Полезные материалы

Міжхребцева грижа поперекового відділу хребта

  1. Причини виникнення грижі
  2. Стадії розвитку міжхребцевої грижі
  3. Клінічні прояви грижі
  4. Фактори ризику виникнення грижі
  5. Методи лікування міжхребцевої грижі
  6. профілактичні заходи

Хребетний стовп людини щодня витримує значні фізичні навантаження, що негативно діє на міжхребцеві диски, які є природними амортизаторами Хребетний стовп людини щодня витримує значні фізичні навантаження, що негативно діє на міжхребцеві диски, які є природними амортизаторами. Найбільш вразливим вважається поперековий відділ хребта, оскільки він відрізняється будовою і рухливістю елементів, і на нього припадає велика частина всіх навантажень. Тому саме тут найчастіше розвивається міжхребцева грижа поперекового відділу.

В організмі людини хребет виконує кілька важливих функцій - він є надійною опорою, підтримує рівновагу тіла і одночасно захищає спинний мозок. Особливості будови хребта дозволяють людському тілу вільно виконувати різні рухи. Виникнення дегенеративних змін в цьому органі призводить до руйнування диска, обмеження рухової активності та погіршення якості життя.

Причини виникнення грижі

Міжхребцева грижа вважається досить поширеним захворюванням, і вражає людей, щодня зазнають підвищені навантаження на хребетний стовп. До цієї категорії відносяться важкоатлети, спортсмени, вантажники, а також люди, зайняті на важкій фізичній роботі і ведуть сидячий спосіб життя.

загрузка ...

Новинна рядок ✆

Основною причиною виникнення міжхребцевої грижі вважається остеохондроз. Поперековий відділ відрізняється анатомічною будовою і підвищеною рухливістю, крім того тиск маси тіла припадає саме на цю ділянку, тому міжхребетні диски передчасно стираються і зміщуються. Це призводить до дистрофічних змін диска, защемлення нервових корінців і виникнення болю.

До розвитку міжхребцевої грижі можуть привести і численні травми, а також вроджені чи набуті порушення структури хребта - дисплазії, лордоз, кіфоз, сколіоз. На виникнення грижі впливають і специфічні захворювання - сифіліс, туберкульоз.

Стадії розвитку міжхребцевої грижі

Міжхребцева грижа поперекового відділу має кілька стадій розвитку, кожна з яких відрізняється особливостями течії. Фахівці розрізняють чотири основних стадії, при яких спостерігається поступове зміщення міжхребцевого диска.

Стадія 1. Пролапс. Морфологічних змін не спостерігається, зміщення диска відбувається на незначну відстань до 2 мм, ядро ​​залишається в межах норми.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ! Дійсно ефективний засіб від БОЛЕЙ в суглобах і хребті, рекомендоване провідними ортопедами і ревматологами Росії! Читати далі...

Стадія 2. Портороз поперековий. Спостерігається крайове зміщення диска, але ядро ​​за межі хребта не виступає.

Стадія 3. Екструзія, при якій ядро ​​зміщується до зовнішнього краю, і виступає за межі хребта.

Стадія 4. Секвестрація. Пульпозне ядро ​​звисає в формі краплі, фіброзне кільце при цьому пошкоджено, і в будь-який час може розірватися.

Клінічні прояви грижі

Основною ознакою міжхребцевої грижі є біль, яка проходить через кілька днів. При цьому пацієнт скаржиться на загальне нездужання, слабкість в ногах, що тягнуть болі в попереку. Болі можуть бути як локальними (в ураженій області), що посилюються при будь-якому навантаженні, так і иррадиирующими в сідницю або задню частину стегна. Крім цього у пацієнта можуть спостерігатися:

  • зниження чутливості або оніміння нижніх кінцівок;
  • поява почуття слабкості, печіння, поколювання;
  • головні болі і запаморочення;
  • порушення функцій органів малого таза; зниження потенції, погіршення сечовипускання;
  • трофічні зміни в ногах;
  • обмеження рухової активності.

зниження чутливості або оніміння нижніх кінцівок;   поява почуття слабкості, печіння, поколювання;   головні болі і запаморочення;   порушення функцій органів малого таза;  зниження потенції, погіршення сечовипускання;   трофічні зміни в ногах;   обмеження рухової активності

Характерні прояви вищеперелічених симптомів залежать від стадії розвитку захворювання. Якщо відбувається защемлення нервових корінців, у пацієнта розвивається радикулопатія, люмбалгія, запалення сідничного нерва. Ці ж ускладнення можуть виникнути і при відсутності або несвоєчасному лікуванні основного захворювання. Все це рано чи пізно призводить до погіршення якості життя і повної або часткової інвалідності.

Фактори ризику виникнення грижі

Поряд з основними причинами існують і супутні фактори ризику виникнення міжхребцевої грижі. До них відносяться:

  • наявність надлишкової маси тіла - вона збільшує додаткові навантаження на поперековий відділ хребетного стовпа, що призводить до деформації і зміщення міжхребцевих дисків;
  • статева приналежність - в групу ризику входять чоловіки у віці від 35-40 років;
  • тривале сидіння за кермом автомобіля або перед комп'ютером - це підсилює навантаження на поперековий відділ, і збільшує ймовірність розвитку грижі;
  • неправильне підняття і перенесення важких вантажів - зміщення центру ваги при піднятті вантажу викликає напругу в спині, що негативно впливає на хребет;
  • куріння - нікотин і тяжкі токсичні речовини знижують вміст кисню в органах і тканинах, що підвищує ризик виникнення дегенеративних процесів в хребті.

Методи лікування міжхребцевої грижі

Сучасна медицина має у своєму розпорядженні передовими методами лікування того чи іншого захворювання. Не став винятком і міжхребцева грижа поперекового відділу хребта. Це захворювання не є хронічним, і при своєчасно призначеної терапії сучасними препаратами може бути успішно вилікувано.

Зрозуміло, чим раніше пацієнт звернеться до фахівця, тим менше часу і сил піде на боротьбу з цією недугою. Консервативне лікування передбачає комплексний підхід до вирішення даної проблеми. Воно включає медикаментозну терапію, мануальну терапію, лікувальний масаж і гімнастичні вправи.

Комплексне лікування спрямоване в першу чергу на купірування гострого болю, що полегшує стан пацієнта і збільшує амплітуду руху. Для цього використовують прийоми мануальної терапії, за допомогою яких звільняють нервові корінці від защемлення, вправляють міжхребетні диски, знімають напругу м'язів.

Коли больовий синдром буде усунутий, застосовують медикаментозну терапію, яка заснована на застосуванні НПЗП - нестероїдних протизапальних препаратів, анальгезирующих засобів і міорелаксантів. Одночасно з медикаментозною терапією лікар призначає курс лікувального масажу, який сприяє розслабленню напружених м'язів, їх розігріву і усунення болю.

Гімнастичні вправи є невід'ємною частиною комплексного лікування, оскільки саме їх виконання дозволяє поліпшити рухливість тіла, і повертає пацієнтові колишню спритність. Вони спрямовані на усунення напруги в м'язах і поліпшення загального стану пацієнта. Слід врахувати, що гімнастику слід проводити регулярно і під керівництвом фахівця.

При необхідності або неефективності комплексного впливу на уражений організм, лікар може призначити додаткове обстеження, а також інші методи лікування, в тому числі лазерну терапію, рефлексотерапію або щадне витягування.

При необхідності або неефективності комплексного впливу на уражений організм, лікар може призначити додаткове обстеження, а також інші методи лікування, в тому числі лазерну терапію, рефлексотерапію або щадне витягування

На підставі тривалої практики застосування всіх перерахованих вище методів можна з упевненістю сказати, що своєчасно призначене лікування допомагає позбутися від недуги понад 95% пацієнтів. І лише малій кількості страждають міжхребцевої грижею проводиться хірургічне втручання, при якому усуваються всі дегенеративні зміни хребців і міжхребцевого диска.

профілактичні заходи

В якості профілактики слід вказати ті заходи, які будуть спрямовані на виключення тих причин, які сприяють розвитку міжхребцевої грижі. До даних факторів можна віднести:

  • неправильне харчування з переважанням висококалорійних страв, які сприяють зростанню маси тіла, негативно впливає на хребетний стовп;
  • підвищені фізичні навантаження і травми, негативно дей2ствующіе на хребет;
  • гіподинамія, яка веде до збільшення маси тіла і ослаблення м'язового корсету.

При неефективності заходів або при появі болю в поперековому відділі, необхідно негайно звернутися до фахівця, і пройти всебічне обстеження.