової тканини.
  • Наступна причина - це порушення харчування кісткової тканини, яке утворюється в результаті недостатнього припливу крові і лімфи.
  • Також грижа може виникнути в результаті порушення постави і обмінних процесів.
  • Ще одним чинником, що сприяє виникненню грижі, може бути похилий вік. В даному випадку відбувається втрата міцності кісткової тканини.
  • Крім вищесказаного, до розвитку грижі можуть привести різного роду травми, надмірне навантаження на хребет і т.п.

п

По розташуванню грижа Шморля буває:

  • центральній;
  • бічний;
  • передній;
  • задньої.

Центральна і бічна грижа Шморля не має клінічних проявів і не турбує людину.

Передня і задня можуть викликати болі при фізичному навантаженні.

Здебільшого грижа Шморля не доставляє пацієнтові ніякого дискомфорту, оскільки вражає безпосередньо кісткову тканину, в якій відсутні нервові закінчення.

При цьому в 70% випадках зустрічаються поодинокі грижі, що локалізуються в нижне- або среднегрудном відділі хребта, які виявляються виключно при рентгенографії або МРТ.

У тих же випадках, коли грижовоговипинання знаходиться поблизу периферичного відділу тіла хребця і має безпосередній вплив на передню поздовжню зв'язку, то можливо прояв больового синдрому.

У тих же випадках, коли грижовоговипинання знаходиться поблизу периферичного відділу тіла хребця і має безпосередній вплив на передню поздовжню зв'язку, то можливо прояв больового синдрому

Фото: грижа Шморля в шийному відділі

Значно рідше зустрічаються множинні грижі Шморля, які нерідко є одним із проявів хвороби Шейермана-Мау .

При цьому пацієнти скаржаться на посилення болю в спині при тривалому вертикальному положенні, фізичному навантаженні або тривалому сидінні, особливо в незручній позі.

Нічний і денний відпочинок сприяє зменшенню і навіть зникнення болю, однак це, як правило, явище тимчасове.

Сама по собі грижа Шморля не представляє великої небезпеки для здоров'я, проте якщо дана патологія вже присутня, то це є сигналом про те, що слід подбати про свій організм в подальшому.

Насправді така хвороба є передвісником появи міжхребцевої грижі, яка може виникнути в будь-який момент і стати серйозним захворюванням, що вимагає конкретного лікування, аж до хірургічного втручання.

Можливо здавлювання нервових закінчень, що знаходяться в спинному мозку, що може привести до критичного стану пацієнта.

Крім того, грижа може сигналізувати про ймовірність утворення інших проблем з хребтом - схильності до компресійним переломам, провалу дисків і т.п.

При деяких же видах такого захворювання втрачається здатність нахилятися глибоко вперед, оскільки м'язи починають занадто перенапружуватися.

Якщо ж діагностовано множину гриж, то можливо невелике порушення гнучкості і рухливості самого хребта.

Таким чином, грижа Шморля може виникати спонтанно або поєднуватися з наступними станами:

Якщо раніше з болями в хребті неясного походження ви зверталися до ортопеда або до невропатолога, то сьогодні відкрито нову область в ортопедії - вертебрологія, яка займається виключно даними проблемами.

У ній використовуються найновітніші методи діагностики захворювань, такі як комп'ютерна томографія, дискографія, мієлографія, магнітно-резонансна томографія, а також функціональні методи - електронейрографія і електроміографія.

Все це дозволяє фахівцям більш точно дізнатися локалізацію грижі, а так само її розмір.

Якщо у вашому населеному пункті немає вертебролога, то ви можете звернутися до ортопеда або невропатолога.

Головним методом діагностики грижі Шморля є магнітно-резонансна томографія або давно відомий всім рентген хребта.

медикаментозна терапія

При постановці діагнозу лікар може вам призначити різні медикаменти, мазі, уколи, які будуть живити хребет і допоможуть впоратися з болем.

Однак, на жаль, це не завжди є лікуванням, оскільки полегшення буде носити тимчасовий характер, а хвороба прогресуватиме.

Однак, на жаль, це не завжди є лікуванням, оскільки полегшення буде носити тимчасовий характер, а хвороба прогресуватиме

Фахівці вважають, що перед тим, як почати лікувати грижу, слід виявити причину її виникнення.

Якщо вона пов'язана з остеопорозом, то зазвичай призначаються лікарські препарати, що містять вітамін Д і кальцій (кальцитонін, алостін). Крім цього рекомендується лікувальна фізкультура і процедури по витягнення хребта.

Що ж стосується симптоматичного лікування грижі, яка супроводжується болями в спині, то для усунення больових відчуттів призначаються знеболюючі препарати, такі як Кетанов і Найз.

Що ж стосується симптоматичного лікування грижі, яка супроводжується болями в спині, то для усунення больових відчуттів призначаються знеболюючі препарати, такі як Кетанов і Найз

Якщо дегенеративні ураження дисків досить великі або присутні дрібні грижі у великій кількості, то приймаються протизапальні засоби, наприклад, Диклофенак.

носіння корсета

Оскільки дане захворювання пов'язане з періодичними болями в спині і поясниці, то лікарем може бути призначено носіння спеціального корсета.

Його використання зазвичай показано пацієнтам, чия діяльність передбачає тривале перебування в положенні сидячи або стоячи.

Ортез дозволяє знизити навантаження, що створюється на пошкоджений сегмент, тим самим перешкоджаючи утворенню больового синдрому і зменшуючи ризик розвитку міжхребцевої грижі.

рефлексотерапія

Дана методика, як і всі інші процедури, спрямована на збільшення припливу крові до хребта, що допомагає в більшій кількості доставляти корисні речовини для відновлення міцності кісткової тканини.

При лікуванні грижі таким методом у пацієнта уточнюється наявність протипоказань, які можуть спровокувати загострення таких захворювань:

  • різні пухлини;
  • висока температура, яка вказує на гостро протікає процес в організмі;
  • туберкульоз в його активній стадії;
  • грудне вигодовування або вагітність;
  • лейкоз або інші захворювання крові;
  • психічне збудження.

різні пухлини;   висока температура, яка вказує на гостро протікає процес в організмі;   туберкульоз в його активній стадії;   грудне вигодовування або вагітність;   лейкоз або інші захворювання крові;   психічне збудження

гірудотерапія

Ще одним методом лікування грижі Шморля та інших захворювань хребта може стати лікування п'явками, яке буде надавати наступну дію:

  • насичувати кров киснем;
  • покращувати приплив крові в потрібну ділянку хребта і знижувати кров'яний тиск;
  • зменшувати спазм в певній ділянці хребта;
  • ліквідувати застій шкідливих речовин в тканинах.

Протипоказання до гірудотерапії:

  • пухлини, які метастазують;
  • вагітність або годування дитини грудьми;
  • захворювання крові, головним чином гемофілія, яка характеризується порушенням системи згортання крові.

пухлини, які метастазують;   вагітність або годування дитини грудьми;   захворювання крові, головним чином гемофілія, яка характеризується порушенням системи згортання крові

Гімнастика і вправи

Перш ніж почати займатися фізичною вправами або гімнастикою, обов'язково слід порадитися з вашим лікарем, оскільки, щоб правильно впливати на грижу, потрібно враховувати її розмір і розташування.

Гімнастика зазвичай спрямована на зміцнення прямих м'язів спини, черевного преса, а також допомагає створити так званий «м'язовий корсет».

При цьому одним з важливих умов застосування лікувальної фізкультури є регулярність її виконання.

Найкраще якщо все відбуватиметься під керівництвом тренера. І пам'ятайте, вправи не повинні завдавати вам біль.

І пам'ятайте, вправи не повинні завдавати вам біль

Так само піде на користь і плавання, яке є не тільки методом лікування, але і профілактичним заходом.

Воно добре зміцнює всі м'язи і нормалізує роботу всього організму.

Відео: вправи при грижах хребта

масаж

Даний спосіб лікування є найпоширенішим, оскільки спрямований на поліпшення кровопостачання міжхребцевих дисків.

Масаж покращує обмінні процеси в хрящовій і кістковій тканині, що дозволяє запобігти формуванні грижі.

Точковий масаж є одним з кращих методів впливу на грижу Шморля.

При цьому довіритися краще фахівця з великим досвідом, так як всі дії повинні бути дуже м'якими, точними, щадними.

Відео: користь точкового масажу

Народна медицина

Народні методи лікування включають в себе компреси, які робляться з настойки кульбаб і квіток каштана.

Крім цього, відмінно допомагають хвойні ванни з ефірними маслами, а також примочки з кашки сирої картоплі з додаванням хрону.

Харчування і корисні речовини

Не менш важливим фактором при лікуванні і профілактиці грижі Шморля є підтримка правильного ваги, оскільки останній значно збільшує навантаження на хребет і сприяє деформації хрящової тканини.

Пацієнту рекомендується стежити за якістю свого харчування, а також за кількістю мікроелементів, що потрапляють в організм.

Речовини необхідні організму в період загострення захворювання

Так першим і найважливішим речовиною, яке повинно щодня надходити в ваш організм, є кальцій в кількості 1000-1200 міліграм.

Його ви отримаєте, якщо щодня будете вживати:

  • всі молочні і кисломолочні продукти, особливо сир, сир і кефір;
  • овочі, особливо броколі, квасолю, шпинат і горіхи;
  • фрукти, такі як курага та апельсини;
  • риба і морепродукти, лосось і сардини.

всі молочні і кисломолочні продукти, особливо сир, сир і кефір;   овочі, особливо броколі, квасолю, шпинат і горіхи;   фрукти, такі як курага та апельсини;   риба і морепродукти, лосось і сардини

Також допоможуть підвищити рівень кальцію арахіс, насіння гарбуза і соняшнику, кунжут і боби.

Вітамін Д ви можете отримувати вживаючи риб'ячий жир, морепродукти, яєчний жовток.

Що ж стосується вживання солодощів, то в великій кількості вони протипоказані, оскільки призводять до порушення засвоєння надходить кальцію.

Чай ж, навпаки, зміцнює кісткову тканину і допомагає останньому засвоюватися в організмі за рахунок присутності безлічі рослинних компонентів.

Жири, а особливо тваринного походження, при надходженні в організм пов'язують кальцій і не допускають його надходження в кров, тому такі продукти потрібно обмежити або зовсім виключити з раціону.

Жири, а особливо тваринного походження, при надходженні в організм пов'язують кальцій і не допускають його надходження в кров, тому такі продукти потрібно обмежити або зовсім виключити з раціону

Так само в ваш організм на ряду з кальцієм і вітаміном Д повинні надходити такі компоненти важливі для росту і зміцнення кісткової тканини:

  • вітамін К;
  • цинк і мінерали;
  • магній;
  • вітаміни групи В;
  • вітамін А;
  • фолієва кислота.

Хірургічне втручання при постановці такого діагнозу сьогодні використовується вкрай рідко.

Однак у важких випадках, коли грижа досягає великих розмірів і приносить великий дискомфорт, застосовують два види операцій:

  • Малоінвазивний метод або лазерна вапоризації
  • Радикальний метод - ламінектомій, дискектомія

Лазерна вапоризация - метод, в якому на грижу діють за допомогою лазера, що нагріває ядро диска.

Це робиться для того щоб видалити рідину (воду), яка знаходитися в міжхребцевої грижі і зменшити її розмір в кілька разів.

Така технологія передбачає повне видалення хворого міжхребцевого диска з заміною його на інший.

Як проводиться операція?

Проводиться операція під наркозом для того, щоб максимально зберегти рухову здатність хребта.

При цьому новітні технології дозволяють зробити її безболісно і через маленький розріз.

Реабілітація пацієнта зазвичай займає невеликий проміжок часу, але вимагає від нього значних зусиль.

Повністю вилікувати дане захворювання практично неможливо, однак цілеспрямоване і планомірне лікування допоможе вам уникнути більш серйозних проблем з хребтом, які супроводжуються сильними болями.

Для того, щоб дане захворювання вас не почало турбувати, слід дотримуватися наступних правил:

  • Важливо стежити за своєю вагою і не допускати його збільшення, так як це веде до додаткового навантаження на хребет.
  • Раціонально підходите до власного харчування, оскільки сьогодні існує безліч таблиць, за якими можна розрахувати кількість корисних речовин.
  • Слідкуйте за якістю споживаної рідини.
  • Для того щоб засвоювався одна речовина його потрібно доповнювати іншим. Так, наприклад, Са відмінно засвоюватися з вітаміном Д.
  • Алкоголь, куріння, кофеїн, газовані неалкогольні напої є тими компонентами, які було б непогано виключити зі свого раціону.
  • Найкраще буде зайнятися лікувальною фізкультурою і активним способом життя незалежно від вашого віку.
  • У групі ризику також перебувають професійні спортсмени і ті, хто неуважно ставиться до стану свого хребта.

У групі ризику також перебувають професійні спортсмени і ті, хто неуважно ставиться до стану свого хребта

Таким чином, сьогодні до сих пір не вщухають суперечки про те, чи є необхідність в лікувальних заходах при даному захворюванні, а якщо і є, то в яких?

Більшість фахівців, а саме нейроортопедії, дотримуються традиційного погляду на дану проблему, вважаючи обов'язковим і просто необхідним проведення ряду процедур, які зміцнювали б мускулатуру спини і знижували б ризик виникнення міжхребцевої грижі.

Як проводиться операція?
Таким чином, сьогодні до сих пір не вщухають суперечки про те, чи є необхідність в лікувальних заходах при даному захворюванні, а якщо і є, то в яких?