Полезные материалы

Міжхребцева грижа. Лікування міжхребцевої грижі (грижі міжхребцевого диска) в Києві

  1. Симптоми міжхребцевої грижі
  2. Міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) поперекового або попереково-крижового відділу може мати...
  3. Міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) грудного відділу може мати такі прояви:
  4. Перебіг міжхребцевої грижі
  5. Групи ризику по міжхребцевої грижі
  6. Локалізація міжхребцевої грижі
  7. Діагностика міжхребцевої грижі
  8. Профілактика міжхребцевої грижі
  9. Безопераційне лікування міжхребцевої грижі
  10. Оперативне (хірургічне) лікування міжхребцевої грижі

в Медичному центрі мануальної терапії та масажу "МАНУАЛ-ПРО"

в Медичному центрі мануальної терапії та масажу МАНУАЛ-ПРО

Міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) - це зміщення пульпозного ядра ураженого міжхребцевого диска з його центру до його оболонці, з подальшим розривом фіброзного кільця і випинанням ядра через такий розрив. Говорячи зрозумілим простому обивателю мовою: "міжхребцева грижа - це випинання ядра ураженого міжхребцевого диска назовні через розрив його оболонки".

У більшості випадків міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) випинається за принципом найменшого опору в область виходу корінця нерва з спинномозкового каналу (рідше - в хребетний канал, в якому знаходиться спинний мозок людини). Коли міжхребцева грижа досягає значних розмірів вона починає тиснути на корінець спинномозкового нерва (ущемляє нервовий корінець). Пацієнт при цьому відчуває біль в ураженому відділі хребта (від несильним до нестерпного і нестерпним). Крім цього, в місці утиску розвивається набряк і запалення навколишніх тканин, що значно погіршує ситуацію і викликає дискомфорт і серйозні (часом болісні) страждання у хворого.

Міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) має тенденцію хоча і повільно, але все ж неухильно прогресувати і поглиблювати страждань хворого, тому ми не рекомендуємо відкладати лікування грижі міжхребцевого диска, а починати його якомога раніше! Чим раніше розпочато лікування міжхребцевої грижі (грижі міжхребцевого диска) - тим ефективнішим і менш тривалим буде таке лікування. Ні в якому разі міжхребцева грижа не повинна запускатися!

Міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) є сумним і в той же час найнебезпечнішим підсумком прогресуючого остеохондрозу !

Симптоми міжхребцевої грижі

Основна маса пацієнтів, у яких утворилася міжхребцева грижа , Відчувають в ураженому відділі хребта дискомфортні відчуття і біль, від ниючий і тягне до дуже сильної і слабо купіруемой анальгетиками болю. Також можуть бути присутніми порушення чутливої ​​і рухової функцій. Крім цього розвивається набряк і запалення тканин, що оточують уражену ділянку, наслідком чого є відчуття пацієнтом сильного болю не тільки в області грижі, а й по ходу ураженого спинномозкового нерва.

Також, біль і порушення чутливості може спостерігатися в іннервіруємих ущемленим нервом ділянках тіла (наприклад, біль, зниження сили і порушення чутливості в нозі).

Крім цього, досить часто мають місце звуження хребетного каналу, здавлювання оболонки спинного мозку і нервових корінців.

Залежно від ураженого відділу хребта розрізняються прояви міжхребцевої грижі.

Міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) поперекового або попереково-крижового відділу може мати такі специфічні прояви:

  • люмбаго (Або простріл в попереку) - гостра (різка) біль в попереку, при цьому паціетов часто вкрай складно (або неможливо) зайняти вертикальне положення, і він ніби завмирає у вимушеній зігнутою позі;
  • люмбалгия - локальна тупа ниючий біль різного ступеня інтенсивності в області, де локалізується грижа; зазвичай біль посилюється при навантаженні (ходьба, нахили, повороти, згинання тулуба);
  • люмбоишиалгия - поперековий біль різного ступеня інтенсивності иррадирует (розповсюджується) з попереку в одну ногу або обидві ноги;
  • ішіас і ішалгія - біль по ходу сідничного нерва, що розповсюджується по задній поверхні стегна і гомілки; по якій нозі (лівої чи правої) залежить від того, з якого боку грижа здавлює корінець нерва;
  • оніміння, поколювання і слабкість іннервіруємих сідничного нерва м'язів ноги; якої ноги (лівої чи правої) залежить від того, з якого боку грижа ущемляє корінець нерва;
  • слабкість і порушення чутливості в обох ногах;
  • порушення функцій тазових органів (порушення сечовипускання, дефекації або потенції);
  • оніміння або порушення чутливості в області статевих органів.

Міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) грудного відділу може мати такі прояви:

  • постійні болі або дискомфорт в грудному відділі хребта, що посилюються при глибокому вдиху-видиху, нахилах і поворотах корпусу.

Міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) шийного відділу може мати такі прояви:

  • болю, що поширюються в плече або руку;
  • запаморочення;
  • збільшення артеріального тиску;
  • слабкість і різні порушення чутливості в одній руці або обох руках (поколювання, печіння, почуття "бігання мурашок", оніміння та інші);
  • оніміння пальців рук;
  • поєднання головокружіння, головного болю та збільшення артеріального тиску.

Причини міжхребцевої грижі

Міжхребетні диски, хребці, їх зв'язки і суглоби піддаються неминучого в процесі життя зносу внаслідок постійної микротравматизации хребта, викликаної вертикальної позою людини і гравітацією Землі, а також як результат фізичних навантажень і інших негативних чинників (травми, падіння, малоактивний спосіб життя, зайва вага і інші).

Крім цього, диски хребта піддаються поступового руйнування внаслідок неминучих дегенеративно-дистрофічних змін в ньому внаслідок порушення метаболізму в диску (тобто процесу харчування та обміну речовин). Цей процес носить назву остеохондроз хребта, який можна в повній мірі вважати розплатою людини за прямоходіння.

Також, міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) досить часто виникає на тлі сколіозу або кіфосколіоз.

Перебіг міжхребцевої грижі

Міжхребцева грижа формується поступово, оскільки фіброзне кільце диска дуже щільне, складається з багатошарових кілець дуже міцних волокон, переплетених між собою. Процес руйнування фіброзного кільця займає не один рік. Винятки становлять випадки екстремальних фізичних навантажень, а також серйозні травми хребта (наприклад, автомобільні аварії, падіння з достатньої висоти та інші).

Спочатку диск втрачає воду і еластичність. У його волокнах і на поверхні утворюються тріщини. Його ядро ​​поступово розриває внутрішні волокна і зміщується до його оболонці. Коли сместившееся ядро ​​впритул підійшло до оболонки диска, воно тисне на фіброзне кільце, що викликає поступове випинання диска без розриву його оболонки, - утворюється протрузія. Надалі, дегенеративно-дистрофічні процеси в диску і тиск ядра диска в цьому місці викликають розрив фіброзного кільця, ядро ​​вивалюється назовні через розрив фіброзного кільця і ​​таким чином утворюється міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска).

Групи ризику по міжхребцевої грижі

У групи ризику для даного захворювання потрапляють люди з неправильною поставою, надмірною (зайвим) вагою, які страждають на остеохондроз хребта, які перенесли травми хребта, мають спадкову схильність, працівники схильні до екстремальних фізичних навантажень (наприклад, вантажники). Проявитися міжхребцева грижа може і через помірних фізичних навантажень, різких рухів. Досить часто міжхребцева грижа виявляється у людей, які практично ніколи не піднімають тяжкості, але змушені тривалий час сидіти або стояти (наприклад, офісні працівники, продавці, перукарі).

Велика частина пацієнтів, у яких діагностується міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) - це чоловіки 30 - 55 років. Це пов'язано з тим, що чоловіки, в більшості випадків, більше ніж жінки схильні до екстремальних фізичних навантажень і травм. У людей старшого віку знижується пружність драглистого ядра диска і, завдяки цьому, міжхребцева грижа розвивається значно рідше.

Локалізація міжхребцевої грижі

Найчастіше зустрічається міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) поперекового відділу і попереково-крижового відділу хребта. В основному грижа локалізується на рівні диска L5 - S1 попереково-крижового відділу (близько 48% випадків) і на рівні диска L4 - L5 поперекового відділу (близько 46% випадків); грижі інших рівнів поперекового і попереково-крижового відділу складають невелику частину (близько 6% випадків).

Міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) шийного відділу хребта зустрічається набагато рідше, а міжхребцева грижа грудного відділу хребта зустрічається вкрай рідко. Грижі шийного і грудного відділів хребта пов'язані в основному з серйозними травмами або екстремальними навантаженнями.

Грижі шийного і грудного відділів хребта пов'язані в основному з серйозними травмами або екстремальними навантаженнями

Діагностика міжхребцевої грижі

Міжхребцева грижа гарантовано діагностується за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ). Це сучасний і повністю безпечний метод діагностики (на відміну, наприклад, від рентгенографії).

Профілактика міжхребцевої грижі

Наявність міцного м'язового корсета хребта, а також регулярні помірні фізичні навантаження (ранкова гімнастика, заняття в спортзалі, плавання) сприяють збереженню еластичності і зміцненню зв'язок хребта, а також нормалізації процесу метаболізму (харчування, обміну речовин) в міжхребцевих дисках, що може значно уповільнити дегенеративно -дістрофіческіе процеси і служити відмінною профілактикою.

Міжхребцева грижа може лікуватися консервативно (безопераційне лікування на ранніх стадіях захворювання) і методом оперативного втручання (хірургічна операція на пізніх стадіях, коли безопераційні методи малоефективні).

Тому вкрай важлива рання діагностика міжхребцевої грижі.

Безопераційне лікування міжхребцевої грижі

На початкових стадіях міжхребцева грижа (грижа міжхребцевого диска) добре піддається лікуванню консервативними (безопераційним) методами. З 2003 року наш медичний центр займається діагностикою і безопераційним лікуванням даного захворювання. За цей час напрацьований багатий досвід ефективного лікування цієї недуги. Для досягнення позитивного результату лікарі нашого центру застосовують Нетравматичность методику безопераційного лікування .

У нашому центрі безопераційне лікування міжхребцевої грижі направлено на усунення тиску грижі на корінець спинномозкового нерва, купірування больового синдрому, зменшення набряку тканин, а також відновлення функції хребта, сили м'язів і чутливості уражених зон.

На сеансах лікування комплексно застосовуються м'які техніки мануальної терапії , Витягування хребта, медикаментозна терапія , лікувальний масаж , фізіотерапія . Крім цього, деяким пацієнтам необхідна додаткова зовнішня фіксація хребта за допомогою спеціального медичного фіксуючого поясу (корсета) .

За допомогою м'яких технік мануальної терапії і дозованого витягування хребта можна трохи "всмоктати" грижу, і тим самим усунути обмеження корінця спинномозкового нерва. За допомогою лікувального масажу, фізіотерапії і медикаментозної терапії можна значно прискорити процес відновлення пацієнта і прибрати викликані міжхребцевої грижею стану: набряк, болі, дискомфорт, відновити порушені в результаті грижі функцій і чутливість внутрішніх органів і кінцівок.

В процесі лікування розробляється індивідуальний комплекс вправ лікувальної фізкультури (ЛФК) для зміцнення м'язового корсету хребта.

Курс безоперационного лікування міжхребцевої грижі (грижі міжхребцевого диска) в нашому центрі складається з 10 - 15 комплексних лікувальних сеансів з періодичністю відвідування щодня або через день. Усунути гострі болі і значно поліпшити стан хворого можна за 1 - 3 сеансу лікування.

Якщо після закінчення курсу лікування не спостерігається повне клінічне одужання, то, хворому може бути рекомендовано пройти повторний курс безоперационного лікування через 30 - 40 днів після закінчення першого курсу.

У період проходження курсу безоперационного лікування міжхребцевої грижі (грижі міжхребцевого диска) в нашому центрі і як мінімум 2-х тижнів після його закінчення потрібно максимально виключити фізичні навантаження на хребет!

Оперативне (хірургічне) лікування міжхребцевої грижі

Якщо безопераційне лікування виявляється неефективним, вдаються до оперативного втручання (операції) в умовах стаціонару.

Існує кілька методик операцій (в залежності від клініки) від видалення випнутого ділянки міжхребцевого диска до введення в диск спеціального складу.

Після операції пацієнту доведеться пройти курс реабілітації, який можна пройти в нашому медичному центрі. Ймовірність рецидиву після операції досить висока.

Багаторічний досвід роботи нашого центру показує, що не більше 15-20% пацієнтів потребують операції. Іншим 80-85% пацієнтів може допомогти консервативне лікування.