Полезные материалы

Міжхребцева грижа попереково - крижового відділу хребта: лікування та профілактика

  1. Причини формування патології
  2. клінічна картина
  3. діагностика
  4. Загальні правила і методи лікування
  5. Рентген-контрольовані блокади
  6. Альтернативні варіанти терапії
  7. Оперативне втручання
  8. Небезпека і можливі ускладнення
  9. профілактичні рекомендації

Грижа міжхребцевого диска (код за МКХ - M51) - патологічний стан, при якому пошкоджується фіброзний диск, відбувається випинання драглистого ядра диска. Поширена область локалізації - поперек, хоча зустрічаються пошкодження в інших частинах хребетного стовпа. Патологічний процес лежить в основі формування ішіасу, гострого болю в попереку.

Протягом усього життя близько 60-80% населення Землі скаржиться на болі в попереку. Найпоширенішою причиною неприємності є поперековий міжхребцева грижа. Вона супроводжується різко неприємними симптомами, вимагає тривалої консервативної терапії, в окремих випадках не обходиться без хірургічного втручання.

Причини формування патології

Причини формування патології

Міжхребцевий диск включає фіброзне кільце, всередині нього знаходиться драглисте ядро. «Конструкція» служить амортизатором для суміжних хребців. На тлі різних несприятливих факторів зовнішнє покриття міжхребцевого диска тріскається. Патологічний процес веде до випинання диска, відколювання його окремих частин.

Пошкодження в диску не гояться, але больові відчуття з часом стихають. Під час розриву фіброзного кільця дискомфорт стихає, з'являються болі на фоні ішіасу (формуються в результаті здавлювання сідничного нерва). Тривала відсутність терапії веде до хронічного больового синдрому.

Грижа позвонкового диска в області попереку формується на тлі вікових змін. Згодом в міжхребцевому диску не вистачає рідини, він втрачає свою еластичність, легко руйнується. Цей процес є природним, але його можна сповільнити за допомогою профілактичних маніпуляцій.

Крім похилого віку, на формування міжхребцевої грижі впливають негативні фактори:

  • підлога. Патологія часто діагностується у чоловіків у віці від 30 до 50 років;
  • ожиріння. Збільшений вага тіла веде до здавлення хребетних дисків, формування грижі;
  • надмірні або неправильні заняття спортом веде до перевантажень, негативних змін в міжхребцевих дисках;
  • сидячий образ життя. Більшість проблем з хребтом пов'язано з монотонними щоденними діями. При постійній роботі за столом регулярно тренуйте м'язи спини, зміцнюючи їх, попереджаючи масу різних проблем;
  • куріння. Шкідлива звичка погіршує кровообіг в капілярах, міжхребцевих дисках, що веде до їх руйнування.

Іноді сукупність негативних чинників веде до формування поперекової хребцевих грижі, сильному больового синдрому.

Дізнайтеся інструкцію із застосування знеболюючих   уколів Ксефокам   при хворобах хребта Дізнайтеся інструкцію із застосування знеболюючих уколів Ксефокам при хворобах хребта.

Характеристику та правила застосування знеболюючих таблеток при болях в попереку і спині можна побачити в цій статті.

клінічна картина

Важливо розуміти, що при наявності поперекової грижі клінічна картина може бути відсутнім взагалі, так як патологія спровокована утиском диска, а спазмом глибоких м'язів, подальшим набряком, запальним процесом.

Під час досліджень міжхребцева грижа в попереку може бути не виявлена, але пацієнт скаржиться на сильний дискомфорт або навпаки (спостерігаються множинні пошкодження, а болю немає).

Під час досліджень міжхребцева грижа в попереку може бути не виявлена, але пацієнт скаржиться на сильний дискомфорт або навпаки (спостерігаються множинні пошкодження, а болю немає)

Симптоми міжхребцевої грижі в області попереку:

  • неприємні відчуття часто простягаються по всій довжині сідничного нерва, зачіпаючи поперек, сідницю, доходячи до ступні;
  • відзначається м'язова слабкість, оніміння або печіння нижніх кінцівок;
  • в запущених випадках пацієнту боляче ходити, сидіти або навіть лежати;
  • відсутність терапії веде до проблем в роботі кишечника, видільної системи, медикам відомі випадки паралічу нижніх кінцівок на тлі міжхребцевої грижі в області попереку.

діагностика

Виявити наявність грижі міжхребцевого диска в попереку допоможе доктор, провівши ряд специфічних досліджень:

  • МРТ. Технологія включає застосування магнітного статі для створення зображення внутрішніх органів людини. МРТ дозволяє оцінити пошкодження нервів, виявити розташування грижі;
  • КТ. Допомагає вивчити стан кісткових і м'яких тканин гірше, ніж МРТ, але досвідчений фахівець здатний оцінити ступінь пошкодження міжхребцевого диска пацієнта;
  • рентгенографія. З появою перерахованих вище методів, рентгенівські знімки втрачають свою актуальність і корисність. У разі безвихідній ситуації, рентгенографія покаже лікаря кісткові патологічні зміни, але не виявить "несправності" в м'яких тканинах.

Загальні правила і методи лікування

Як лікувати міжхребцеву грижу? З препаратів використовують нестероїдні протизапальні засоби, анальгетики. Лікарські продукти застосовуються для купірування больового синдрому, зняття запального процесу. Медикаменти не рекомендується застосовувати тривалими курсами, щоб уникнути різко негативних побічних ефектів.

Зверніть увагу! Медикаментозна терапія ефективна щодо початкових стадій розвитку грижі. У запущених ситуаціях не обійтися без хірургічного втручання.

Рентген-контрольовані блокади

Рентген-контрольовані блокади

Методика знеболювання застосовується в разі неефективності інших лікарських маніпуляцій. Суть технології полягає в тому, що під контролем рентгена через особливу голку до місця здавлювання нервового корінця вводять розчин гормональних, анальгезирующих засобів.

Процедура проводиться під місцевим наркозом, потерпілий бачить весь процес на моніторі, його виписують вже через кілька годин після маніпуляцій. За цей період лікарі оцінюють ефективність знеболюючих засобів. У половини хворих рентген-контрольована блокада є першим кроком до повного одужання. Такі маніпуляції дозволено проробляти до трьох разів.

Локальне вплив на вогнище патологічного процесу дозволяє тривалий час контролювати дискомфорт, не вдаючись до хірургічного втручання. У деяких випадках такий спосіб повністю виліковує пацієнта, необхідність в операції пропадає.

Альтернативні варіанти терапії

Методи лікування міжхребцевої грижі без операції:

  • витягування хребта. Є безліч методик проведення даної маніпуляції (підводне витяжіння, застосування спеціального апарату). Перед процедурою пацієнтові показана МРТ;
  • носіння корсетів. Пристосування допоможе усунути больовий синдром. Тривале носіння корсета здатне послабити м'язи хребта, одужання затягується. Такий метод ефективний при нестабільності хребетного стовпа;
  • мануальна терапія. Давно використовується для лікування патологій опорно-рухового апарату, позитивно впливає на стан пацієнта, практично не має протипоказань, відноситься до нетрадиційної медицини;
  • акупунктура (голковколювання). Під шкіру в спеціальні точки вводять особливі голки, які знижують больові відчуття, сприяють розслабленню м'язів;
  • ультразвук, електрофорез, магнітотерапія показують хороші результати, але вимагають тривалого впливу на організм для отримання бажаного результату;
  • видалення грижі лазером. Такий метод не часто використовується, але має низку переваг (мінімальний ризик зараження, короткий реабілітаційний період) перед хірургічним втручанням.

Оперативне втручання

Оперативне втручання

Операція з видалення міжхребцевої грижі використовується в 10% випадків, коли інші методики виявилися неефективними. Популярний метод - мікродискектомія. Операція триває півгодини, фахівці використовують мікроінструменти і мікроскоп. Лікар видаляє грижу, не травмуючи навколишні тканини. Виписка дозволена вже через кілька днів після операції, відновний період займає пару тижнів.

Небезпека і можливі ускладнення

Поперекова міжхребцева грижа небезпечна для представниць прекрасної статі: патологічний процес порушує нормальний кровообіг в органах малого тазу, збільшує ризик формування гінекологічних захворювань. Хвороби супроводжуються порушенням роботи сечовивідної системи, збоєм менструального циклу.

Грижа веде до постійної напруги в м'язах, організм намагається утримати пошкоджений сегмент в нерухомому стані, поступово викривляється хребет, пацієнт сутулиться. Здавлювання сідничного нерва веде до лущення епідермісу на тлі зниження чутливості в області попереку.

Патологія часто стає причиною прострілу в попереку (пацієнт відчуває гострий біль, який посилюється під час руху). Такий стан може тривати до двох тижнів. Простріл у попереку повинен негайно купироваться спеціальними препаратами. Можете викликати бригаду швидкої допомоги, самостійно впоратися з проблемою не вийде.

Ще одна складність - обмеження рухливості в попереку при міжхребцевої грижі. В окремих випадках порушується рухливість, людина втрачає здатність сидіти, лежати. Найважча патологія - параліч нижніх кінцівок.

Як лікувати   грижу Шморля   і що це таке Як лікувати грижу Шморля і що це таке? Прочитайте корисну інформацію.

Про характерні симптоми і ефективні методи лікування остеопорозу шийного відділу хребта дізнайтеся з цієї статті.

Перейдіть за адресою http://vse-o-spine.com/bolezni/osteohondroz/poyasnichnyj-hondroz.html і ознайомтеся з інформацією про причини розвитку гострого хондроза поперекового відділу і про особливості терапії захворювання.

профілактичні рекомендації

Запобігти руйнуванню міжхребцевого диска допоможе дотримання корисних рекомендацій:

  • займайтеся оздоровлюючими видами спорту (йога, плавання, пілатес). Ці заняття перевантажують м'язи, сприяють їх розслабленню;
  • під час ходьби і сидіння тримайте спину прямо, намагайтеся постійно контролювати поставу;
  • періодично записуйтеся на лікувальний масаж, відвідуйте лікаря в профілактичних цілях;
  • під час роботи за комп'ютером спирайтеся на спинку стільця, ноги поставте на підставку, щоб зберегти природний прогин в попереку;
  • виберіть для сну ортопедичний матрац;
  • відмовтеся від куріння;
  • під час вагітності для зниження навантаження на м'язи носите спеціальний корсет, виконуйте гімнастику для дам в положенні.

Міжхребцева грижа в поперековому відділі - серйозна недуга, який може привести до паралічу нижніх кінцівок. При появі перших неприємних симптомів зверніться до лікаря, виявите причину дискомфорту, почніть лікування. Бережіть здоров'я, не відкладайте похід до фахівця, відмовтеся від самолікування.

Відео про причини появи міжхребцевої грижі і про особливості терапії освіти: