Полезные материалы

Лікування хребта (неврологія) - МРТ показало, що у мене міжхребцева грижа 5 мм. Чи можливо в цьому випадку повне одужання і як лікувати міжхребцеву грижу? Яким спортом можна займатися? Я захоплююся латино американськими танцями - можу я продовжувати заняття?

  1. Чим небезпечний діагноз "міжхребцева грижа"?
  2. Перевантаження рухового сегменту призводить до:
  3. Для поліпшення обмінних процесів в тканинах, особливо в обезвоженном міжхребцевому диску можна використовувати:...
  4. З фізичних навантажень і видів спорту при міжхребцевої грижі не рекомендуються:
  5. Якщо болить спина:

опис знімків МРТ говорить тільки про існуючі зміни в хребті і навколишніх тканинах. Знімки МРТ не дозволяють отримати інформацію про розподіл навантаження на сегменти хребта. опис знімків   МРТ   говорить тільки про існуючі зміни в хребті і навколишніх тканинах функціональна блокада хребта

Міжхребцева грижа у Вас середніх розмірів. Оскільки немає інформації про клінічній картині і Ваших скаргах на сьогоднішній день, а також опису знімків МРТ, не можна сказати, здавлює вона нервовий корінець.
Тому заочно можу дати Вам тільки загальні рекомендації і розставити необхідні акценти.

Зараз Вам необхідний комплекс заходів для профілактики прогресування (збільшення) наявної міжхребцевої грижі і профілактиці утворення нових.

Перші зміни в хребті виникають задовго до того, як з'являються перші скарги. Часто на них не звертають уваги. Це можуть бути дискомфорт і м'язові болі в спині після знаходження в незручній позі, скутість на початку руху, особливо вранці після сну.
виникаючі біль у спині пов'язані із захисним м'язовим напругою, яке сигналізує нам про те, що м'язовий корсет вже не в змозі витримувати осьову навантаження протягом тривалого часу. Так проявляється на початковій стадії остеохондроз - мишечнотоніческій синдром.
Можливо, що болі в спині, що виникають після тривалого перебування в одній позі або скутість в м'язах спини, турбують вранці і до вечора знайомі Вам вже давно.

Порушення біомеханіки на одному з рівнів хребетного стовпа неминуче веде до появи вторинних біомеханічних розладів в інших його відділах, навіть дуже віддалених. Ниючі болі в попереку закономірно змінюються болем в шиї і грудному відділі. Виникнення цих симптомів - виключно питання часу.

Чим небезпечний діагноз "міжхребцева грижа"?

  • захворювання прогресує, залучаючи до процесу всі нові міжхребцеві диски;
  • збільшуються грижі починають тиснути на нервові корінці, а в складних запущених випадках - і на спинний мозок.

Рухи в хребті відбуваються в суглобах, розташованих між двома сусідніми хребцями, амортизатором між ними служить міжхребцевий диск. Пара сусідніх хребців і диск між ними утворюють хребетний руховий сегмент.

Пара сусідніх хребців і диск між ними утворюють хребетний руховий сегмент

хребетний руховий сегмент
* Хребетний руховий сегмент *

Перевантаження рухового сегменту призводить до:

  • локальному захисному перенапруження мишщ;
  • скорочення відстані між сусідніми хребцями;
  • фіксації хребців в неправильному положенні з утворенням функціональних блокад (фіксованого ділянки хребта з обмеженою рухливістю).

Функціональні блокади в свою чергу "видавлюють" міжхребцевий диск назовні, формуючи протрузии і міжхребцеві грижі.
Важливо своєчасно усувати функціональні блокади. "Нашаровуючись" на вікові дегенеративні зміни, вони "видавлюють" диск.

Нашаровуючись на вікові дегенеративні зміни, вони видавлюють диск

функціональна блокада хребта
* Функціональна блокада хребта *

Тому, корисно використовувати м'яку мануальну терапію на інших хребетних сегментах (уникаючи рівня міжхребцевої грижі). Зняття блокад з інших рівнів дозволить опосередковано зменшити функціональне навантаження на постраждалу область. Вам необхідно знайти грамотного мануального терапевта. Бажано, щоб це був лікар - невролог, який буде Вас вести і спостерігати.
Альтернативою мануальної терапії може бути остеопатія .

Якщо такої можливості немає, виконуйте спеціальну гімнастику для хребта. Вона дозволить Вам зберегти хребет в хорошій формі, призупинити прогресування вже наявних і утворення нових міжхребцевих гриж. Інакше не уникнути згодом операції.

Лікувальна гімнастика обов'язкова. Якщо після фізичних вправ Вас турбує біль, то тут 2 варіанти:

  • або ці рухи Вам не підходять;
  • або вправи виконуються неправильно.

Тут я можу порадити гімнастику, з якою працюю вже більше 15 років. Це гімнастика Кацудзо Ніші.

Якщо подивитися на знімки, то можна побачити, що міжхребцевий диск на рівні грижі змінений (зневоднений), він виглядає темніше, ніж диски, розташовані поруч. Це говорить про тривалої хронічної перевантаження даного відділу хребта.
Тому необхідно якомога раніше почати коригувати обмінні процеси в хребті (дегенеративні), тобто відновлення самих тканин хребта: хрящової, кісткової, зв'язкового апарату.

Для поліпшення обмінних процесів в тканинах, особливо в обезвоженном міжхребцевому диску можна використовувати: магнітний пояс

  • Хондропротектори. рекомендую Glucosamine Forte GP для підтримки структури хрящової тканини. Це загальмує прогресування (зростання) міжхребцевої грижі і зміцнить інші диски, ще не пошкоджені. Я в останні роки використовую хондропротектор, який застосовують наші спортивні олімпійські збірні - Glucosamine Forte GP. Приймати: по 1 капс х 2 рази в день від 8 до 12 місяців.
  • Знеболюючі засоби з протизапальним і знеболюючим дією. Краще, якщо Ви будете використовувати безпечні для шлунково-кишкового тракту.
    рекомендую Osteo Complex - рослинний комплекс протизапальних засобів з фосфатом кальцію (на відміну від карбоаната кальцію, фосфат добре засвоюється організмом). Osteocomplex можна застосовувати при болях середньої та слабкої інтенсивності як альтернативу хімічним нестероїдних протизапальних препаратів. Вживати: по 2 таб х 3 рази в день під час їди 1-2 місяці, а після зменшення болю повертатися до прийому Glucosamine Forte GP.
  • Для зняття гострих болів можливе використання лікувальних блокад лікарськими препаратами (вид визначається лікарем-неврологом), і більш сильних медикаментозних знеболювальних.
  • Різні види фізіотерапії, наприклад, магнітотерапію (вона покращує живлення тканин і знімає болі). Хорошою альтернативою магнітотерапії в домашніх умовах буде магнітний пояс з силою магнітного поля 1800 гаус. Магнітний пояс посилить ефект від паралельно прийнятих хондропротекторов.

З фізичних навантажень і видів спорту при міжхребцевої грижі не рекомендуються:

  • біг і стрибки (це осьова навантаження на хребет);
  • види спорту, які пов'язані з асиметричними рухами (теніс) і різкою зміною положення тіла (східні єдиноборства). До цього типу навантажень відносяться і латиноамериканські танці. У них багато різких і ротаційних рухів.

При наявності міжхребцевої грижі рекомендується:

  • заняття східними видами гімнастики (йога, Кацудзо Ніші, У-шу і ін.) надзвичайно корисні для хребта. Сюди ж можна віднести пілатес.
  • тривалі піші прогулянки. Вони підтримують Ваш хребет в рухомому стані, при цьому зберігаючи м'язи в тонусі. Особливо корисною буде скандинавська ходьба з палицями.
  • велосипедні прогулянки, плавання. Плавати корисно на спині і використовуючи техніку брас. При плаванні брасом обов'язково виконайте умова - голова звернена вниз обличчям і частково занурена в воду. Якщо голова височить над водою, при цьому частково закинута назад, сама по собі ця позиція може сприяти виникненню болю в області шиї.

Рекомендації носять загальний характер. І в нашій практиці є випадки, коли люди наперекір рекомендаціям лікаря після зняття загострення знову повертаються до улюбленого виду спорту. Підлікувалися - і на гірські лижі, або на футбол. Вибір робити Вам. Рекомендації носять загальний характер заняття танцями при міжхребцевої грижі

Уважно прислухайтеся до свого організму, його сигналам про допомогу.

Якщо болить спина:

  • обмежте руху (адже не дарма болить!);
  • звільніть від навантажень;
  • Не робіть нічого через біль (!).

Виняток становлять вправи на розтяжку - їх можна робити через помірну або незначний біль, за умови, що після розтяжки стан не погіршується.

Якщо вирішите продовжувати займатися латиноамериканські танцями, обов'язково поєднуйте ці навантаження з рекомендованими видами гімнастики для хребта і плаванням. І повторюйте обстеження в динаміці.

Для оцінки стану хребта на поточний момент і в динаміці корисна саме функціональна діагностика стану хребта (Електроспонділографія).

Наталія Миколаївна Панченко, лікар відновної медицини, неврології, нутриціолог,

гл. консультант Служби діагностики Діагност + ,

особистий блог: zdrav4you

Чим небезпечний діагноз "міжхребцева грижа"?
Чим небезпечний діагноз "міжхребцева грижа"?